הליכוד-אלקטור ממשיכים ב-#Leakud, מייקל בלומברג מאבד בוטומכים, גטטקסי נתבעים על אפליית ערבים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 22.2.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

בנימין נתניהו 🎨 DonkeyHotey (cc-by)
בנימין נתניהו 🎨 DonkeyHotey (cc-by)

עדכון 20:25: דליפה שלישית בליכוד

זמן קצר לאחר שידור הפינה בגלצ חשפנו ב”סייברסייבר” עם עומר כביר מכלכליסט דליפה שלישית של ספר הבוחרים מהליכוד. תגובת הליכוד: “תפנה לאלקטור”. תגובת הליכוד אחרי שהובהר להם שהפירצה באתר שלהם ולא באלקטור: “לא נגיב”.

<עדכון 20:52> בתגובה מעודכנת, ה-#Leakud ̶ל̶ו̶ק̶ח̶י̶ם̶ ̶א̶ח̶ר̶י̶ו̶ת̶ ̶ו̶מ̶ש̶מ̶י̶ד̶י̶ם̶ ̶א̶ת̶ ̶ה̶מ̶א̶ג̶ר̶ מתנערים: “ניסיונות התקיפה הפליליים של אתרי הליכוד מבוצעים ע״י עבריינים שפועלים באופן שיטתי כדי לפגוע בליכוד ובהליך הבחירות. הליכוד הגישה תלונה נוספת למשטרה ואנו מצפים לפעולות מהירות שלה לתפיסת העבריינים”.

פרטי פרזנטור אלקטור, בנימין נתניהו, בדליפה שנחשפה הערב באתר הליכוד

הליכוד-אלקטור: ממשיכים בהמשכה

בשבוע שעבר חשפנו בהסכת “סייברסייבר” פירצת אבטחה באפליקציית הבחירות אלקטור שהליכוד משתמש בה, שדלפה את כל ספר הבוחרים העדכני של מדינת ישראל עם פרטי 6.4 מיליון אזרחים. עו”דים שחר בן מאיר ויצחק אבירם צירפו פרטים עליה לעתירתם לוועדת הבחירות המרכזית, שבה דרשו לאסור את השימוש ביישומון. בתגובה לעתירה הודו היועמ”ש ורשות הפרטיות במשרד המשפטים כי בדיקת הרשות מצביעה על “אירועי אבטחה חמורים לכאורה ועל חולשות ופרצות שהתגלו לכאורה במערכת”, וכי “לא ניתן לומר באופן חד משמעי כי תקלה שהתרחשה, איננה עלולה לשוב על עצמה”. אולם היועמ”ש והרשות טענו כי אין לוועדה סמכות לאסור שימוש באפליקציה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם את אפליקציית אלקטור בסרטון תעמולה
הפרזנטור של אלקטור, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בסרטון תעמולה

ביום ראשון חשפנו בסייברסייבר פירצה חדשה באותו מאגר. ביום שני דיווחה רפאלה גויכמן בדה-מרקר כי חבר מפלגה קיבל שיחה ממטה הליכוד, שבה דרשו לדעת מדוע הסיר את היישומון ממכשירו כמה שעות קודם לכן, ופעיל אחר הסיר אותו ואחרי שתי דקות קיבל סמס שמבקש ממנו להתקין את האפליקציה; וכי הליכוד העניק גישה לאלקטור לקטין בן 13, הוכחה נוספת שבמפלגה אין שום פיקוח על זהות מקבלי הגישה ליישומון הדולף שמתממשק לספר הבוחרים.

ביום שלישי דחה יו”ר ועדת הבחירות, השופט העליון ניל הנדל, את העתירה לאיסור שימוש באלקטור (עו”דים בן מאיר ואבירם עתרו לבג”ץ למחרת). הנדל אמר שרשות הפרטיות צריכה לטפל בבעיה. הוא גם אמר שישקול קבורה מפוארת לתלונה – או במילותיו, יקים ועדה:

נכון שאשקול למנות לאחר מערכת הבחירות הקרובה ועדה ציבורית בראשות שופט בדימוס של בית-המשפט העליון, שתבחן לעומק נושאים בדיני הבחירות המקיימים ממשק עם דיני הגנת הפרטיות על כל ענפיה, לרבות חשאיות הבחירות, תוך התייחסות גם לפיתוחים הטכנולוגיים שהפכו דומיננטיים במערכות הבחירות בשנים האחרונות.

מתוך החלטת ועדת הבחירות המרכזית לדחות את העתירה לאסור שימוש באלקטור

רשות הפרטיות הודיעה באותו יום שתבחן את סגירת האורוות אחרי שכל הסוסים ברחו מהאורווה, נמסרו תמורת ממלכה, נבדקו בשיניים והפכו לדבק:

הרשות להגנת הפרטיות בוחנת את אופן עמידתן של כלל המפלגות המתמודדות לכנסת ה-23 בהוראות חוק הגנת הפרטיות והתקנות מכוחו

במסגרת הליך הפיקוח הרוחבי הרשות בוחנת, בין היתר, האם המפלגות מחזיקות בנהלים בכל הנוגע לשימוש במידע מתוך פנקס הבוחרים, מה הם השימושים שעושות בו והאם הן מקיימות את רמת אבטחת המידע הנדרשת מהן, על פי הוראות חוק הגנת הפרטיות והתקנות מכוחו.

כמו כן, בודקת הרשות מי הם בעלי ההרשאות לגישה למידע והאם המפלגות מעבירות את המידע לצדדים שלישיים לשימושים אחרים.

בנוסף לכך, הרשות בוחנת האם המפלגות עושות שימוש ביישומים לניהול מעקב ועדכונים אודות מצביעים בקלפי והאם נעזרות בחברות חיצוניות לשם כך. כמו כן, נבחנת עמידת המפלגות בסוגיית מחיקת המידע עם תום הבחירות וכן את האופן שבו הן מוודאות, במקרים בהן המידע מועבר לצדדים שלישיים, שאלה עומדים בדרישות החוק והתקנות בכל הנוגע לאבטחתו ולשימוש הראוי בו, על פי החוק והתקנות.

מתוך הודעת רשות הפרטיות

עוד גוף שהתעורר השבוע הוא מערך הסייבר הלאומי, שפרסם ביום חמישי קול קורא לבדיקות עמידת ספקים במתודת שרשרת אספקה של המערך. בדיקה כזו יכולה היתה להועיל לליכוד אם היה מבצע אותה על אפליקציית אלקטור לפני שהפקיר בידיה את ספר הבוחרים.

אקטיביסטים נגד הליכוד

ביום חמישי נפתח קמפיין דיסאינפורמציה סביב אלקטור. אזרחים קיבלו הודעות סמס, לכאורה מהמספר שנתניהו פרסם, שקראו להם להסיר את היישומון.

פעילים יקרים, תודה על שבחרתם להשתתף בקמפיין הליכוד. למרבה הצער התברר שאפליקציית אלקטור מסכנת את בטחונכם ולכן יש להסיר אותה באופן מיידי על מנת להגן על מכשירכם. פרטים נוספים יסופקו לכם ישירות על ידי רכז האזור.

אנחנו פועלים על מנת לאבטח את האפליקציה עך מנת [השגיאה במקור, ע”ק] למנוע מפעילי שמאל להשתלט לכם על הטלפונים, עד שיסתיימו העבודות יש להסיר אותה ולהתעדכן אצל רכז האזור בכל התפתחות

הודעה שלישית מאותו מספר קראה להתעלם מכל הודעה נוספת “שמגיעה כביכול מטעם הליכוד”.

במקביל נשלחה למשתמשי אלקטור הודעות פוש, שבה נטען שהקריאה להסרת היישומון “היא פייק ומטרתה לחבל בקמפיין הליכוד”. ההודעה היתה חתומה, משום מה, על ידי “מטה ההסברה של הליכוד”. הליכוד האשימו בציוץ בטוויטר שלהם כי “כחול לבן מפיצים פייק ניוז הקורא לתוכי הליכוד להסיר את אפליקציית ‘אלקטור'”, וקראו לפעילים להמשיך ולהשתמש בה. עוד פוש של אלקטור טען כי “בהמשך להודעות הכוזבות והזדוניות, שמטרתן לחבל בקמפיין הליכוד – התנועה הגישה תלונה רשמית”, אולם לא נאמר למי הוגשה התלונה. סמס נוסף לכאורה מהמספר של נתניהו קבע כי “ההודעה בנוגע למערכת האלקטור היא כולה פייק ניוז ‼ לא יעזור ליריבינו הפוליטיים לתקוף ולהשמיץ את מערכת האלקטור. המערכת עובדת ומתפקדת היטב ואיתה ואיתכם אנחנו בדרך לניצחון המיוחל!”

פרופילים וקבוצות של תומכי ליכוד הפיצו הודעה קולית, לכאורה בקולו של נתניהו, שבה הוא נשמע אומר:

בשעות האחרונות היריבים שלנו מפיצים הודעות פייק שקוראות לפעילים שלנו לא להשתמש באלקטור. תשמשו גם תשמשו. אל תשמעו להודעות הפייק האלו. האלקטור הוא מכשיר מצוין להוציא את 300 אלף תומכי הליכוד שלא הצביעו שיבואו הפעם כן להצביע כדי להביא ניצחון ענק לליכוד. תשמשו באלקטור וננצח.

ביום שישי נשלחו שני סמסים, לכאורה מהמספר שנתניהו פרסם, ובהן נכתב:

“כל תמונותיכם גובו בהצלחה לענן וישותפו בקרוב בין כל הפעילים על מנת ליצור תחושת משפחתיות, כי הליכוד זו משפחה! על מנת לייצר חוויה מיטבית אנא אפשרו גישה לשירותי המיקום שלכם. להסרה השיבו: הסר.

אם יש תמונות במכשיריכם שלא תרצו לשתף, אנא שלחו אותן בצירוף המילים ‘לא לשתף’ למספר: 0529996226. אם ברצונכם לא לשתף את המיקום שלכם לכל משתמשי האפליקציות שלחו את המילים ‘ללא מיקום’ למספר 0529996226. אם ברצונכם לא לאפשר גישה למכשירכם כלל אנא הסירו את האפליקציה ופנו לרכז האזור לאמצעי קשר חלופיים.

מהליכוד נמסר בתגובה לעומר כביר מכלכליסט:

בשעות האחרונות מופצת הודעה שקרית לפעילי ליכוד שקוראת להסיר את תכנת אלקטור. ההודעה היא פייק ומטרתה לחבל בקמפיין הליכוד.

מאלקטור נמסר:

ההודעות לא נובעות מאלקטור, אלא מדברות עליו. איש לא השתלט על החשבון. מדובר במשלוח סמס אגב התחזות שהמקור הוא מספר הטלפון הזה, בדיוק כפי שעושות כל החברות שנותנות שירות מענה טלפוני במיקור חוץ: שולחות סמס ללקוח, כאילו הוא מגיע ממי שצילצל אליו. במקרה שלנו מדובר בעבירה פלילית שנועדה להרוס את האמון ביישומון ניהול הבחירות היעיל ביותר הקיים, המותקף ביותר, והבטוח ביותר: כבר כמה ימים הוא נבדק ע”י מערך הסייבר הלאומי, ולא הועברה ולו הערה אחת.

מייקל בלומבוט

הדונלד-טראמפ-לעשירים מייקל בלומברג, שרכש את דרכו לעימות הדמוקרטי, שופך כסף כדי לקדם את עצמו באגרסיביות גם ברשת. בלומברג, מיליארדר, בעלי רשת התקשורת בלומברג ולשעבר ראש עיריית ניו יורק, הוציא מיליוני דולרים (📁) לשכור 500 אנשים שיעבדו 20-30 שעות בשבוע ב-2500$ בשבוע בהפצת מסרי תמיכה שהם מקבלים מצוות הקמפיין ברשתות החברתיות פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם, וכן בהודעות לאנשי הקשר הפרטיים שלהם.

רבים מהחשבונות שמשפריצים את הפרסום הסמוי הזה הוקמו בחודשיים האחרונים, כשבלומברג עצמו נכנס למירוץ לנשיאות בסוף נובמבר אשתקד. הם פועלים כמה שמכונה “בובות גרב” – מקבלים את המסר מהקמפיין ומפיצים אותו כמו שהוא, בהמוניהם.

ביום שישי, בעקבות פניית הלוס אנג’לס טיימס, החלו טוויטר בהשעיית חשבונות שהפיצו מסרים של בלומברג – 70 מהם הושעו, חלק לצמיתות וחלק עד שבעליהם יוכיחו שהחשבונות בשליטתם. בין המושעים הן פעילים בתשלום והן תומכים וחברי צוות הקמפיין. מטוויטר נמסר:

נקטנו בצעדי אכיפה כלפי קבוצת חשבונות שהפרו את הכללים שלנו נגד מניפולציה וספאם.

הכללים האמורים נכנסו לתוקף בספטמבר שנה שעברה, כתגובה לפעילות הטיית הבחירות של רוסיה במירוץ לנשיאות ארה”ב ב-2016.

מטעם קמפיין בלומברג נמסר:

אנחנו מבקשים מכל סגני מארגני השטח [השם שנתנו בקמפיין לפעילים בתשלום, ע”ק] יזדהו בפרופילים שלהם כמי שעובדים מטעם קמפיין מייק בלומברג 2020. באמצעות [אפליקציית הפעלת התומכים] Outvote, אנשי צוות ומתנדבים משתפים תוכן לרשת החברים והמשפחה שלהם, ולא היתה כוונה להטעות איש.

גטתביעה

חברת תיווך הנסיעות במונית גטטקסי השיקו ב-2015 את שירות “גט מהדרין”, שמספק בירושלים מוניות שלא נוסעות בשבת ובמועדי ישראל, לאנשים שמעוניינים בכך מסיבות דתיות. אולם בפועל מדובר בשירות שנועד להפלות נהגים ערבים, טוען עו”ד אסף פינק בתביעה ייצוגית על סך 150 מיליון שקל שהגיש נגד החברה הישראלית.

התובעים תיעדו נציג גטטקסי שמגייס נהגים לגט מהדרין אומר ש”אני אגלה לך סוד – הגט מהדרין זה לא בשביל הדתיים, זה בשביל שלא רוצים נהג ערבי. אני הבת שלי היום רוצה לנסוע – אני מזמין לה גט מהדרין. לא אכפת לה אם דתי או לא דתי […] היא רוצה נהג יהודי. עכשיו, אני לא יכול לכתוב ‘אני רוצה נהג יהודי’. […] יש לי פה 1,500 נהגים ערבים, אפילו אחד מהם לא מהדרין. אחד לא יהיה”.

לפי קומוניקט של החברה, השירות הושק עם החתמת 200 נהגים על מסמך התחייבות לא לנהוג בשבת, שבהם גם נהגים לא יהודים (אין הלכה שקובעת שאסור ליהודי לנסוע ביום חול עם נהג לא-יהודי שנוסע בשבת או שאסור מונית שנוסעת בשבת). זו אותה התשובה שגטטקסי נתנו לגולשים שהתלוננו על השירות כגזעני נגד נהגים ערבים, וזו גם תגובתם לתביעה: “לעניין גט מהדרין – כל נהג מונית שמעוניין להימנות על צי זה, כולל נהג שאינו יהודי, יכול להצטרף אליו, ובלבד שיצהיר כי המונית אינה נוסעת בשבת ובמועדי ישראל”.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.