CNET מציגים: “המוצר הנבחר של CES – לא משנה, הבוסים אמרו שאסור לדבר על זה”


עידו קינן

הופר עם סלינג. צילום יחצנות: דיש נטוורק

Hopper with Sling, שילוב של מקליט הווידאו הדיגיטלי הופר והסטרימר סלינגבוקס, מאפשר למשתמשים לשלוט בהקלטת תוכניות מהטלוויזיה מכל מקום בעולם דרך האינטרנט, לצפות בהן מכל מכשיר שמחובר לרשת ולדלג אוטומטית על פרסומות. הופר עם סלינג הושק בתערוכת CES הנוכחית, הגיע לרשימת המועמדים הסופיים בתחרות Best of CES של אתר הטכנולוגיה המשפיע CNET, וזכה במקום הראשון עם התואר Best of Show (הטוב ביותר בתערוכה). אלא שהתואר Best of CES הוענק בשבוע שעבר דווקא לטאבלט המשחקים רייזר אדג’. לאן נעלם ההופר עם סלינג?

הופר הוא מקליט וידאו דיגיטלי (DVR) של ספקית הטלוויזיה הרב-ערוצית האמריקאית דיש נטוורק (בדומה ליס מקס והוט מג’יק בישראל). ב-CES הנוכחי הכריזה החברה על הטמעת הסטרימר סלינגבוקס לתוך מכשירי ההופר. דייויד קרנו, עורך אחראי בסינט שעומד בראש צוות ביקורות המוצרים של האתר, כתב עליו בתחילת החודש ביקורת נלהבת. הופר נבחר על ידי עורכי סינט למועמד לפרס Best of CES, אולם הוסר מהרשימה זמן קצר לפני ההכרזה על הזוכה.

ב-10 בינואר הוכרז הרייזר אדג’ כזוכה, ובאותו יום חשף העיתונאי טים קרמודי מאתר The Verge כי המועמדות של ההופר הוסרה בעקבות דרישה של CBS Corp., בעלת חברת CBS Interactive שמחזיקה בסינט. הערת עורך שנוספה לביקורת החיובית של קרנו על ההופר סיפרה: “הדיש הופר עם סלינג הוסר מרשימת המועמדים לפרסי Best of CES 2013 בגלל הליך משפטי פעיל שמערב את חברת האם שלנו, CBS Corp. אנו לא נפרסם יותר ביקורות של מוצרים שמיוצרים על ידי חברות שאנו נמצאים מולן בהליכים משפטיים לגבי אותו מוצר”.

CNET Best of CES 2013

ההליך המשפטי המדובר הוא תביעה של רשת הטלוויזיה CBS נגד דיש, בטענה שפיצ’ר הדילוג האוטומטי על הפרסומות הוא הפרה של זכויות היוצרים של הרשת. זאת בזמן שדיש היא אחת המפיצות הגדולות של שידורי CBS (הדבר משול לתביעה של ערוץ הספורט נגד הוט, למשל). גם הרשתות פוקס ו-NBC הגישו תביעות דומות נגד דיש, שמצדה הגישה תביעה לקבל פסק דין הצהרתי שקובע שהשירות שהופר מציע הוא חוקי.

בסינט וב-CBS הסבירו כי המועמדות של הופר הוסרה. כתבת מעקב של The Verge מגלה שזה היה שקר לבן: הופר לא היה סתם מועמד – הוא היה הזוכה; הכלל שאסור לכתוב ביקורות על מוצרים שעומדים במרכזם של הליכים משפטיים לא נקבע מראש אלא בדיעבד, אחרי שנודע ל-CBS כי הופר זכה בפרס. לפי הכתבה, מנכ”ל CBS, לזלי מונבז, אחד המתנגדים הקולניים להופר, הוריד את ההוראה לבטל את מועמדותו. מארק לרקין, המנהל האחראי וסגן הנשיא הבכיר של CBS אינטראקטיב, נלחם נגד ההחלטה ביחד עם לינדזי טורנטיין, העורכת האחראית של ערוץ הביקורות של סינט, וג’ים לנזון, נשיא CBS אינטראקטיב. משכשלו המאמצים הודיע לרקין לצוות של סינט על ההחלטה, כשמקורות דיווחו שבמהלך השיחה הוא לא היה מרוכז ואף הזיל דמעות.

הפרסום עורר סערה בביצת הטכנולוגיה. האם ביקורות המוצרים המשפיעות של סינט, שאמורות להתפרסם ללא מורא וללא משוא פנים, כפופות לאינטרסים כלכליים של חברת האם של סינט? דני סאליבן, בלוגר מוכר בתחום מנועי החיפוש, כתב בטוויטר: “הסוגיה הגדולה יותר היא שסינט אומרים בסוף שלא יבקרו עוד מוצרים של גופים שעשויים להיות מעורבים בתביעה מול CBS”.  “לא מדויק”, השיב הטוויטר הרשמי של סינט, “רק מוצרים שמעורבים בהליכים משפטיים פעילים. חל על ביקורות, לא על חדשות”. קרמודי מ-The Verge הקשה: “האם סינט יסקרו מוצר של דיש שלא כולל דילוג על פרסומות?” סינט השיבו: “מוצרים ספציפיים שנמצאים תחת הליך משפטי פעיל, לא חברות”. בסינט הבהירו כי “אנו לא נבקר יותר מוצרים שנמצאים בהליך משפטי פעיל עם CBS, אבל נמשיך לספק חדשות לא מוטות”.

דיון טוויטר על שערוריית CNET-Dish

“לפעולה הזאת אין קשר ליתרונות המוצר החדש שלנו”, מסר מנכ”ל דיש, ג’ו קלייטון, בהודעה לעיתונות, והוסיף כי דיש “מצטערת על כך שנשללה מהצוות של סינט העצמאות המערכתית בגלל טקטיקת היד החזקה של CBS”. נשיא תערוכת CES, גרי שפירו, אמר שהוא “מאוכזב קשות ש-CBS התערבה בפרסי Best of CES של סינט”.

הנשורת כבר החלה. “מצטער לדווח שהתפטרתי מסינט”, צייץ ביום שני כתב סינט גרג סנדובל, “אין לי עוד אמון בכך ש-CBS מחוייבים לעצמאות מערכתית”. עוד צייץ כי “העובדה שסינט לא היו ישרים בנוגע למה שקרה סביב דיש אינה מקובלת עלי. אנחנו אמורים לספר את האמת”. ועוד: “אנא דעו כי איש בצוות המערכתי של החדשות והביקורות לא עשה רע. אני מאמין שראשי סינט גם הם ישרים, אבל נהגו בשיקול דעת לקוי”.

עורכת ערוץ הביקורות טורנטיין פרסמה ביום שני כתבה שבה סיפרה את הגירסה שלה להתרחשויות. בתמצית, היא אומרת שנאסר עליה לדווח לקוראים כי הופר לא רק היה מועמד אלא נבחר לזוכה, שהיא מצטערת על כך, וכי שקלה להתפטר אולם החליטה שנכון יותר להישאר ולהילחם מבפנים.

ובמילותיה:

בשבוע שעבר, כארבעים חברי מערכת סינט נפגשו בטריילר של סינט במגרש החניה של מרכז הכנסים של לאס וגאס כדי להצביע על הזוכה בתחרות Best of CES. […] בסופו של דבר בחרנו בדיש הופר […] מאוחר יותר באותו ערב, התריעו בפנינו שיש ל-CBS ניגוד עניינים משפטי. לאורך כל אותו הלילה עד הבוקר, מנהליי מעלי ומתחתי בסינט ואני נלחמנו על שני דברים: לכבד את ההצבעה המקורית ו – כשהיה ברור ש-CBS התאגידית לא תקבל את התשובה הזו – להוציא הצהרה שקופה על ההצבעה המקורית. בסופו של דבר נאמר לנו שאנחנו חייבים להשתמש בהצהרה הרשמית ושעלינו לציית לנהלים התאגידיים ולהפנות כל פנייה תקשורתית למחלקת התקשורת התאגידית. […]

כעיתונאים, היינו במצב בלתי אפשרי. ניגוד העניינים היה אמיתי – תיק משפטי שעלול להשפיע על השורה התחתונה של החברה שלנו ולהכניס אפשרות של הטיה – אבל הנסיבות דרשו יותר שקיפות ולא מדיניות חפוזה.

“יכולתי להתפטר באותו רגע. אולי הייתי צריכה לעשות זאת. החלטתי שהדבר הטוב ביותר עבור הצוות שלי הוא לעבור את היום כמיטב יכולתנו ולהילחם את המלחמה מהצד השני. כל אחד אחד מחברי צוות הביקורת של סינט הוא מבקר טכנולוגיה מסור, אתי ומלא תשוקה. אם הייתי נוטשת אותם עכשיו, הייתי נוטשת את הספינה.

סגן הנשיא הבכיר והמנהל האחראי של סינט מארק לרקין ואני הגבנו בכך שכינסנו את הצוות שלנו ואמרנו להם את הדבר היחיד שהותר לנו לומר, שהיה ועודנו האמת ככל שאני יודעת: שבגלל הליך משפטי פעיל בין CBS לדיש, עלינו לפסול את דיס ושהדבר ההוגן היחיד לעשות במציאות החדשה הזאת היה להצביע מחדש ולהודיע לדיש על מה שקרה. זה מה שעשינו.

אם הייתי נתקלת בדילמה הזאת שוב, לא הייתי מתפטרת. אני עומדת מאחורי הצוות שלי והשנים של עבודה שהם השקיעו בלהפוך את סינט למה שהוא. אבל הלוואי והייתי יכולה לעקוף את ההחלטה לא לחשוף שדיס זכתה בהצבעה בטריילר. על כך אני מתנצלת בפני הצוות שלי ובפני קוראי סינט.

[…] במבט לעתיד, אעשה כל מה שבכוחי למנוע מהמצב הזה לחזור על עצמו.


התפרסם במקור בגירסה שונה בוואלה, 15.1.2013

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.