סלקום טי.וי: בכל זמן שתבחרו (*סגור בכיפור)

סלקום טי.וי. צילום: סלקום

יום כיפור, שבו המדינה כופה-דתית סגירת מקומות בילוי ושירותי טלוויזיה רב-ערוצית על אנשים שאינם שומרי מצוות, האינטרנט הוא מקום טוב לחילונים להשלמת מרתוני צפייה בסרטים וסדרות שהצטברו במהלך השנה.

בסוף השנה שעברה הושק שירות הטלוויזיה הרב-ערוצי האינטרנטי המשמעותי הראשון בישראל, “סלקום טי.וי” של חברת התקשורת סלקום-נטוויז’ן-013, שמשלב את השידורים החופשיים של ערוצי עידן פלוס ושידורי צפייה-לפי-דרישה (VOD), חלופה מצומצמת וזולה יותר לחבילות המנופחות והיקרות של סרטן האיידס הוט ויס.

לפי אתר סלקום טי.וי, אתם הלקוחות “צופים בתכניות שאתם אוהבים בטלוויזיה, בטאבלט ובסמארטפון בכל זמן שתבחרו”. אלא אם הזמן שתבחרו הוא יום כיפור, אז יוחשכו המסכים של הטלוויזיה, הטאבלט והסמארטפון של סלקום טי.וי, כפי שמדווח האח אהודק בנקסטר.

סלקום טי.וי - בכל זמן שתרצו* *סגור בכיפור. יוצר: עידו קינן, חדר 404

יחצנית סלקום, יפעת רובינשטיין ממשרד רני רהב, מסבירה:

חברת סלקום מכבדת את קדושת יום הכיפורים ומפעילה רגולציה עצמית מותאמת לחוק, במסגרתה החברה פועלת כמקובל במתכונת יום כיפור ומפעילה חסימת שידורים שתחל באופן הדרגתי בערב יום כיפור בשעה 16:00.

[עדכון] לשאלת קורא, שאלתי איך נוהגת סלקום בימי הזכרון (ט’ באב, יום השואה, יום הזכרון לחללי מערכות ישראל), שבהם ערוצי הטלוויזיה וספקי הטלוויזיה הרב-ערוצית הוותיקים מושבתים או משדרים שידורים משעממים מותאמים. רובינשטיין השיבה:

גם במועדים אלה החברה הפעילה רגולציה עצמית והתאימה את השידורים בדומה לחברות האחרות.

[\עדכון]

(את קדושת השבת חברת סלקום דווקא לא מכבדת, ומחלל שבת, כידוע, מות יומת. גם את קדושת יום כיפור סלקום לא באמת מכבדת, אחרת היתה מכבה גם את שירותי הטלפוניה שלה, צמה, לובשת נעליים מבד והולכת לבית כנסת להתפלל ולכפר על חטאיה. אלא שסלקום היא לא בנאדם, אלא גוף למטרות רווח, וזה משונה לשמוע שגוף למטרות רווח מתעסק בענייני קדושה, ועוד כופה על לקוחותיו קיום מצוות במקום לספק להם את השירותים שעליהם שילמו).

לגבי הטענה על רגולציה עצמית מותאמת לחוק – ובכן, גם כאן יש פער בין התגובה לבין המציאות. דובר משרד התקשורת, ד”ר יחיאל שבי, מוסר כי אין חוק או תקנות שמונעים מסלקום טי.וי לפעול ביום כיפור, בניגוד לחוקים ותקנות הכופים זאת על ערוצי טלוויזיה ועל יס והוט. “השידורים באינטרנט לא מוסדרים, להזכירך”, הוא כותב לי. “בוועדה החדשה שתוקם בקרוב בהשתתפות נציגי הממשלה ידונו הסוגיות בשוק השידורים”.

גם אם כיבוי הערוצים בשידורחב, ערוצים 1, 2, 9, 10, חינוכית והכנסת, מוצדק בשם השמירה על הממלכתיות והפרהסיה (אף שאין פרהסיה בטלוויזיה, שאדם בוחר אם להכניס לביתו ואם להדליק או לכבות), וכיבוי הערוצים בשידורצר (ערוצי הבית של יס וסרטן האיידס הוט) מוצדק בשם חופש הדת של העובדים שמעוניינים לא לעבוד בכיפור (אם כי ודאי יש כאלו שאין להם בעיה עם זה, ובהם חילונים ולא-יהודים), כיבוי שירותי ה-VOD הוא כפייה דתית לשמה – מטעם סלקום, על לקוחותיה.

שירותי טלוויזיה שלא סגורים בכיפור הם נטפליקס (ניתן לצפות בארץ בתשלום באמצעות שירותי הסוואת מיקום), טורנטים ופופקורן טיים. שניים מהם בחינם, ושלושתם לא כופים על משתמשיהם שמירת מצוות. צפייה נעימה.

תגובות

9 תגובות לפוסט “סלקום טי.וי: בכל זמן שתבחרו (*סגור בכיפור)”

 1. אילן on 10 בספטמבר, 2015 14:04

  פופקורן טיים כופה עלי את שמירת מצוות צפיה-בסטרים-טורנטים-חינם יבדל”א תת”מ.

 2. חילוני on 10 בספטמבר, 2015 17:13

  זכותו של כל עסק להחליט איך הוא פועל.
  כמו שמסעדה יכולה להחליט אם להוציא תעודת כשרות או לא.
  במקרה הזה אני מעריך שסלקום מכוונת ערכית להיכן שנמצא רוב הקהל הישראלי, ולכן ההחלטה שלהם “לא משונה” גם במישור העסקי (כמו לבקר מסעדות כשרות שזה לא הגיוני כלכלית – למרות שזה כן בהרבה מקרים – תלוי בקהל היעד של המסעדה).
  לגבי ה”רגולציה” – בגלל זה הם קראו לזה *עצמית*. כמו שציינת, הם לא מחוייבים לרגולציה של המדינה, והם החליטו להחיל על עצמם מרצונם את כללי הרגולציה הנ”ל.
  הסייפא שלך זה העיקר – מי שיש לו בעייה עם זה, שיפנה לנותני שירותים אחרים, ואם אין כאלה, ואם היה ביקוש גדול בציבור לשירותים כאלה, כבר היו קמים מתחרים (או שתמהר ותקים אחד כזה).

 3. עידו קינן on 11 בספטמבר, 2015 10:26

  “חילוני” (במרכאות כדי להבהיר שאני פונה למגיב שכינה את עצמו כך), לא טענתי שההחלטה משונה במישור העסקי, טענתי שזה משונה שגוף למטרות רווח מתעסק בענייני קדושה. סלקום יכולים היו להגיד בדיוק מה שאמרת, “אנחנו משביתים את השירות בכיפור כי זה מה שרוב הקהל שלנו רוצה”, אבל הם בחרו לדבר בתאגידית ולהגיד ש”חברת סלקום מכבדת את קדושת יום הכיפורים”. למה לא להגיד את האמת? חברת סלקום לא מכבדת את קדושת יום הכיפורים אלא את קדושת השקל.

 4. » אנשים מתפעלים מהאייפון החדש שהוא בעצם האייפון הראשון אי פעם // שישבת on 13 בספטמבר, 2015 00:15

  […] אחד הוא לא יספק אלטרנטיבה: סלקום טי.וי יהיה סגור בכיפור. זאת למרות שהוא לא כפוף לחקיקה ואסדרה, שמחייבים את […]

 5. 17% אוכלים לחם, אבל רק 15% אוכלים מאפי בצק | Intellect or Insanity | יהונתן קלינגר on 21 בספטמבר, 2015 11:22

  […] האנדרדוג  במשחק, לדוגמא, בוחר לסגור את השידורים שלו ביום כיפור. הוא רק דוגמא אחת למספר רב של מתחרים שלא יודעים […]

 6. » קדושת כיפור בסלקום טי.וי: ערוץ הספורט, מוזיקה, ערוצים זרים וכתבות וידאו on 25 בספטמבר, 2015 18:13

  […] הודיעה שתשבית את שידורי סלקום טי.וי במהלך כיפור, למרות שהיא לא מחוייבת לכך, בנימוק ש”חברת סלקום […]

 7. יס לא כופה על לקוחותיה חומת-עצב ביום הזכרון | חדר 404 on 11 במאי, 2016 00:36

  […] שמדובר באינטרוויזיה שאינה כפופה לאסדרת חומת-העצב, סלקום הצהירה שתסגור את שירות ה-VOD שלה ביום הכיפורים, שזה כמו שמוכר הארטיקים […]

 8. » 📼 שידורים בכיפורים: נטפליקס מערערת את הסטטוס קוו, הלא טי.וי מנסה לערער על חוקיות איסור השידור on 27 בספטמבר, 2017 09:09

  […] הווי־או־די שלהם על גבי האינטרנט. באינטרנט אין רגולציה [כפי שהבהיר בעבר דובר משרד התקשורת; ע”ק]. אני מתעקשת שזה יהיה אוף רקורד. […] בתפיסת […]

 9. אבי on 11 באפריל, 2018 19:01

  והיום, יום השואה –
  כל הסדרות ב vod מושבתות, פרט לסדרות ברוסית או לילדים.
  סרטים אפשר לראות, כולל קומדיות.
  SMH

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.