🌬️ פריצה לצורך הנשמה 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 18.4.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

ההאקר שהנשים אותי

מחסור במנשמות (מכשירי הנשמה) הוא אחת הבעיות הקטלניות במגיפת הקורונה שעוברת על העולם. ההאקר והסייברמאבטח טראמל הדסון חושב שאפשר לקחת מכשירי CPAP, הנפוצים והזולים יותר ממנשמות, ובאמצעות החלפת הקושחה שלהם להפוך אותם למנשמות.

CPAP הוא מכשיר ביתי לאנשים שסובלים מדום נשימה בשינה, שמסייע בדחיפת אוויר לריאות בלחץ אוויר חיובי מתמשך (ומכאן שמו, ר”ת של continuous positive airway pressure). מכשיר ה-AirSense 10 הוא הפופולרי שב-CPAPים. מנשמה, לעומת זאת, דוחפת אוויר לריאות ואז מורידה את הלחץ לרמה מותאמת כדי לאפשר לריאות להתרוקן.

היצרנים של איירסנס 10, ResMed, טוענים שכדי להפוך CPAP למנשמה נדרשת עבודת התאמה משמעותית – לפי נציגת החברה, טרייסי מונקה (Tracy Moehnke), לא איירסנס 10 ולא גירסה מתקדמת שלו, איירסנס 10 אוטוסט, מסוגלים לספק “תרפייה דו-שלבית” (כלומר שאיפה ונשיפה) ללא “עיבוד-מחדש משמעותי”, וכי רק המכשיר היקר יותר, AirCurve 10, מותאם לכך.

אולם הדסון בחן את הקוד שמפעיל את איירסנס 10, וטוען שרסמד משקרים: הפונקציונליות כבר קיימת במכשיר, ומוגבלת רק על ידי הקוד. הדסון שחרר קוד שמדגים את טענתו, וקרא לו AirBreak, מחווה לכינוי לקוד לפריצת הקושחה של אייפון, ג’יילברייק.

הדסון מזהיר שהקוד שלו הוא הדגמת-יכולת בלבד, שלא נועדה לשימוש להצלת חיים: 

עם זאת, המהלך של הדסון עשוי לקדם מהלך רשמי של הסבת CPAP למנשמות. הוא כתב באתרו: 

אם היצרנים יפתחו עדכוני קושחה משלהם, או שה-FDA יאשר את הקושחה שלנו, יכול להיות לזה תפקיד משמעותי בגישור על המחסור במנשמות. יש מיליוני מכשירי CPAP ו-BiPAP שאינם בשימוש או לא מיושמים במלוא הפוטנציאל, שיושבים באחסון ביתי ברחבי אמריקה, וכ-500 אלף יחידות נוספות במחסנים במדינה. המכשירים הללו יכולים לשמש כמנשמות חלופיות עבור בתי חולים מוגבלי-משאבים שעדיין ממתינים להגעת המנשמות הרפואיות.

מתוך Airbreak

באתר החדשות ארס טכניקה שאלו את רסמד אם ישתפו פעולה עם החוקרים להסב CPAP למנשמות. מונקה מ”רסמד” אמרה: “אנחנו כבר בוחנים את האפשרות הזאת, אבל עיקר המאמץ שלנו הוא למקסם את הייצור של המנשמות, המסיכות וציוד העזר הקיימים שלנו”. 

סכנת הקורונה < סכנת הסושיאל

כמו אינספור אנשים אחרים, ג’אז וגרי מוט מויקטוריה האוסטרלית העלו מוקדם יותר החודש לפייסבוק תמונות וסלפים מחופשתם, שאותה ערכו באתר לייקס אנטרנס, שעתיים מביתם. באוסטרליה חל בידוד חברתי למניעת התפשטות וירוס הקורונה, וחלק ממדינות אוסטרליה קבעו קנסות קשים, בגובה עשרות אלפי דולרים אוסטרליים, על עזיבת הבית למטרות לא-חיוניות. שוטרים ממשטרת ויקטוריה הגיעו לבית הזוג וקנסו אותם ב-3300$ אוסטרלי (כ-7500₪).

איך אותרה ההפרה? המשטרה הפדרלית האוסטרלית (AFP) משתמשת בתוכנה השנויה במחלוקת Clearview AI לאתר אנשים ברשתות חברתיות באמצעות זיהוי פנים מתקדם, בניגוד להכחשותיה בנושא. אולם במשטרת ויקטוריה טענו שאינם מנטרים רשתות חברתיות לאכיפת הבידוד, ורמזו שקיבלו הלשנה על הזוג – דובר המשטרה אמר ל-7NEWS כי המשטרה “בודקת וחוקרת את הנסיבות סביב הפרות פוטנציאליות אישיות שדווחו על ידי הציבור”.

אלא שהזוג כלל לא הפר את הכללים: ג’אז מוט סיפרה ל-7NEWS כי “פרסמתי את התמונות שצילמנו בלייק אנטרנס ביוני אשתקד”. דובר משטרת ויקטוריה מסר בתגובה כי המקרה נבדק ו”התקבלה החלטה למשוך את הודעת ההפרה. […] טעויות קורות, ולכן קיים הליך בדיקה לוודא שמקרים כאלו יאותרו ויתוקנו”.

ובינתיים, בארה”ב: בחודש שעבר יצאה אמיה קוהון בת-העשרה לטיול חופשת אביב בפלורידה וחטפה מחלת נשימה קשה. בבדיקה היא יצאה שלילית ל-COVID-19, אבל הרופאים אמרו לה שכנראה מדובר בטעות בבדיקה והיא כן לקתה בווירוס. הוריה ניסו לתפוס את המורה שלה כדי להזהיר תלמידים אחרים, אולם לא הצליחו.

קוהון העלתה לאינסטגרם פוסט על החוויה, ופוסט נוסף עם שחרורה מבית החולים, שבו אמרה כי “ניצחתי את הקורונה”.

שוטר הסיור קמרון קלאמפ, שנשלח לביתה של קוהון בסוף החודש, דרש ממנה למחוק את הפוסטים, או שתיעצר ותואשם בהפרת הסדר. לטענת קוהון, קלאמפ הסביר שהשריף, ג’וזף קונרת’, מעוניין בהסרת הפוסטים משום שלא היו שום מקרים מאושררים של קורונה במחוז מארקט שבו היא מתגוררת (המקרה המאושרר הראשון נרשם רק שלושה ימים אחרי כן). קוהון צייתה ומחקה את הציוצים.

כעת תובעת קוהון את שוטר הסיור ואת השריף בבית משפט פדרלי [פדף], בטענה שהפרו את זכויותיה לפי התיקונים הראשון (חופש הביטוי) וה-14 (שלילת חירות והגנה מפני חוקים) לחוקה. עו”ד לוק ברג, מארגון WILL (ר”ת Wisconsin Institute for Law & Liberty) שמסייע לקוהון בתביעה, מסר: “אין נסיבות שבהן אנשי רשויות האכיפה יכולים למשטר מדיה חברתית בצורה הזאת”.

האשמה: התחזום

מה קורה כשמשלבים זום-באמינג ודיפ פייק? התחזות זום, התחזמות אם תסלחו לי על משחק המילים. Avatarify היא תוכנה בקוד פתוח שמאפשרת למשתמשים לחבוש פרצוף זר בווידאו צ’ט (על סקייפ או זום) בזמן אמת, כלומר להשתתף בצ’ט תוך התחזות ויזואלית לאדם אחר.

אלי אלייב (Ali Aliev) בנה את אווטריפיי על בסיס קוד מהמחקר First Order Motion Model for Image Animation שהתפרסם בתחילת מרץ [פדף], והדגים אותה באמצעות שיחת וידאו שבועית עם קולגות, שאליה נכנס בטעות אילן מאסק – למעשה, אלייב עצמו שהתחפש למאסק באמצעות התוכנה.

אבל אפשר גם לצרף לאמה אמיתית.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.