פו••••רפיה


פוסט של אורן פרסיקו
העין השביעית

Angel, by BiondoArt - Michael Biondo (cc-by-nc-nd)

בכפולת האמצע של “ידיעות אחרונות” התפרסמה (30.4.2013) ידיעה נרחבת מאת תלם יהב על המשוררת נעם פרתום, שהוזמנה להקריא בפני תלמידי תיכון עירוני א’ בתל-אביב שיר הכולל מלים גסות (שערורייה). על-פי הידיעה, כמה מהורי התלמידים הגדירו את השיר “פורנוגרפיה” ו”אחד מתלמידי השכבה סיפר להוריו כי שב הביתה מזועזע”. עוד מדווח כי תלמיד אחר שנכח בהקראה, בנו של שר האוצר, ליאור לפיד, אמר לאחר האירוע: “זה היה טו מאץ'”.

בידיעה של תלם מוזכר שם השיר במלואו: “מה חשבתי כשהלכתי אצל הזין המדבר (ועכשיו איך)”, אולם כדי שקוראי העיתון לא יזדעזעו כמו תלמידי בית-הספר והוריהם, הוחלט שבמקום לצטט בידיעה את המלים הגסות מתוך השיר יודפסו שלוש נקודות בין מלה שאינה גסה לאחותה: “מה חשבתי לעצמי כשנכנסתי לחשך הקטן עם… הרי ידעתי שכל מה שהוא רוצה ממני זה…”, וכן הלאה. זו החלטה מוזרה וצבועה. מוזרה, מפני שנוצר הרושם כי יותר משנועדה למנוע חשיפת קוראים צעירים לגסויות (מתי בפעם האחרונה ראיתם ילד קורא עיתון? מה הבעיה שלו לחפש את השיר בגוגל, או, באותה מידה, לחפש פורנוגרפיה קשה?), ההחלטה לצנזר את המלים הגסות נועדה לתת להורים את התחושה כי “ידיעות אחרונות”, בניגוד לתיכון עירוני א’, שומר על גבולות הטעם הטוב. צבועה, מפני שמדובר ב”ידיעות אחרונות”, צהובון גס רוח ומטמטם, שמפגיז את קוראיו מדי בוקר במנות גדושות של מין ואלימות, המקהות את השכל ואת הרגש של הקוראים עד כדי ניוון.

בר רפאלי על שער "זמנים מודרניים", 20.3.2013

לצד הידיעה של יהב, הצנזורה בוטה עוד יותר – קטעים נבחרים מהשיר מודפסים בגופן גדול ומהודר, אולם המלים הגסות מושחרות, כמו היו הקוד הסודי לשיגור טילים גרעיניים מאח”י-רהב לטהראן. ומה הן, בסך-הכל? מלים. זין, לזיין, כוס, שפיך, פטמות, דגדגן, זונה, רטובה.

כן, גם מלים כמו “פטמות” או “רטובה” לא שרדו הבוקר את הצנזור של העיתון, על אף שהודפסו בוודאי לא פעם ולא פעמיים מעל דפי “ידיעות אחרונות”. ההקשר הוא החשוב. לכן, בכפולת אמצע שנועדה לזעזע את הקוראים בשל חשיפת בני נוער למלים גסות, הוחלט להשחיר אותן, בעוד ששער גיליון חגיגי של “זמנים מודרניים” מציג דוגמנית המביטה למצלמה תוך כדי הבלטת עכוזה

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vbZhpf3sQxQ[/youtube]


אורן פרסיקו הוא כתב אתר ביקורת התקשורת “העין השביעית”, שם התפרסם הטקסט במקור ב-30.4.2013 כחלק מסקירת העיתונות היומית


תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

2 תגובות לפוסט “פו••••רפיה”

  1. לא לגמרי מדוייק on 1 במאי, 2013 13:27

    אני חושד שהכותב פשוט לא מודע למכלול החווייתי שנקרא נועם פרתום. ספק אם המילים הן מה שזיעזע את התלמידים

  2. D! בארץ הקודש on 6 במאי, 2013 07:10

    אנחנו הופכים יותר ויותר פוריטנים כמו באמריקה. נורא.

פרסום תגובה