🔇 סונוס נ' הסביבה: משביתים מוצרי אודיו תקינים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

“קיימות לא עומדת למו”מ”, נכתב באתר של יצרנית ציוד האודיו סונוס, אבל בחודש האחרון הצליחו בחברה לדרוך על איכות הסביבה פעמיים. הפעם הראשונה, שעלתה לדיון בסוף דצמבר, עסקה בתוכנית הטרייד-אפ של סונוס, שקראו ללקוחות להשבית מוצרים מהקווים הישנים ביותר של החברה, ולקבל הנחה גדולה של 30% על מוצרים חדשים.

הבזבזנות מובנית במודל העסקי של יצרניות חומרה רבות, שמעודדות שדרוגים תכופים, גם אם הם אינם נחוצים. אבל סונוס הצליחו להגדיל את הפגיעה בסביבה אפילו יותר. כאשר אייפון מוציאים דגם חדש ומעודדים אתכם לרכוש אותו, למרות שאין לכם שום בעיה להמשיך עם הדגם הקודם, אתם יכולים למכור או למסור את המכשיר הישן לשימושו של מישהו אחר. אולם כאשר אתם קונים מכשיר חדש בתוכנית של סונוס, המכשיר הישן מפסיק לעבוד.

המתגלץ’ דווין ווילסון, שלדבריו עובד בעסק לרישמוש ומיחזור פסולת אלקטרונית, סיפר שהוא רואה בעבודה המון מכשירי סונוס משומשים במצב מצוין – שהושבתו במכוון ובאופן סופי. כדי לקבל את ההטבה על המכשיר החדש, הוא סיפר, הלקוחות התבקשו להעביר את המכשיר הישן ל”מצב מיחזור”, שם מכובס לתוכנה שמופעלת על המכשיר, סופרת לאחור 21 יום, ובסיומם הופכת אותו ללבנה (bricking), שאי אפשר לעשות איתה דבר מלבד כמשקולת נייר. הפגיעה אינה רק בתוכנה של המכשיר, אלא גם בהכנסת המכשיר לרשימה שחורה בשרתי סונוס, כך שלא יוכל לתקשר איתם, לקבל עדכוני תוכנה וכיוצא בזה. בנוסף, סיפר ווילסון שמצא בפורומים תלונות של אנשים שהפעילו את “מצב המיחזור” בטעות, ונאלצו לזרוק את המכשיר ולקנות חדש.

סונוס ניסו להסביר את עצמם בעמוד פרטי התוכנית: “לקחת את המכשיר שלכם למתקן מיחזור פסולת אלקטרונית מקומי מורשה זו הדרך הכי ידידותית לסביבה להיפטר ממנו”. סונוס מטעים את המשתמשים: מיחזור צורך אנרגיה ומייצר פסולת, והוא הדרך הכי ידידותית להיפטר ממכשיר שלא עובד. מכשיר שעובד אפשר למכור או למסור לאדם אחר, שישתמש בו במקום לקנות אחד חדש.

מסונוס נמסר אז בתגובה לוורג’:

לכמה מהמוצרים הישנים הללו אין כוח העיבוד והזכרון לתמוך בחוויית סונוס מודרנית. עם הזמן, הטכנולוגיה תתפתח בדרכים שהמכשירים הללו לא יוכלו לתמוך בהן. […] עבור אלו שרוצים לעשות טרייד-אפ למוצרים חדשים, חשנו שהפעולה האחראית ביותר היא לא להציג אותם מחדש ללקוחות חדשים, שאולי לא יודעים את ההקשר שלהם כמוצרים בני 10+.

תגובת סונוס למחאה נגד “מצב המיחזור”

התגובה הזאת מופרכת: מי שרוצה להמשיך להשתמש במכשירים ישנים ללא יכולות חדשות רשאי ויכול לעשות זאת. מי שרוצה למכור מכשירים ישנים רשאי ויכול לעשות זאת. המגבלה חלה רק על מי שרוצה להשתתף בתוכנית הטרייד-אפ, ואם סונוס רוצים למנוע מהם למכור מכשירים ישנים בלי ההקשר, שיאספו את המכשירים וימכרו אותם משומשים בעצמם, עם הקשר. מה שסונוס באמת רצו זה לפגוע בשוק היד-שנייה של המוצרים היקרים שלהם, כדי להניע אנשים לקנות חדשים.

(בהמשך הודו בסונוס כי הם יכולים להחזיר את המכשירים לפעולה, אולם יעשו זאת על בסיס פרטני לפניית לקוחות ולא באופן גורף).

רמקול של סונוס בדרך לפח האשפה של ההיסטוריה 📸 אתר סונוס (צילום המחשה)

השבוע החליטו סונוס על צעד נוסף לפגיעה בסביבה ובתדמית שלהם, והודיעו על הפסקת העדכונים והפיצ’רים החדשים למכשירים ישנים, שיצאו בשנים 2011-2015, החל מחודש מאי הקרוב. סונוס היא כמובן לא החברה היחידה שמפסיקה תמיכה במוצרים ישנים, אבל בסונוס כמו בסונוס, אם אפשר להגדיל את הנזק, למה לא: בהודעה לבעלי המכשירים הישנים נכתב כי “מאחר שסונוס היא מערכת, כל המוצרים עובדים על אותה תוכנה. אם מוצרים מודרניים יישארו מחוברים למוצרים ישנים אחרי מאי, גם הם לא יקבלו עדכוני תוכנה ופיצ’רים חדשים”.

“יש לכם בחירה”, כתבו בסונוס, ונתנו הצעה שאי אפשר לסרב לה: להמשיך להשתמש במוצרים ישנים ולאבד את התמיכה, ובהמשך לחוות שיבוש בשירותים ובפונקציונליות של המכשיר; או לשדרג למכשיר חדש ב-30% הנחה בתוכנית הטרייד-אפ הידועה לשמצה.

בעקבות הסערה הציבורית (וירידה של 7% במניית החברה במהלך השבוע), הבינו בסונוס את הנזק וניסו לתקנו. המנכ”ל פטריק ספנס התנצל והודיע שאמנם לא יצאו עדכונים חדשים למכשירים הישנים, אבל כל מוצרי סונוס ימשיכו לפעול גם אחרי מאי: “אנחנו עובדים על דרך לפצל את המערכת שלכם כך שמכשירים מודרניים יעבדו יחד ויקבלו עדכונים, בעוד מכשירים ישנים יעבדו יחד ויישארו במצבם הנוכחי”. בנוגע למכשירים הישנים אמר ספנס: “אנחנו לא הופכים אותם ללבנים, אנחנו לא דוחפים אותם להפסיק לעבוד, ואנחנו לא לוקחים אותם מכם. […] אנחנו מתחייבים לשמור אותם מעודכנים בתיקוני באגים וטלאי אבטחה ככל שזה יתאפשר”.

משני


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה ליוני בראל והדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.