מתיחת 1 באפריל: ארכאיזציה של דה-מרקר קפה

n0nick מספר בבלוגו “קטן משלוש” איך שינה את שפת הממשק של הרשת החברתית דה-מרקר קפה כמתיחת 1 באפריל 2008, שבסופו של דבר גרמה לו לעזוב את העבודה בדקס, מפתחת הפלטפורמה. טעימה:

סוף מרץ, ערב שישי. אני חדש בעיר ובכלל בעולם הזה. איתי מזמין את שגיא ואותי לארוחת ערב שישי ושנינו נקראים בשמחה כמטיילים בגולה בסניף חב”ד. אכלנו ובעיקר שתינו, ואני לא זוכר יותר מדי מהארוחה הזו מלבד לרגע אחד שבו פטפטתי קצת על הלימודים לפסיכומטרי שתכף אפצח בהם.
השיחה גלשה למילות פסיכומטרי, ומישהו אמר גושפנקא. תהיתי בקול מה זה, ומיד כשענו לי הרשאות גיחכנו. שלושתינו, הרי, עובדים כרגע בדקס,  מתכנתים ובעיקר נאבקים במערכת המסורבלת שכתבנו, וגולת כותרת הסרבול היא כמובן, מערכת ההרשאות. חה חה. חה.

דינג.
את החשבון לא היה קשה לי לעשות. בתוך שניות בודדות נרקמה התוכנית וההחלטה: בעוד כמה ימים יהיה האחד באפריל ואעלה מתיחה לאחד האתרים שלנו. מתיחה קטנטנה, עדינה, לא מזיקה ובהומור בריא. באמת שלא תוכננה אף הגזמה: לרגע אחד מצחיק של האחד באפריל, אסובב את האתר על צירו ואחליף בו את כל המילים, אחליף את השפה. מעתה, אמור גושפנקא.

כשהגעתי למשרד בבוקר האחד באפריל הכל היה מוכן לי בראש.
העבודה היתה כבר ממש פשוטה. במערכת שהשתמשנו בה אז (ולא קיימת יותר), כל מה שקשור לטקסטים היה מוגדר בקובץ שפה נפרד. כל מה שהייתי צריך זה לכתוב קובץ שפה חדש בעברית ארכאית, ולגרום לו לדרוס את הישן.
במהרה משתמש הפך לאושיה, קהילה הפכה לאגודה, פורום לרב-שיח, בלוג ליומן. המסך הראשי בירך את המשתמשים (אושיות) לשלום והציע לחבור לאתר בעזרת שם וצופןאם שכחת צופנך?), לבדוק את המיצגים החדשים באתר ולשגר מברק לרע. וכמובן, לנהל גושפנקאות.

סיון, מנהלת המשרד, נכנסת ורואה אותי מתקתק בשקט. היא שואלת והחבר’ה עם פנים ריקות, חושדת אבל שותקת.

אני בודק איך זה נראה לפני שאעלה. סך-הכל, חשבתי (ועודני חשוב), די מצחיק. ובעיקר: עדין ונעים לעין, מעלה חיוך.
כמה שניות של היסוסים, טיפה אומץ, לחיצה גורלית על Enter וזה באוויר.

שבע דקות ממש מצחיקות הגיעו מיד. הלינק עבר בצ’אט ובמשרד, אנשים התפעלו, צחקו. אני חצי צוחק חצי מפחד.
היו אפילו כמה גולשים ששמו לב ושיבחו.
ואז הטלפון צלצל, “הלקוח לא אוהב את מה שעשית. תוריד את זה ונדבר עוד מעט”. אז הורדתי (כמו שהיה קל להעלות, היה קל להוריד) וחיכיתי.

תגובות

12 תגובות לפוסט “מתיחת 1 באפריל: ארכאיזציה של דה-מרקר קפה”

 1. עידן on 3 באפריל, 2011 18:47

  אויש. חסרי חוש הומור..

  אחלה רעיון!

 2. NYNY on 3 באפריל, 2011 19:42

  בתור מי שעובד כבר כמה זמן בתעשיה הזו (17 שנה, למעוניינים) אני יכול לספר לכם שמתיחה כזו היא סיבה לא רק לפטר מתכנת, אלא גם לנסר את גפיו ולהאכיל אותו עופרת רותחת. לאדון מתכנת נדמה, אולי, שהוא הבעלים של המערכת שהוא מפתח – אבל הוא לא. אם לבעלים של המוצר מתחשק לארגן מתיחת 1 באפריל (ללא קשר לטיבה), הרי זו זכותו. למתכנת שמקבל כסף כדי לייצר את המוצר מותר, לעומת זאת, מקסימום להציע רעיון. ודאי שלא לבצע שינוי שכזה בלי להודיע במערכת רצה שמוצגת למשתמשים – משום סיבה שהיא.
  בטח עכשיו כל מיני מגניבני-רשת-בעיני-עצמם יאשימו אותי בחוסר חוש הומור. אבל אם ניתן לליצן כזה להתמודד עם התוצאות של הפלצה כזו של מתכנת, אני מבטיח לכם שינוי חד ומהיר במפלס ההומור שלו.

 3. עידו קינן on 3 באפריל, 2011 20:51

  NYNY, הרשה לי להפתיע אותך ולהסכים עם דבריך. כשאתה עושה מתיחה על האתר של החברה שאתה עובד בה, זה בינך לבין הבוס שלך, ותלוי ביחסים ביניכם. כשאתה עושה מתיחה על פלטפורמה שאתה מספק ללקוח, זה יכול להיגמר בתביעה.

 4. זו אני on 3 באפריל, 2011 22:33

  אני לא מבינה מה ההתרגשות. הרי כל הפלטפורמה של דקס נראית כמו מתיחת 1 באפריל אחת גדולה.

 5. גילעד on 3 באפריל, 2011 22:35

  שלוש ערים וארבע עבודות בשלוש שנים – כנראה בזכות השנים המעוברות והפרשי שעות הטיסה?

 6. תומר on 3 באפריל, 2011 22:48

  מעניין כמה עובדי גוגל מפוטרים במוצאי כל אחד באפריל.

 7. דור on 3 באפריל, 2011 23:14

  זה היה עובד מצוין אם הוא היה דואג שהמתיחה תעבוד רק לגולשים ממשרדי דקס, אבל אם קוראים את הפוסט המלא מבינים שזה היה שווה את זה.

 8. ארז on 4 באפריל, 2011 10:26

  זכור לי שדיווחתי על זה בזמן אמת עם עוד איזה סיפור שהגיע הזמן לחשוף את כל הפרטים גם עליו:
  http://www.we-cms.info/blog/give-me-all-your-money/

 9. יונתן on 4 באפריל, 2011 11:17

  לא רק שהמתכנת פגע במקום עבודתו ובלקוח, הוא הגדיל לעשות ופרסם את נפלאותיו ברבים, מביך את מקום עבודתו ואת הלקוחות שלו – בניגוד להסכם הסודיות שעליו הוא חתום ובכך חושף את עצמו לכל דרישת פיצוי על הנזקים הנוספים שהוא גורם.

  NYNY טוען שיש “לנסר את גפיו ולהאכיל אותו עופרת רותחת”, אני רוצה לטעון שהמתכנת פשוט מנסר לעצמו את גפיו ומאכיל עצמו עופרת.

  זו פשוט טפשטות וחוצפה שלא תאמן.

 10. אלמונימי on 5 באפריל, 2011 01:02

  בואו לא נשמור טינה. היה! יישכח! (ומקווה שכבר נסלח…)
  חבל שההתייחסות היא לצהוב ולא לסיפור החוויתי שהכותב בחר לשתף אותנו.!

 11. מיקי on 5 באפריל, 2011 01:16

  אני שונא מוצר – אנשים שמגדיר את השירות שלהם כמוצר הם תמיד יהיו אנשים כבדים.
  אתם חושבים שמישהו מגדיר את פייסבוק או גוגל כמוצר – אז התשובה היא כן – אנשים רצינים שמחפשים “מוצר” יגדירו.

  בקיצור – לא כיף לעבוד עם אנשים כבדים – עכשיו אני לאומר שזה בסדר אני פשוט אומר שאני מקווה שאני לא אגיע למצב שאני צריך לפטר מישהו בגלל שהלקוח לקח את זה קשה ולא אהב את זה.
  (כי אני בטוח שאם הוא היה אוהב את זה כלום לא היה קורה אולי אפילו היו טופחים לאותו מתכנת על השכם)

  אולי דוקא כי מדובר ברשת חברתית של “אנשים מבוג.. רצינים” אז יכול להיות שיהיה מי שירים גבה אבל מי שמרים לא מבין את האינטרנט, דרך אגב זו הסיבה שיש חברות שפשוט לא שורדות באינטרנט יותר מעשור – כי הן פשוט לא מבינות מה זה להיות קליל או בשפת של אנשי המחשבים AGAILE.

 12. יעל on 23 באפריל, 2011 13:47

  אסור היה לו לעשות את זה. הפעולה הנכונה היתה להציע את זה ללקוח כמתיחת 1 באפריל, ואם הוא מעוניין, לבצע. לא עושים דברים כאלה מאחורי הגב של הלקוח, כמו שלא פורצים לבית של מישהו בתור מתיחת 1 באפריל.

פרסום תגובה