גלעד שליט החליף את התמונה שלו בפייסבוק לתמונה של עם ישראל

רון ארד החליף את התמונה שלו בפייסבוק לגלעד שליט.

רון ארד החליף את התמונה שלו בפייסבוק לגלעד שליט. יוצר: עידו קינן, cc-by-sa

טוב, הוא לא. אני יודע את זה כי:
א) בדקתי בפרופיל שלו.
ב) ספק אם ארד, השבוי מאז 1986, בכלל יודע מה זה פייסבוק (אלא אם באיראן/לבנון אימצו מדיניות כליאה ליברלית ונותנים לשבויים שלהם שעת אינטרנט שבועית).

אבל במאבק על דעת הקהל, הממשלה וּועדות פרסי תעשיית הפרסום השונות, נראה שאין היום דרך נמוכה מדי, בוטה מדי או צינית מדי להכריז את המובן מאליו, “גם אני בעד החזרת שבויי המלחמה של ישראל”. או נגד, כמו תמונת גלעד שליט זוקף אצבע משולשת בפייסבוק של עומר קריגר, או קבוצת-המחאה-נגד-המחאה בפייסבוק, “Ron Arad must die in captivity!“.

גלעד שליט זוקר אצבע משולשת בפייסבוק של עומר קריגר

מקורבי החטופים, השבויים והנעדרים מנהלים חזית אינטרנטית כדי לשמור על קשר עם הציבור ולהשאיר את הסיפור בתודעה, כפי שנכון לעשות בעידן התקשורתי-טכנולוגי בו אנחנו חיים: אתר “הבנים” מרכז את הפעילות סביב שליט, אהוד גולדווסר ואלדד רגב; מלי הדני, קרובת משפחה של רגב, מנהלת בתפוז פורום שוקק בשם “החיילים החטופים“; אתר 10Million.org מציע פרס כספי ענק למוסרים פרטים שיעזרו לאתר את רון ארד, צבי פלדמן, יהודה כ”ץ, גיא חבר ומג’די חלבי.

אלא שבזמן האחרון נדמה שעולם הפרסום חטף את המחאה, ולא ישחרר אותה עד שיקבל תמורתה איזה פסלון מוזהב. לפני שנה, בסיבוב הראשון של מאבקם של משרדי הפרסום האינטראקטיביים, Y&R גייס את הגולשים למחאה בעל כורחם כששיתק כמה עשרות אתרים עם דף שגיאה מזוייף שהודיע ש”The Soldiers Cannot Be Found”, וזכה בכמה חתיכות מפרס הפרסום היוקרתי “אריה הזהב”. בסיבוב השני, הנוכחי, משרד הפרסום arc ביקש מהגולשים להחליף את תמונותיהם ברשתות החברתיות, אתרי ההכרויות ותוכנות המסרים לתמונתו של גלעד שליט, וגייס לטענתו הבלתי ניתנת לבדיקה מעשית יותר מ-600 אלף גולשים. אני מציע שבסיבוב הבא, משרדי הפרסום יהיו קצת יותר אגרסיביים. למשל, שיפיצו רוגלה שבמחאה על החטיפה תחטוף לנו את הדפדפן ותכריח אותו לגלוש רק לאתר “הבנים”.

גלעד שליט חם או סתם. יוצרת: אילאיל גינות

אבל הפעילות האינטרנטית ששברה את שיאי הביזאר, ואולי גם את אלה של הטעם הטוב, היא “XXX ימים בשבי“, הבלוג של גלעד שליט ברשת החברתית דה מרקר קפה, בו הוא כותב בכנות מבודחת, מפתיעה בהתחשב במצבו, על עצמו – “מיקום: הרשות הפלשתינאית”, “שם הארגון שבו אני מועסק: בנתיים – צהל”, “אנשים שאשמח להכיר: חבר’ה שמתשחררים כמוני עוד מעט מצהל […] אנשים שיודעים את הדרך הביתה”, “חולה על ספורט, מכיר כל קבוצה שחקן אז אם יש שאלות – אני הכתובת- לאחרונה קצת לא מעודכן לצערי”; ועל חוויותיו מהשבי – “ועכשיו, בא עוד איזה ערבי אחד לראות איך נראה שבוי אחרי שנתיים במרתף, תסלחו לי אני צריך ללכת עכשיו ולעשות לו ‘קבלת פנים'”; “למדתי כבר על בשרי , כשמגיע מישהו פשוט תעמוד, תתאפק, תסתום ואל תגיד כלום …כמו שאמר הרס”פ בטירונות – ‘תעמוד לי כמו זי… מתוח'”; “הם צעקו אתמול כל הלילה , או לפחות חשבתי שזה היה לילה, הם שותים שם עראק (אי אפשר לפספס את הריח)”.

גלעד שליט וסוכריה על מקל. יוצרים: היתוך קר למפגרים, cc-by-nc-sa

גם כאן מדובר בפייק גלעד שליט, אלא אם ג’ימי קרטר הצליח להבריח למקום שביו של שליט עוגה שבתוכה מוסתר קצת אינטרנט אלחוטי. ליאור קודנר, עורך הרשתות החברתיות של קבוצת הארץ, אמר למעריב ובשיחה עם כותב טור זה שהבלוג הוא יוזמה של בני משפחת שליט, אבל אביו של גלעד, נועם שליט, הכחיש בשיחה איתו זמן קצר לפני העצרת לציון שנתיים לחטיפה: “לא ידוע לי על זה. אני לא כל כך יודע במה מדובר, אני לא מבין בזה. אני לא עוסק כל כך בבלוגים ובדברים כאלה. אנחנו טרודים בדברים יותר, ככה, על הקרקע”. גם יפעת רז, בת דודה של גלעד האחראית על החזית האינטרנטית של המאבק, לא שמעה עליו, ומסבירה כי “אנחנו לא קראנו אותו, אנחנו לא יודעים, אין לי מושג על מה אתה מדבר. מן הסתם בימים האחרונים היינו עסוקים בדברים אחרים” (קודנר בתגובה: “משפחת שליט ביקשה לקדם את נושא השחרור של גלעד באמצעות רשתות חברתיות. במסגרת זו נפתח ברשת שלנו בלוג שמדמה מכתבים של גלעד מהשבי. בעינינו, הבלוג הזה מקדם נושאים חשובים. כותב הבלוג התחייב להסיר אותו אם נקבל בקשה אחרת מהמשפחה”).

רציתי לדבר עם מפעיל הבלוג, לשמוע עליו, על מניעיו ועל משרד פרסום בו הוא עובד או מנסה לקבל עבודה, אבל בקפה מסרבים להעביר פרטים של גולשים, והבלוגר עצמו דחה אותי באימייל פסקני: “נשאר אנונימי עד שהוא חוזר”.

(פורסם היום בגירסה לעיסה יותר ב”כלכליסט”)

תגובות

2 תגובות לפוסט “גלעד שליט החליף את התמונה שלו בפייסבוק לתמונה של עם ישראל”

  1. עם חברים כאלה (גלעד שליט) : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 16 בנובמבר, 2008 21:47

    […] מן הארכיף: גלעד שליט החליף את התמונה שלו בפייסבוק לתמונה של עם ישר… 16.11.2008 / 21:46 | בנושאים 404, אקטיביזם, […]

  2. להחזיר את גלעד : חדר 404 • הבלוג של עידו קינן on 22 במרץ, 2009 23:45

    […] • 1000/1000 • מצביעים לגלעד שליט • מזייפים מספרים • גלעד שליט החליף את התמונה שלו בפייסבוק לתמונה של עם ישר… • יחסי ציבור חינם על חשבון החטופים והשבויים 22.03.2009 / […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.