תזדיינו לשלום

הסכסוך הישראלי-פלסטיני מצחיק את גאזי אלבוליווי, שמציע לצדדים להזדיין לשלום

[This Post in English • פוסט זה באנגלית]

סרטך הקומי “שלום אחרי החתונה” (Peace after Marriage) מציג פלסטיני מכור לסקס, כשלון עם נשים, שאין לו כסף וגר אצל ההורים, וישראלית שלא מצליחה להחזיק מערכת יחסים, גרה בדירה זעירה ומחפשת נישואי גרין קארד. אתה תופס את הסכסוך הישראלי-פלסטיני כבדיחה טרגית או כנישואים ללא אהבה?
“טרגי במובן שיש לך שתי תרבויות, שתי דתות, שנולדו מאותו סיפור היסטורי ומאותו אדם, אברהם. במובן מסוים, זו דרמה/טרגדיה משפחתחת או אופרת סבון רעה, ששורשיה בכעס על אב שנאלץ לבחור בין שני בניו, ישמעאל ויצחק, ואיך שני הבנים הללו גדלו להיות האבות של הערבים והיהודים של ימינו. כן, אלה נישואים בלי אהבה במובנים רבים. ואם הישראלים והפלסטינים היו הולכים לייעוץ זוגי, המטפל היה אומר, ‘אתם צריכים להדליק מחדש את הניצוץ המיני הישן’. בסרטי, סקס עבורי היה הגשר שחשתי שעשה הומניזציה של שתי הדמויות הראשיות, במקרה פלסטיני וישראלית, ששכחו מהסוגיות הדתיות והפוליטיות. ישראלים ופלסטינים צריכים להתחיל לעשות סקס. שהבנים של אברהם יגמרו יחד שוב, מילולית וסמלית.

איך הגיבו הצדדים השונים לסרט?
“הישראלים שראו אותו בפתיחת פסטיבל הסרטים היהודי בירושלים בשנה שעברה חיבבו ואף אהבו אותו. היו ישראלים שבאו אלי אחרי הההקרנה והציעו לי לצאת עם הבנות היהודיות הרווקות שלהם. פלסטינים לעומתם לא צפו בסרט בארץ הקודש. אבל רבים מהפלסטינים בדף הפייסבוק של הסרט, שלו יותר מ-20 אלף עוקבים,
מתרגשים לראות את הסרט אחרי שקרו את הקדימון. אבל יש גם יהודים ופלסטינים שמאוד כעסו על המסר של הסרט. רב אחד בירושלים טיקבק: ‘כל היהודים אוהבי התורה צריכים להימנע מהסרט הזה. ערבים שמתחתנים עם יהודיות יהיו הסוף של ישראל. החרימו את הסרט הזה’. והיה פלסטיני משכם בגדה המערבית שאמר, ‘מוסלמים לא צריכים להתחתן עם כובשים יהודים ציונים’. העובדה שאני יכול להביא להסכמה בין יהודים ימנים לערבים ימנים, כשהם מעולם לא הסכימו על דבר, אומרת שעשיתי משהו נכון עם הסרט הזה”.

אתה עומד להשתתף בשיחות שלום לא-דיפלומטיות בכנס Comedy for a Change [הראיון פורסם לפני הכנס, ע”ק].
“המסר שלי יהיה הצעה חלופית למחסום-הדרכים הנוכחי בין הממשלה הישראלית והרשות הפלסטינית. המסר שלי, שנגענו בו בראיון, יהיה מהפכני, ואם רוב הישראלים והפלסטינים ילכו בעקבותיו, הוא יביא שלום לארץ הקודש. התוכנית שלי תתייחס לכל הנקודות הבעייתיות, כולל זכות שיבה לכל הפליטים הפלסטינים, מעמדה הסופי של ירושלים, ואיך לשחרר את הכעס בין הצדדים כדי להביא שלום בר-קיימא לאזור. הדיון ביני לבין איש הטלוויזיה הישראלי ליאור שליין, שיציג את יוזמת השלום שלו מטעם הישראלים, יהיה קורע מצחוק”.

''Peace after Marriage'' – Official Trailer from Ghazi Albuliwi on Vimeo.

אתה חושב שקומדיה והומור באמת יכולים לפתור סכסוכים, אפילו אם הם טעונים לאומית או דתית?
“לא, אבל מה שקומדיה יכולה לעשות זה לגרום לאנשים שנמצאים בחוסר הסכמה לפקפק באופן תת-מודע בסכסוך ובשנאה שמאחוריו. גיבור סרטי, ערפאת, מספר בדיחה על הסקס הראשון עם אהובתו הישראלית: ‘זו הפעם הראשונה שפלסטיני התפוצץ כל כך קרוב לישראלי בלי לגרום לנפגעים’. הרבה ישראלים צחקו מהבדיחה הזאת בירושלים, והרבה ערבים צחקו ממנה בפסטיבל הסרטים באבו דאבי. האם שיניתי את דעתם בנוגע לסכסוך? לא. אבל באותו רגע של צחוק, שני הצדדים שכחו את השנאה שלהם זה לזה בזמן שצחקו יחד, אפילו שהם לא היו באותו אולם כשזה קרה”.

סרטך לא הוקרן בישראל, מלבד בפסטיבל. מדוע?
“אני לא יודע למה. אני חושב שישראלים פה היו אוהבים את הסרט. הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה היא שזו מזימה סודית של הליכוד נגד הסרט. המתנחלים האורתודוקסים לא רוצים שהמסר שלי על אהבה וסקס חופשיים בין הנשים היהודיות שלהם לבין גברים פלסטינים יתפשט. תסתכל על חוק הלאום, הוא לא עוסק בשימור זהות יהודית, אלא בלמנוע מפלסטינים כמוני את ההזדמנות להכיר בחורה ישראלית נחמדה להתחתן איתה ולאכול חומוס”.

אומרים לך שיש לך חוש הומור יהודי? כיליד ירדן שגדל בברוקלין, מאיפה זה הגיע?
“כן, התקשורת השוותה אותי לוודי אלן, בין השאר כי שנינו מגיעים מרקע של סטנדאפ וגדלנו בניו יורק סיטי. אני מתלוצץ, אבל זה נכון, אם אתה גר בניו יורק מספיק זמן אתה מומר אוטומטית ליהודי נוירוטי. אין לך בחירה בזה. חוש ההומור שלי, שאכן נשען על הצד היהודי, מגיע מהשפעות קומיות יהודיות מוקדמות, ובהן מל ברוקס, וודי אלן, לני ברוס וניל סיימון”.


התפרסם במדור “סמול טוק” ב”מוסף הארץ”, 19.12.2014


תגובות

2 תגובות לפוסט “תזדיינו לשלום”

  1. גזען on 17 בפברואר, 2015 17:59

    איפה השאלה המתבקשת:
    למה בחר דווקא בגבר ערבי ואשה יהודיה, והאם הסרט היה מתקבל כל-כך יפה אצל הערבים אם היה מציג מצב הפוך.

  2. Room 404 | Life Online on 27 באוגוסט, 2017 11:36

    […] [This Post in Hebrew • פוסט זה בעברית] […]

פרסום תגובה