אזכרובוט: סטוני, הרובוט שיתאבל עלינו אחרי שכולנו נמות

Stony הוא רובוט שנוהג מנהגי אבלות – ניקוי המצבה, הנחת אבנים והחלפת פרחים. יוצריו הם איתמר שמשוני, אמן בן 32 משכונת שפירא בתל אביב, וצביק’ה מרקפלד, מייקר. מיצג רובוטי שעורך טקסי אזכרה”, מספר שושני, שהציג את סטוני בתערוכת בוגרי תואר שני בבצלאל בחודש יוני. “זו הצעה לחזון: פלטפורמה חדשה שמחליפה את בני האדם, ובודקת לאן העולם הזה של לוויות ואמנות הולך, ואיך הוא יכול להיראות עוד עשר שנים. אפשר להסתכל על הרובוט כאמן שפועל בסטודיו שלו, מנהל, מסדר ומנקה אותו. יחס בין אובייקט סטטי לאובייקט נע בחלל, אובייקט מטפל באובייקט. הוא שם אבן, הוא שם פרח, הוא מרטיב – זה משל על עבודת האמן בסטודיו”.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wRMqVL__yLE[/youtube]

ההשראה הגיעה מבתי קברות, אזכרות, ו”הפער העצום בין האנשים שאנחנו נורא אוהבים להזנחה ולאיך שמקום קבורתם נראה”, מסביר שושני. “המניע הוא לנסות לראות איך עולמות משתלבים. זו פעם רביעית שאני לוקח את עולם האמנות ועוד עולם אחר, מנסה לערבב בין שני הדברים ולראות מה התוצאה. לראות איך החיים משתלבים עם אמנות, אם בכלל”.

“כל החזון הזה הוא די שלילי וקודר”, אומר שושני, “ומעביר ביקורת על לאן אנחנו הולכים ומה בדיוק יקרה איתנו בעולם טכנולוגי, שבו רובוט יכול לנקות מצבה. אתה לא צריך לצאת החוצה. לקהל יש גדר שחוסמת אותו, אתה לא יכול לעבור פנימה. אתה צופה על עולם שקורה ואתה עדיין פה, משהו בחסימה הזאת היה לי מאוד חשוב”.

העבודה על סטוני נמשכה “שנה של פיתוח, איסוף חומרים, שיחות עם אנשים וכל מה שקשור”, אומר שושני. “מצאתי את צביק’ה מרקפלד, שקורא לעצמו ‘מייקר’, והוא האיש שהוציא את כל הרעיונות ההזויים מהראש שלי למציאות. הרבה שעות של תכנות, עבודה, ניסויים והבנה של הדבר הזה. יש הרבה מאוד דברים שלא היו בידיים שלי אלא של מתכנתים, ואני כמו בחדר הלידה, מחכה לפריצת דרך, כשמדי פעם היו שואלים אותי משהו והייתי אומר כן/לא”.

מה הדבר הבא?
“איזשהו פסל רובוטי, זה פתח לי את התאבון. ויש גם תוכנית לווידאו ארט חדש”.

____________
התפרסם במקור בגירסה שונה במדור “סמול טוק” במוסף הארץ, 22.6.2012

תגובות

2 תגובות לפוסט “אזכרובוט: סטוני, הרובוט שיתאבל עלינו אחרי שכולנו נמות”

  1. ש on 13 באוגוסט, 2012 00:15

    כמה הוא היה צריך לשלם למפתחים על עבודת הגמר המטורפת הזאת?

  2. שי on 13 באוגוסט, 2012 15:57

    כנראה שהבן אדם הזה לא היה אף פעם בבית קברות. הרובוט המצ’וקמק הזה לא יצליח לנסוע מטר לפני שהוא יתקל במשהו, יפול וכל האבנים שלו יתפזרו.
    רעיון מטומטם וביצוע כושל.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.