[עדכון] גוגל הסירה תמונות מהבלוג “עובדת סוציאלית חוטפת ילדים” בגלל צו בימ”ש סודי

גוגל הסירה ממנוע חיפוש התמונות שלה, Google Images, ארבע תמונות שהוצגו בו בעבר בתוצאות חיפוש המחרוזת “הפגנה ראש הממשלה”. ההסרה בוצעה בעקבות צו בית משפט שהוטל עליו איסור פרסום. [עדכון] לפחות שתיים מהתמונות שהוסרו הן כרזות ל”הפגנה נגד עוולות הרווחה” מהבלוג “עובדת סוציאלית חוטפת ילדים”. פרטים בתחתית הפוסט. [\עדכון]

תוצאות החיפוש של גוגל אימג’ז מוצגות בגלילה אינסופית (infinite scroll), כלומר שכשהמתגלצ’ים מתקרבים לתחתית עמוד התוצאות, נטענות תוצאות חדשות. לכן קשה להבחין בהודעה בתחתית העמוד, שמבשרת על הסרת התמונות, וקשה להקליק על הלינק שמוטמע בה. ההודעה אומרת: “בתגובה לבקשה משפטית שהופנתה אל Google, הסרנו 4 תוצאות מדף זה. תוכל לקרוא מידע נוסף בנוגע לבקשה באתר LumenDatabase.org”.

הלינק מוביל לבקשת ההסרה באתר Lumen, פרויקט של מרכז ברקמן קליין לאינטרנט וחברה באוניברסיטת הרווארד, אשר מתעד בקשות הסרת מידע מאתרי אינטרנט שמספקים לו בקשות כאלו.

לפי בקשת ההסרה, שגוגל העבירה ללומן ב-1.4.2016, “גוגל קיבלה צו בית משפט שבהתאם לו הסרנו עמודים מתוצאות החיפוש שלנו. אין באפשרותנו לפרסם את המסמך מאחר שהוא נאסר לפרסום על ידי בית המשפט” (המקור באנגלית: “Google received a court order pursuant to which we have removed pages from our search results. We are unable to publish the document as it has been ordered sealed by the court”).

הודעה של גוגל על הסרת 4 תוצאות מחיפוש תמונות של המחרוזת "הפגנה ראש הממשלה"

הסבר טכני: כאשר גוגל מסירה תוכן מתוצאות החיפוש בהתאם לדרישה חוקית, היא מיידעת את הגולשים באמצעות הודעת הסרה כזו. ההודעה תוצג לגולשים בכל פעם שהתוכן אמור היה להיות מוצג בתוצאות החיפוש הרלוונטיות, לא משנה איזו מחרוזת הגולשים חיפשו.

כלומר, העובדה שההודעה מוצגת בתוצאות ל”הפגנה ראש הממשלה” לא אומרת בהכרח שההסרה קשורה להפגנות מול בית ראש הממשלה. יתכן, למשל, שמדובר בדרישה ישראלית לציית לחוק האוסר לחשוף זהות של עובד שב”כ ולהסיר תמונות שמזהות עובד של היחידה לאבטחת אישים של השב”כ, אשר הופיע בתמונות מכיוון שהוא נמצא ליד ראש הממשלה מתוקף תפקידו.

[עדכון 14:47] כשגוגל מקבלת דרישה להסיר תכנים בהתאם לחוקי מדינה, היא מסירה אותם רק ממנוע החיפוש באותה מדינה, אך משאירה את התכנים על כנם בגירסאות של מנוע החיפוש במדינות אחרות.

השוויתי בין תוצאות חיפוש התמונות של “הפגנה ראש הממשלה” בגוגל ישראל (google.co.il) ובגוגל ארה”ב (google.com), ואיתרתי שתי תמונות שמופיעות בארה”ב ולא בישראל. שתי התמונות הן מהבלוג “עובדת סוציאלית חוטפת ילדים” (welfare-kidnappers.com), ושתיהן קידמו הפגנה נגד שירותי הרווחה מול בית ראש הממשלה בקיסריה ב-8 במאי (לא צוינה שנה, גיגול מעלה שהתקיימה הפגנה כזאת ב-8.5.2014).

חיפוש תמונות "הפגנה ראש הממשלה" בגוגל ישראל ובגוגל ארה"ב. מסומנת בעיגול אדום: התמונה מהבלוג "עובדת סוציאלית חוטפת ילדים" שהוסרה מגוגל ישראל

תמונות שהוסרו מגוגל ישראל בעקבות צו בית משפט שהוצא עליו צו איסור פרסום

התמונות הללו מופיעות, כאמור, בתוצאות החיפוש בגוגל ארה”ב, אבל אינן קיימות עוד באתר שממנו הגיעו – שתיהן התאחסנו בפלטפורמת אירוח הבלוגים WordPress.com, וכניסה לחשבון שבו אוחסנו, lory1969.files.wordpress.com, מחזירה הודעה שלפיה החשבון “אינו זמין עוד. האתר אורכב או הושעה בגלל הפרה של תנאי השימוש שלנו”.

הדומיין של הבלוג “עובדת סוציאלית חוטפת ילדים” רשום בשירות שמסתיר את זהות בעליו, ועל הפוסטים בו חתומה כותבת בשם ג’וליה טל. בעמודו הראשי מופיע פוסט שעוסק במאבקה של לורי שם טוב, עיתונאית ואקטיביסטית, למען חופש הביטוי וחופש הביקורת על שופטים. “הארץ” דיווח ביולי השנה כי עיריית תל אביב ושמונה עובדים סוציאליים תבעו את שם טוב ואת מוטי לייבל, בטענה שהשניים מפרסמים ברשת הכפשות נגד מערכת המשפט והרווחה. העירייה והעובדים הסוציאליים תבעו גם את פייסבוק, גוגל ו-וורדפרס, בטענה שאלו לא פועלות להסיר את הפרסומים של שם טוב ולייבל.

• הפוסט עודכן לאחרונה ב-15:33. כותרת הפוסט המקורית היתה “גוגל הסירה תמונות “הפגנה ראש הממשלה” בגלל צו בימ”ש סודי”, ושונתה בעקבות המידע על התמונות שהוסרו בפועל.

תגובות

3 תגובות לפוסט “[עדכון] גוגל הסירה תמונות מהבלוג “עובדת סוציאלית חוטפת ילדים” בגלל צו בימ”ש סודי”

 1. דבר אחר on 26 באוקטובר, 2016 16:48

  חנן כהן קרא וניסה:
  המסך השחור בבית ראש הממשלה – ניסוי מנועי חיפוש תמונות http://www.webster.co.il/2016/10/26/4245/

 2. יובל on 29 באוקטובר, 2016 05:00

  תבעו את *שם טוב* ואת *לייבל*? טו גוד טו בי טרו.

 3. המסך השחור בבית ראש הממשלה – ניסוי מנועי חיפוש תמונות – וובסטר – הבלוג של חנן כהן on 2 בנובמבר, 2016 06:02

  […] היום יש טוויסט מעניין בעלילה. עידו קינן מפרסם בבלוג שלו כי גוגל הסירה תמונות “הפגנה ראש הממשלה” בגלל צו בימ”ש סו…. […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.