טראמפ, בוהארי ונתניהו הבן נכנסים לחסימה 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

טראמפ 2023

פייסבוק קצבו את עונש החסימה של כוכב הריאלטי ומפיץ קונספירציית גניבת הקולות, דונלד טראמפ, במסגרת עונשים חדשים שנקבעו לאנשי ציבור שמפרים את הכללים ומסכנים את הציבור. ההחלטה פורסמה חודש אחרי דוח של הבג”צ של פייסבוק, שקבע שהחסימה היתה מוצדקת אבל שהיא לא בוצעה לפי הסטנדרטים לחסימה, ולא הוגבלה בזמן.

ניק קלג, עוד פוליטיקאי לשעבר והיום סגן נשיא לסוגיות גלובליות בפייסבוק, כתב אתמול בפוסט רשמי של החברה:

אנחנו מכריזים היום על פרוטוקולי אכיפה חדשים שייושמו במקרים יוצאי דופן כמו זה [של טראמפ; ע”ק], ואנחנו מאשרים ענישה מוגבלת-בזמן שתואמת את הפרוטוקולים הללו שיושתו על החשבונות של מר טראמפ. לאור חומרת הנסיבות שהובילו להשעיית מר טראמפ, אנחנו מאמינים שמעשיו היוו הפרה חמורה של הכללים שלנו, מה שמצדיק את העונש הגבוה ביותר בפרוטוקולי האכיפה החדשים. אנחנו משעים את חשבונותיו [בפייסבוק ובאינסטגרם; ע”ק] לשנתיים, החל ממועד החסימה המקורי, 7 בינואר השנה.

ניק קלג בפוסט בחדר החדשות של פייסבוק, 4.6.2021

הכללים החדשים, שכותרתם “עונשים מוגברים לדמויות ציבוריות בזמן תסיסה אזרחית ואלימות מתמשכת”, קובעים כי דמויות ציבוריות שיעברו על הכללים יושעו, בהתאם לחומרת העבירה, לחודש, 6 חודשים, שנה או שנתיים; בתום תקופת ההשעייה, פייסבוק יפנו למומחים שיסייעו לבחון אם הסרת ההשעייה תסכן את הציבור, ואם כן – יאריכו את תקופת ההשעייה; עבירות חוזרות יביאו לענישה חמורה יותר, עד לכדי השעייה לצמיתות.

המשמעות עבור טראמפ היא שלמעט אם מומחים יקבעו כי הוא עדיין מסוכן, הוא יוכל לשוב לפייסבוק ולאינסטגרם ב-7.1.2023, שנתיים לאחר שנחסם למחרת נסיון ההפיכה בגבעת הקפיטול. הבחירות הבאות לנשיאות ארה”ב יתקיימו בנובמבר 2024, מה שייתן לטראמפ כמעט שנתיים לזרוע הרס, לשקר, לפלג, להסית, ואם יצליח בכך, להיבחר לנשיאות בשנית.

במקביל, לפי הוורג’, פייסבוק בוחנים גניזת מדיניות בת שנתיים שמחריגה פוסטים של מנהיגים מתנאי השימוש בטענה שמדובר במידע בעל ערך חדשותי. המדיניות הזאת איפשרה לטראמפ ואחרים להשתולל ברשת החברתית הפופולרית בעולם, בידיעה שהם יזכו לחסינות בזכות תפקידם, במקום שהתפקיד יביא איתו אחריות כבדה יותר על השלכות מעשיהם. בנוסף, לפי הדיווח, פייסבוק יסמנו פוסטים שזכו להגנה כזאת אחרי שעברו על תנאי השימוש.

בנים אכלו בוסר

יאיר נתניהו, אדם בוגר עם עבודה אמיתית ובנו של הנאשם וראש ממשלת המעבר בנימין נתניהו, נחסם מפייסבוק, אינסטגרם וטוויטר, שבשלושתן יש לו חשבון מאושרר. לפי דיווח של העיתונאי נבו טרבלסי, נתניהו הבן פרסם באינסטגרם כרזה שקוראת להפגין ליד ביתו של ח”כ ניר אורבך, שהשמיע קולות של התנגדות לממשלת בנט-לפיד המתגבשת. הכרזה כללה את כתובת ביתו של אורבך, דבר המנוגד לכללים ברשתות החברתיות השונות, מה שהביא למחיקת הפוסט וחסימתו של נתניהו מאינסטגרם ליממה.

נתניהו הגיב בקור הרוח המשפחתי המפורסם והאשים את פייסבוק בבולשביזם וצפון קוריאניות בציוץ בטוויטר, שאליו צירף את הכרזה שבגללה נחסם. בתגובה, הבולשביקים של טוויטר מחקו את הציוץ והגבילו את הפרופיל של נתניהו כך שלא יוכל לצייץ או להגיב במשך חצי יממה – כי גם שם אסור לפרסם כתובות של אנשים.

הטוויטר הרשמי של הליכוד בחר לכבס את הכביסה המלוכלכת מול כל העולם ופרסם שרשור באנגלית על טוויטר ופייסבוק ש”מצנזרים את הימין”.

תשוחרר ביאפרה!

הבעיה אצלנו היא שאין משילות. קחו דוגמה מניגריה: טוויטר מחקו ציוץ של הנשיא והשעו אותו – ובתגובה ציונית הולמת הניגרים חסמו את כל פאקינג טוויטר במדינה, והורו על פתיחת תהליך רישוי לכל חברות הטכנולוגיה ותוכן הווידאו האינטרנטי שפעילות במדינה.

הסכסוך פרץ סביב ציוץ שקשור לחבל ביאפרה. בשנת 1967 הכריזו בדלנים על פרישה מניגריה והקמת רפובליקת ביאפרה העצמאית, נסיון שסוכל במלחמת אזרחים בת 3 שנים ומיליון מתים. אחד הלוחמים נגד הבדלנים היה מוחמדו בוהארי, כיום נשיא ניגריה. בשבועות האחרונים בוצעו הצתות של מבני ממשל בניגריה, שגרמו למותם של שוטרים. בוהארי מאשים בכך את הבדלנים הביאפרים, וביום שלישי צייץ:

רבים מאלו שמתנהגים היום באופן לא ראוי צעירים מכדי להיות מודעים להרס ולאובדן החיים שהתרחש במלחמת ביאפרה. אלו מאיתנו שהיו בשדות [הקרב; ע”ק] במשך 30 חודשים, שעברו את המלחמה, יפעלו נגדם בשפה שהם מבינים.

טוויטר מחקו את הציוץ הזה ביום רביעי וחסמו את בוהארי לחצי יממה, בטענה שהפר מדיניות “התנהגות פוגעת” (abusive behaviour).

יומיים לאחר מכן, ניגריה הודיעה על ההחלטה לחסום את טוויטר במדינה. הודעה על החסימה פורסמה בטוויטר הרשמי של משרד המידע והתרבות הניגרי. בנוסף, המשרד הודיע כי הורה לוועדת השידור הלאומית (NBC – National Broadcasting Commission) “להתחיל מיידית בתהליך רישוי כל פעילויות ה-OTT [שידורים על גבי הרשת; ע”ק] והרשתות החברתיות בניגריה”.

שר המידע הניגרי, לאי מוחמד, אמר לעיתונאים: “לטוויטר אולי יש את החוקים שלהם, אבל אלה לא חוקים אוניברסליים. אם מר נשיא בכל מקום שהוא בעולם חש צער רב ודאגה לגבי המצב, הוא חופשי לבטא עמדה זו”. עוזר מיניסטריאלי של השר השיב לשאלת רויטרס על פרטי החסימה: “חכו ותראו איך דברים יתרחשו”. לפי בדיקת רויטרס, אתר טוויטר היה לא זמין משבת בבוקר בחלק מספקי הסלולר במדינה, בעוד האתר והיישומון עבדו אצל ספקים אחרים. לפי הגרדיאן, היישומון היה בלתי זמין ברבות מרשתות הטלפוניה הגדולות, אולם חלק מהמשתמשים הצליחו להיכנס לטוויטר דרך VPN

<חסות>

VPN זה חשוב, ו-ProtonVPN הוא שירות ה-VPN האהוב עלינו.

אם תיכנסו לכאן או ל, כתובת המקוצרת Podcasti.co/vpn, על כל רכישה שלכם הבלוג והפודקאסט יקבלו כמה שקלים – דרך נחמדה להגיד לנו תודה.

<\חסות>

החסימה הגיעה על רקע מתיחות בין טוויטר לממשל הניגרי – התמיכה הפומבית של מנכ”ל טוויטר, ג’ק דורסי, במפגינים ניגריים שקראו לרפורמה במשטרה, באוקטובר 2020; והבחירה של טוויטר לפתוח את המשרד הראשון שלה באפריקה דווקא בגאנה השכנה באפריל השנה, שלטענת השר מוחמד נבעה מייצוג מעוות של ניגריה בתקשורת.

אזכיר כי לפי דיווחים בתקשורת, נתניהו ביקש לחסום את הרשתות החברתיות בישראל במהלך תקופת הפרעות ומבצע שומר החומות, בגלל תפקידן בליבוי המהומות. לפי הדיווח הראשוני של לירן לוי בוואלה, המשטרה ומערכת הבטחון הציעו לחסום את הרשתות החברתיות לפייסבוק, טיקטוק ואינסטגרם, ונתניהו הסכים להצעה, אולם בכיר במשרד המשפטים שהשתתף בדיון דחה את ההצעה על הסף והיא הוסרה מסדר היום. משרד רה”מ מסר בתגובה: “בניגוד גמור לנטען, ראש הממשלה לא אישר לחסום את אינסטגרם ופייסבוק בישראל. ראש הממשלה ביקש לבחון דרכים להתמודד עם תופעת סרטוני ההסתה בטיקטוק, שלפי גורמי המשטרה והביטחון תרמה להתפשטות האלימות”. לפי דיווח של יהונתן ליס ונטעאל בנדל בהארץ, נתניהו הציג את הרעיון בשתי פגישות שונות, ונתקל בהתנגדות היועמ”ש, שב”כ וגורמים ביטחוניים נוספים.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (Go@podcasti.co) או בטלפון (053-7337419), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: הדר בן יהודה🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.