אתר המוסד (ל”ת)

המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים עבר בשנים האחרונות מהפך תדמיתי לא קל, מגוף חשאי אפוף הילת מצליחנות לגוף שההצלחות שלו סודיות ברובן, אבל הפאשלות שלו מתפרסמות בתקשורת העולמית. גם מבקר המדינה הפעלתן מיכה לינדנשטראוס נכנס לתמונה, ופרסם לראשונה דוח גלוי על המוסד, שבו הצביע על “סדרי מינהל בלתי תקין, עד כדי תרבות ארגונית לקויה ויש חשש, כי עשויים לפתוח פתח לפגיעה בטוהר המידות”. פעם לא היתה למוסד במה לתקשר עם הציבור באופן בלתי מתווך. היום יש לו.

אתר האינטרנט הראשון של המוסד נפתח ב-2002, אבל הוא נועד רק לגיוס עובדים, והיה יעד להאקר ישראלי שחיפש כשלי אבטחה באתר, הועמד על כך לדין וזוכה. ב-2004 השיק המוסד אתר חדש, שכלל מידע על המוסד, ההיסטוריה שלו, תפקידיו וגם את דבר ראש המוסד דאז, מאיר דגן.

אחרי פרסום דוח המבקר נכנסתי לאתר המוסד, לקרוא את תגובתו הרשמית של הראיס החדש, תמיר פרדו. לא מצאתי. דף פייסבוק רשמי אין למוסד (גם באתר ובדף הפייסבוק של משרד ראש הממשלה, שהמוסד כפוף לו, לא הופיעה שום התייחסות לדוח). איזו משמעות יש לאתר אינטרנט של גוף ציבורי שמספק פחות מידע מהערך עליו בוויקיפדיה? ולשם מה השקיעו במוסד זמן וכסף ברכישת דומיין ממשלתי ובהקמת אתר – לסמן וי ולהגיד שגם להם יש?

פה זה חנות מתנות לגבר, אתה גבר, אתה צריך גלובוס

בסוף מרץ קיימה הוועדה לביקורת המדינה דיון על תפקודו של המטה לבטחון לאומי, שסיפק הצצה ליחסים המורכבים בין הגופים הבטחוניים החשאיים לבין האינטרנט. יו”ר הוועדה, ח”כ יואל חסון ממפלגת קדימה, סיפר בדיון שאתר המטה לבטחון לאומי עודכן לאחרונה לפני שנתיים. הראש היוצא של המטה, עוזי ארד, השיב לו: “אכן, האתר מוזנח, אך אני לא רציתי בכלל אתר. המטה הוא גוף חשאי, לא חשוף לתקשורת, והלקוחות שלו הם קומץ אנשים. אבל אם יש כבר אתר הוא צריך להיות מתוחזק כהלכה”.

אנקדוטה: במאי 2008 דיווחתי על שגיאה מביכה באתר המטה. כשבנו את עמוד הכניסה שלו באנגלית, לקחו את התמונות מהאתר העברי והפכו אותן בהיפוך ראי. גם הגלובוס ומפת כדור הארץ שהופיעו בשער התהפכו, והציגו סדר עולמי חדש. מאחר שמדובר באתר באנגלית, אלו הפנים שהצגנו לעולם: חבורה של טמבלים שלא יודעים אפילו את מיקום היבשות. במטה סירבו אז להגיב לפנייתי, ולא תיקנו את השגיאה. באוגוסט 2010 נדרשתי לאתר פעם נוספת, וגיליתי שהשגיאה בעינה עומדת.

נכנסתי עכשיו שוב לאתר. אולי הוא לא התעדכן במשך שנתיים, אבל לפחות את המפה הם תיקנו.

שער אתר המועצה לבטחון לאומי באנגלית

____________________
מתוך הטור "עידוק ברשת" ב-ynet מחשבים. עוד בטור: למשרד התקשורת לוקח שנה להגיב לתלונה על המתנה של 17 דקות, ואיך נרפא את עצמנו בזמן שביתת הרופאים?>>

תגובות

3 תגובות לפוסט “אתר המוסד (ל”ת)”

 1. צפריר כהן on 5 באפריל, 2011 20:28

  דווקא מוצא חן בעיני שהאתר אינו האתר הפרטי של ראש המוסד.

 2. צפריר כהן on 6 באפריל, 2011 00:30

  והתשובה לשאלה מהי מטרת האתר:
  http://www.mossad.gov.il/general/about.aspx

  “מטרת האתר היא גיוס מועמדים חדשים לשירות בארגון.”

  די בוטה, אבל נראה שזוהי המטרה. אתר של מחלקת כ”א. לא של הדובר. יש גם קצת מידע על המוסד, אבל מדובר על תדמית שמכוונת למועמדים.

  דומיין פרטי עולה 80 ש”ח לשנה. לממשלה זה לא יכול לעלות יותר. זה מן הסתם פחות, או בחינם. לא נראה שעיצוב האתר השתנה בהרבה בשנתיים האחרונות. האתר מאוחסן ביחד עם הרבה אתרים אחרים. לכן לא נראה לי שמשקיעים באתר כח האדם הזה יותר מדי, מעבר להשקעה הראשונית. אני מקווה שהוא מייעל את תהליך הגיוס (אין לי מושג. הניחוש שלי הוא שכן).

 3. פאייז קאק on 23 ביוני, 2019 21:02

  السلام عليكم ورحمه الله
  انا مواطن من الضفه الغربيه اب ل ثلاث اطفال متزوج من
  مواطنه عربيه تحمل الجنسيه الاسرائيليه وانا احب دوله اسرائيل لانها دوله انسانيه وانا ادافع عنها بكل طرقي الخاصه .
  ارجو الاتصال على رقمي الشخصي
  0522038287

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.