קטנוניסט: ביבי והבלוגרים • צה”ל נגד פייסבוק • אישה, תכירי, זה מחשב

היום בקטנוניסט:

מצגת הרשתות החברתיות של צה”ל

צה”ל נגד פייסבוק: המצגת
צה”ל נגד פייסבוק: הסרטון
חדש ב-hp: מחשב שהוא גם ביקיני
ביבי בגוב הבלוגרים
מיקרוסופט בוחרת בגוגל
הכפתור האדום הגדול

חייל, הפליקר מאזין!

מאז ומעולם חשפו חיילים ומילואימניקים מידע מסווג. הבעיה החמירה כשהגיע האינטרנט, וביתר שאת עם התפרצותן של הרשתות החברתיות, וצה”ל מנסה לפעול בנושא. ל”כלכליסט” הגיע עותק של מצגת שהכינה מחלקת בטחון מידע באגף התקשוב. תחת הכותרת “רשתות חברתיות – הטוב, הרע והמכוער”, המצגת מסבירה בקצרה מהן רשתות חברתיות (“הטוב”), איזה מידע אישי נצבר בהן (“הרע”) והשימוש ש”גורמי מודיעין אויב” עושים במידע הזה (“המכוער”). החיילים מונחים לא לפרסם שמות ומספרי יחידות, כינויים, קורסים ותפקידים מסווגים, ולא להפעול בקבוצות לפי יחידות צבאיות. הם כן מורשים לפרסם שיוך חיילי, תפקידים לא מסווגים וכמובן פרטים אישיים שלא קשורים לצבא. המצגת מסתיימת בתמונה של שלושה ערבים עטויי כאפיות גולשים באינטרנט, ומעליה, באותיות אדומות: “אתה באמת מעוניין לתת להם לדעת???”

אגב, פרופילי הפייסבוק בעמוד הראשון של המצגת שייכים לניב ליליאן ואהוד קינן מ-ynet; מי שהכין את המצגת כנראה גנב אותן מהכתבה הזאת ב-ynet. אהוד קינן מסר בתגובה: “כמי שהגיע לדרגת מלש”ב בלבד, אני שמח שפרצופי מהווה אות ומופת לחיילי צה”ל באשר הם”.

מצגת צה”לית על רשתות חברתיות

בחזרה לראש הפוסט

בקרוב ביוטיוב?

המצגת, מתברר, היתה רק קדימון. בימים האחרונים מופץ ברשת הצה”לית ובאתר האינטרנט הפנימי צה”לנט הסרטון “הסכנות שבפייסבוק”, שהכינה מחלקת בטחון מידע של אגף המודיעין. על רקע מוזיקה דרמטית מציג הסרטון עבירות בטחון מידע בפייסבוק, כמו תצלומי אוויר ולוויין של בסיסים, מיקומי צלחות לוויין צבאיות, שיבוצי טייסים למשימות, צילומים ממארבים, קבוצות של חניכי קורס טיס וחיילי דובדבן, צילומי טייסים במטוסים ובמעמד הענקת הדרגה ועוד. למען הסר ספק, בסוף הסרטון מצויין כי הסרטון עצמו הוא סודי. אז אם אתם חיילים, אל תספרו לאף אחד. ובשום אופן אל תעלו את הסרטון ליוטיוב.

בחזרה לראש הפוסט

פרה זה חיה ו-off זה הכפתור שמכבה את המחשב

חברת hp יצאה בצעד שיווקי למגזר הנשי. בהודעת החברה נמסר כי “השקת המהלך תתבצע במהלך תצוגת בגדי הים של המעצב גדעון אוברזון שילביש את הניידים בתאום מושלם עם קולקציית 2008” (בפועל היו שם בגדי ים שהעיצובים שלהם הועתקו למדבקות לקישוט המחשב). אז מה hp חושבת על נשים? הן ממילא לא מבינות במחשבים, אז נעשה להן תצוגת אופנה. ומה בדיוק הייטקי בזה? כתבת ידיעות אחרונות גאיה קורן, שסיקרה את התצוגה, הסבירה: “להשלמת המראה ההיי-טקי הרכיבו כולן משקפיים”.

בגד ים של גדעון אוברזון בהשראת hp. צילום: יחצנות hp
בגד ים של גדעון אוברזון בהשראת hp. צילום: יחצנות hp

בחזרה לראש הפוסט

ביבי בגוב הבלוגרים

לפני קצת יותר משנה הכריז בנימין נתניהו על השקת בלוג באתרו הרשמי. נתניהו, הפוליטיקאי האמריקאי הראשון בישראל, מנהל יחסים לא הכי טובים עם התקשורת הישראלית, והבין שבלוג הוא דרך מצויינת לדבר ישירות לבוחרים הפוטנציאליים, בלי שעיתונאים יפריעו לו באמצע הנאום.

אלא שנתניהו בכלל לא כותב את הבלוג שלו, שמנוהל כנראה על ידי יועצי תקשורת ועוזרים פרלמנטריים, אשר מעלים אליו נאומים, ראיונות, צילומים והודעות לעיתונות בגוף שלישי. אישור נוסף לכך ניתן בצילום שאלכס ליבק פרסם ב”הארץ”, בו נתניהו יושב מול מסך מחשב, כשידיו מונחות על השולחן במרחק ניכר מהמקלדת והעכבר, שהונח בין המקלדת לבין המסך, תמונה לא פחות מצחיקה מזו בה עמיר פרץ מביט מבעד למשקפת שעדשותיה מכוסות.

באחרונה התחבר נתניהו (כלומר, אנשי לשכתו) לתפוז, שם נפתחו עבורו בלוג וסנוז. סנוז הוא הגירסה של פורטל תפוז אנשים לטוויטר, שירות מיקרו-בלוגים לעדכונים קצרים, אשר נראה כאילו נולד בשביל ביבי של הסאונד-בייטים. ואכן, הסנוז של נתניהו מוצף בציטוטוני קאלט כמו “אם זה נראה כמו ברווז והולך כמו ברווז, אז הם מתכוונים לחלק את י”ם”.

בנימין נתניהו והבלוגרים של תפוז. צילום: זהבית אורלב
בנימין נתניהו והבלוגרים של תפוז. צילום: זהבית אורלב

בשבוע שעבר קיים נתניהו מפגש מצומצם עם בלוגרים באתר תפוז אנשים. כששאלתי את עורכת תפוז, דבורית שרגל, אם אוכל להגיע ככתב האינטרנט של כלכליסט לסקר את המפגש המסקרן, היא השיבה: “לא, הוא ביקש במפורש”. כשנתניהו נשאל במפגש אם הוא מבכר לפגוש בלוגים בגלל שהוא מאוכזב מהתקשורת, הוא השיב, לפי שרגל, שהוא חושב שראוי להתייחס לעולם החדש הזה, וכי הוא מתנגד למונופול של התקשורת על שיחות כאלה.

נו, אי אפשר להוציא את הביבי מנתניהו: הרבה יותר נוח לו לפגוש קבוצת בלוגרים שלא פגשוהו מעולם ושוודאי יתרגשו מהמעמד, מאשר עיתונאים מיומנים שעלולים להרגיז אותו עם כל מיני שאלות מעצבנות. אבל אולי ההיפך הוא הנכון: הבלוגרים, שלא כפופים למו”לים ולא צריכים לשמור על קשרים טובים עם פוליטיקאים בשביל הסקופ של מחר, יכולים להעלות את השאלות הקשות באמת, וגם לדרוש תשובות.

קחו לדוגמה את הבלוגרית זהבית אורלב. היא מודה שלא ראתה טעם להעלות במפגש לשאול שאלות שרק יביעו את התנגדותה למדיניות הכלכלית של נתניהו, אבל תפרסם פוסט שיפריך את המידע הלא-מדוייק שהוא מסר. בינתיים היא מנסה לפצח את הספין של המפגש: “הנה כבר עכשיו בדף הבית של תפוז מופיעה ידיעה עם תמונה גדולה של האיש על המפגש. ‘מפגש, ראשון מסוגו שנערך בישראל: בנימין נתניהו פגש שבעה בלוגרים הכותבים בתפוז’. הוא את הכותרת שלו כבר קיבל”.

בחזרה לראש הפוסט

מיקרוסופט בוחרת בגוגל

גוגל ומיקרוסופט מתחרות ראש בראש בשוק החיפוש, התוכנות המשרדיות ועוד. אבל כשמיקרוסופט ישראל נזקקה למערכת סטטיסטיקות עבור קהילת הבלוגים שלה, blogs.microsoft.co.il, היא בחרה במערכת החינמית גוגל אנליטיקס של המתחרה גוגל, כך גילה הבלוגר איציק אדרי.

ממיקרוסופט ישראל נמסר: “אכן נעשה שימוש במערכת של Google, וזאת מכיוון שלמיקרוסופט לא היה עדיין כלי לביצוע אנליזה וסטטיסטיקות באתרי אינטרנט. החל מלפני שבועיים, הכלי של מיקרוסופט יצא בגרסת ביטא והוא נקרא Microsoft adCenter Analytics ואנחנו מתחילים לעשות בו שימוש נרחב”.

גוגל אנליטיקס בבלוגים של מיקרוסופט ישראל

• מן הארכיב: גוגל ויאהו חולקות אוויר

בחזרה לראש הפוסט

האיש עם האצבע על הכפתור האדום

מכירים את זה שאתם לא מתחברים לאינטרנט כמה ימים ובשובכם מגלים אלפי פריטי RSS שלעולם לא תספיקו לקרוא? ג’יובל מהבלוג “האויב הציני” אסף בשבועיים של צבא יותר מ-2000 פריטים כאלה, וגילה שקורא ה-RSS שלו, FeedDemon, ערוך למצב החירום עם כפתור אדום, שלחיצה עליו מוחקת את כל הפריטים בלי ייסורי מצפון.

הכפתור האדום של FeedDemon

(הטור פורסם במקור בכלכליסט ב-15/3/2008, ומובא כאן בהרחבה)

תגובות

12 תגובות לפוסט “קטנוניסט: ביבי והבלוגרים • צה”ל נגד פייסבוק • אישה, תכירי, זה מחשב”

 1. איציק א on 15 באפריל, 2008 17:38

  תמיד טענתי שמדור המחשבים של ynet זה אויב המדינה.
  זה לא רציני שכתב מחשבים שם מחזיק יותר מחודשיים. זה כנגד הנורמה בישראל.

  :-)

 2. דרומי on 15 באפריל, 2008 17:51

  קשה לחשוד בי בסימפטיית-יתר לביבי, אבל צריך לתת לו את הקרדיט.
  אנחנו כל הזמן מתלוננים שלא מתייחסים לבלוגרים מספיק ברצינות – אז הנה, קבלנו התייחסות.

 3. אורי ב. on 15 באפריל, 2008 18:47

  את הסיבוב הראשון ביבי עשה כשהיה ראש ממשלה בצ’אט עם גולשי יואל ב”אקוואריום”. עד היום אם מחפשים “אינטרנט” במאגר התצלומים הלאומי שתי התוצאות הראשונות הן תמונות משם. וברקע, המודרייטור. צעיר, רענן, ודי נבוך מזה שזה נפל עליו.

 4. מצגת הרשתות החברתיות של צה”ל : חדר 404 on 15 באפריל, 2008 20:59

  […] הנה המצגת המלאה (צילומסכים + טקסט*) של המצגת הצה”לית על הרשתות החברתיות, שעליה כתבתי בקטנוניסט. […]

 5. עידו קינן on 15 באפריל, 2008 21:40

  אורי ב., האם המודרייטור הצעיר, הרענן והנבוך הוא במקרה אתה?

  אנא, הצבע לנו עליו בתמונות:

  בנימין נתניהו מצ’וטט עם גולשי IOL. צילום: עמוס בן גרשום, לע”מ

  בנימין נתניהו מצ’וטט עם גולשי IOL. צילום: עמוס בן גרשום, לע”מ

  צילומים: עמוס בן גרשום, לע”מ

 6. אורי ב. on 15 באפריל, 2008 23:50

  sigh
  שני מימין בתמונה העליונה (אחרי ביבי, מביט למצלמה)
  שני משמאל בתמונה התחתונה

  הימים היו ימי שלהי השיער שלי. הלוואי ובאמת הייתי נראה שם צעיר רק בעשר שנים.

  אם זכרוני אינו מתעתע בי, קיבלתי את הג’וב אחרי שריקי כהן לא עברה את התחקיר הביטחוני ולכן לא יכלה להיכנס לאירוע שהתקיים בחדר הישיבות של הממשלה(עד היום אין לדעת למה, ובטח אין לדעת איך היא לא ואני כן…)

 7. אורי ב. on 15 באפריל, 2008 23:51

  ומצד שני, כמה אנשים כבר יכולים להגיד על עצמם שהתצלום שלהם עולה ראשון כשמחפשים “אינטרנט” במאגר התצלומים הלאומי… (-:

 8. נמרוד ברנע on 16 באפריל, 2008 00:41

  מצטרף אל נדב. ביבי הוא מבחינתי סוג של האנטי כריסט, בן-אדם שאסור שיגיע אי-פעם שוב לכיסא רה”מ, שר האוצר או כל תפקיד בעל חשיבות אחר. יחד עם זאת – צריך לפרגן לו כשהוא עושה צעד חיובי, וזה צעד חיובי.
  מה גם שלא נראה לי שחסרות מסיבות עיתונאים שיו”ר האופוזיציה הנכבד עורך ושם כל עיתונאי יכול לבוא ולשאול שאלות.

 9. נתניהו מזמין בלוגרים למסיבת העיתונאים שלו : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 28 באוגוסט, 2008 17:21

  […] שיערוך ביום ראשון, בה יציג את תוכנית החינוך שלו. באפריל נפגש נתניהו עם קבוצת בלוגרים מתפוז. הוא גם מחזיק בבלוג באתרו הרשמי ובחשבון סנוז בתפוז, […]

 10. על עכברים וליכודניקים - TheMarker Cafe on 9 בדצמבר, 2008 08:55

  […] האומה, ושהמודמים הסלולריים הם משענת קנה רצוץ. אם ביבי, בלוגר, גולש, ואיש אינטרנט ותיק אומר "צריך להיות דוקטור כדי […]

 11. יהונתן קלינגר | אהוד ברק וגבי אשכנזי צריכים ללכת הביתה בעקבות כשלון אבטחת המידע בפרשת ענת קם ‏ :: Intellect or Insanity‏ on 9 באפריל, 2010 21:46

  […] צה"ל מודע לסכנות בטחון השדה ברשתות החברתיות ואף הכין מצגת להתמודדות עם "סכנות האינטרנט". אבל האם אפשר לומר שצה"ל מוכן לעידן הדיגיטלי? כאן […]

 12. מיכל on 10 במאי, 2010 12:28

  קראתי את הפוסט הזה היום ולא הבנתי איך דבורית חזרה לתפוז…

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.