צפו: סרטון תאונת הדרכים המחריד שלא הסכמנו לקנות מהחלאה שצילם אותו

הסרט “חיית הלילה” מספר על לואיס בלום, בגילומו של ג’ייק ג’ילנהול, עיתונאי עצמאי שנוהג להגיע לזירות אירועים חדשותיים כמו תאונות דרכים ושודים מזויינים, לצלם ולנסות למכור לתחנות הטלוויזיה המקומיות הרעבות לוי.טי.ארים מדממים. התחרות הקשה עם העיתונאים האחרים מקלקלת את המצפון שלו, והוא מתחיל לפעול בצורה לא חוקית ולא מוסרית, כשהוא מסתיר מידע על פושעים ומסכן חיי אדם לשמור על הבלעדיות שלו.

פול פלטון, בן 41 מלוריין, אוהיו, זכה להשוואה משמיצה לבלום הבדיוני בגלל מעשיו כשהיה עד לתאונת דרכים קשה ביום שני השבוע. זאכרי גודין בן ה-17 איבד שליטה על רכבו, התנגש בבית מגורים ונפצע, והביא לפציעתו הקשה של חברו קמרון פרנד בן ה-17, שהיה גם הוא במכונית, שהסתיימה במותו בבית החולים.

לפי הדיווח שפרסם השוטר קפטן רוג’ר ווטקינס בפייסבוק הרשמי של משטרת לוריין, “בעוד אחרים הגישו עזרה לבנים, גבר ניצל את ההזדמנות לצלם בווידאו את הסצינה האיומה הזאת עם הסלולרי שלו. בסרטון, הגבר מעיר הערות על כך שהבנים ‘אידיוטים’, ומחזיק את הסלולרי כך שיוכל לצלם את שני הבנים שהיו במצוקה רפואית. הגבר פותח אז את הדלת האחורית של הרכב הזה ונשען פנימה להמשיך ולצלם. הוא הולך מסביב לצד של הנהג ומצלם בווידאו את הנהג, ואז חוזר לדלת שפתח וממשיך לצלם וידאו של הבנים ושל פנים הרכב. בשום שלב הגבר לא מגיש סיוע לקורבנות, או אפילו מנסה לעודד אותם”.

לטענת המשטרה, פלטון לא סיפר לה על הסרטון ולא הציע להעביר לה אותו כדי לסייע בחקירת המקרה, אבל כן פרסם אותו בפייסבוק והציע אותו למכירה לשני גופי חדשות לפחות. כשנודע למשטרה על קיומו של הסרטון היא ביקשה לשוחח עם פלטון, אך לא הצליחה לאתרו.

המשטרה היתה נחושה להעניש את פלטון אף שעל פניו לא ביצע עבירה, כפי שהסביר לרויטרס הבלש באדי סילברט: “חיפשנו כל דבר שבו נוכל להאשים אותו. זה לא פשע לתקוע מצלמה איפה שילד גוסס או לנסות למכור את זה”. המאמצים נשאו פרי כשהמשטרה מצאה את הסעיף הנדיר של “הסגת גבול רכב” (Vehicle Trespass) – “כניסה מודעת אל או כלפי רכב ממונע ללא הסכמת הבעלים/הנהג או האדם שמוסמך לתת הסכמה כזו”. יומיים אחרי התאונה, המשטרה הוציא צו מעצר לפי סעיף זה בבית המשפט העירוני של לוריין ועצרה את פלטון, שאחר כך השתחרר בערבות. אם יורשע הוא עלול להיכלא לעד 30 יום ולשלם קנס של עד 250 דולר.

פלטון התנצל בראיונות לתקשורת ובסרטון התנצלות בדף הפייסבוק שלו. לדבריו, הוא לא יכל לעזור לפצועים ברכב משום שאין לו הכשרה רפואית, והוא אמנם פתח את הדלת האחורית, אבל זה היה כדי לבדוק שאין שם נוסעים פצועים; הוא הפנה את תשומת לבם של אנשי המשטרה לאש שפרצה ברכב כשהם הגיעו; “לא התכוונתי שזה יהיה סרטון זוועה […] פרסמתי את הסרטון כדאי שילדים אחרים יראו אותו וילמדו מהטעות של נהיגה מהירה וחסרת אחריות”; הוא הודה שקרא לנפגעים אידיוטים – “כן, זה טפשי, כאילו, למה הם עשו את זה? זה הכעיס אותי, יש לי ילדים”; ולדבריו הוא לא ניסה למכור את הסרטון, אלא ביקש תמורתו תרומה לארגון צדקה שהוא פעיל בו.

שיחה בין ABC 5 קליבלנד לבין פול פלטון, שמציע את סרטון התאונה תמורת תרומה; וקטע מסרטון התאונה; שני הצילומסכים מהכתבה של הערוץ

צ’ט בין פול פלטון, שמציע את סרטון התאונה תמורת תרומה, לבין ערוץ החדשות ABC 5 קליבלנד, שמוכן לשלם בקרדיט בלבד, וקטע מהסרטון; שני הצילומסכים מכתבה ששודרה בערוץ

היו ערוצי חדשות מקומיים (ABC 5 Cleveland, Fox 8 Cleveland) ששידרו כתבות זעזוע ממעשיו של פלטון, שבהן סיפרו איך הוא ניסה למכור להם את הסרטון, והתגאו בכך שסירבו לרכוש אותו, תוך שהם גונבים את הסרטון מהפייסבוק שלו ומציגים בטלוויזיה קטעים ממנו שנחשבים “בטוחים לצפייה לכל המשפחה”, הקוד הצבוע שמאפשר להם לתת הצצה פורנוגרפית למכונית המרוסקת ועדיין למכור מכוניות והמבורגרים ותרופות נגד דכאון בהפסקת הפרסומות שמכניסה להם המון כסף, שפלטון לא יראה ממנו סנט שחוק אחד, למרות שהסרטון שלו הוא הפרה העסיסית שממנה הם מכינים את המבורגר ההיסטריה-המוסרית שלהם.

קפטן ווטקינס מהמשטרה סיכם את הפוסט שלו בפייסבוק:

משטרת לוריין מבקשת להזכיר לאזרחים שמותר ואף רצוי לעזור זה לזה במקרי חירום אם הם יכולים לעשות זאת באופן בטוח, וכי סיוע או תמיכה באדם צעיר גוסס ובחברו הפצוע קשה הם מעשה ראוי לשבח ואדיב. אנשים, לעומת זאת, אינם רשאים להסיג גבול אל תוך רכבו של אדם באופן פלילי וללא רשות כשהמטרה היחידה, על פניו, היא צילום וידאו של רגעי המוות של אדם צעיר, למטרות רווח.

כרזת הסרט "חיית לילה"


שודר בגלצ ב-18.7.2015 בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30


תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.