גניבה בחסות קווי ההפרדה

על קווי האפרטהייד, קווי ההפרדה בין נשים וגברים באוטובוסים, כתבתי פה לא אחת (לינקים בתחתית הפוסט). שמוליק ליברמן מהבלוג “תבוא מחר” עיין בפרוטוקול ישיבת ועדת הכלכלה 31.5.2010, שעסקה בהצעת חוק לתיקון התעבורה – אכיפת חובת התשלום בנסיעה באוטובוס, וגילה שם נתון מעניין. יו”ר דירקטוריון חברת סופרבוס, אלי בליליוס, סיפר שבחברה שלו יש בעיה קשה של התחמקות מתשלום בקווי ההפרדה:

אני רוצה לדבר על הנקודה העיקרית – הנהג. אמצעי האכיפה היחידי שלו הוא באמת ללכת למשטרה. וזה בלתי אפשרי. בחוק הזה אנחנו משחררים את הנהג מאחריות לדאוג לכל אותם האנשים הנורמטיביים שלא משלמים, והבעיה היא האנשים הנורמטיביים, לא הפושע או זה שאין לו כסף או הקמצן. הבעיה היא עם אנשים שעולים עם שני ילדים וצריכים לשלם על אחד, ולא משלמים; הבעיה היא עם אוכלוסיות זכאים שהם לא באמת זכאים; אלה שעולים בלי “אזרח ותיק” ונראים זקנים, והם אומרים שהם “אזרח ותיק”. יש ‎10%-5% אובדן כספים בגין אי תשלום, וזה הרבה מאוד כסף. […] אני מעריך את זה לפחות ב-‎5%. לא כולל המהדרין ששם יש ‎30% אי תשלום בגלל עלייה מאחור. המטרה שלנו בסופו של דבר היא שהנהג לא יהיה אחראי בכלל על הגבייה. כשיש כרטיס חכם, מכשיר הוולידטור מציג את הכרטיס החכם, ולא צריך שהנהג, במקום להתעסק בנהיגה ובבטיחות יתעסק עם גבייה. אבל מה יקרה? אם נשחרר את הנהג מגבייה ‎30% מהנוסעים לא ישלמו. פה יש מקל – […] זכות האכיפה. שייתנו קנס.

למה לחכות לחקיקה, בליליוס? פשוט תבטל את קווי ההפרדה.

• עוד על קווי ההפרדה:

מה דעתכם על קווי האפרטהייד?

אקטיביזם נגד קווי האפרטהייד החרדיים

חרדים מנסים להפוך את קו 140 של דן לקו הפרדה מפלה נשים

תגובות

5 תגובות לפוסט “גניבה בחסות קווי ההפרדה”

 1. ריצ'רד סמית' on 10 ביוני, 2010 00:11

  פשוט בעזרת המאגר הביומטרי…

  אבל יש דרך טובה יותר, אומנם סוציליסטית… לסבסד לגמרי את התחבורה הציבורית. זה יגרום לאנשים לעזוב את המכוניות במקצת.

 2. שמוליק on 10 ביוני, 2010 06:24

  ביטול קווי ההפרדה לא צריך להתבצע בגלל שהנוסעים גונבים נסיעות.

  ביטול קווי ההפרדה צריך להתבצע בגלל שזה פיגור, לא חוקי ומופרע לגמרי.

 3. אבישי עברי on 10 ביוני, 2010 10:28

  רגע, אז באגד רוצים שהנהג יפסיק לשמש גם כרטיסן? שניה, מישהו באגד ממש חושב להצעיד את החברה הזאת משנות החמישים של המאה הקודמת לשנות השישים? אני פשוט בהלם. איזה צוות חשיבה גאוני ומבריק עלה על האפשרות הזאת? כאילו, אגד ממש חושבת ברצינות לעשות (אולי, כנראה ואם הרעיון יעבור את הועדה המאשררת) צעד שבעולם המערבי עשו לפני חמישים שנה? תביאו לי כוס מים אני מרגיש חלש. איזו התרגשות.

 4. צפריר כהן on 10 ביוני, 2010 15:59

  מסוכן להכנס לשיקולים כלכליים מבלי להכיר את כל הנתונים. נניח שהוספת קווי הפרדה מעלה את מאגר הנוסעים הפוטנציאליים ב50%?

 5. עידו קינן on 10 ביוני, 2010 16:02

  ומצד שני, צפריר, הם משלמים תעריף מוזל. אבל כן, אתה צודק.

פרסום תגובה