הסדרות הנעלמות של HBO מקס 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

שירות הזרימינג HBO מקס מחק עשרים כותרים מקוריים והעלים כל זכר להם מהסושיאל. היוצר של אחד מהם, “אינפיניטי טריין”, קרא למעריצים לנקוט בפיראטיות

אואן דניס מאמין שפיראטיות של תוכן מוצדקת במקרים מסויימים. כך כתב בסבסטאק שלו: 

אני לא חושב שאתם צריכים לבצע פיראטיות של משהו רק כי אין לכם כסף. זה בעצם להגיד, ‘כן, אתה האמן יצרת משהו ועכשיו אני מקבל אותו בחינם. אתה לא זוכה לקבל תשלום, אתה לא זוכה לביטוח בריאות, כל זה כי אני רוצה לראות משהו שעבדת עליו שנים בחינם הערב בזמן שאני אוכל פיצה קפואה’. זה מאוד אנוכי והייתי מתייחס על זה כגניבה של עמל.

לעומת זאת, אם לא נותנים לכם שום דרך לגשת לאמנות או לשלם עליה? עכשיו אנחנו מדברים על להגביל אתכם מלראות ולחוות את התרבות וההיסטוריה שלכם, רק כי מישהו יוצר מחסור מלאכותי. עכשיו אנחנו מדברים על שימור ההיסטוריה שלנו.

דניס לא מדבר רק על יצירות של אחרים. הוא מדבר בעיקר על היצירה שלו, סדרת ההנפשה “אינפיניטי טריין”. בסוף 2016 עלה הפיילוט שלה בקרטון נטוורק, ששידרה שתי עונות שלה, ושתיים נוספות עלו בשירות הזרימינג HBO מקס, האחרונה שבהן באפריל 21′ (HBO מקס וקרטון נטוורק נמצאות היום בבעלות תאגיד המדיה וורנד ברוז דיסקברי, תוצר של מיזוג אולפני וורנר בראד’רז ודיסקברי באפריל השנה). התחנה האחרונה של הרכבת אמורה היתה להיות סרט, אבל התסריט נדחה על ידי קרטון נטוורק, לדברי דניס כי הם חששו שהוא אפל מדי ולא מתאים לילדים, והסדרה סיימה את חייה.

עכשיו היא גם נעלמה: HBO מקס הסירה מהזרימינג את כל עונות הסדרה ומחקה כל התייחסות שפרסמה עליה ברשתות החברתיות. 1984 מאץ’?

אינפיניטי טריין הוסרה מ-HBO מקס 🖼️ הסבסטאק של אואן דניס
אינפיניטי טריין הוסרה מ-HBO מקס 🖼️ הסבסטאק של אואן דניס

ההתנכלות של HBO מקס לא מכוונת נקודתית לאינפיניטי טריין, ומהווה חלק ממסע טיהור שכלל בסה”כ 36 כותרים, 20 מהם מקוריים של מקס, שהוסרו מהשירות החודש (אחרי שבשבועות האחרונים הוסרו עוד מספר סדרות ו-200 פרקים של “ססמי סטריט”, רחוב סומסום המקורית). דובר מטעם מקס הסביר שכחלק מהמיזוג הקרוב שלהם עם שירות הזרימינג דיסקברי פלוס, “אנחנו נערוך שינויים בתכנים המוצעים הן ב-HBO מקס והן בדיסקברי פלוס. זה יכלול הסרה של חלק מהתכנים משתי הפלטפורמות”.

העיתונאי אלכס שרמן כתב ב-CNBC שאחת הסיבות לגריסה הגדולה היא חסכון כספי – הסדרות שהוסרו לא פופולריות במיוחד, אבל התאגיד משלם עליהן תגמולים ליוצרים, לצוות ההפקה ולשחקנים. הוא מצטט שני מקורות שמדברים על חסכון של “עשרות מיליוני דולרים” (גילדת האנימטורים טענה בתגובה רשמית ש”וורנר ברוז דיסקברי לא מנסים להתחמק משום מחוייבויות שיש להם לחברי הגילדה ול-MPI [קרנות הפנסיה והבריאות של תעשיית הסרטים והסדרות] באמצעות הפעולות הללו”). תאוריה נוספת שהתפרסמה בטאמבלר של bogleech מדברת גם כן על חסכון בכסף, בצורת זיכוי מס (באופן שאינו מוסבר בטקסט).

ציוץ על צפייה באינפיניטי טריין שבמהלכה נמחקה הסדרה
ציוץ על צפייה באינפיניטי טריין שבמהלכה נמחקה הסדרה

לא היית גונב סדרה שאין שום דרך לצפות בה

מלבד הפגיעה בהכנסות היוצרים, יש בעיה של זמינות, כפי שהתלונן דניס: לפי וראייטי, שחשף את הגריסה הגדולה של HBO מקס, כרגע לא ברור אם הסדרות שנגרסו יהיו זמינות בשירותי השכרה/DVD, או שיישארו בלתי זמינות כליל.

וגם אם יהיו זמינות – כמה קהל, במיוחד צעיר, יש לדיוידי? “זה הלך. כולם הלכו”, צייץ לבון ג’יהאניאן, הארט דירקטור של הסדרה Tig n’ Seek, שהוסרה גם היא ממקס. “כאילו, כן. אני יכול ללכת לאתרי זרימינג פיראטיים לצפות בפרקים, אבל הילדים שלי לא. עשיתי את זה בשבילם”.

אואן דניס קורא בטוויטר לפיראטיות של הסדרה שלו אינפיניטי טריין
אואן דניס קורא בטוויטר לפיראטיות של הסדרה שלו אינפיניטי טריין

בעקבות הגריסה, עדכן דניס את הביוגרפיה שלו בטוויטר וכתב: “יוצר #InfinityTrain, תוכנית שהוסרה מ-@HBOMax וכרגע זמינה בפיראטיות בלבד”. אח”כ שינה שוב, ל”יוצר #InfinityTrain, [שזמינה] באייטיונז, אמזון פריים, וודו, יוטיוב וגוגל פליי. אם השגתם אותה באמצעות שימוש ברגל מעץ, בבקשה גם תרכשו אותה”.

אז כן, יש אנשים שמשיגים את הסדרה באמצעות רגל מעץ, ורבים גם משלמים עליה, מדווחים מאד’רבורד ו-CBR. מאגדי דיוידי של עונות אינפיניטי טריין, שאינם זמינים לרכישה, מוצעים יד-שנייה באיביי במאות דולרים; בסדרות לילדים ולמשפחה ואיטיונז היא ב-4 המקומות הראשונים בעשירייה, כשששת המקומות הנותרים מלאים גם הם בסדרות שנפלו קורבן לגריסה הגדולה, ובמדד הסדרות הכללי היא במקומות 3-4, כשלפניה רק סמוך על סול עונה 6 וריק אנד מורטי עונה 6; יש סידרים לטורנטים של כל עונותיה בפיירטביי וב-RARBG, ובקרב המעריצים מסתובב גם לינק לגוגל דרייב עם כל העונות עליו.

אינפיניטי טריין בפסגת ההורדות של אייטיונז
אינפיניטי טריין בפסגת ההורדות של אייטיונז

אין לפרולטוריון מה להפסיד מלבד כבלי הטלוויזיה בכבלים

עד כמה היוצרים חשובים לחליפות של HBO מקס אפשר ללמוד מהדרך שבה הם שמעו לראשונה על הגריסה הגדולה. “ההודעה ביום רביעי שאינפיניטי טריין, אוקו, סאמר קאמפ איילנד, הפאנג’יז וסדרות רבות נוספות יוסרו מ-HBO מקס הותירה אותנו בהלם”, כתב דניס מאינפיניטי. “לא רק את המעריצים, אלא גם את היוצרים והאמנים שיצרו את הסדרות הללו. לא היה לי מושג שזה מגיע, וגם לא ליוצרים של אף סדרה אחרת שדיברתי איתם, ולא לסוכנים שלהם”. הם שמעו על כך לראשונה בפרסומים בתקשורת.

“הרבה אנשים השבוע פשוט הרימו ידיים לגבי הקריירה שלהם בתעשייה, כשראו שנים של מפעל חייהם פשוט נעלמים לתוך כספת תאגידית בין-לילה”, כתב/ה bogleech. “מתברר שהיכולת להפנות אל העבודה שלך בשירותי זרימינג הפכה אפילו לחלק קריטי בתיקי העבודות שהם צריכים להסתמך עליהם כדי להשיג עבודות חדשות. תקשורת הזרימינג הפכה פתאום מחזית חדשה ואופטימית לאפילו יותר גרועה מהטלוויזיה בכבלים”.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל go@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.