לטלוויזיה החינוכית יש פייסבוק מצוין אז הנה ראיון עם המפעילות שלו

“האחיות זיו” הפכו את הפייסבוק של הטלוויזיה החינוכית מדף לקידום פרקים ביוטיוב לזרוע תוכן עצמאית, מצחיקה וחתרנית

ערב הבחירות, רגע לפני דוח מבקר המדינה בנושא מעון ראש הממשלה, פרסם בנימין נתניהו סרטון שבו הוא נראה מסייר במעון בהדרכת אשת רה”מ שרה נתניהו, ומתפעל ממצבו הרעוע. באותו יום פורסמו בדף הפייסבוק של הטלוויזיה החינוכית ממים שעסקו בנושא באמצעות דמויות מהסיטקום הוותיק “קרובים קרובים”, ובהן תמונה של יורם יושב על הספה והכיתוב “כשהדוד מאמריקה מגיע, מושיבים את יורם על הכתמים”. זמן קצר אחרי הפרסום, האחיות זיו הסירו את הממים.

האחיות זיו הן מיה זיו, בת 40 מתל אביב, וסתיו זיו, בת 29, במקור ממקיבוץ עמיעד והיום מתגוררת במושב שדמה. הן אמנם חולקות שם משפחה אך אינן אחיות, רק מכונות כך בטלוויזיה החינוכית, שם הן אחראיות על ניהול דף הפייסבוק של הערוץ. “חמש דקות אחרי שהעלינו את הפוסט הבנו שקצת הזדרזנו”, אומרת מיה זיו. “בכל זאת, אנחנו ממומנים בכספי הציבור. אני כאילו לא יכולה להרשות לעצמי להיות בצד אחד. בניגוד לפוסטים פוליטיים אחרים שעשינו, בגלאמין זה היה לצחוק על תופעה מצחיקה מאוד שלא היה איך לאזן אותה, וככזאתי היא נתפסת כתעמולת בחירות. לא היה בכלל רגע אחד שאלה אם היה טעות לעלות. עשינו טעות שהעלינו את זה, ההתלבטות היתה אם להוריד או לא להוריד, כי יש הצהרה גם בלהוריד פוסט”.

מיה זיו וסתיו זיו, מנהלות הפייסבוק של הטלוויזיה החינוכית. צילום: אנה פולנסקי

מיה זיו וסתיו זיו. צילום: אנה פולנסקי

“בגלל שזה היה ערב הבחירות פשוט אמרו לנו שצריך להוריד”, אומרת סתיו זיו. “ביבי לא התקשר לאלדד ואמר להוריד, זו היתה החלטה פנימית של לא להיכנס לשם. לדעתי, למשל, לא יודעת אם היו צריכים להוריד”. מיה זיו: “אני חושבת שבסופו של דבר לא נגרם נזק, לא לנו ולא לגלאמין. אבל זה בהחלט הזכיר לנו שוב שכמה שאנחנו נהנות וצוחקות ויושבות ומריצות קטעים ובאמת יושבות על מאגר החומרים הגדול, כמה שזה כאילו מגניב ואפשר לעושת דברים כאלה נורא כיפיים עם החומרים האלה, אז אנחנו עדיין גוף ממלכתי”.

אלדד שנתניהו לא התקשר אליו הוא מנכ”ל החינוכית, אלדד קובלנץ. לדבריו, ״פעילות הדיגיטל של החינוכית היא ההוכחה שניתן להיות חתרני וחינוכי, אלגנטי וצעיר וגם חכם ופשוט. ניתן לעשות זאת בתקציב זערורי, כל מה שצריך זה אסטרטגיה מדוייקת וצוות מעולה”. האחיות זיו מחזירות מחמאות על חופש הפעולה ועל קידום פלטפורמות הניו-מדיה כזרוע החדשנות של כלי התקשורת הוותיק. “אלדד נורא נותן דגש לפלטפורמה של הדיגיטל, גם יוטיוב וגם פייסבוק, כממש פלטפורמה בפנה עצמה שהיא יצרנית תוכן. אנחנו ממש, כל כולנו, המאמץ שלנו מרוכז בזה, אנחנו לא עושים עוד דברים”, אומרת סתיו זיו. מיה זיו מוסיפה: “לשמחתי, וחלק מהסיבה שבאמת יכולנו קצת להתפרע על העמוד, היא שאלדד קובלנץ המנכ”ל הוא באופן מפתיע מאוד חובב חתרנות. גם אחרי שפישלנו או כששברנו את האיזון הזה או שעשינו משהו שהוא קצת יותר פוליטי, אז הוא ממש לקח אותנו לשיחות של ‘אל תפחדו מכלום, תמשיכו ככה, תעשו שטויות, יהיה בסדר'”. “הוא ממש רואה בנו את האנדרגראונד של החינוכית”, אומרת סתיו זיו, “ממש נותן לנו חופש ואומר לנו בפירוש להיות, אני לא אוהבת את המילה ‘חתרני’, אבל כן להיות הצוות שמעיז יותר, שלא שומר על התדמית של החינוכית”. לא דברים מובנים מאליהם כשהם מגיעים ממי שחתום על נוסחת הפלייליסט הסחית והמצליחה של גלגלצ.

מם של החינוכית על סרטון מעון ראש הממשלה של מושיק גלאמין

מיה זיו הגיעה לחינוכית לפני שש שנים, אחרי עבודה בטלוויזיה ובנענע10 ככתבת ועורכת תוכן, וכיום היא ראש צוות תוכן בערוץ. סתיו זיו הצטרפה לפני שנתיים בעקבות מודעה בפייסבוק, אחרי שנה של עבודה דומה בניהול דפי פייסבוק במשרד פרסום: “מאוד לא אהבתי את העמודים שעשיתי שם, כל מיני עמודים של קונגלומרטים שיש דרך מאוד ספציפית לנהל אותם: אתה רושם פוסטים בעמוד וורד, שולח למנהלת שיווק, היא משנה לך הכל ומחזירה לך משהו מזעזע”. ההתחלה בחינוכית היתה בנאלית: “כשהגעתי זה היה עמוד שומם, היו 5000 לייקים, משהו כזה, והפעילות היומיומית היתה נטו לקדם תכנים בצורה הכי אפורה – לשים תמונה, לינק ליוטיוב ומלל. הלינק היה מתוך מטרה שיביא המון טראפיק ליוטיוב. הקהל שלנו בעמוד היה לרוב כל מיני הורים שגדלו על תוכניות של החינוכית, אנשים שנכנסים פעם-פעמיים ביום לפייסבוק ומשתפים תמונה שהדליקה אותם. הקהל בפייסבוק לא היה קהל שחי את העולם הזה”.

“היוטיוב והפייסבוק קצת כרוכים זה בזה כי הם מדברים על אותו דבר – על הפיכה של החינוכית, שמנסה לעשות כמה שיותר חדשנות והתקדמות בתוך תחום הזה”, אומרת מיה זיו. “עוד לפני שהבנו את הפוטנציאל של הפייסבוק, התחלנו מהיוטיוב, העלינו שמה הכל בשידורי בכורה. בהתחלת הדרך השתמשנו בפייסבוק בשביל לקדם את היוטיוב, עד שהבנו שהתכלית בזה היא מאוד חלקית: יוטיוב מתנהל בתוך עצמו, ופייסבוק לא מעודד את המעבר ליוטיוב, את הלינקים, את התפוצה. התחלנו לעשות דברים שנועדו לפייסבוק עצמו, לא כקידום של החינוכית, לא להגיד, תראו את הפרק המגניב הזה, אלא התחלנו לחשוב איך אפשר לעשות את הפייסבוק שיהיה מעניין”.

סטטיסטיקות אוהדים של הפייסבוק של החינוכית

“במשך השנתיים האלו”, אומרת סתיו זיו, “לא יודעת איך זה התחיל בדיוק, אולי זה משהו שאני הבאתי איתי, יותר תעוזה כזאת לשנות, ולאט לאט התחלנו פוסטים עם יותר ציניות והומור עצמי. החינוכית זה גוף שהתדמית שלו היתה מאוד אפורה, של אנשים שלא שמרו טוב את קטעי הווידאו והם הלכו לאיבוד בארכיון, שמשתמשים באותה תפאורה לכל מיני תוכניות, ואז הבנו שלמה לא לצחוק על זה בעצם? הומור עצמי מתקבל בצורה מדהימה אצל הקהל שלנו, וגם גורם להמון שיתופים והנאה של הגולשים, וגם הנעה, שהם משווקים את זה. גם הקטע הזה של פוסטים שבכלל לא באים לתת תכנים אלא לקדם את הפייסבוק שלנו כיצרן תוכן. הרבה פעמים הם הגיעו לצינור לילה, במקו היו כתבות, וזה הוסיף לנו המון לייקים. עבדנו עם גוף שעושה לנו קידום ממומן ואין בכלל מה להשוות, הכוח של הוויראלי הרבה יותר חזק”.

כלי חשוב נוסף הוא מה שסתיו זיו מכנה “מענה הדוק”, כלומר ניהול דיאלוג עם הגולשים. אחד מהם כתב לחינוכית שהמומינים הם מתנחלים בלתי חוקיים בעמק שעליו השתלטו, ושאל: “אתם לא חושבים שזה בזיוני לשתף פעולה עם קולוניאליזם ולהפיץ את מסרי האפרטהייד נגד הסרחים בערוץ שאמור להיות חינוכי לילדים?”; סתיו זיו ענתה לו בשם הערוץ, “נשמע לנו שאפשר לעשות על זה גם קורס בחוג לאנתרופולוגיה באוניברסיטה: מומינים בשירות הקולוניאליזם: הפצת מסרים קולוניאליסטיים באצטלה של תוכנית ילדים”. הגולש שיתף את התגובה וכתב: “עכשיו זה רשמי, חינוכית 23 הם העמוד הכי טוב בפייסבוק!”

החינוכית מדוכאת מהזדקנותה, טוקבקיסטים נגד קרובים קרובים

סתיו זיו מציגה פעילויות מוצלחות מדף הפייסבוק של החינוכית.

1) יום הולדת לחינוכית – שימוש בפיצ’ר של פייסבוק כדרך לעשות דברים קצת אחרת (אמוטיקנים והאנשה של החינוכית לפרופיל אישי).

החינוכית חוגגת 49

2) קמפיין טוקבקים – קידום הפרק האבוד של קרובים קרובים בהדרגה. התחלנו בדיון כביכול ספונטני על הלופ האלמותי של קרובים קרובים – להמשיך או להפסיק, והמשכנו בקמפיין בסגנון “הקראת טוקבקים” (1, 2, 3) שחשף למעשה את הפרק האבוד.

קמפיין ביטול הלופ של קרובים קרובים

בין אם אתם מעריצים מושבעים, ובין אם מאסתם בתכנית, ביום הבחירות ב-22:00 כולם צופים בפרק האבוד של 'קרובים קרובים'. יונית לוי, תמר איש שלום ויעקב אילון – תגידו שלום ולהתראות לרייטינג שלכם!

Posted by ‎חינוכית 23‎ on Thursday, March 12, 2015

3) “פריימינג”, במקום לשתף תכנית מלאה מהיוטיוב, לקחת קטע מעניין ומעורר מחלוקת ולהטמיע בפייסבוק. במקרה הזה השיר הקונטרוברסלי של עדי קיסר, שיתופים בשפע.

המשוררת עדי קיסר היא המזרחית שאתם לא מכירים.הפרק המלא של חוצה ישראל עם קובי מידן זמין גם בYouTube:https://www.youtube.com/watch?list=PL51YAgTlfPj4zFxXNjp8UC6nE9ePEQ9Ai&v=sNgCPptbV44&feature=player_detailpage#t=0

Posted by ‎חינוכית 23‎ on Wednesday, January 7, 20154) תכניות החינוכית מתחפשות לכבוד פורים – זווית אחרת לפורים.

לכבוד פורים : תכניות החינוכית מתחפשות והראשון בסדרה: ''היה היה'' מתחפשת לסרטון דעא"ש

Posted by ‎חינוכית 23‎ on Monday, February 23, 20155) פוסט דופלגנגר – שימוש בדמויות החינוכית.

שבוע דופלגנגר בחינוכית

6) פוסט שיריונים – שימוש בדמויות החינוכית.

7) פוסט יום המשפחה מרקו – שימוש בדמויות החינוכית.

מרקו ביום המשפחה של החינוכית

8) פוסט המכשפות – הדרה נשית מהמופע של אביב גפן ורוקסן, נקיטת עמדה כדרך להשתמש בחומרים בצורה קצת אחרת.

היום ייערך המופע ''חוזרים לרוקXן'', והחינוכית מפרגנת לנהדרות הנעדרות ממנו, בפלייליסט מיוחד בערוץ המוזיקה שלנו: https://www.youtube.com/watch?v=HFbfPX26C5w&index=1&list=PLQlJ8z_GdC2kNlELIz6JpLiZ4-qnK21CJ

Posted by ‎חינוכית 23‎ on Thursday, February 19, 20159) סרטון של ערן שטרום – גולש ששם לנו על הוול סרטון יוטיוב שמשווה בין מערכון זהו זה לפרסומת הלוטו שכביכול העתיקה. יצרנו איתו קשר וביקשנו רשות להטמיע אצלנו בפייסבוק, מתוך הבנה שזה יעשה הרבה יותר הייפ ויהיה יותר ויראלי (ובעיקר, יעשה הייפ אצלנו בעמוד). הגולש הסכים.

מדהים.כשערן שטרום, חובב זהו זה, צפה בפרסומת החדשה של הלוטו, היא נראתה לו – איך לומר? – קצת מוכרתהרבה פירגון לערן על העריכה המרשימה של הסרטון

Posted by ‎חינוכית 23‎ on Monday, March 23, 2015

10) המענה ההדוק שהזכרנו, עונים לכל גולש, גם לכאלה שסתם באים “לשגע” אותנו. קרה לא מעט שגולשים שיתפו את המענה ה”חריג” בנוף העמודים העסקיים.

גולש מחמיא לחינוכית שענו לו על תאוריית המומינים הקולוניאליסטיים

11) עושים צחוק גם מכל מיני קליפים הזויים מהאיייטיז מדי פעם.

דפנה ארמוני חוגגת מחר יום הולדת, ואנחנו מאחלים לה מזל טוב עם קליפ מקפיץ שעושה שימוש מושכל בגברים בג'ינס ובובות ראווה שנפלו ממשאית

Posted by ‎חינוכית 23‎ on Thursday, March 12, 2015


התפרסם בגליון 4.2015 של מוסף פירמה של גלובס


תגובות

3 תגובות לפוסט “לטלוויזיה החינוכית יש פייסבוק מצוין אז הנה ראיון עם המפעילות שלו”

 1. לואי ניינך on 28 באפריל, 2015 20:13

  פשוט אדירות! מת על העמוד הזה.
  גם שאפו למנכ”ל החינוכית, כיף לשמוע על אנשים כאלה.

 2. יעל on 6 ביולי, 2015 01:09

  כל עום שישי היינו מחכים ל. וכמית הכי מצחיקה, סיפורי התורה עם אחיש ומפיש ולתכוכנית כן אדוני השר, או כן אדוני ראש הממשלה, קיבלנו לופ קרובים קרובים, גם טוב לשבת אבל פתאום נותנים תוכנית שאף אחד לא רואה בכלל, זמן משהו, על נוער בתיכון, מפגר ומעצבן

 3. חמישה דברים שכל ארגון יכול ללמוד מהטלוויזיה החינוכית על ניהול דפי פייסבוק | אינטרנט להשפעה ושינוי חברתי on 29 באוקטובר, 2015 07:56

  […] התפרסמו בתקשורת הדיגיטלית: ראיון באתר "אייס" וראיון בבלוג "חדר 404". בשני הראיונות סיפרו מנהלות הדף,  סתיו זיו ומיה זיו […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.