📧 אם אתם צריכים כ-2300 אימיילים של הורי חניכי בני עקיבא, התנועה דאגה לכם

כששולחים אימייל בתפוצה המונית, ובפרט כשהנמענים לא בהכרח מכירים או קשורים זה לזה, מזינים את הכתובות בשדה ה-BCC, כדי לשמור על פרטיות הנמענים וכתובותיהם. בבני עקיבא לא עשו את זה, וחשפו כך לפחות 2300 כתובות אימייל של הורי חניכים בהודעה ששלחו אמש (ג’). בתנועה אמרו שטעות אנוש הביאה לחריגה מהנוהל, שמכתיב שליחה שאינה חושפת פרטים.

ההודעה, “הזמנה לערב הורים מחנה מעפילים‎”, נשלחה מ”מחלקת מפעלים” בכתובת mifalim@bna.org.il. ההודעה מכילה הזמנה ופרטים על “מחנה מעפילים”, שבו “ילדכם חוו עליה מהגולה לעבר ארץ ישראל” וכעת “הגענו לארץ ואנו עסוקים בבניית יישובי חומה ומגדל”, ופרטי ההתקשרות המשרדיים של השולחת ממזכירות מחלקת מפעלים. ההודעה היתה ממוענת לכ-2300 כתובות שהוזנו בשדה ה-To, כך שהן חשופות לכל הנמענים.

הודעת אימייל מבני עקיבא עם כתובות ב-TO. עיבוד: חדר 404

ההודעה מבני עקיבא. עיבוד: חדר 404

“הייתי בשוק כשראיתי את הכתובות שלי ושל כולם חשופות”, אומר שמעון (שביקש ששמו האמיתי לא יתפרסם), הורה לחניכה בתנועה. “נתתי את המייל כדי לקבל אישור הרשמה והודעות חשובות, לא בשביל שיפיצו אותו בתפוצת נאט”ו. המינימום זה לשלוח עותק מוסתר או להשתמש במערכת דיוור”.

רשימת כתובות האימייל מכילה מידע על בעליהן – שמותיהם, עיסוקיהם (של אלו שהשתמשו באימייל העסקי/לימודי/התנדבותי ולא הפרטי – ברשימה יש, בין השאר, כתובות בדומיינים ממשלתיים gov.il, באתר האגודה להתנדבות [שירות לאומי], במועצה מקומית ובמוסד חינוכי), אפשר להניח שיש להם ילדים, שהילדים הם חניכים בבני עקיבא (מכך אפשר להסיק גם את טווח גילאי ההורים, בקירוב), ושהם על הספקטרום הדתי-לאומי, ואף פרטים מביכים כמו כמה מהם משתמשים בוואלה מייל (188) או יאהו מייל (43!).

כל אחד מהנמענים יכול לאסוף את רשימת האימיילים לשימושיו, או להעביר את ההודעה הלאה, בתום לב ובזדון, ולחשוף את הרשימה לגורמים נוספים, שעלולים לעשות בה שימוש זדוני, מספאם ועד גניבת זהות.

אימייל בני עקיבא. תמונה: BRICK 101 (cc-by-nc). עיבוד: חדר 404

אימייל בני עקיבא. תמונה: BRICK 101 (cc-by-nc). עיבוד: חדר 404

דובר בני עקיבא, שאול עופר, מסר בתגובה: “היום בבוקר החלה בתנועת בני עקיבא פעילות מחנות הקיץ שתימשך כשלושה שבועות בהשתתפות עשרות אלפי חניכים. התנועה נמצאת בקשר רציף עם הורי החניכים ומעדכנת אותם באופן עקבי על הפעילות הענפה המתקיימת במהלך השנה, בין היתר באמצעות שליחת מיילים מפורטים מעת לעת. בתנועה קיים נוהל קבוע לשליחת המיילים באמצעות מערכת ניוזלטר מאובטחת כשדרכה נשלחים העדכונים להורים. אתמול, בעקבות טעות אנוש, נשלחה הודעה לכ-2300 הורים שלא באמצעות המערכת על ערבי הורים בפעילות אחד המחנות – שלא באמצעות עותק מוסתר. התנועה מתנצלת על כך ועל כן נשלחה הבוקר הודעת הסבר והתנצלות להורים וחודדו הנהלים אצל כל הגורמים הרלוונטיים על מנת שדבר זה לא יישנה”.

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.