תביעה נגד פייסבוק: “באים לבנקאים” דורשים השבת דף הפייסבוק שלהם לאוויר

לוגו ארגון "באים לבנקאים"

ארגון האקטיביזם “באים לבנקאים”, שפועל ברשת ומחוצה לה נגד בנקים, בנקאים, מקורביהם וגופים שעובדים איתם, תובע את פייסבוק בדרישה להחזיר את דף הפייסבוק שלו, שמפעילת הרשת החברתית הסירה בספטמבר השנה. בין הנתבעים גם בעלת השליטה בבנק הפועלים, מנכ”לי הבנקים פועלים ולאומי ויחצן איגוד הבנקים ופייסבוק.

כתב התביעה:

להורדה (PDF, 1.44MB)

עו”ד ברק כהן וערן ורד, מייסדי הארגון, הגישו היום את התביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב (56154-12-15) באמצעות עו”ד אסף דרעי מ”מרכז תמורה – המרכז לקידום השוויון”. הנתבעים הראשיים הם פייסבוק ארה”ב, פייסבוק אירלנד ופייסבוק ישראל. התובעים מבקשים מבית המשפט להוציא פס”ד הצהרתי שלפיו פייסבוק פעלה שלא כדין ואו מתוך הפרת הסכם כאשר הסירה את דף הפייסבוק של “באים לבנקאים”, ולחייב את החברה להחזירו ולאפשר את המשך הפעילות בו. הנימוק העיקרי הוא הטענה כי אף שפייסבוק היא חברה פרטית, כבמה פומבית פופולרית לדיון ציבורי היא גוף דו-מהותי, ועל כן לא יכול להחליט על צנזורה של דעות וחסימה של אנשים או ארגונים באופן חד-צדדי, בלתי מנומק וללא הגבלת זמן.

עוד בנתבעים שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים; ציון קינן, מנכ”ל בנק הפועלים; רקפת רוסק עמינח, מנכ”לית בנק לאומי; וזמיר דחב”ש, יחצן איגוד הבנקים ופייסבוק ישראל. הנתבעים הקשורים לבנקים הם “אנשים אשר, למיטב ידיעת המבקש, ראו עצמם נפגעים כתוצאה מן הפעילות שניהל המבקש בפייסבוק, ועקב כך התלוננו בפני פייסבוק על פעילות המבקשים ודרשו את מחיקתו והסרתו של דף-הפייסבוק של המבקש. למרבה הצער, נענתה פייסבוק לבקשותיהם ומכאן הצורך בתביעה זו”. בכתב התביעה מוסבר כי “בשל כך הם מצורפים לתביעה זו” וכי אם יודיעו “כי אין להם עניין בתובענה זו וכי אין להם התנגדות שיינתן הסעד המבוקש – יסכים המבקש למחיקתם לאלתר”. נראה שמדובר בתרגיל משפטי אשר נועד לחשוף מי מהנתבעים הללו פנה לפייסבוק להסיר את הדף של באים לבנקאים, ואו להוציא מהם הצהרה מחייבת משפטית שאין להם בעיה עם הפעילות של באים לבנקאים. קשה להאמין שמי מהנתבעים הללו יתן הצהרה כזאת – באים לבנקאים ממררים את חייהם, וחלקם אף הוציאו צווי הרחקה נגד פעילי הארגון.

לדברי עו”ד דרעי, עם סגירת הדף בספטמבר, הוא פנה לפייסבוק ישראל במכתב בבקשה לפתוח אותו מחדש, בנימוקים דומים לאלו שבכתב התביעה. לדבריו, “ב-28.10 הם שלחו תשובה באנגלית, הם כותבים בחמש-שש שורות שפייסבוק ישראל לא קשורה לתכנים, לא מתערבת בתכנים, והעסק שלך הוא עם פייסבוק אירלנד. שום דבר לגופו של עניין. שום תשובה עניינית”.

תגובת פייסבוק ישראל לתביעה תתפרסם כאן לכשתתקבל. פייסבוק ישראל נוהגת לסרב להתייחס באופן פרטני לחסימת תכנים, ולתת תגובה כללית שמדברת על כך שיש לה תקנון שימוש ושאסור להפר אותו.

הודעה על הסרת תוצאות חיפוש בחיפוש המילים "באים לבנקאים" בגוגל. צילומסך: אופיר סמל

גם גוגל נמצאת במאבק משפטי מול “באים לבנקאים” בגלל הסרת נכסי רשת של “באים לבנקאים”. בספטמבר השנה הסירה מפעילת מנוע החיפוש מהגירסה הישראלית של המנוע שלה, google.co.il, תוצאות חיפוש שהובילו לאתר הרשמי ולדף הפייסבוק של הארגון. גוגל ציינה בתחתית עמוד התוצאות כי הסירה תוצאות, והפנתה את הגולשים לאתר צ’ילינג אפקטס, המתעד בקשות הסרה, שם נכתב כי ב-26.8.2015 “גוגל קיבלה צו בית משפט שבהתאם לו הסרנו דפים מתוצאות החיפוש שלנו. אין באפשרותנו לפרסם את המסמך, מאחר שהוא נאסר לפרסום על ידי בית המשפט”, כשהגורם שלבקשתו הוצא הצו נותר חסוי.

עו”ד יהונתן קלינגר פנה לגוגל בשם ערן ורד, בעל אתר “באים לבנקאים”, וביקש לקבל פרטים על הצו כדי שיוכל לערער עליו. גוגל טענה כי לא תוכל להעביר לקלינגר את הצו, משום שהוצא בדלתיים סגורות. קלינגר השיב כי המסמך מופיע באתר בתי המשפט “נט המשפט” ומסומן כ”פתוח לציבור”, וציין כי ההליך המדובר הוא זה שבו מנכ”ל בנק הפועלים קינן הוציא צו למניעת הטרדה מאיימת נגד ברק כהן – הליך שלא הופנה נגד ורד, ושאין בו כל דרישה להסרת האתרים שהוסרו מתוצאות החיפוש. ורד הגיש באוקטובר תביעה נגד גוגל באמצעות עו”ד קלינגר בדרישה להחזיר את תוצאות החיפוש.

[עדכון 20:56] עו”ד ברק כהן מעדכן: “האתר חזר בחיפוש גוגל. […] לדעתי הבוקר”.

תגובות

2 תגובות לפוסט “תביעה נגד פייסבוק: “באים לבנקאים” דורשים השבת דף הפייסבוק שלהם לאוויר”

  1. פרסומת של 17 דקות לפייסבוק ישראל // רן הרנבו | חדר 404 on 25 בפברואר, 2016 20:48

    […] בטח במקום טעון כמו ישראל. לאחרונה נסגרו פה שרירותית עמודים שביקרו יחסי הון שלטון, המצב הישראלי-פלשתינאי מעורר שאלות משמעותיות בנוגע […]

  2. » שיתופים של כתבה נגד היחצן של פייסבוק ישראל הועלמו מפייסבוק on 21 באוגוסט, 2016 12:47

    […] ואת דף הפייסבוק של הארגון עצמו, מה שהביא את פעיליו לתבוע את פייסבוק בדרישה להחזירו […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.