צה”ל שלח מידע אישי על מילואימניק לאיש בעל שם זהה (שאינו מילואימניק)

ספאם סמס מצה"ל ספאם סמס מצה"ל. תמונה: רועי הרשקוביץ

“אי אפשר להסיר את הסמסים הטורדניים האלה, שמגיעים אחת לחודש וממש מיותרים”, מתלוננת שירה (שביקשה שלא אפרסם את שמה המלא). המסמס שולח את ההודעות מכתובות מפוברקות, כך שאי אפשר לראות את מספרו, ולכן אי אפשר לשלוח לו בקשת הסרה, להתקשר אליו לבקש שיפסיק או לחסום את ההודעות ממנו. הוא גם לא מצרף מספר או כתובת אימייל להסרה מרשימת התפוצה. כתובות השולח הן MokedMiluim, ולפעמים Kishur, ומאחוריהן עומד גוף גדול ומוכר – צה”ל.

שירה היא קצינה במילואים, וצה”ל מתעקש לעדכן אותה במידע למילואימניקים, שכולל בעיקר עדכונים על התפתחותו של אתר המילואים (הושק! יש לו גירסה המותאמת לנייד!) ולנזוף בה כי “עפ”י רישומי הצבא, טרם נכנסת לאתר המילואים”.

גם אריאל מתלונן על הספאם הצה”לי: “אני אמנם משובץ [למילואים], אבל לא קראו לי אפילו לשעה מאז שהשתחררתי. לא נראה לי שביקשתי הודעות בסמס אבל הם לא היחידים מצה”ל שמספימים אותי”. הכתובת המפוברקת MerkazGius שלחה לו הפניה ל”אגרת לחג הפסח מטעם מפקד עוצבת ‘קרייתי’, אל”מ רלי מרגלית”, והכתובת הפיקטיבית AKA סימסה לו בהתרגשות פרסומות ותעמולה – “לראשונה, אתר עשור למלחמת לבנון השנייה” ו”מילואים זה כולנו – ישראל מצדיעה למשרתי המילואים! היכנסו לקישור לצפייה בסרטון הקמפיין”.

גם ביחידת דובר צה”ל מתקשים להשתחרר מהמנהג המטריד של שיחות ממספרים בדויים. אחרי שפניתי אליהם באימייל בבקשת תגובה, הם התקשרו אלי מספר פעמים ממספר שזוהה כ-005213 ו-005214, וכמובן שלא עניתי. כשהתקשרו ממספר אמיתי והתלוננו שלא עניתי לשיחות הקודמות, הסברתי שמי שרוצה שיחזרו אליו מתקשר ממספר מזוהה (אפשר גם לסמס או להשאיר הודעה!).

מדוע מערך המילואים של צה”ל שולח הודעות מכתובות מפוברקות שלא מאפשרות הסרה/חסימה, ולא מספק לנמענים אפשרות הסרה בשליחת הודעה למספר טלפון או בלינק?
דובר צה”ל: “צה”ל פועל להנגשת המידע למשרתי המילואים במגוון אמצעים. כחלק מהליך זה ובמסגרת שירותם הצבאי, מקבלים חיילי המילואים מידע אודות זכויותיהם וחובותיהם באמצעות אתר המילואים, המשמש חלופה להודעות דואר ולשיחות טלפון“.

(מחקתי מתגובת דו”ץ את כל מה שאינו רלוונטי לשאלות ששאלתי).

הפקרת מידע פרטי

“אני מקבל בשבועות האחרונים מיילים מאתר ‘מילואים'”, סיפר לי מוספם צה”ל נוסף, איל ברק. “מחכה לך עדכון אודות צו באתר המילואים. לצפייה יש להיכנס לאזור האישי”, נכתב בהם. “יש לציין שאני עם פטור ממילואים כך שבבירור אין למיילים הללו קשר אלי”, הוא אומר. “בכמה פעמים הראשונות מחקתי אותם. בסוף פניתי טלפונית אליהם והם אמרו שיטפלו. אחרי יותר מחודש חזרה אלי חיילת ואמרה שסידרו את זה ויותר לא אקבל מהם פניות”.

ואכן, הודעות האימייל על צווי המילואים הבדיוניים פסקו. במקומם, מערך המילואים של צה”ל שלח לאיל ברק מסמך פדף עם פרטיו המלאים והמפורטים עד כאב של איל ברק אחר – שם מלא, תאריך לידה, מס’ ת”ז, כתובת מגורים, מספר טלפון, כתובת אימייל, מצב משפחתי, שם מלא קודם ונוכחי ומס’ ת”ז של בת הזוג, שמות ותאריכי לידה של ילדים, מקום עבודה, פרטי איש קשר למקרה אסון ופרטים מלאים של חשבון הבנק.

פרט ממסמך מידע אישי על המילואימניק איל ברק, שצה"ל שלח אל איל ברק אחר (חדר 404 מחק את הפרטים המזהים)

“אגב”, אומר ברק, “הפרטים הללו מאפשרים איפוס סיסמה וכניסה לאתר, כניסה שתאפשר לי לשנות את סניף הבנק אליו יגיעו דמי המילואים או מה שאמורים לקבל מהמילואים”. תרמית בוטה כזו תוביל בקלות לנוכל, אבל מידע אישי מפורט ברמה כזו עלול להיות מנוצל לרעה בדרכים מגוונות, מפילוח ומכירה למאגרי מידע ועד לגניבת זהות.

איך קרה שאיל ברק קיבל אימיילים מאתר המילואים אף שהוא אינו חייל מילואים? איך קרה שקיבל מסמך עם פרטים אישיים של איל ברק אחר?
דובר צה”ל: “מדובר בתקלה טכנית המצויה בטיפול”.

הפקרת פרטיותו של חייל מילואים היא, לתפיסת צה”ל, “תקלה טכנית”, לידיעת אנשים שמידע עליהם נמצא בידי צה”ל.


מתפרסם במקור בגירסה שונה באתר הארץ, 25.8.2016, וב”מוסף הארץ”, 26.8.2016


עוד בנושא:

מדוע מחזיק צה”ל מאגרי מידע אישיים על אזרחים אחרי שסיימו את שירותם הצבאי?

נתן הגיש בקשה באתר של אכ"א לקבלת העתק מתעודת הערכה על שירותו בצה"ל. אחרי חודשים ארוכים של המתנה, בהם בדק שוב ושוב מה קור…

Posted by ‎יהיה בסדר בגלצ‎ on Sunday, August 14, 2016

מוחכוורת, מי קיבל אימייל מאתר המילואים עם "בלה בלה" ויש לו צילומסך שאוכל להשתמש בו?

Posted by Ido Kenan on Tuesday, August 23, 2016

תגובות

2 תגובות לפוסט “צה”ל שלח מידע אישי על מילואימניק לאיש בעל שם זהה (שאינו מילואימניק)”

  1. » כשהאקרים יגנבו מידע על מילואימניקים, תזכרו שצה”ל הודיע מראש שהוא לא אחראי on 8 בספטמבר, 2016 11:36

    […] של כהן מדליפת פרטיה לא תאורטי – לפני שבועיים דיווחנו כאן כי איל ברק, שאינו חייל מילואים, התלונן בפני צה”ל […]

  2. » 21 מילואימניקים ישראלים בסודאן מקליקים על לינקים חשודים (ועוד מידע מקצרלינקים שצה”ל מסמס) on 15 בנובמבר, 2016 15:41

    […] שלו בסמסים, שחלקם חיוניים, חלקם שימושיים וחלקם ספאם מוחלט. בין השאר, הוא שלח להם קצרלינקים (short URLs) לאתרים שרצה […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.