איראן תוקפת את ישראל בסרטון תיעודיוני מטלטל

הסרט “היום האחרון” מורכב מקצת פחות מחמש דקות של וידאו, שצולם במצלמת חובבים ב-23 בפברואר 2013, יום התקיפה האיראנית הראשונה על ישראל. הווידאו חולץ מכרטיס זכרון שנמצא בגזרה 7, לשעבר מרכז ישראל, אזור ירושלים והסביבה, ופורסם על ידי האו”ם שנה וקצת לאחר מכן. צפו בסרט המטלטל וחיזרו אלינו.

“כן. רציתי להפחיד, כדי שמשהו יזוז. מקווה שהצלחתי לעשות את זה”, אומר יוצר הסרט רונן בראני, עורך וידאו בחדשות 2, במאי עצמאי ואיש אפקטים ויזואליים בן 32 מגבעת זאב. “הוא צולם באפס תקציב ובהתנדבות מלאה של כל המשתתפים, שאינם שחקנים במציאות, למעט האישה שלצדי בסרט”.

הסרט התיעודיוני (מוקומנטרי) מוצג כפיסת דוקומנטריה לא מתוכננת, צילום חובבים שאיכשהו שרד את המתקפה שהוא מתעד. “הסרט צולם במצלמה פשוטה כדי להעניק אותנטיות לצילום”, מספר בראני. “צילמנו באיזור ירושלים קרוב לישוב שורש. את הצילומים נאלצנו להפסיק מספר פעמים מכיוון שאנשים שעברו במקום חשבו שמדובר באירוע אמיתי, ויצאו מרכבם כדי לסייע”.

הסרט נולד במוחו של בראני לפני שלוש שנים, אבל “רק עכשיו הגעתי למיומנות ויזואלית גבוהה מספיק להוציא אל הפועל את החזון שלי”. מאיפה ההשראה? “הרעיון בא באמת ובתמים מתוך חשש אמיתי למצב כאן, ומרצון לעורר (במיוחד בעולם) מודעות לסכנה הגוברת. בתור אב לשני ילדים שרואה כל שני וחמישי איך מנהיגים בעולם מאיימים למחוק אותנו, ובתור נכד לניצולי שואה, החשש הזה חלחל אצלי עמוק”.

תגובות

9 תגובות לפוסט “איראן תוקפת את ישראל בסרטון תיעודיוני מטלטל”

 1. הצוהל מיהל on 1 בפברואר, 2012 19:55

  הערה אחת – אם הסרטון היה אמור לשרת אג’נדה כלשהי, כפי שאני מניח מהציטוט של היוצר, היה שווה להשקיע בריאליזם של המצב.
  התחלתי לרשום פירוט של כל הבעיות הטכניות והעלילתיות שבסרטון, אבל זה מהר מאוד הפך לרשימה ארוכה מידי.
  אני אקצר ואומר שאם זהסרטון אמור היה לתת אמירה כלשהי, הוא נכשל.
  אם הסרטון נעשה רק בשביל העשיה של סרטון, אני רק יכול להגיד כל הכבוד. אני לא הייתי מרים הפקה ויוצר סרטון טוב יותר.

 2. אבישי on 2 בפברואר, 2012 01:26

  חזק.
  זורק אותי ל”יום השלישי” של איבגי, שמתאר תרחיש אפוקליפטי דומה. גם אז אתה מסתכל ימינה ושמאלה, רואה שהכל בסדר, וחושב מה עושים כדי לשנות את זה.
  יחד עם זאת, לא מבין למי הקליפ מכוון. לישראלים? לקהילה הבינלאומית? מה המסר פה? חוץ מזה שכולנו הולכים למות?..

 3. יואב מ. on 2 בפברואר, 2012 11:30

  לא אמין טכנית. משחק טוב ובימוי מצויין. גם יופי של פעלולים.
  נו, אז מה עכשיו? אני מפחד, אפשר להוסיף את זה לרשימת הפחדים הקיומיים שיש בחיים. ומה עכשיו, מה זה נותן?

 4. תיעוד היום האחרון של ישראל: אפקט הפחד (וידאו) | חורים ברשת on 2 בפברואר, 2012 15:35

  […] 2, במאי עצמאי ואיש אפקטים ויזואליים בן 32 מגבעת זאב, מספר לבלוג חדר 404 שצילם את “היום האחרון” באפס תקציב ובעזרת מתנדבים […]

 5. מלקיאדס on 2 בפברואר, 2012 18:18

  אבל מצד שני אני שואל את עצמי אם לא מדובר בתוצאה של מדיניות ההפחדה של מערכת הבטחון פה במשך כל כך הרבה שנים.
  אני לא אומר שאנחנו צריכים להיות שאננים, אחרי הכל אנחנו המדינה היחידה בעולם שמדינה אחרת קוראת להשמיד אותה ועוד מפתחת נשק גרעיני בו זמנית, מצד שני אני לא מאמין שאפשר להשמיד אותנו כל כך בקלות, גם בעזרת 20 פצצות גרעיניות.

 6. huck on 13 בפברואר, 2012 08:56

  זהו, מעכשיו אנשים יתחילו להתחרות ביניהם על העלאת מפלס החרדה. חבר’ה, מציע להירגע מעט, לישראל יש 200 פצצות אטום (עפ”י פרסומים זרים).

 7. ירושלמי on 13 בפברואר, 2012 09:36

  מי שרוצה לראות משהו ברמה קצת יותר גבוהה של אינטליגנציה מוזמן לראות את הסרט ד”ר סטריינג’לאב. במיוחד אם הוא חי במדינה שיש לה ארסנל גרעיני גדול וחושב שנשק גרעיני הוא נשק הגנתי.

 8. משהו שאוהב את כולם on 25 במרץ, 2012 13:16

  לא צריך לפחד, אנחנו מאמינים, ומי שמאמין לא מפחד, נכון זה מצב לא קל, ואולי גם מעט מציאותי לעתיד, אבל הפחד לא עוזר, חשיבה נכונה היא : מה עלינו לעשות וכיצד לנהוג עכשיו,

  לדעתי צריך להכין כמה מקלטים אטומים, עם ציוד למזון לשהות ממושכת, וזה עדיף על משכורות גבוהות, להתאחד ולעבור גם את זה. לחזק את הצבא במתקפת נגד, כך שהכל יעבור גם אם יהיה קשה, יהיה המשך

 9. יש לנו על מי להישאן ! on 4 בספטמבר, 2012 20:41

  אין לנו מה לפחד …
  הקדוש ברוך הוא איתנו ובעזרת ה’ יהיה איתנו גם כאן !
  במצב כזה לא מבין איך עלה לכם בכלל לראש לעשות כזה סרטון ולהלחיץ עוד יותר את מי שכבר לחוץ…

פרסום תגובה