נוסבאום הקליט שיחה עם דניאל מעוז שבה אמר שהשיחה לא מוקלטת ולא תשודר, ואז שידר אותה. עוד הקליטה: המשטרה

כתב המשטרה של חדשות 2, משה נוסבאום, שידר בטלוויזיה חלקים משיחת טלפון שקיים עם דניאל מעוז, הנאשם ברצח הוריו, ימים לפני מעצרו. בקטעים שלא שידר שואל אותו מעוז אם השיחה מוקלטת, והוא אומר שלא, שהיא אוף רקורד ושאין בכוונתו לשדרה. לרוע מזלו, גם המשטרה הקליטה את השיחה במסגרת האזנות סתר למעוז וחשפה את הדברים.

נוסבאום התקשר למעוז ב-6.9.2011 בשעות הערב, כשלושה שבועות אחרי מציאת גופותיהם של הוריו, נח ונורית. באותו שלב חל צו איסור פרסום על פרטי החקירה, מעוז מודע כבר לשמועות שקושרות אותו לרצח ומגדיר אותן “הזויות”, ומסביר שאם היה חשוד, המשטרה כבר היתה חוקרת אותו.

“אני מצלצל אה… סתם כדי לשמוע מה קורה? מה עובר? אנחנו לא יודעים כלום אולי אתם יודעים יותר מאיתנו”, אמר נוסבאום בשיחה עם מעוז (כל הציטוטים מהתמליל הרשמי של האזנת הסתר). אחרי סמול-טוק שבו מעוז מספר שהוא למד באותה שכבה עם בנו של נוסבאום, אומר הכתב: “אוקיי, תגיד לי איך? איך מעבירים את הימים המשוגעים האלה בלי לדעת כלום?”
מעוז: “תראה זה קשה אבל אנחנו באמת ב… ההחלטה המשפחתית, החלטנו לא לדבר עם התקשורת ולכן אני, אין לי בעיה לשוחח איתך, אבל היינו מאוד רוצים שהנושא לא יעלה בתקשורת”.
נוסבאום: “אוקיי תשמע, אני… א’, מי כמוך יודע שיש צו איסור פרסום”.
מעוז: “אהממ”.
נוסבאום: ו… אין לי גם מה לפרסם כרגע מה גם שזו שיחת טלפון ואני לא כל כך עובד במדיה שהיא טלפונית”.
מעוז: “כן”.
נוסבאום: “ולכן אני סתם מנסה לגלגל איתך לנסות להתרשם איך מצליחים להעביר ימים כאלה בחוסר ידיעה, בחוסר מידע”.

אחרי שמעוז מספר איך נודע לו על הרצח – לטענתו בשיחת טלפון מאחיו שמצא את הגופות – נוסבאום ממשיך לנסות לדלות מידע: “היה חסר משהו בבית?”
מעוז: “אני לא רוצה, אני לא רוצה ולא יכול להיכנס לזה, אני באמת אה… אני לא, מעדיף שלא להיכנס לזה אני מקווה גם שאני לא מוקלט פה לכל אורך השיחה הזאת”.
נוסבאום: “לא לא לא, אני אומר לך זאת שיחה… זאת שיחה שאין לי, אני לא יכול לעשות בה שום שימוש, אתה יודע יש, יש פה צו איסור פרסום”.
מעוז: “כן כן, אבל [מגמגם] יום אחד לא יהיה צו איסור פרסום ואז אתה יכול לעשות בה שימוש אני רק מקווה שהיא לא מוקלטת”
נוסבאום: “לא לא לא, אני… מנסה כל הזמן לחשוב איך אפשר, איך איך אפשר להמשיך חיים לנהל חיים ב… באי וודאות כזו?”

בהמשך השיחה עולה הנושא בשלישית:
נוסבאום: “טוב, דני אני מאוד מודה לך על השיחה הזאת”.
מעוז: “בבקשה”.
נוסבאום: “וכאמור, בבוא, בבוא העת אני שומר לעצמי את ה.. אה, אופציה לשוב ולהתקשר אליך”.
מעוז [מגמגם]: “אתה תמיד יכול להתקשר, אה… אנחנו כל אה… בינתיים כל עוד זה אוף דה רקורד זה אוף דה רקורד, וכשזה יהיה און דה רקורד אני בטוח שכשהעניין הזה יפתח אז המשפחה תרצה ותסכים לדבר, בשלב זה אנחנו רוצים לתת למשטרה לעשות את עבודתה”.

שבועיים לאחר מכן (21.9.2011) שידר נוסבאום בחדשות ערוץ 2 את הקלטת השיחה (זהירות, אוטופליי), כמובן ללא הקטעים שבהם הוא אומר שהשיחה לא מוקלטת ולא תשודר.

הקלטת השיחה על ידי נוסבאום בלי ידיעת מעוז, ואפילו בידיעה מוטעית שלו שהיא אינה מוקלטת, לא מהווה עבירה על החוק, משום שלכל צד בשיחת טלפון מותר להקליטה, גם בלי ידיעת הצד השני.

שידור ההקלטה לא מעיד בהכרח כי נוסבאום הפר את הסכם האוף רקורד – יתכן שמעוז שחרר אותו מההתחייבות, בעצמו או באמצעות עורכי דינו, והתיר לו לתת פומבי לשיחה.

הקלטת השיחה על ידי המשטרה חוקית גם היא. “בהנחה שההאזנה לחשוד ברצח נעשתה באישור בית המשפט, ההאזנה לעיתונאי והקלטתו חוקית”, אומר הפרשן המשפטי של קול ישראל, משה נגבי. “כמובן שזה פוגע באתיקה העיתונאית, אבל זו עוד דוגמה לכך שהחוק איננו מגבה ואף סותר את האתיקה הזאת”.

החלטת המשטרה לתמלל את השיחה ולתת לה פומבי נראית מיותרת – מעוז מודע לחשדות בשלב הזה, ולא נראה שהוא חושף מידע בעל משמעות לחקירה.

נוסבאום לא השיב לפניותיי בנושא. סמנכ”ל התוכן של חברת החדשות של ערוץ 2, חיליק שריר, סירב להגיב. מהמשטרה לא נמסרה תגובה עד מועד פרסום הכתבה.

תגובות

4 תגובות לפוסט “נוסבאום הקליט שיחה עם דניאל מעוז שבה אמר שהשיחה לא מוקלטת ולא תשודר, ואז שידר אותה. עוד הקליטה: המשטרה”

 1. נשר הנחש on 11 ביולי, 2012 15:39

  אכן, לא מדובר בהאזנת סתר אסורה, אבל יכולה להיות למעוז עילת תביעה לפי סעיף 2(9) לחוק הגנת הפרטיות. לנוסבאום, לעומת זאת, יכולה להיות הגנה של עניין ציבורי.

  במישור האתי – שיחליטו האחראים על זה.

  במישור עיתונאי – זה פוגע באמינות עיתונאים ובהבטחות שלהם. חבל.

 2. גל א on 11 ביולי, 2012 15:52

  קיצר, נוסבאום לימד את כולנו שאין דבר כזה, באמת, off the record. עיתונאי עושה מה שבראש שלו, וכל המילים היפות על אתיקה זה בשביל לעבוד על הנבערים, שידברו ויצוטטו.

 3. עדי on 11 ביולי, 2012 18:47

  למה אפשר לצפות מ”נשר”?

 4. המפצח on 13 ביולי, 2012 09:45

  דבר אחד ברור לי: בפעם הבאה שאני רוצח את ההורים שלי, בונה את “הולילנד” או סתם עובר באדום – האחרון שאני מוכן לשוחח איתו זה נוסבאום.

פרסום תגובה