הצילום שחיסל את הפודקאסט הפלילי 📻 האחראי על האינטרנט, גלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 ארכיון “האחראי על האינטרנט” בכל הפלטפורמות 🔊


אחת

דנה הילמן, כלכלנית במקצועה ובעלת תואר שני בקרימינולוגיה, יצרה והגישה את הדוקו-פודקאסט “עבר פלילי”, שבו היא מספרת על פשעי עבר בישראל ומראיינת אנשים שקשורים לפרשות. הפודקאסט הושק ב-2018, והפקתו הופסקה מוקדם יותר השנה בגלל סכסוך זכויות יוצרים שעלה לה בפיצויים של אלפי שקלים.

הילמן פרסמה באתר שמלווה את הפודקאסט תמונה מזירת פשע. סוכנות הצילום פלאש 90, שהתמונה שייכת לה, דרשה ממנה להסיר את התצלום ולפצותה ב-40 אלף שקל על הפרת זכויות יוצרים. הילמן מיהרה להסיר את התמונה אך בחרה לא לשלם את הפיצוי. פלאש 90 תבעה אותה בסכום של 80 אלף שקל.

דנה הילמן, יוצרת הפודקאסט “עבר פלילי” 🖼️ צילום עצמי

במשפט טענה הילמן שהפרסום שלה אינו מהווה הפרה של חוק זכויות יוצרים, משום שהיא לא עשתה בתמונה שימוש מסחרי – הפודקאסט הוא תחביב שלה, לא פרנסה. השופטת לא הסכימה איתה ופסקה נגדה. הילמן נאלצה לשלם 15 אלף שקל, ובאחרונה פתחה פרוייקט מימון-קהל לכסות את הסכום – עד למועד פרסום הפוסט היא גייסה 45% מהיעד של 16,400 ש”ח. הילמן לא יודעת אם תחזור להפיק פרקים חדשים בעתיד.

ביקשנו את תגובת נתי שוחט, הבעלים והמנכ”ל של פלאש 90. הוא הפנה אותנו לעו”ד מתן שוק, שייצג את פלאש 90 בתביעה, וזה מסר:

פסק הדין של כבוד השופטת כרמית בן אליעזר קובע מפורשות כי הגברת מפעילה כלי תקשורת ועשתה שימוש למטרות רווח בצילום נדיר וייחודי מזירת רצח ללא רשות וללא מתן קרדיט לצלם. כל טענות ההגנה נדחו אחת לאחת בבית המשפט ובנוסף לסכום שהזכרת היא גם חויבה בהוצאות האיתור ושליחויות אליה ובאגרות ששולמו על ידינו.

פלאש 90 מנצלת את זכותה לאכוף באגרסיביות את זכויות היוצרים על התצלומים שלה, והיא לא היחידה (בעבר אף הוגשה ונדחתה בקשה לתביעה ייצוגית נגד מראות אימג’, ששלחה בשם חברת גטי אימג’ס מכתבי דרישת הסרה ופיצויים לגולשים רבים). הבעיה היא בחוק, שמאפשר קבלת פיצוי עצום ללא הוכחת נזק, ובבתי המשפט, שפוסקים פיצויים שאינם פרופורציונליים לחומרת ההפרה ולנזקיה בפועל.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל go@podcasti.co או בטלפון 051-562-6638, או בקרו באתר Podcasti.co לפרטים נוספים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30~ בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.