פרסום ראשון: מנכ”ל אפל טים קוק בישראל או לא. בלעדי: כל הפרטים השגויים

מנכ"ל אפל, טים קוק. איור: חאריס טסוויס (cc-by-nc-nd)

מספר אתרי חדשות דיווחו על הגעתו של מנכ”ל אפל טים קוק לישראל השבוע. דה-מרקר: “מנכ”ל אפל בדרך לישראל: יחנוך ביום שלישי את המשרדים החדשים בהרצליה פיתוח”. וויינט: “ענקית הטכנולוגיה אפל צפויה לחנוך היום את משרדיה החדשים בהרצליה פיתוח, בנוכחות מנכ”ל החברה, טים קוק. […] קוק נחת בארץ בחשאי כבר בסוף השבוע ביחד עם בן זוגו. המשרדים החדשים אותם יחנוך היום, משתרעים על פני 17 אלף מ”ר בכ-8 קומות ועתידים לאכלס כ-800 עובדים”. גלובס: “טים קוק נחת בסופ”ש בישראל; יחנוך את משרדי אפל | קוק משתכן עם בן זוגו במלון בוטיק בת”א והעביר את השבת בביקור במוזיאון תל-אביב, שם התרשם מאומנות מקומית ■ מטרת הביקור של קוק היא לחנוך את משרדי החברה השוכנים בהרצליה, שם יעבדו 800 עובדי החברה”. כלכליסט: ” אפל ישראל נערכת לביקור של המנכ”ל טים קוק בארץ | מנכ”ל אפל צפוי להגיע ביום שלישי לחנוכת משרדי החברה החדשים בהרצליה פיתוח ולפגישות עם בכירים מתעשיית ההייטק”.

כתב גלובס, צחי הופמן, ביקש ממי שרואה את קוק לעדכן אותו:

צחי הופמן מבקש בפייסבוק דיווחים על ביקור טים קוק בישראל

בכתבתו הוא סיפר:

אפל היא חברה חשאית מאוד בכל המתנהל בתוכה. בחברה דואגים לא לשתף את העובדים במידע מעבר לזה הנחוץ להם. עובדים בחברה עוברים הדרכות כיצד לא לספר לבני משפחה וחברים מה הם עושים באפל. לכן, ביקור של מנכ”ל החברה הוא בגדר מבצע צבאי סודי, שאפל מעדיפה לעטוף אותו במסתוריות. אולם קוק שהגיע לישראל לביקור ארוך מעדיף להסתובב במסעדות בתל אביב, כאשר הוא נהנה מאלמוניות, עקב כך שרוב הציבור לא מכיר את פניו.

אפשרות נוספת היא שקוק לא הגיע לארץ, כפי שעולה מתמונה עדכנית שלו בקליפורניה, שהעלה לטוויטר שלו:

מנכ"ל אפל טים קוק מעדכן בטוויטר שהוא לא בישראל

וכפי שדיווח, למשל, גלובס:

כתבה בגלובס: "לאן נעלם טים קוק?"

לאן נעלם טים קוק? ובכן, הוא לא נעלם, הוא פשוט לא הגיע לארץ, בניגוד למה שדיווחתם.

עמוד התגית "טים קוק" בגלובס

אגב, לאן נעלמה הכתבה “לאן נעלם טים קוק?”? באתר גלובס היא כבר לא מופיעה. [עדכון 21:06] הכתבה חזרה. [\עדכון]

בדה-מרקר עדכנו כי

למרות הדיווחים בכלי התקשורת בימים האחרונים על כך שטים קוק, מנכ”ל חברת אפל, נמצא בישראל ומסתובב בתל-אביב, ל-TheMarker נודע כי הוא אינו בישראל

עריכה: “למרות הדיווחים” צ”ל “בניגוד לדיווחים”; “הדיווחים בכלי התקשורת” צ”ל “הדיווחים השגויים בכלי התקשורת ובהם דה-מרקר”.

כתבת דה-מרקר, ענבל אורפז, שדיווחה על בואו של קוק ואז על אי-בואו, סיפרה בפייסבוק איך נולד הברווז:

קצת על מאחורי הקלעים של העבודה העיתונאית (או איך מטוס פרטי של מלך הסוכר של אפריקה כמעט גרם לנו לחשוב שמנכ”ל אפל, טים קוק, נמצא בישראל): הרבה חברים שואלים אותי מה זה אומר להיות עיתונאית ואיך נראית העבודה שלי. הרבה מתפלאים לשמוע שזו עבודה במשרה מלאה (ושואלים אם מתגמלים אותי לפי כתבה) ומנסים להבין איך נולדת כתבה, איך היא מתגלגלת ואיך אני יודעת מה לכתוב. אירועי השבוע האחרון נותנים הצצה למהות של העבודה הזו (על הדברים המתסכלים שבה ועל האקשן), מה הסכנות כשמתאהבים בקונספציות ובונים סביבן סיפורים וכמה קשה לצעוק שהמלך הוא עירום.

הסיפור מתחיל בבוקר יום חמישי שעבר. הייתי ביום חופש שהופרע על ידי הודעה מהמערכת: “כלכליסט מדווחים שמנכ”ל אפל מגיע לישראל. תוכלי לבדוק?”. הזכרתי להם שאני בחופש וקיוויתי שהסערה תחלוף מעלי. ביום ראשון בשעות הצהריים המאוחרות, כשחזרתי לעבוד, חיכתה לי משימה: לגלות האם קוק באמת מגיע. המערכת הייתה לחוצה מההובלה של המתחרים בסיקור הביקור המסקרן של המנכ”ל של החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בעולם. גם הם רצו ידיעה בנושא לטובת הקוראים המתעניינים. יש בה משהו באפל, שמכשף את כולם ומביא לטירוף מערכות בכל פעם שיש סיפור שקשור אליה. לא סתם נטוו כל כך הרבה מיתולוגיות בימים האחרונים. אפל, מבחינת הרבה ישראלים, זוכה למעמד הזה שבין בידיון למציאות.

היה ברור שמכיוון אפל לא תבוא הישועה. גם בלי לשלוח בקשה לתגובה אפשר לדעת שתתקבל מהם התשובה בנוסח הקבוע: החברה אינה מגיבה לשמועות וספקולציות. יצאתי לסבב שיחות עם מקורות. דיברתי עם אנשים שהם צמתים מרכזיים של מידע, שיודעים על כל דבר חשוב שקורה באומת הסטארט-אפ. כולם שמעו על הביקור של קוק. מהתקשורת. כשאיתגרתי אותם ושאלתי האם הם שמעו משהו מעבר לכך, לאף אחד מהם לא היה מידע. לא לאנשי הון סיכון, לא לבכירים בהיי-טק, לא ליחצנים מובילים, לא לגורמים בממשלה, לא לנותני שירותים, לא למקורבים ולא למרוחקים. בסופו של דבר, לקראת הערב, מקור אחד, שהערכנו את אמינותו כגבוהה, אימת את המידע ואף הוסיף פרטים נוספים. ידענו שביום שלישי יערך אירוע לחניכת המשרדים החדשים (שאת קיומם חשפנו שנתיים קודם לכן) ושטים קוק עתיד להשתתף בו. גם אנחנו הצטרפנו לחגיגה ופרסמנו ידיעה.

למחרת, כדור השלג המשיך להתגלגל. גלובס פירסמו ידיעה לפיה קוק למעשה כבר נמצא בארץ מסוף השבוע ואף נצפה מבלה במוזיאון תל-אביב (העובדה שקוק נאם בשישי בצהריים בסטנפורד, בחוף המערבי בארה”ב, לא הפריעה לדיווח העסיסי. גם פרט המידע שקוק עתיד להפגש עם נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס – ששוהה בניו-יורק עד יום חמישי – לא הפריע, למרות הסבירות הנמוכה שביקור של מנכ”ל של חברה כזו משמעותית ימשך זמן כה רב). בגלובס אפילו ידעו לספר שקוק מתאכסן במלון בוטיק עם בן זוגו.

מהר מאוד הבנו שהמידע שהסתמכנו עליו ערב קודם לכן לא מספיק מבוסס והמשכנו לחפש קצות חוט. כל המערכת התגייסה לעזור: כתבי נדל”ן, תיירות, תעופה, מדיה וכל מי שיכול היה לעזור דרך חבר, ספק או מקור. שמענו ניסים ונפלאות: מנהל של אחד המלונות נשבע שהוא צפה בקוק בישיבה עסקית. מקורות בתחום התעופה סיפרו שהגיע לנתב”ג מטוס פרטי אנונימי יומיים קודם לכן. הנוסע החשאי הוא טים קוק, כך סיפרו. לא היינו היחידים שחיפשו כל בדל מידע. קולגה מכלי תקשורת אחר סיפר לי שישב שעות במסעדה שהייתה שמועה שקוק אמור להגיע אליה. כבר אפשר היה לנחש את השם שהפרשה הזו תקבל: עיתונות על קוק. הסיפור הזה היה קשה לפיצוח מהרגיל וקשה לתאר את כמות הדיווחים הסותרים שהגיעו שהקשו על האבחנה בין שמועה ואמת.

אם היינו רוצים, יכולנו לסדר את כל המידע שאספנו כעדויות לנכונות לסיפור החם ביותר בעולם הטכנולוגיה הישראלי מזה הרבה זמן. אבל כל כמה שעות אספנו מחדש את כל מה שאנחנו יודעים והבנו שבינתיים אין לנו אף אינדיקציה אמיתית וחזקה לכך שקוק כבר הגיע לישראל כפי שכתבו מתחרינו. בתור בוגרת חטיבת המחקר של חיל המודיעין, אותה יחידה שנושאת עד היום את חרפת מלחמת יום כיפור, לא יכולתי שלא להזכר בלקחים שנלמדים בקורסי היחידה. חלק בלתי נפרד מההכשרה שלי הוא להטיל ספק בקונספציות (אבל גם להזהר מלא להתריע לחינם על מלחמות או ברווזים עיתונאיים). נזכרתי גם בעונה השנייה של “חדר חדשות”, בה מערכת חדשות שלמות מנתחת לאחור ומבינה כיצד נפלה שולל בסיקור סיפור שלא היה ולא נברא.

עבר עוד יום והחגיגה נמשכה. סוף סוף הגיע יום שלישי המיוחל, בו קוק אמור היה לחנוך, יחד עם אלף עובדי אפל ישראל, את המשרדים החדשים בהרצליה פיתוח. כבר פורסמו ידיעות בכל העולם על הביקור הצפוי. כלכליסט הקדישו את הכפולה הפותחת שלהם לביקור הצפוי בשיר הלל ליחסי האהבה בין אפל לישראל. לנו כבר היה ברור שקוק לא נמצא בישראל. המידע היחיד שהצלחנו להצליב, וחזר ממספר מקורות מכיוונים שונים, היה שקוק יגיע לישראל לקראת סוף השבוע הבא.

התלבטנו כיצד להמשיך לטפל בסיפור הזה. אם ומתי להכריז שלמרבה האכזבה, טים קוק לא בישראל. כל שיחה שלנו במהלך היום עם אנשי תעשיית ההיי-טק נפתחה בשאלה האם כבר פגשנו את טים קוק. זו הייתה שיחת היום וכולם היו במתח אחרי ימים של דיווחים בעיתונות, בטלוויזיה וברדיו. המשכנו בהערכות מצב כל כמה שעות. למרות כל האינדיקציות לכך שהוא לא בישראל, תהינו איך נתמודד עם הסבירות הנמוכה שנגלה בשבע בערב שאכן מתקיים אירוע בהשתתפות טים קוק. זאת למרות שהמשיכו להצטבר ראיות שהחלישו את הדיווחים על הביקור. גילינו למשל שהמטוס הפרטי שנחת בנתב”ג משתייך בכלל לז’אן קלוד מימרן, איש עסקים יהודי-שוויצרי שזכה לכינוי מלך הסוכר של אפריקה ושבנו נקשר לפרשה צבעונית במיוחד במסגרתה הוא נמלט מתשלום דמי מזונות בגובה 7 מיליון דולר לגרושתו, דוגמנית של ויקטוריה סיקרטס.

ביום שלישי בערב, בשעה בה היה אמור להערך האירוע המדובר, קיבלנו דיווח ממקור שהיה בשטח לפיו לא מתקיים שום אירוע המוני במשרדי אפל. העובדים עזבו את העבודה והלכו לביתם. הלובי היה די שומם. צלם פאפרצי אחד היה בשטח. הרגשנו שהגיע הזמן להוציא צפירת הרגעה ולבשר שלא היה ולא נברא. הקורא הממוצע לא משער כמה שעות של עבודה ועשרות שיחות עם מקורות עומדות מאחורי שלוש הפסקאות הלקוניות שפורסמו. גם אחרי שפורסמה הידיעה המשיכו להגיע אלינו עדויות סותרות. במשך כמה ימים, אנשים חלמו שהם רואים את טים קוק.

אני לא יודעת איך נולדה השמועה על הביקור של טים קוק בישראל. אבל ברור לי איך היא התפשטה כאש בשדה קוצים. האם אפל עומדת מאחורי תרגיל ההסחה שנועד להסית את תשומת הלב מאירוע שיתקיים במועד מאוחר יותר? יתכן. האם טים קוק יגיע לישראל בקרוב? אולי. בינתיים, כתבי הטכנולוגיה ישמחו לקצת מנוחה להתאושש מהשבוע האחרון.
נ.ב. הבוקר טים קוק עשה ג’סטה לפרובינציה הישראלית, ופירסם בטוויטר תמונה שלו מסתובב במטה אפל בקופרטינו. כבר לא נשארו סימני שאלה.

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.