יש לך תואר במחשבים? אז פאוורפוינט את בטח יודעת | מםסטרים – ממים נגד תפיסות שמרניות

אומת האינטרנט העברית אימצה את ז’אנר בדיחות הרשת מבוססות התמונה והכיתוב, המכונות “ממים” (למעשה, מדובר בפורמט אימג’ מאקרו, אחד מפורמטים רבים של ממים אינטרנטיים). התמונות נעות על הרצף שבין גירסה מתקדמת של טוקבק לסוג חדש של קריקטורה פוליטית.

נטע אילון, סטודנטית במחלקה לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון, שרפה שעות מול אתרי ממים בחודש הראשון לפרויקט הגמר שלה, “פשוט כי אין לי טלוויזיה”. כדי להצדיק את בזבוז הזמן היא בחרה בממים כנושא הפרויקט, “מםסטרים” (טמבלר, פייסבוק), שמתעמת עם השמרנות הישראלית בתחומים כמו דת, מגדר וחופש הביטוי.

מםסטרים מציג אנשים שמורכבים מקולאז’ של צילומים ותמונות, ולצדם אמירות שמרניות: “אבל איך זה יכול להיות? אתה כל הזמן מוקף בבנות”; “אז בעלך גוי? נו, פחות הילדים שלך יהיו יהודים”; “אם נוצרת מהקוף אז איפה הזנב שלך?”

את חושבת שהמסרים האנטי-שמרניים שלך יובנו ויתקבלו אצל הקהל הרחב בזכות הפורמט הוויראלי?
“הפורמט יקל על הפצת המסר למגוון של אנשים. אתה אולי לא תכנס לפורומים שמדברים על מגדר, פמיניזם, הומוסקסואליות וכו’, אבל כן תכנס לראות תמונה שהרבה חברים שלך שיתפו ברשת – ושם תקבל את המסר. בנוסף, אם מדברים על אנטי-שמרנות, גם הפורמט צריך להיות אנטי-שמרני. כל פורמט מודפס נחשב היום לשמרני וארכאי, לכן הפורמט הוויראלי הוא המתאים ביותר. המטרה בסופו של דבר היא להגיע לכמה שיותר אנשים ולחשוף אותם לדעות שונות משלהם”.


התפרסם במקור במדור fi בגליון יוני 2012 של מוסף פירמה של גלובס


תגובות

תגובה אחת לפוסט “יש לך תואר במחשבים? אז פאוורפוינט את בטח יודעת | מםסטרים – ממים נגד תפיסות שמרניות”

  1. מעמד האשה « האחות הגדולה on 29 באוקטובר, 2012 10:27

    […] יש לך תואר במחשבים? אז פאוורפוינט את בטח יודעת | מםסטרים…(חדר 404) […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.