יאיר לפיד על ציפי לבני: מכחיש שהבטיח לא לגייס פוליטיקאים מקצועיים. ועכשיו למציאות

“לכל מי ששאל לגבי ההחלטה לא להביא ‘פוליטיקאים מכהנים’, [ציפי] ליבני אינה פוליטיקאית מכהנת ועובדה היא שאין ברשימה אף ח”כ” (יאיר לפיד, טוקבק בפייסבוק, 25.11.2012).

ליאיר לפיד יש בעיה עם עובדות. לא מדובר רק בשגיאות עובדתיות בטורו, שהיו צריכות להיתפס במסננת של עורך קפדן יותר, אלא גם באמירות הפוליטיות שלו, שלעתים עומדות בסתירה למציאות, ולעתים סותרות דברים שהוא עצמו אמר. אם גדולתו של אדם נמדדת ביכולתו להודות בשגיאות, לפיד הוא לא אדם גדול.

קריאתו ללבני להצטרף לרשימתו היא אחת מהדוגמאות הבוטות לבעיה שלו. באמצע נובמבר התגאה לפיד ברשימת “יש עתיד”: “לא מדובר באותה פרצופים עייפים ומוכרים של עסקנים ופוליטיקאים משומשים שבאים לעשות על חשבוננו סיבוב נוסף. […] האם האנשים שדירדרו את ישראל כלכלית וחברתית ושיעבדו אותנו לפוליטיקה ישנה של סקטורים ומגזרים באמת ראויים לתואר ‘בעלי נסיון’? מי שנכשל שוב ושוב בניהול חיינו אינו מנוסה, הוא פשוט לא ראוי. הגיע הזמן שתכנס לפוליטיקה קבוצה נחושה של מקצוענים שיבואו להלחם בשבילכם” (אתר “יש עתיד”, 13/11).

פחות משבועיים אחר כך הוא שינה כיוון: “בימים האחרונים היו לי לא מעט שיחות עם ציפי ליבני. היא קיבלה הצעה להיות מס’ 2 ברשימת ‘יש עתיד’ ולהיות שותפה מלאה בכל ההחלטות החשובות” (25/11); “דווקא בגלל שבאתי לפוליטיקה בגלל ערכים חשבתי שזו חובתי לגלות אחריות לאומית ולבדוק אם יש אפשרות לשים את משחקי האגו בצד ולנסות לשלב את ליבני במשימה שלקחנו על עצמנו ב’יש עתיד'” (26/11).

הנה מה שלפיד אמר לפני שראה את האור האלקטורלי בשת”פ עם יו”ר קדימה לשעבר: “צריך כנראה להבהיר משהו: אין שום סיכוי שאצטרף ל’קדימה’. מדובר בחבורה של פוליטיקאים ציניים שנפלטו ממפלגות אחרות שאין לאף אחד מושג במה – אם בכלל – הם מאמינים, ואין שום דרך או תסריט שאצטרף אליהם” (19/1). “מראש אני לא חובר לפוליטיקאים הישנים” (29/1). “לא דיברתי עם ציפי ליבני כבר חודשים ארוכים ואנחנו לא נחבור למפלגה אחת” (אם כי יש לציין שהוא החמיא לה, “היא אדם הגון וראוי”) (29/3). לגולש שכתב, “אם אתה לא רוצה להיות תופעה חולפת כמו שאר מפלגות המרכז, רד מהעץ וקח פוליטיקאים ‘מקצועיים'”, לפיד השיב: “אני חושב אחרת, אבל מעריך את האכפתיות” (30/3).

מותר לפוליטיקאי לשנות את דעתו; אך לפיד לא מסתפק בכך – הוא מתכחש אליה. לטענתו, הוא לא הכריז חרם על פוליטיקאים מקצועיים אלא על פוליטיקאים מכהנים, שלבני לא נמנית עליהם מאחר שבתחילת מאי פרשה מהכנסת. לפיד אכן הודיע בסוף מרץ כי “אף פוליטיקאי מכהן לא יהיה במפלגתי”. אבל חודשיים לפני כן הוא אמר: “ברשימה לא יהיו שוב פוליטיקאים מקצועיים אלא אנשי מקצוע ואנשים שמבינים את השירות הציבורי” (29/1) “הרשימה תהיה מורכבת ממומחים ולא מפוליטיקאים מקצועיים” (29/1).

בתוכנית “שישבת עם אסף ליברמן” שאלתי את לפיד על הזיגזג – הקריאה להצטרפות לבני אחרי שאמר שלא יצרף פוליטיקאים מקצועיים, והוא השיב: “זה מעניין שתוך כדי זה שאתה מדבר על דברים לא מדוייקים אתה אומר דברים לא מדוייקים. אני אמרתי שלא יהיו ברשימה פוליטיקאים מכהנים, ציפי לבני היא לא פוליטיקאית מכהנת. זה בסדר, זה חלק מהחן של הרשת, שאנשים מודיעים לך שהם בודקים אותך הם לא בודקים את עצמם עד הסוף. זה לא מפריע לי”.

[audio:http://room404.net/wp-content/uploads/2012/12/shishabat-glz-2012-12-01-yair-lapid-excerpt.mp3]

[עדכון 12.12.2012] דיברתי על הגילוי הזה בתוכנית “שישבת עם אסף ליברמן” בגל”צ (8.12.2012). המערכת פנתה לקבל את תגובת יאיר לפיד, שסירב להגיב. [\עדכון]

• תודה ליוצרי “יאיר לפיד קומיקס” ולחברת DataQuarry על הסיוע באיתור הציטוטים.


התפרסם במקור בגירסה שונה במדור “אזעקת אמת” ב”מוסף הארץ”, 7.12.2012


תגובות

2 תגובות לפוסט “יאיר לפיד על ציפי לבני: מכחיש שהבטיח לא לגייס פוליטיקאים מקצועיים. ועכשיו למציאות”

  1. תיקון: לא כתבתי את הטור על יאיר לפיד במוסף הארץ היום | חדר 404 on 21 בדצמבר, 2012 12:30

    […] כתבתי על לפיד באותו מדור […]

  2. יאיר לפיד מואשם שכמעט אמר "פרענק"; מסגביר למר פרץ מה זה פרגמנט | חדר 404 on 21 בינואר, 2013 00:29

    […] של פדהצור. אף שלפיד נתפס לא פעם באי דיוקים (לי הוא שיקר בשידור, וכשנתפס סירב להגיב), אני נוטה לקנות את הגירסה שלו הפעם, […]

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.