האינטרנט הביס את הטלוויזיה בסיקור מבצע צוק איתן

דיווחים מגומגמים, ידיעות לא מאומתות וחצאי שקרים משודרים נון סטופ במהדורות החדשות, והצופים מצביעים באצבעות ומקבלים תשובות בדיווחים בטוויטר, בווטסאפ, בבלוגים ובפייסבוק. שעת המשבר הנוכחית חושפת את מצבה העגום של התקשורת הממוסדת, שכפופה לשיקולי רייטינג והולכת ומאבדת את אמון הצופים

הודעת וואטסאפ מיולי 2014, שהתחזתה להיות מפיקוד העורף, ואשר מודיעה על תקיפה בעזה: "הודעה מפיקוד העורף בשעה 12:16 צהל תוקף בעזה חזק נא להיות בשעה זו סמוך למרחב מוגן. ההודעה חלה על תושבי כל הארץ.. נא להעביר הודעה זאת בדחיפות לקבוצות אחרות"

בבוקר יום ראשון הפיץ מי שהפיץ בוואטסאפ “הודעה מפיקוד העורף” שהזהירה: “בשעה 12:16 צה”ל תוקף בעזה חזק. נא להיות בשעה זו בסמוך למרחב מוגן. ההודעה חלה על תושבי כל הארץ. נא להעביר הודעה זאת בדחיפות לקבוצות אחרות תהיו דרוכים וערוכים שימו לב תשמרו על עצמכם”. חצי יממה אחרי שתל אביב הופגזה באיחור של דקות ספורות משעת ההתקפה שחמאס פרסם מראש, ההודעה הזאת נשמעה כמו אזהרה לגיטימית. באותו בוקר עלה הכתב הצבאי אור הלר לשידור בערוץ 10, הכחיש את ההודעה, סיפר שדובר צה”ל הוציא הבהרה בנושא, זעם על “כל אותם אידיוטים שמפיצים שמועות בוואטסאפ” וקרא לעצור אותם.

הכעס של איש התקשורת הממוסדת על התקשורת החלופית הפרועה אינו חדש ואינו ייחודי להלר, וזכה להנצחה אלמותית באמירה של רזי ברקאי בגל”צ על כך שינסה להביא תגובה מהאחראי על האינטרנט. גם הביקורת העקרונית לגיטימית: אנשים מפיצים מידע שלא עבר אימות ועלול לגרום לבהלה ולנזק. אבל לנוכח ההתרחשויות פחות משבוע לפני השידור של הלר, ההתפרצות שלו נגד אנשי הוואטסאפ נראית תלושה מהמציאות.

למבצע הצבאי הנוכחי בעזה קדם מבצע סיכול מידע בוואטסאפ. משתמשים ברשת החברתית הסלולרית הסגורה הודעת וואטסאפ שנשלחה ב-7.7.2014 ומספרת על מבצע צוק איתן. בתקשורת נטען כי "המשטרה" ו"גורמים בצה"ל" הכחישו את נכונותה, אך שעות ספורות לאחר מכן הסתבר כי היא נכונההפיצו שמועה שלפיה הקבינט הבטחוני החליט לגייס 4000 אנשי מילואים ולצאת למבצע צבאי בעזה. תקשורת המיינסטרים דיווחה כי מדובר בשמועה כוזבת והודעה שקרית. בחלק מהמקרים צוטטו “המשטרה” או “גורמים בצה”ל” כמקור ההכחשה. במקרים אחרים, ההכחשה לא גובתה בדבר מלבד המוניטין המפוקפק של שמועות וואטסאפ. אחר כך התברר שדובר צה”ל עמד מאחורי ההכחשה, ושדווקא היא היתה השקר: לא רק שהצבא יצא למבצע, אפילו השם שננקב ב”שמועה הכוזבת” היה מדויק. המשטרה והצבא התגלו כמפיצי מידע שקרי, התקשורת הממוסדת הוצגה ככלי ריק, צינור טיפש לפיטום הציבור באותם שקרים, ואילו וואטסאפ התגלתה כצוק איתן של מידע שהממסד לא רוצה שנדע, והעיתונות לא טורחת לבדוק.

פריצת סייבראבטחה שהתרחשה בשבוע שעבר הדגימה בצורה סמלית את השינוי העובר על מאזן הכוחות בין התקשורת הממוסדת לזו האלטרנטיבת, העצמאית, המבוססת על רשתות חברתיות ותוכן גולשים. בהשראת נוהל “הקש בגג” הזהיר חמאס, כאמור, שהוא הולך לטווח את תל אביב בשבת ב-21:00. מספר אנשים שיערו בדיעבד שהמטח שנורה על העיר היה פעולת הסחה למתקפה האמיתית – השתלטות גורי האקרים פרו-פלסטיניים על דף פייסבוק פופולרי – לא וויינט, לא מקו ולא חדשות 2, אלא “סטטוסים מצייצים”, הדף הפופולרי של אבי לן, שמחזיק יותר מ-550 אלף אוהדים ועוסק בפרסום-מחדש של סטטוסים, תמונות וסרטונים שגולשים מעלים לרשת.

להשתלטות על דף עם חשיפה כזאת יש פוטנציאל נזק אדיר. הפרצנים יכולים היו להמשיך לנהל את הדף כאילו לא נפרץ, להפיץ באמצעותו דיסאינפורמציה ולזרוע דמורליזציה ובהלה בקרב הציבור הישראלי. אולם הם בחרו במצייצים לשם השופוני. משקיבלו שליטה על הדף, הקאקערים מיהרו להתפאר בהצלחה שלהם – שלא התבססה על פריצה מתוחכמת אלא על פעולת דיוג פשוטה, החליפו את תמונות העמוד לתמונות פרו-פלסטיניות ואנטי-ישראליות והציפו בסטטוסים בערבית. גולשים רבים הבחינו בפריצה, דיווחו עליה והריצו בדיחות, ובכך תרמו לפרסומה, אולם גם לפעולה מהירה של בעלי העמוד, סגירתו והחזרתו לידיהם.

פריצה והשחתה של דף הפייסבוק "סטטוסים מצייצים", יולי 2014

מלחיצים טילים

הימין והשמאל, שבחודשים האחרונים מתנגשים זה בזה ברשת בעוצמה של טיל כיפת ברזל שנכנס ברקטת קסאם, מוצאים מכנה משותף בדמות הנטייה הספקנית לא להאמין למידע שמגיע מלמעלה. בהכללה גסה, הימין מפקפק בתקשורת הסמולנית, השמאל מפקפק בגופים בטחוניים כמו צה”ל והמשטרה, ושני הצדדים לא מאמינים לפוליטיקאים. פיאסקו ההכחשה השקרית של דיווח הוואטסאפ הוא אבן דרך חשובה ביחסים שבין הציבור לספקי המידע הממוסד.

“התקשורת הרבה פעמים פונה לצופים ומתנהלת מבחינת מידע בצורה שטחית, רק כדי ליידע, אם זה תרבות הרייטינג ואם זה מה שנוח לפי האג’נדות שהיא מתנהלת לפיהן”, אומר יוני אלפר, מפעיל דף הפייסבוק “טרור ווטש“, שמרכז מידע מפורומים פתוחים וסגורים של ארגוני טרור, מקורות פלסטיניים, רשתות חברתיות, מקורות באתרי חדשות ערביים ועוד. “הם לא חוקרים ולא הולכים על עומקם של דברים. יש כתבים מסויימים שעושים עבודה מצויינת, אבל ברמה הכללית, כלי תקשורת לא נכנסים לדקדוקים שאני אישית מנסה להיכנס אליהם”.

התרעות פיקוד העורף על רקטות במבצע צוק איתן מסתירות את פניו של השדרן עודד בן עמי בחדשות 2. צילומסך: אריק ניניו

בועז גולן, בעל אתר החדשות 0404, לא מרוצה מהתנהלות התקשורת הממוסדת, אף שהוא רואה את עצמו כחלק ממנה, עם ותק של 20 שנה בתחום: “אנחנו מקבלים הרבה יותר חומרים מ[אשר]התקשורת הרגילה. בגלל שאנחנו משדרים הכל – לא שמועות, אלא אירועים, אבנים, בקבוקי תבערה, דברים שהתקשורת הרגילה בדרך כלל לא נוהגת לפרסם”.

למה התקשורת לא מפרסמת ואתם כן?
“אג’נדה. אג’נדה”.

פוליטית?
“בטח. זה לא חדש, אמר את זה ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני שבוע באחת הישיבות, פתח את אחד הערוצים ואמר במילים שלו שזה ערוץ שמאלני. לי אישית אין בעיה עם שמאלנים, שואלים אותי אם אני ימני או שמאלני, אני אומר שאני הגיוני, אין לי הגדרה פוליטית. הציבור צריך לדעת את כל מה שקורה, לא רק צד אחד. זו תפיסת עולמי”.

לדעתך זו טעות מסחרית, התקשורת תאבד קוראים בגלל זה?
“בפועל אתה רואה מה קורה בשטח, רוב הגולשים שהגיעו אלינו, מאתיים אלף באפליקציה, מאתיים ומשהו אלף בפייסבוק, זה גדל בממדים של כמה אלפים ביום, יש באתר עוד המון גולשים, זה כוח של בערך 300-350 אלף איש שברובו עזב מקומות אחרים ובא לפה. אנחנו יודעים את זה. לא בכדי אחד מכלי התקשורת המרכזיים בישראל, ואני לא רוצה להגיד שמות, קבע איתנו פגישה עסקית כדי לראות איך לשתף פעולה. המטרה שלי היא לא לעשות פה כסף ופרסומות ושכולם יעברו אלינו, אחת המטרות שלי היא שאני וחבריי לתקשורת, מלמעלה ועד למטה, יתנו לציבור את כל האמת”.

השיחה עם גולן מופרעת מדי מספר שניות על ידי צלילים שמבשרים על הודעות נכנסות, אזעקה שהוא ממהר לעדכן באתר ושיחה עם נציגת דובר צה”ל, שמטפלת בתלונה שקיבל ממילואימניקים והעביר אליה. הוא אומר לה שאין לו כוונה לפרסם את הסיפור, ומסביר לי: “אני במבצע לא אפרסם איך צה”ל נראה. יש לי אג’נדה, גם אני לוקה בצד מסויים”.

דף הפייסבוק של אתר החדשות 0404

“‫יש המון דיסאינפורמציה, מכל הצדדים, וכולם משקרים”, אומר נעם ר’, ‬בעל הבלוג o 1 39. “‫כל אחד מוצא את המקורות עליהם הוא סומך פחות או יותר, כאלה שלא נתפסו בעבר בהפצת שקרים, ומנסה להצליב את המידע מכמה שיותר מקורות‬. ‫לא תמיד זה אפשרי, בעיקר כאשר מדובר ב’אירוע חםי, אבל ברוב המקרים ידיעה שמגיעה ממקור אחד שאינו עד ממקור ראשון לארוע, לא תופץ, או לפחות תתעכב עד שאפשר יהיה לוודא אותה”‬.

כשאתה אומר שכולם משקרים, למי אתה מתכוון?
“‫כולם משקרים זה כולם: נתחיל בחשוד המיידי דובר צה”ל, שמעבר קצר על ההסטוריה האחרונה שלו מראה שהאמת בדרך כלל אינה נר לרגליו‬ ‫(וזו לא אמירה בעלמא, הנה הרשימה)‬. ‫אחר כך יש מקורות ‘רשמיים’ פלסטינים, שהרבה פעמים פשוט לא מדווחים אמת, ונצמדים לנראטיב המתלהם ביותר‬. ‫אחריהם יש את ארגוני זכויות האדם (משני הצדדים), שבדרך כלל לא משקרים בריש גלי, אבל יבחרו איזה מידע להפיץ ואיזה מידע לשמור לעצמם, גם אם יש ברשותם מידע שסותר את הסיפור כפי שהוא נתפש בתקשורת‬. ‫ובסוף בסוף יש את ‘הפיד’, הזרם הבלתי פוסק של הדיווחים והשמועות שרצים בקצב של עשרות לשניה. בדרך כלל מדובר במיחזור של סיפורים מיד חמישית ושישית, אבל לפעמים אפשר למצוא שם גם עדים מיד ראשונה או הפניות למקורות כאלה‬. ‫עם הזמן לומדים במי אפשר לבטוח ובמי לא. ארגון ששיקר בהזדמנות אחת לא יזכה לקרדיט ולאמינות בלי להצליב את המידע‬”.

אהוד יערי משתכפל על מסך ערוץ 2 וערוץ החמאס בזמן מבצע צוק איתן

גולן מ-0404 מסכים שגם הרשויות הבטחוניות מסתירות מידע: “אותו בקבוק תבערה שזורקים על 443 יכול לעוף לצורף העניין גם על רכב של שמאלני. אז מה, הוא לא צריך לדעת מזה? אנחנו היחידים בכל התקשורת, כולל הימנית, שפרסמנו בשבוע שעבר שבכביש 443 השליכו בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב. לפני חצי שעה מחוז שי שמטרה הוציא הודעה על מעצר של שלושה שזרקו בקבוקי תבערה בחמישי שעבר. אני כעיתונאי לא יכול להבין את זה. למה להעלים? זה לא רק יו”ש, צריך לזכור שאותם חלקים שלא מדווחים על פיגועי בקת”בים בשומרון, למשל, מנגד מדווחים על תג מחיר בשומרון. זה לא שלא מדווחים, אין שומרון, הורידו את זה מהפרק – יש פשוט רק צד אחד בשומרון. זה לא הגיוני. אני חושב שזה גם לא מסחרי ולא עסקי. לא ראיתי גם אף אחד שדיווח על אלף פיגועי אבנים בישראל כל חודש. הוצאנו את זה מתוכנת המשטרה, המשטרה אישרה את הדברים כי לא היתה לה ברירה, שחור על גבי לבן. הנושא הזה הגיע לכנסת, במקרה [ח”כ משה] פייגלין העלה אותו לדיון בכנסת עם [השר לבטחון פנים ישראל] אהרונוביץ’“.

למה המשטרה לא מפרסמת את המידע?
“זו אחת הבעיות. למשטרה לא נעים להגיד שיש אלף פיגועי אבנים ברחבי ישראל כל חודש. המשטרה עכשיו על זה שהיא לא מצליחה להסתדר, חוטפת ביקורת בכנסת ובציבור, ברגע שאתה לא ממגר תופעה של זריקות אבנים בעיבלין – אנחנו הבאנו רכב של בנאדם שמנופץ כולו, ראינו את האבנים על הרצפה, המשטרה אפילו לא הגיעה – ודאי שביום הדין כשערביי ישראל יוצאים לרחובות ומתפרעים, הם יודעים שלא עושים להם שום דבר, שזה לא כזה ביג דיל. המשטרה כנראה לא רוצה להודות שזה הכמויות שיש, לא נעים לה, לא מתאים לה, זה לא מצטלם טוב, זה לא נשמע טוב. העובדה היא כאלף פיגועי אבנים בממוצע, יש הרבה יותר, אבל אלה המדווחים, זה כמות מטורפת, משהו שלא ברור לי איך התקשורת לא עשתה מזה בלגן. נכון שעכשיו שפרסמנו, כמה גופי תקשורת נגעו בנושא הזה, אבל אתה רואה מה קורה באמת. התקשורת, אם המשטרה לא נתנה לה, אז נוח לה גם כם לא לעשות עם זה שום דבר. אנחנו נחקור לבד ונביא את הנתונים. זה מה שכל עיתונאי צריך לעשות בלי קשר לאג’נדה”.

גם נעם ר’, המרוחק מאוד מגולן על הסקאלה הפוליטית, משתמש באתר שלו, בלוג על זכויות אדם והפרתן בישראל, לחשוף מידע שאג’נדות תקשורתיות העלימו: “‫אני לא רואה את עצמי כספק מידע, אולי כצינור שמעביר חומרים שהתקשורת, משיקוליה היא, בוחרת לא לפרסם‬. ‫כדאי אולי להדגיש שאני לא חושב שיש איזו קונספירציה אפלה לא לדווח על הדברים שאני מדווח עליהם בתקשורת הממוסדת, וזה לא שאיזה מנגנון אפל אומר לתקשורת על מה מותר ועל מה אסור לכתוב. זו בדרך כלל בחירה צינית של עורכים שעושים את החשבון איפה יהיה יותר רייטינג. הדברים שאני מדווח עליהם מעניינים מעט מאוד אנשים. שביתת הרעב של האסירים היא דוגמה מצוינת‬: ‫הנושא הזה זכה לסיקור דל מאוד עד לא קיים בתקשורת הישראלית, ומי שלא היה מחובר למקורות אלטרנטיבים לא שמע על זה בכלל‬”.

תנו לצה”ל לנסח

“בעקבות ההסלמה של הימים האחרונים מופצות ברשתות החברתיות שמועות והודעות שונות המזהירות את הציבור מפני סכנות אפשריות. ברצוננו להבהיר כי במידה ואכן פוסט בפייסבוק של משטרת ישראל: "בעקבות ההסלמה של הימים האחרונים מופצות ברשתות החברתיות שמועות והודעות שונות המזהירות את הציבור מפני סכנות אפשריות.  ברצוננו להבהיר כי במידה ואכן נבקש להתריע בפניכם על סכנה כזו או אחרת, נדאג לעדכן אתכם באופן רשמי בעמוד הפייסבוק שלנו ובאמצעי התקשורת". תגובה של עידו קינן: "תוכיחו שאתם משטרת ישראל האמיתית"נבקש להתריע בפניכם על סכנה כזו או אחרת, נדאג לעדכן אתכם באופן רשמי בעמוד הפייסבוק שלנו ובאמצעי התקשורת”, סיפרה דוברות המשטרה בפייסבוק שלה – אותה משטרה שהמפכ”ל שלה ספק מידע לא מדויק בנוגע לשהותו בארה”ב אחרי חטיפת שלושת הצעירים מגוש עציון, ושטענה שההקלטה של שיחת החטוף למוקד 100 לא היתה ברורה, טענה שהושמעה גם על ידי שר האוצר יאיר לפיד, והופרכה כשההקלטה התפרסמה. “תוכיחו שאתם משטרת ישראל האמיתית”, הגבתי בצחוק לסטטוס הנ”ל של המשטרה. בלוגרית הרכילות הפארודית “כוכבים ברשת” פנתה בהודעה למפעיל דף הפייסבוק וכתבה: “אנחנו מקבלים לא מעט פניות התוהות אם זה אכן הדף של משטרת ישראל האמיתית”. מפעיל הדף, במפגן מרהיב של חוסר מודעות, השיב לה: “שלום, זהו אכן הדף הרשמי היחיד של משטרת ישראל”.

“המיידיות והשיתופיות ברשת מעמידות אותנו בפני אתגר חדש – הפצתן של שמועות. הן עשויות לפגוע בכוחותינו, בפעילות המבצעית ובביטחון אזרחי המדינה. קחו אחריות, אל תפיצו שמועות בלתי מבוססות ואל תכניסו סתם ללחץ. המידע המהימן והמבוסס היחיד הוא זה שיוצא מדובר צה”ל ובקולו”, התחנן דובר צה”ל בפייסבוק של הצבא, אותו צה”ל שהודיע שחיסל את ראש מערך רקטות הקסאם אף שזה חי וקיים ודיווח בטוויטר על הצטיידות חיזבאללה בטילים כשהוא מציג תמונה של טילים צפון קוריאניים.

הודעה בפייסבוק של צה"ל במהלך מבצע צוק איתן: "המיידיות והשיתופיות ברשת מעמידות אותנו בפני אתגר חדש – הפצתן של שמועות. הן עשויות לפגוע בכוחותינו, בפעילות המבצעית ובביטחון אזרחי המדינה. קחו אחריות, אל תפיצו שמועות בלתי מבוססות ואל תכניסו סתם ללחץ. ** המידע המהימן והמבוסס היחיד הוא זה שיוצא מדובר צה"ל ובקולו"

המשטרה והצבא לא לבד: בסביבה של תקשורת מקוונת מהירה וישירה בין אזרחים, גופים ממלכתיים וכלי תקשורת נופלים שוב ושוב בטעויות, תקלות, שיקול דעת לקוי ושקרים. הממשלה והממסד הבטחוני ידעו על מותם של שלושת החטופים אך הסתירו את המידע במשך זמן רב. מנכ”ל מד”א אלי בין דיווח בזמן אמת ובשידור חי בערוץ 10 על פצוע אנוש מרקטה שפגעה במכונית, דובר המשטרה ציטט את הדיווח בהודעה לעיתונות והמידע הופץ בתקשורת עד שבדיקה נוספת העלתה שהרכב ריק. קולו המקוון של דובר צה”ל דיווח על פגיעת שתי רקטות במתקן גרעיני בדימונה, ציוץ שפורסם על ידי קראקרים שהשתלטו על הטוויטר של דו”צ. סמס מ”הארץ” עדכן באנגלית על פגיעת רקטה במפעלים הפטרוכימיים בחיפה וקראה לפנות את האזור, הודעה שהתגלתה כפעולה של מתחזים.

פיקוד העורף, שטרם הפעיל שירות סמסים או אפליקציה להתראה על אזעקות לטובת חירשים ואחרים שמעוניינים להתעדכן כך, שלח לסלולריים של אזרחים הודעות מג’וברשות בתווים קוריאניים, והציף אחרים בהודעה אחרי הודעה אחרי הודעה שקראו להם להיכנס ללינק מקוצר מפוקפק ולמלא “סקר מוכנות אישית“. חדשות 2 וחדשות 10, שוודאי יצטרכו להתמודד עם מבקרי תקשורת ולענות לרגולטור ומבקרי התקשורת, אירחו באולפניהן את הדמויות יובל המבולבל וקופיקו, בהתאמה.

הודעת דובר צה"ל על נפילת רקטות ליד מתקן גרעיני בדימונה. ההודעה פורסמה על ידי קראקרים שהשתלטו על הטוויטר של דו"ץ

“הממלכה בעיניי קצת מבוהלת מהרשת החברתית, מדדה בעקבותיה”, אומר אלון בן דוד, הכתב הצבאי של חדשות 10, שמדווח על חדשות בתחום הסיקור שלו גם בפייסבוק ובטוויטר, משום שהוא לא רוצה לפספס את הקהל שלא צורך אותו בטלוויזיה. “התחושה היא שהרשת החברתית כל כך מהירה ונטולת אמצעים ומפיצה את זה כל כך מהר, שהממוסדת מרגישה קצת צולעת אחריה ומנסה להשיג אותה. זו אולי אחת הסיבות להרבה נפילות שהיו. תמיד יש נפילות באירועים כאלו, כי השידור הוא מיידי, זה לא שיש לך דדליין של שמונה בערב, אתה כל הזמן באוויר ויש מידע שלא הספיקו יותר מדי לבדוק אותו. מנכ”ל מד”א הודיע על פצוע קשה שעובר החייאה, שלא היה ולא נברא. אבל זה תמיד קורה, בצבא, במשטרה, בכל מקום יש דיווחים סותרים ברגעים הראשונים של אירוע, רק היום זה כבר מגיע לאוויר”.

זאת אומרת שהמערכת תמיד היתה ככה, ועכשיו אנחנו רואים את זה.
“כן, כי התקשורת באמת מנסה להדביק את הפער של המהירות של הרשת החברתית. הממוסדת מנסה להתאים את עצמה למהירויות של הרשת החברתית וזה עולה לה באמינות”.

התקשורת האלטרנטיבית

‏כתב ערוץ 2, כעת מגבול הרצועה: “אנחנו עומדים כאן ומחכים כדי להעביר לכם בלייב את ההפגזה על עזה”. שניה, רק מכינה פופקורן ובאה (מיכל קוריאט)

מרגש: אתר גלובס נמצא ברגעים אלו תחת התקפה. נחסם לגולשים מחו”ל (לי-אור אברבך)

כל מנהלת קבוצת קייטנה בוואטסאפ נהיית לי דובר צה”ל: “זה דיווח שקרי. נכון לעכשיו צה”ל לא מתכוון לשנע כוחות יבשה מערבה” (מור מזרחי)

ועצוב לי ששום פוסט, על הרוגים בעזה או על אימת התושבים חסרי המקלט בבאר שבע, לא מקבל את הטראפיק ותשומת הלב שמקבל פוסט אחד על מכות בתל אביב (חגי מטר)

דובר צה”ל: הודעות דובר צה”ל אינן מבוססות (צפריר בשן)

אנשים שזומנו להתראיין בפאנל חדשותי על המבצע *לפני* שהביאו מומחית לדיני מלחמה:
-שמאי מקרקעין
-קופיקו
(בעז ארד)

מגישות טלוויזיה יקרות, זה שאתן מעבירות שעות רבות באולפן החדשות לא אומר שאתן צריכות לשבת בפיג’מה. ג’אסט סאיין (טיפטיפס)

כאן מר חתולי, בלוגר בטחוני עצמאי, מדווח על צבע אדום במוצעה איזורי בני שמעון. עכשיו. ברגע זה. 12:47. שימו קסדה ולכו לממ”ד, שמעונים (הרשפירו)

אמצעי התקשורת ממליצים בכל הזדמנות שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם הלחץ שכולנו נתונים בו, במציאות העכשווית, היא לנסות לקיים חיי שגרה ככל שניתן. להמשיך בתכניות קיימות ולדבוק בשגרת חיינו.
אז למה אתם בתקשורת פועלים בדיוק בדרך הפוכה? מספיק עם השידורים המיוחדים סביב השעון – חיזרו לתכנית השידורים הרגילה! (עמרם מצנע)

בפעם הבאה שקולטים שחמאס מעביר שידור חי, אתם חייבים לנצל את ההזדמנות ולחתוך לקלוז אפ עצבני של ילד בן 5 אוכל גלידה שנוטפת לו על כל הפרצוף. בחייאת, אפילו תכינו vtr של זה. וואלה, זה יותר מצחיק מאהוד יערי. הרי זו התמונה שתוציא להם את כל המיץ מהפואנטה של השידור והם יפסיקו להעביר שידורים חיים באותו רגע (שחר טל)

אהוד יערי, עיתונאי לכאורה, ניסה להתקיל עיתונאי, קולגה, כך שיחשוף את מיקומם של ראשי חמאס. כמובן שהעיתונאי העזתי לא נפל בפח. אבל באלוהים, אהוד יערי – זה היה הדבר הכי מטומטם, הכי לא עיתונאי, הכי דובר צה”לי והכי מריונטה של המערכת. בושה לעיתונות. אתה לא אמור להנחות את כוחות צה”ל להפציץ, אתה אמור לדווח. דפקט (נועה אסטרייכר)

לא בטוח מה יותר גרוע: שהפלאפון שלך מצלצל בשידור או שאתה לוחש למיקרופון “מצטער שהפלאפון צלצל” (יוסי קאופמן)

ליד המרכז קליטה של שכונה ג’, שמאכלס בעיקר אתיופים, יש שלושה פחי אשפה גדולים שם יושבים ארבעה ילדים, נוברים בשקיות ומחפשים מה לאכול. 500 מטר מהם יש עמדות שידור של הטלוויזיה עם פוליטיקאים שעומדים בתור כדי לחבק את תושבי הדרום (שירלי סיידלר)

כרגע בערוץ שתיים: עמיר פרץ מתראיין על המבצע בעזה בתור שר הביטחון לשעבר, במקום להתראיין על השריפה בחיפה בתור השר להגנת הסביבה הנוכחי (שלמה קראוס)

במקרה של אזעקה אנחנו מבקשים מכולם לנהוג באחריות ולהיכנס מיד למרחב מוגן אבל אם במקרה יצא לכם לצלם סרטון של יירוט שלחו לנו אותו ואנחנו נשדר בכיף כיופק ובכך נעודד עוד אנשים לצלם סרטונים במקום לרוץ למרחב מוגן אתם על הזין שלנו תכלס (גיא גולד)


התפרסם במקור בגירסה שונה ב”טיים אאוט תל אביב” ב-16.7.2014


תגובות

3 תגובות לפוסט “האינטרנט הביס את הטלוויזיה בסיקור מבצע צוק איתן”

  1. » השמועות בוואטסאפ על שלושת הנערים היו נכונות • מהפכת הטוויטר של מכבי חיפה • אולימפיאדת האופליינים » רבע לדיגיטל on 15 בנובמבר, 2016 16:43

    […] תומר סימון חקר את השמועות שהסתובבו בוואטסאפ על חטיפת שלושת הנערים, וגילה שרובן היו מדוייקות. [עוד בנושא: כך הרשת הביסה את התקשורת במבצע צוק איתן] […]

  2. » פרשת הדיסקים הרעילים: המשטרה מפיצה שמועה שאפשר לסמוך על הודעותיה הרשמיות on 15 בנובמבר, 2016 17:27

    […] במבצע צוק איתן, שהוכרז בעקבות ירי רקטות בעקבות מבצע “שובו אחים” להחזרת גופות שלושת הנערים, גורמים רשמיים, מי במחדל ומי בזדון, הפיצו דיסאינפורמציה ומיסאינפורמציה, והכחישו שמועות שהתבררו כנכונות. מתוך כתבה שלי על התקשורת מול הרשת: […]

  3. » ✂️ מה המשמעות של איסור פרסום על קיומו של צו איסור פרסום כשאינטרנט? on 14 בנובמבר, 2017 11:21

    […] האינטרנט הביס את הטלוויזיה בסיקור מבצע צוק איתן […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.