כשאבא ואמא בני דודים שנופלים בפרסום סמוי בפייסבוק

צבעי גוף זוהרים. צילום: Arttu Manninen (cc-by-nc-nd)

צבעי גוף זוהרים. צילום: Arttu Manninen (cc-by-nc-nd)

ויראל פופולרי ברשת הישראלית הוא צילומים של שלטים, מודעות, תפריטים ושאר פריטים כתובים עם שגיאות כתיב מופרזות, שנכתבו על ידי אנשים שלא שולטים בכתיב העברי, כמו ערבים, מהגרים מרוסיה וכיוצא בזה, ומסבים לאנשים שכן שולטים בכתיב עונג שאדנפרוידי מרושע. חשבתי פעם לנסות להשתמש בוויראליות המובנית של שגיאות הכתיב, לפרסם מודעה למשהו שאני רוצה למכור עם שגיאות מכוונות, לצלם אותה ולפרסם בפייסבוק, ולזכות לתפוצה המונית בחינם. מסתבר שמישהו אחר חשב על משהו דומה, וכבר יישם אותו.

דף הפייסבוק “כשאבא ואמא בני דודים” לועג לאנשים על דברים מטופשים שהם אומרים או עושים. אתמול הוא העלה פוסט פייסבוק פרסומי של “ציורי גוף אולטרה Splash”, חברה שמספקת לאירועים צוות צביעת גוף בצבעים זוהרים. מתחת לפוסט שואלת טוקבקיסטית אם זה נכון שמה שגורם לצבעי הגוף לזהור הוא נוזל זרע שמוכנס לתוכם. היא רוצה צוות צביעה בחתונה שלה, אבל חברה שלה אמרה לה שיש נשים שרגישות לזרע, ולכן היא שואלת. הפוסט והתגובה אליו הם פרסומת סמויה ויראלית ל”ספלאש”, חשף עודד לבנה בקבוצת “Amit Lavi – Social Media Observer – The Group”, העוסקת בשיווק בפייסבוק (לינק לחשיפה בקבוצה הסגורה).

שאלה בפייסבוק: האם בצבעי גוף יש נוזל זרע?

ב”בני דודים” מסתירים את שמות ותמונות הפרופיל של המועלבים, אבל , חיפש ואיתר את הטוקבקיסטית – ליטל מנשה.

שאלה של ליטל מנשה בפייסבוק: האם בצבעי גוף יש נוזל זרע?

ליטל מנשה היא משתמש פיקטיבי, טוען לבנה. הפרופיל שלה ריק להפליא (היא גרה בדימונה וזה פרט המידע היחיד עליה מלבד שמה), נראה שנוצר ממש לאחרונה ורק לשם פרסום הטוקבק המטופש, שברור שיזכה אותה במקום של אי-כבוד ב”בני דודים”.

 פרופיל הפייסבוק של ליטל מנשה

מקור תמונת הפרופיל של “ליטל מנשה” הוא בתמונת פרופיל הטוויטר של אמריקאית מטקסס בשם קלי גורלוק, כפי שגילה יוני מלכי מקבוצת “עמית לביא”.

קלי גורלוק, שתמונתה שימשה את הפרופיל של "ליטל מנשה"

אף ש”ליטל מנשה” התלבטה אם להזמין את החברה לצבוע אנשים בחתונה שלה בגלל הרגישות לזרע, היא כבר הספיקה לתת לעסק צביעת הגוף דירוג של 5 כוכבים שלשום.

ליטל מנשה מדרגת בחמישה כוכבים את העסק לצביעת גוף

איך הגיע הצילומסך של הפוסט ל”בני דודים”? אור פיאלקוב ובני שרביט מקבוצת “עמית לביא”, וכן מגיבי חדר 404 אור סמרלי ואליעד מלול, מצביעים על כך שבצילומסך מופיעים שם מפרסמת הפוסט ב”ספלאש”, גוני לוקוב, כפתור Boost Post, שנועד לקידום ממומן של פוסטים בדפי פייסבוק מסחריים, וחיווי ששני אנשים נחשפו לסטטוס. שלושת האלמנטים הללו מוצגים רק למנהלי דפים, כך שמי שצילם את הצילומסך הוא אחד ממנהלי הדף של “ספלאש”, אולי לוקוב עצמה. שני האנשים שנחשפו לסטטוס הם ככל כנראה “ליטל מנשה” ולוקוב, כך שהצילומסך נעשה מיד אחרי פרסום תגובתה של “ליטל מנשה” ואז נשלח ל”בני דודים”, כלומר היה כאן מהלך מתוכנן של פרסום סטטוס, פרסום תגובה ושליחה ל”בני דודים” כדי להפוך אותו לוויראלי, ולא לחכות שיהפוך לוויראלי באופן אורגני.

פניתי ל”ציורי גוף אולטרה Splash” דרך פייסבוק ושאלתי אם שילמו ל”בני דודים” על הפרסום הסמוי. לא קיבלתי תשובה, ובשלב מסויים היום נמחק הפוסט מהפייסבוק שלהם.

ב”בני דודים” הסתירו, כאמור, את פרטיה של מנשה, אך באופן תמוה לא רק שלא מחקו את השם והטלפון של חברת צביעת הגוף, אלא אף תייגו אותה בסטטוס. כ-120 שיתופים וכ-4600 לייקים מוכיחים שהפרסום הסמוי עובד.

שאלתי את מפעילי “כשאבא ואמא בני דודים” אם היו מודעים לכך שהם מעלים לעמוד שלהם פרסומת סמויה לחברת צביעת הגוף ואם החברה שילמה להם על הפרסום. דקות ספורות אחרי פרסום הכתבה כאן, הפוסט הוסר מ”כשאבא ואמא בני דודים”. מנהל הדף, שלא רצה להזדהות בשמו, השיב בבוקר למחרת פרסום הכתבה בחדר 404 כי לא לקח חלק בפרסום סמוי, וממילא לא קיבל תשלום על העלאת הסטטוס:

התכנים שעולים לעמוד “כשאבא ואמא בני דודים” עוברים סינון קפדני, במטרה לוודא כי כל החומרים הינם אמיתיים ואיכותיים מספיק. מבדיקה שערכתי אתמול [ביום שלישי] התברר לי שהפוסט שעלה בנושא הצבע אינו פוסט אמיתי, ולכן הוא הוסר. מעולם לא נגבה שום סכום ולא התקבלה שום תמורה מכל סוג שהוא במטרה להעלות חומרים לעמוד. מפעיל העמוד עובד בצמוד למדיניות של פייסבוק, כי כל דרך פעולה אחרת תצביע על כך שאביו ואמו בני דודים, וזה לא המצב.

הכתבה התפרסמה ביום ג’, 4.8.2015 ב-23:50, ועודכנה מספר פעמים, עדכון אחרון ביום ו’, 7.8.2015, 22:49

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

2 תגובות לפוסט “כשאבא ואמא בני דודים שנופלים בפרסום סמוי בפייסבוק”

  1. אלנונימוס on 5 באוגוסט, 2015 08:12

    באמת אנשים נוראיים. חלאות אדם. איך הם מעיזים לפרסם דברים בצורה סמויה ועוד גורמים לנו לצחוק מזה? בושה וחרפה! פירסום חייב להיות ברור וצריכים לדחוף לנו אותו מול הפנים כמו פרסומות ביוטיוב או בטלוויזיה, וככה אני מעדיף את הפרסוף שלי. אחרת זה ממש לא מוסרי.
    באופן כללי פרסום זה משהו לא מוסרי הרי למה שאנשים ישלמו וישקיעו ויחשבו על דרכים יציתיות רק כדי להרוויח כסף! כן להרוויח כסף!

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) on 11 באוקטובר, 2015 06:56

    תסבירו לי מי עושה לייק לחברה של צבעי גוף אחרי ההקשר הזה? אם כבר זה נותן תחושה שרק פרחות משתמשות בזה ופרחות הוא לא בדיוק קהל היעד של “כשאבא ואמא בני דודים”

פרסום תגובה