⛵ אתר הסיוע למבקשי מקלט הוא הונאה ממשלתית 🎺 ריק אסטלי חוגג מיליארד 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

משקרים למהגרים

מבקשי מקלט שרוצים להגיע למדינה בטוחה מחפשים מידע על המאמצים הנדרשים, סיכויי ההצלחה, עצות פרקטיות ועוד. On the Move (“בתנועה”) הוא ארגון בריטי שמציע מידע כזה באתרו, תחת הסיסמה “מיידעים מהגרים בתנועה”.

עם הכניסה אליו נשאלים המתגלצ’ים: “האם אתם או מישהו שאתם מכירים מתכוון להגיע לבריטניה באופן לא-סדיר?” תשובה חיובית מובילה לעמוד עם לינקים על סכנות המסע, הסיכונים המשפטיים והמציאות של חיים באירופה.

אלא ש-OtM מספק לגולשים מידע מוטעה, לא מדוייק, ולעתים שקרי. למשל, האתר טען כי ניווט סירה קטנה דרך תעלת למאנש “מהווה פשע”, אף שהגשת תביעות נגד מהגרים שמגיעים בדוגיות הוקפאה; ובאתר נכתב כי בריטניה “מחזירה כל הזמן אנשים שנכנסים בדרכים בלתי-סדירות”, למרות שבמציאות בריטניה לא יכולה לגרש מבקשי מקלט למדינות אחרות באירופה מאז תחילת השנה, בגלל ברקזיט. 

האתר ביקש ממבקשי המקלט לשלוח לו שאלות נוספות באימייל. הם לא יכלו לדעת שהגלישה שלהם והאימיילים שלהם חשופים למשרד הפנים הבריטי, שעומד מאחורי הגוף הפיקטיבי. האינדיפנדנט חשף את ההונאה, שמשרד הפנים החל באפריל אשתקד – הוא רכש את הדומיין בסיומת org (שמיועדת לארגונים ולא לגופים ממשלתיים), רכש שירות להסתרת פרטי בעלי הדומיין, הקים את האתר ותרגם אותו לשלל שפות – ערבית, פשטו, דארי (פרסית אפגנית), כורדית ותיגרינית.

האתר הוא חלק מקמפיין שנועד להניא מהגרים שנמצאים בצרפת ובלגיה מלנסות להגיע לבריטניה. בעמוד על “חלופות בטוחות וחוקיות” הוא מספק מידע על דרכים לחזור למולדתם, ומספר למהגרים על צרפת, בלגיה ומדינות אחרות באיחוד האירופי, אך לא על בריטניה. בין דצמבר 2020 לאפריל 2021, משרד הפנים הוציא 23,200£ (מעל 100 אלף שקל) על קידומו בפייסבוק ואינסטגרם באנגלית, כורדית, ערבית, פרסית ופשטו, וטירגט מבקשי מקלט בצרפת ובבלגיה. הקמפיין השתמש בסיסמאות הפחדה ובהן “אל תסכנו את חייכם או חיי ילדיכם”, “אנחנו נחזיר אתכם” ו”אין איפה להסתתר”.

לטענת המשרד, קידומי האתר בפייסבוק ואינסטגרם בוצעו מהחשבונות הרשמיים של המשרד. אולם כאמור, הארגון שהאתר שייך לו הוא פיקטיבי, ובאתר עצמו אין שום אזכור לכך שמדובר באתר ממשלתי – גם לא אחרי חשיפת האינדיפנדנט.

דן או’מהאני, שמונה לפני שנה על ידי שרת הפנים פריטי פאטל לתפקיד החדש של התמודדות עם הגירה בלתי-חוקית לבריטניה, אמר לאינדיפנדנט:

אנחנו רואים עלייה בלתי נסבלת בחציית סירות קטנות מסוכנת ובלתי נחוצה. קמפיין התקשורת עם המהגרים פורסם כדי להניא מהגרים בצרפת ובלגיה, שהתכוונו לבצע נסיונות מסוכנים להיכנס לבריטניה באמצעות סירה קטנה או סמויים במשאיות בחודשי החורף. הקמפיין הציג שורה של מסרים חשובים, שהדגישו את סכנת החיים במסעות הקטלניים הללו, וסיפקו מידע על בקשת מקלט במדינה הבטוחה שהם נמצאים בה. אנחנו לא ניתן תירוצים להצגת מידע חשוב ועם פוטנציאל להצלת חיים.

לעולם לא נוותר עליך

הקליפ הרשמי ביוטיוב של Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי הגיע השבוע למיליארד צפיות – רבות מהן לא מכוונות. השיר עצמו יצא לפני 34 שנים, והקליפ הועלה ליוטיוב באוקטובר 2009, לפני כמעט 12 שנה. הפופולריות שלו נובעת לא מעט ממתיחת האינטרנט “ריקרול”, שבה מבטיחים למתגלצ’ים תוכן מושך במיוחד, וכשהם מקליקים על הלינק הם מקבלים את השיר הזה. המתיחה נולדה באתר הממים והטרולים 4Chan ב-2007, שנתיים לפני שהשיר עלה ליוטיוב.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (Go@podcasti.co) או בטלפון (053-7337419), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: הדר בן יהודה🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.