“באים לבנקאים”, שיצאו נגד היחצן של פייסבוק, הוסרו מפייסבוק // האחראי על האינטרנט

 

פייסבוק נגד “באים לבנקאים”

פייסבוק היא דיקטטורה מסחרית כשזה נוגע לחופש הביטוי, והאויבת הנוכחית שלה היא “באים לבנקאים”, התארגנות של עו”ד ברק כהן והאקטיביסט ערן ורד, שהכריזה מלחמה על הבנקים, הבנקאים, בני משפחותיהם וספקי השירות שלהם. פייסבוק סגרה שלשום את דף הפייסבוק של “באים לבנקאים”.

אחד מהאנשים ש”באים לבנקאים” שמה על הכוונת שלה הוא זמיר דחב”ש, בעל משרד יחסי הציבור שלום תל אביב ויחצן איגוד הבנקים הישראלי, שאף זכה בצו למניעת הטרדה מאיימת נגד כהן ובפיצויים של 4000 שקל ממנו. לפני כן הוא הצליח לגרום להסרה מפייסבוק של סרטון המתעד את ההפגנה שערכו נגדו פעילי התנועה ליד ביתו. פרט חשוב נוסף: דחב”ש הוא היחצן של פייסבוק בישראל.

פייסבוק, באמצעות משרדו של דחב”ש, מסרבת לומר מדוע סגרה את “באים לבנקאים”, ומסרה לאתר “מזבלה” תגובה כללית על מדיניות הסרת תכנים שמפירים את כללי השימוש. צריך להזכיר שפייסבוק מרבה להסיר תכנים ולסגור דפים מסיבות שגויות, כפי שעשתה עם הדף “גברים בפייסבוק” של אילנה ברודו, שתיעד הטרדות ואיומים מיניים כלפי נשים ונערות בפייסבוק, ונסגר בגלל דיווחים שקריים על פרסום תמונות עירום. בפייסבוק סירבו לנמק את הסגירה בפני מפעילות העמוד ובתגובה לפניות התקשורת, אולם זמן לא רב אחרי שהסיפור נחשף בתקשורת, העמוד הושב לאוויר. ראיון עם ברודו בנושא שודר ב”רבע לדיגיטל” בגלץ.

ב”באים לבנקאים” חזו מזמן את הסכנה שבהסתמכות על פייסבוק. בדף האודות באתרם נכתב עוד לפני הסגירה: “אין לנו שליטה על ההחלטות של פייסבוק, בכל רגע הם יכולים באופן שרירותי להחליט על סגירת הדף שלנו. לכן פתחנו אתר בלתי תלוי אותו אף בנק ואף גורם אחר לא יוכל לסגור. כדי שנוכל להיות בקשר גם במקרה שדף הפייסבוק יסגר, השאירו פה את כתובת המייל שלכם”.

 

כמה רוע וגזענות, יא מאמא

שירה גובייסי פרסמה סרטון שבו אחיה, אביתר גובייסי, בן 14, שר את “יא מאמא” של שמעון בוסקילה לתוך מיקרופון של מכונת קריוקי. “צינור לילה” שיתפו את הסרטון.

בין המגיבים היו כאלו שניצלו את ההזדמנות לשתף את העולם ברוע ובגזענות שלהם, מדווחת חן אלמליח. רותם יפעת כתב: “הקריוקי בארץ זה תרבות של קופים אנוכיים שלא אכפת להם מאף אחד מהשכנים שמסביבם”. מאיר יצחקי כתב: “למה בערבית ? מה עם סובי ממטרה , היו לילות , לילה לילה , בדרך לתבור, הבלדה על יואל משה סולומון, מכירים ?”. לילי אב כתבה: “שוב פעם קריוקי!!! די כבר עם זה יבבונים חסרי תרבות!!אף שכן לא צריך לסבול ולשמוע את האח שלך שר בערבית או בריטני ספירס מצידי”.

גובייסי התגלה לא רק כזמר מוכשר, אלא גם כאדם רגיש:

אביתר גובייסי מגיב למבקריו בפייסבוק של צינור לילה

הפושעים הגרועים ביותר בעולם

אומת כדור הארץ צחקה ביולי כשאיל הסמים המקסיקני חואקין אל צ’אפו גוסמן ברח מהכלא המקסיקני דרך מנהרה מושקעת באורך כ-1.6 ק”מ, אחרי שהסתובב חופשי מאז בריחתו הקודמת מהכלא ב-2001 ועד תפיסתו ב-2014. כעת הוא עלול להיתפס בגלל רשלנות של בנו בשימוש בטוויטר.

הבן, חזוס אלפרדו גוסמן סלזאר, צייץ בסוף החודש שעבר בטוויטר תמונה שלו עם מי שנראה כמו אביו, שמחצית פניו מוסתרת על ידי תמונה של תחפושת משקפיים-עם-שפם, וכתב “אוגוסט כאן, אתם כבר יודעים עם מי”. ה-GPS בטלפון שבו צולמה התמונה הושאר דולק, המיקום שלה נשמר עליה והוא מוצג אוטומטית בטוויטר – קוסטה ריקה.

הציוץ בטוויטר של בנו של אל צ'אפו
הציוץ בטוויטר של בנו של אל צ’אפו

האינדיפנדנט מדווח שהתקשורת המקומית בקוסטה ריקה דיווחה שהמשטרה המקומית הכריזה שהיא חוקרת את הנושא.


שודר בגלצ ב-5.9.2015, בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30

תגובות

4 תגובות לפוסט ““באים לבנקאים”, שיצאו נגד היחצן של פייסבוק, הוסרו מפייסבוק // האחראי על האינטרנט”

 1. » גוגל הסירה את “באים לבנקאים” מתוצאות החיפוש בגלל צו בית משפט מסתורי on 9 בספטמבר, 2015 21:38

  […] בתיעוד ההסרה בצ’ילינג אפקטס נכתב כי ב-26.8.2015 “גוגל קיבלה צו בית משפט שבהתאם לו הסרנו דפים מתוצאות החיפוש שלנו. אין באפשרותנו לפרסם את המסמך, מאחר שהוא נאסר לפרסום על ידי בית המשפט”. הגורם שלבקשתו הוצא הצו נותר חסוי, והכתובות שהצו התייחס אליהן הן bankaim.org, האתר הרשמי של “באים לבנקאים”, ו-www.facebook.com/fightbank, דף הפייסבוק של הארגון, שפייסבוק סגרה בתחילת החודש. […]

 2. » אנשים מתפעלים מהאייפון החדש שהוא בעצם האייפון הראשון אי פעם // שישבת on 12 בספטמבר, 2015 19:21

  […] של מנוע החיפוש שלה בישראל (דף הפייסבוק של הארגון הוסר מפייסבוק זמן לא רב לאחר מכן, ופייסבוק סירבה להסביר […]

 3. » תביעה נגד פייסבוק: “באים לבנקאים” דורשים השבת דף הפייסבוק שלהם לאוויר on 27 בדצמבר, 2015 20:03

  […] ארגון “באים לבנקאים”, שפועל ברשת ומחוצה לה נגד בנקים, בנקאים, מקורביהם וגופים שעובדים איתם, תובע את פייסבוק בדרישה להחזיר את דף הפייסבוק שלו, שמפעילת הרשת החברתית הסירה בספטמבר השנה. […]

 4. » שיתופים של כתבה נגד היחצן של פייסבוק ישראל הועלמו מפייסבוק on 21 באוגוסט, 2016 12:46

  […] מחאה נגד מנכ”לית פייסבוק ישראל, עדי תאני סופר, ואת דף הפייסבוק של הארגון עצמו, מה שהביא את פעיליו לתבוע את פייסבוק בדרישה להחזירו […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.