5.15 טריליון דולר עומדים לשימוע 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

5.15 טריליון דולר מגיעים לשימוע

ביום רביעי הגיעו וירטואלית לבית הנבחרים האמריקאי ארבעה מנכ”לים להעיד בפני ועדת המשנה לחוקי הגבלים עסקיים של בית הנבחרים האמריקאי, בשימוע “פלטפורמות מקוונות וכוח שוק – חלק 6: בדיקת הדומיננטיות של אמזון, אפל, פייסבוק וגוגל” (שווי שוק: אפל 1.84 טריליון דולר, אמזון 1.58 טריליון דולר, גוגל 1.01 טריליון דולר, פייסבוק 723.3 מיליארד דולר; החברה שמשלימה איתן את רשימת 5 החברות הגדולות ביותר בעולם לפי שווי שוק, מיקרוסופט, כבר עברה צליבת הגבלים עסקיים בשנות ה-90-00′).

החברות הללו, חלקן או כולן, תופסות נתחי שוק עצומים, מונופוליסטיים, בתחומי העיסוק שלהן; מחזיקות פלטפורמות שיח וקובעות מה מותר ואסור להגיד ומי יוכל לדבר ולפרסם שם – כולל פוליטיקאים ומנהיגים שחלקם מדברים ופועלים להגבלת אותן פלטפורמות; מספקות פלטפורמות לעסקים ואוספות שם מידע על העסקים כדי להתחרות בהם; ונוקטות מול מתחרים תחרות טורפנית שמשמידה אותם – או רוכשות אותם.הדברים הללו ידועים, אבל בשימוע הזה הם:

(1) הוטחו ישירות במנכ”לים – טים קוק מאפל, ג’ף בזוס מאמזון, סונדר פיצ’אי מגוגל ומארק זאקרברג מפייסבוק. 

(2) גובו במסמכים פנימיים שוועדת המשנה אספה לקראת השימוע, אשר הציגו את הדברים במילותיהם של המנכ”לים ועובדיהם. דוגמאות:

אנחנו לא בדיקטטורה, עכשיו תסיר את התמונה או שתעמוד לדין

שגיא הבר העלה לפייסבוק את התצלום הזה שצילם אלכס ליבק, שבו נראה בנימין נתניהו לכאורה מצדיע במועל יד – צילום שאפשר לתפוס בתזמון נכון אצל כל אדם שנואם. ליבק עצמו גנז את התמונה במשך 30 שנה, ולאחרונה החליט לפרסמה במסגרת תערוכה.

במשטרה, שעוד לא מצאו את “דנה רון” שאיימה על חייו של ראש הממשלה, הצליחו לאתר את הבר במהירות ושלחו אליו הביתה שוטר שידרוש ממנו, בניגוד לחוק, שיסיר את התמונה כי מדובר בהסתה, החלטה שגם היא אינה בסמכותה של המשטרה אלא היועמ”ש.

ג’וש בריינר הביא את הסיפור והקלטה של השיחה של הבר עם השוטר. המשטרה מסרה בתגובה ל”הארץ”:

אנו מכבדים את חופש הביטוי ומכירים במעמדו המיוחד כזכות יסוד. עם זאת, המשטרה פועלת לחקור ולבדוק תלונות על ביטויי הסתה וקריאה לאלימות, שעל פי חוק אינם מתיישבים עם חופש הביטוי. המקרה שתואר ייבדק ויטופל בהתאם.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (Go@podcasti.co) או בטלפון (053-7337419), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: הדר בן יהודה🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.