פייסבוק וטוויטר, למה אתן מאפשרות תעמולה של דאע”ש והסתה לרצח יהודים וישראלים? // האחראי על האינטרנט

טוויטרוריסטים

לויד פילדז היה אחד מחמישה נרצחים בפיגוע ירי, שביצע קצין המשטרה הירדני אנוואר אבו-זאיד ב-9 בנובמבר האחרון. הפיגוע בוצע במתקן אימונים של כוחות הבטחון הירדניים בעיר מואווקאר בירדן, שממומן על ידי ארה”ב, אשר מאמנת בו כוחות עיראקיים ופלסטיניים. הפיגוע בוצע ביום השנה העשירי לפיגוע של מחבלים מתאבדים בשלושה מלונות בעמאן. אלמנתו של פילדז, טמרה, הגישה תביעה בנושא נגד טוויטר, תוך שימוש ייחודי בחוק האנטי-טרור האמריקאי (US Anti-Terrorism Act), המשמש בדרך כלל לתבוע את ארגוני הטרור עצמם. התביעה הוגשה בבית המשפט של המחוז הצפוני של קליפורניה.

“במשך שנים, טוויטר הרשתה ביודעין לארגון הטרור דאע”ש להשתמש ברשת החברתית שלה ככלי להפצת תעמולה קיצונית, גיוס כספים ומשיכת מתגייסים חדשים”, נכתב בתביעה. “התמיכה החיונית הזאת היתה מהותית לעלייה של דאע”ש ואיפשרה לו לבצע מספר רב של מתקפות טרור, כולל פיגוע הירי של ה-9.11.2015 בעמאן, ירדן, שבו לויד ‘קארל’ פילדז ג’ונייר נהרג. בלעדיי טוויטר, גדילתו המהירה של דאע”ש בשנים האחרונות לארגון הטרור המפחיד ביותר בעולם לא היתה אפשרית”. לטענת פילדז בתביעה, טוויטר איפשרה לדאע”ש להפעיל חשבונות רשמיים ללא הפרעה עד לאחרונה, וזה החזיק נכון לדצמבר 2014 כ-70 אלף חשבונות טוויטר, לפחות 79 מהם פעילים, ופרסם לפחות 90 ציוצים בדקה.

לוגו הציפור של טוויטר בשילוב הדגל של דאע"ש, מתוך כתב התביעה של טמרה פילדז

טוויטר, טוענת פילדז, חוזרת ומסרבת לציית לחוק בארה”ב ולהפסיק פעילות של גורמי טרור ברשת החברתית. בדצמבר 2011, ארגון ישראלי – מדובר ב”שורת הדין”, אם כי היא לא נוקבת בשמו – איים לתבוע את טוויטר אם לא תפסיק את פעילות החיזבאללה ברשת החברתית. ב-2012, מספר חברי בית הנבחרים פנו לראש ה-FBI וביקשו שידרוש מטוויטר לסגור חשבונות של ארגוני טרור. יו”ר תת-הוועדה לענייני טרור של ועדת ענייני החוץ של בית הנבחרים, הנציג טד פו, אמר בדיון ב-2012 כי “כשזה נוגע לטרוריסט שמשתמש בטוויטר, טוויטר לא סגרה או השעתה ולא חשבון אחד”; ב-2015, פו חזר ואמר שטוויטר שוב ושוב לא מגיבה באופן מספק לפניות בנוגע להסתה לאלימות בידי טרוריסטים.

גם כאשר טוויטר סוגרת חשבונות שמקושרים לדאע”ש, היא לא עושה הרבה למנוע את חזרתם של מפעיליהם לפעולה. לפי דיווח של הניו יורק טיימס, שצוטט בתביעה, הקבוצה הפרו-דאע”שית אסוואטירי מדיה החזירה ב-335 חשבונות – כשנסגר אחד, הקבוצה פתחה אחד במקומו, מ-TurMedia333 ל-TurMedia334 ל-TurMedia335 וכן הלאה.

מטוויטר נמסר בתגובה: “בעוד אנחנו מאמינים שלתביעה אין בסיס, אנחנו מאוד עצובים לשמוע על האובדן האיום של המשפחה. כמו אנשים ברחבי העולם, אנחנו נחרדים מהזוועות שמבוצעות על ידי קבוצות קיצוניות, ומאפקט-האדווה שלהן על האינטרנט. לאיומים באלימות וקידום הטרור אין מקום בטוויטר, וכמו רשתות חברתיות אחרות, החוקים שלנו מבהירים זאת. יש לנו צוותים מסביב לעולם שחוקרים באופן פעיל דיווחים על הפרת תנאים, מזהים התנהגות אלימה, משתפים פעולה עם ארגונים שנאבקים בתוכן קיצוני מקוון, ועובדים עם רשויות אכיפה בעת הצורך”.

כתב התביעה של טמרה פילדז נגד טוויטר:

להורדה (PDF, 773KB)

הסתה חד-כיוונית

פייסבוק מפלה באכיפה שהיא מבצעת כלפי הסתה נגד פלסטינים ונגד יהודים וישראלים*, כך טוען שורת הדין. בסוף דצמבר פתח הארגון שני דפי הסתה ברשת החברתית – אחד נגד יהודים, אחד נגד פלסטינים. הארגון העלה לדפים תכני הסתה דומים כלפי שני הציבורים, ואחרי יומיים הלשין לפייסבוק על שניהם דרך כלי הדיווח המובנה.

פייסבוק השיבה בנוגע לדף נגד הפלסטינים כי הוא מפר את תנאי השימוש, וסגרה אותו ביום שבו קיבלה את הדיווח; לגבי הדף נגד היהודים והישראלים, השיבה פייסבוק כי הוא לא מפר את תנאי השימוש, והשאירה אותו באוויר.

כהרגלה, פייסבוק לא הגיבה לפניות התקשורת בנושא. רק שבוע לאחר מכן, אחרי פרסומים בתקשורת והביקורת הציבורית, התנצלה פייסבוק על מה שהיא כינתה טעות והסירה גם את הדף המסית נגד היהודים והישראלים.

בעקבות הניסוי של שורת הדין, גילו בבלוג Israellycool שדפי הסתה מסויימים נחסמים לגולשי פייסבוק בישראל, אבל ממשיכים להיות זמינים במקומות אחרים. מבדיקה של הבלוג עולה שהדף “Jewish Ritual Murder” (“רצח פולחני יהודי”), שחסום בפני גולשים בישראל, פתוח בפני גולשים בבית לחם.

שורת הדין הגיש באוקטובר הקודם תביעה נגד פייסבוק בבית משפט בניו יורק בטענה להסתה ועידוד לאלימות נגד ישראלים. לטענת הארגון, גל הטרור בישראל בחודשים האחרונים מושפע מפעילות ברשתות החברתיות, ובפרט מפרסומים של פלסטינים בפייסבוק. הארגון מבקש שבית המשפט יחייב את פייסבוק לפעול נגד משתמשים שמסיתים לטרור נגד ישראלים ולהפסיק את פעילותם ברשת החברתית. כתב התביעה המלא כאן >>

* במקור כתבתי כאן כי אחד הדפים שפתח ארגון “שורת הדין” הסית נגד יהודים. בעקבות הערת הקוראת יעל בדקתי וראיתי שהדף הסית הן נגד יהודים והן נגד ישראלים. תיקנתי את הפוסט בהתאם ב-25/1.


שודר בגלצ בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30


תגובות

3 תגובות לפוסט “פייסבוק וטוויטר, למה אתן מאפשרות תעמולה של דאע”ש והסתה לרצח יהודים וישראלים? // האחראי על האינטרנט”

 1. יעל on 24 בינואר, 2016 11:11

  רק שהדפים היו הסתה נגד פלסטינים והסתה נגד ישראלים, ולא יהודים.
  שוב התקשורת מנסה לטשטש את ההבדלים בין מחאה כנגד מדיניות מדינת ישראל לבין אנטישמיות גזענית.

 2. עידו קינן on 25 בינואר, 2016 14:34

  תודה על ההערה, יעל. בדקתי עכשיו שוב. הדף אכן נקרא “Stop Israelis”, אבל ההסתה בו היתה הן נגד ישראלים והן נגד יהודים. למשל, פוסט שהסתיים במשפט “Death to all jews”. אתקן את הפוסט בהתאם.

 3. » חוק הפייסבוק של שקד-ארדן: פלסטינים יראו את ההסתה אבל ישראלים לא; ארדן: “קביעת אחריות על פייסבוק תייצר סטנדרט” on 26 בנובמבר, 2016 19:20

  […] השנה גילה הבלוג israellycool.com דפי פייסבוק שמסיתים נגד יהודים, אשר אינם נגישים […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.