בן כספית וסימה קדמון כמגהפונים של שיחות רקע

יובל דרור השווה בין טקסטים של בן כספית ממעריב וסימה קדמון מידיעות אחרונות מסופהשבוע האחרון, וגילה שהפרשנויות שלהם מורכבות מאותה שיחת רקע שקיבלו והעבירו הלאה לקוראיהם. זה קורה כל הזמן, אבל כששני פרשנים בכירים עושים את זה במקביל, אפשר לראות את התפרים:

בן כספית:

עכשיו נעבור לדובר צה”ל, תא”ל אבי בניהו. יחסיו עם אהוד ברק נמשכים למעלה מ-20 שנה. בניהו אוהב את ברק אהבת אמת. גם כשהוא נשאר אחרון בשטח, גם כשאף אחד – כולל כולם – לא מוכן להגיד על ברק מילה טובה, בניהו שם. בדרך כלל בהתנדבות. הוא בא מאותה שכונה של ברק. קיבוצניק…

סימה קדמון:

כל מי שעובד איתו (עם ברק) בעשרים השנים האחרונות… יודע שאין ולא היה לברק דובר נאמן יותר ממנו, גם אם זה לא תפקידו הרשמי…. בניהו, חבר קיבוץ להבות-חביבה… בינו ובין ברק התקיימו יחסי אמון וקירבה במשך 22 שנים.

בן כספית:

בשנתיים האחרונות פנה ברק לבניהו פעמיים והפציר בו שיתמנה לראש מטהו. בניהו סירב… אחר כך, לפני כמה חודשים, הגיע תורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. גם הוא פנה לבניהו והפציר בו שיהפוך לראש מטהו. כדי לפגוש את בניהו נזקק נתניהו לאישור של שר הביטחון. ברק היסס, לבסוף אישר, אבל אמר אז למי שאמר, שאם בניהו ייעתר לעזוב את תפקידו כדובר צה”ל, יש לו, לשר הביטחון “זכות סירוב ראשונה” על שירותיו.

סימה קדמון:

לפני חמישה חודשים, כשהציע נתניהו לבניהו להיות ראש הסגל שלו, אמר ברק לראש הממשלה שאם בניהו יעזוב את תפקידו כדובר צה”ל, יש לו, לברק, זכות סירוב ראשונה.

בן כספית:

אז מה קרה פתאום, דווקא בשלושת החודשים האחרונים, שאהוד ברק התהפך ב-180 מעלות והחליט שדובר צה”ל אינו אוהב אלא אויב?

סימה קדמון:

אז מה קרה שנשברו כל הכלים, ומסביבתו של שר הביטחון הוטחה יריקה כזאת בפניו של דובר צה”ל?

בן כספית:

לתשובה יש שם אחד. יוני קורן, ראש המטה החדש של שר הביטחון.

סימה קדמון:

התשובה היא יוני קורן. ראש המטה של אהוד ברק.

בסרטה המצוין “כל אנשי הקמפיין” על בחירות 2006 חשפה ענת גורן התרחשות דומה, רק שאצלה רואים גם את התהליך: (1) כספית מדבר עם גדעון סער ומקבל ממנו תדריך; (2) כספית פולט את התדריך המלא בשיחה עם גל”צ. שנים אחר כך, כספית הגיב לכך בבלוג שלו:

במסגרת הסרט נצמדו לגדעון סער. הוא נראה מדבר איתי בוקר אחד בטלפון, לפני שעליתי לשידור ב”פרשנינו” בגלי צה”ל. אחר כך הראו מה אני אומר בשידור, ואמרתי בשידור דברים שהוא אמר לי, פחות או יותר.

וואלה, איזו פאדיחה. באמת, איך לא התפטרתי באותו יום. ובכן, לא התפטרתי. אם יש לי שידור ב”פרשנינו” (שנעשה בהתנדבות מוחלטת, אגב), אני טורח לקום הרבה קודם, לעבור על כל העיתונים, גם לעשות טלפונים. ככה בהתנדבות. אני אוהב לדבר ברדיו כשאני מעודכן. זה עוזר לי מדי פעם גם לתת שם הערכות נכונות (ולפעמים לא נכונות). העובדה שאני נוהג לעשות את זה איפשרה לי להגיד ביום ראשון בבוקר לניב רסקין שיש מועד לפגישה בין ביבי לאובמה, ובאותן בחירות ב-2006 להעריך אצל רפי רשף בגלי צה”ל שהגימלאים יגמרו עם 7 מנדטים. הויכוח באותו בוקר היה אם הם יעברו את אחוז החסימה. היתרון שלי היה שדיברתי חצי שעה קודם עם מישהו ששמע על הסקר הלילי הגדול שעשה קלמן גאייר וסיפר בהתרגשות שהגימלאים המריאו בן לילה.

תגובות

3 תגובות לפוסט “בן כספית וסימה קדמון כמגהפונים של שיחות רקע”

 1. עיתונאי מתחיל on 14 בפברואר, 2010 20:15

  איך בן כספית כל כך מעפן ועדיין הוא העיתונאי מספר 1 של עיתון גדול בישראל? אני באמת מתכוון לזה. הוא כושל פעם אחר פעם בזמן האחרון ובכל זאת כנראה שהוא עשה כמה דברים נכון אם הוא כזה ‘נחשב’.

 2. אילן on 15 בפברואר, 2010 17:10

  לקרוא למעריב עיתון גדול זה קצת בדיחה לא…
  אם תוריד את כל הגליונות שהם מחלקים חינם (א שבשם השיוון נקנים ע”י גופים כמו צה”ל) הרי שסביר להניח שהוא יהיה ממוקם הרבה מתחת להארץ.

 3. כיבושמוק on 28 באוגוסט, 2010 18:11

  גם בערוץ 10 אתמול (שישי) אהוד ברק, או יותר נכון “קווים לדמותו” היתה המנה העיקרית במהדורה.

  לא מדובר בחומרים שנובעים משיחות רקע. זה מריח וצולע בדיוק כמו אג’נדה יקצנית של מישהו.

  מי אמר משרד יקצנות ?!

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.