למה גוגל מפחידה אותי // ג’וני זילבר

פורסם במקור בחדר 404 בהארץ

אני מוכרח להתוודות בפניכם על איזה עניין שיושב לי על הלב. אני מפחד מגוגל. אני רועד מפני גוגל. אני נשאר ער בלילה בגלל גוגל – אולי לא כל הלילה, אבל איזה שעה-שעתיים של שינה מתבזבזות לי ככה על הפחד שלי מגוגל. גוגל לא מפחידה אותי כי היא מרגלת אחרי. לזה אני כבר רגיל. גוגל מפחידה אותי כי חצי מהחיים שלי מתנהלים בצל קורתה של גוגל, וגוגל היא, לעיתים תכופות מאוד, ובהעדר מילה פחות עבשה, חבורה של יוצמחים.

קחו, בבקשה, את השדרוג החדש – ובואו לא נדבר על המילה הזאת, שדרוג – שעומד להתרגש עלינו: גוגל נפטרת משירות ההודעות המיידיות הוותיק שלה גוגל טוק ומחליפה אותו בגוגל הנגאאוטס, החבר הכי פחות דחוי בלהקת השירותים החברתיים הבלתי פופולרית גוגל פלוס. זה לא יקרה באיזה עתיד תיאורטי. זה קורה עכשיו מסביבכם: הנגאאוטס הוא מהשבוע תוסף לדפדפן כרום, הוא מחליף את שירות הצ’ט בתוך ג’ימייל, והוא אפליקציה לסמארטפון. אם יש לכם טלפון אנדרואיד מזן מסוים כבר הציקו לכם שתשדרגו (או פשוט שידרגו בלי לשאול אתכם). בקרוב יציקו לכם גם בתוך הג’ימייל. גוגל טוק הוא שירות מצוין, כי הוא רזה, נקי, וכי אפשר לעשות בו רק דבר אחד, כלומר לתקשר בהודעות מיידיות. גוגל טוק מת. גוגל הרגה אותו בלי להתייעץ איתנו.

ומהו אותו הנגאאוטס חדש? ובכן.

בשנים האחרונות יש מין אופנה בעיצוב שירותים, אופנה מאוד חיננית: הרבה קווים נקיים והרבה מרווחים לבנים ריקים והרבה תמונות שיושבות יפה על הדף, והרבה פחות תוכן. בואו נקרא לאופנה הזו אייפדיזציה של התוכן. הנגאאוטס הוא טוק שבו יש פחות אנשי קשר על המסך וכשאני רוצה לדבר איתם, המסך מציג נתח קטן יותר מהשיחה שלנו. מלבד זאת הנגאאוטס מאוד דומה לטוק, אותו שירות רזה ונקי שהזכרנו לעיל, מלבד זאת שמישהו ניפח ולכלך אותו בכל בלינג טכנוקרטי אפשרי.

לדוגמה – וזאת דוגמה טובה – גוגל מספרת, בדף המפרט את מעלותיה של האפליקציה החדשה, שעכשיו אני אוכל לבחור אחד מבין מאות אמוג’י – זה סמיילים, אבל ביפנית – כדי להבהיר את כוונתי. מאות אמוג’י! שנים אני מנסה לכתוב, וסוף סוף, סוף סוף אוכל להבהיר את כוונתי.

רגע, אני אנסה: ;(

בגוגל טוק, לעומת זאת, אני (ואני בטוח שאני לא לבד בעניין הזה) משתמש כל פעם שאני רוצה לנהל תקשורת עניינית עם אדם כשאין לי זמן שהוא ישאל אותי אם ראיתי שפזית מי”ב 8 התגרשה. אני צריך את הטוק הזה. יש לו תפקיד חשוב בחיים שלי. בלי טוק, אני אצטרך לדבר בטלפון. עם אנשים שכל מערכת היחסים התקינה שלי איתם מבוססת על העובדה שאני לא צריך לדבר איתם בטלפון.

מה עוד אומרת גוגל? גוגל אומרת שהנגאאוטס תהפוך את השיחות הקבוצתיות שלי לטובות יותר מאי פעם. אה, זה העניין: גוגל רואה את ההצלחה של שירותים שעושים שיחות קבוצתיות כמו ווטסאפ והיא רוצה לטבול רגליים בשלולית התהילה של מדמנת הלהג העצל, הפטפטני, הספאמי, שמקיף אותי 24 שעות ביממה מאז שהתקנתי ווטסאפ והסכמתי שיצרפו אותי לקבוצת הווטסאפ של החבר’ה האלו שהיו פעם חברים שלי עד שהתקנתי ווטסאפ. ומה עוד? הנגאאוטס יאפשרו לי לנהל שיחות וידאו. אבל אני – ואני חושב שאני מדבר בשם כל מי שלא יושב בחדר מלון בעיר זרה כרגע ומעוניין לראות את בנו בן השנה או את בת/בן זוגו בעירום חלקי – לא רוצה לנהל שיחות וידאו. לא רוצים שיחות וידאו. די. הגיעו הזמן שהם יבינו את זה. הטכנולוגיה קיימת כבר שני עשורים. אם היינו רוצים לדבר בווידאו, היינו כבר מדברים בווידאו.
עוד כתבות בנושא

אבל זה לא סתם וידאו! אומרים לנו בגוגל. תוכלו להוסיף לווידאו אפקטים! וגם לצפות ביחד ביוטיוב!

ברצינות. לצפות ביחד ביוטיוב.

פשוט תסתכלו על האנשים האלו. תראו את השיחות בנות עשר ההברות שהם מנהלים עם עצמם. תראו אותם, הולכים לעשות קמפינג באמצע היום כי הם גרים בסיטקום ואין להם עבודות. זה החזון החדש שגוגל מצאה בפיד הפייסבוק שלה: העתיד הוא אמוג’י עצום שדורס את הפרצוף שלנו. לנצח.

1090033194[1]

גוגל הנגאאוטס החדש הוא לא שירות גרוע. לגוגל אין שירותים גרועים. יש להם שירותים בינוניים שמגיעים ברגע הלא נכון ונכשלים. הנגאאוטס מתייחד בסך הכל בזה שהוא שירות בינוני שמחליף שירות מצוין. והוא עושה את זה בכפייה.

שמרתי את הדבר הכי גרוע לסוף. אם אתם, כמוני, משתמשים בגוגל טוק באמצעות התוכנה לפי.סי, תגלו שגוגל הנגאאוטס לא קיים בתור תוכנה עצמאית. זו תוספת לכרום. ואם אין לכם כרום? תתקינו כרום.

* * * *

על כל שירות מובחר ומצוין של גוגל יש לחברה הזאת חמישה או שישה שירותי נפל שפותחו על ידי יוצמחים ומקודמים על ידי יוצמחים אחרים באווירה עסקית שמרשה ליוצמחים לדרוס את הטובים כדי לקדם את היוצמח החדש שלהם. ישן מפני יוצמח תוציאהו. וזה מפחיד. גוגל צריכה להפחיד אתכם לא כי היא ענק פולשני ודורסני. להפך: מדובר כאן בענק מהסוג שאם הוא מסתובב, הוא מעיף לכם את הגג מהבית, ואז שואל “מה קרה? מה עשיתי?”

זה מה שמפחיד אותי: מאז 2005 החיים שלי מקופלים יפה בתוך ג’ימייל. אני לא מתכוון שאין לי חיים ושאני חי בתוך ג’ימייל. אני מתכוון שכל פיסת מידע, כל תקשורת משמעותית עם חברים ושותפים ואויבים ובנות זוג, כל חוזה לדירה וכל רעיון לפרויקט וכל סיסמה שאי פעם נתתי לכל שירות טיפשי, כולם חיים בתוך הג’ימייל שלי. מה יקרה מחר, כשגוגל תחליט, באיזו הזייה מעוותת אחרי עישון של יותר מדי דפי בורסה שמציגים את המניה של פייסבוק, שלא צריך יותר מייל ושהעתיד של האינטרנט זה כולנו עומדים במעגל וזורקים אחד על השני אמוג’ים ולייקים? מה שיקרה זה שהחיים שלי יצטרכו למצוא בית חדש, כי האינטרנט היא בעצם תמצית החזון המרקסיסטי: לאף אחד מאיתנו אין שום רכוש. נתנּו הכל לענן, תמורת הבטחה עמומה שהענן ישמור על חלק מהפרטיות שלנו.

זה לא יקרה בחיים, אתם אומרים? ג’ימייל ישאר איתנו לנצח? תגידו את זה למשתמשי גוגל רידר, שמחפשים בית חדש כי בחודש הבא, בראשון ליולי, קורא ה-RSS המצוין הזה נסגר בעוון היותו שירות רזה, פשוט ומכוער, בלי אף אמוג’י, שלא עוזר לגוגל פלוס לצמוח.

לגוגל יש אג’נדה. אג’נדה רשלנית, אבל אג’נדה. האג’נדה הזאת היא לא האג’נדה שלי. האג’נדה שלי היא לקום בבוקר וללכת לישון בערב ובין לבין לא לריב עם אף תוכנה, יישום או אפליקציה. האג’נדה של גוגל בעניין הזה היא לשדוד את הפופולריות של שירותים טובים כדי לנסות לחזק את הנפלים, באותו אופן שבו לוקחים תאי מח עצם מפציינט בריא ומזריקים אותו לנעל ואומרים לה “את חופשייה, רוצי!”

הפינה העניינית לסיכום

לפני הרבה מאוד שנים צורף למערכת ההפעלה חלונות נגן וידאו קטן ונוח בשם מדיה פלייר. כל כך קטן ונוח ופופולרי היה הנגן הזה, שמיקרוסופט החליטה להרוג אותו באמצעות ניפוח. היא הפכה אותו לנגן גדול, שמן ומסורבל, עם הרבה קווים יפים ונקיים ואפשרות “לנהל את המדיה שלי” ולקנות, כמובן. חבורה של האקרים חביבים לקחו את הנגן הקלאסי, המוצלח, כתבו אותו מחדש והציגו אותו להורדה חינם, בקוד פתוח, תחת השם Media Player Classic.

ייתכן שזה יקרה גם לגוגל טוק. למישהו ימאס מהשאיפות החברתיות של גוגל והוא ישחרר את השירותים הקלאסיים והמוצלחים שלה בקוד פתוח. בינתיים, כשירות לקוראי חדר 404, הנה הלינק להורדה של תוכנת גוגל טוק לפי.סי, לינק שגוגל העלימה מהרשת השבוע. תורידו כל עוד זה שם. בינתיים זה עובד. עד היוצמח הבא.

תגובות

3 תגובות לפוסט “למה גוגל מפחידה אותי // ג’וני זילבר”

 1. אמיר on 5 ביוני, 2013 19:10

  אבל ההנגאאוטס הרבה יותר טוב מהטוק! שיחה שהיית מנהל בטוק עם מישהו במחשב אחד לא היתה מופיעה כמו שצריך באחרים, מה שהרבה פעמים בשבילי גרם לי להשתמש בפייסבוק מסנג`ר (!) במקומו. עכשיו זה עובד טוב.
  ואני בטוח שהם יוסיפו גם גישת api או תוכנה עצמאית או משהו בהמשך.

 2. יוסי האדום on 12 ביוני, 2013 17:21

  ענק (הפוסט שלך)

  לגבי רידר – אחרי שניסיתי את פידלי ולא אהבתי, התחלתי להשתמש ב- http://www.netvibes.com
  עושה את העבודה כמעט באופן זהה כמו רידר.

 3. יואב on 12 ביוני, 2013 23:13

  לא ידעתי שהוא יוצא לפנסיה כפויה!
  ממש מעצבן. אחרי שלקחו את הרידר המצויין, עכשיו את הטוק שמשמש אותי כל-כך טוב?
  גם אני רוצה תוכנות שלא דורשות ממני לזייף רגשות על-ידי אייקונים מהונדסים יפנית אלא פשוט לקשקש במילים וזהו.
  מקווה שיקרה לטוק באמת מה שקרה לפלייר. ואם לא – אז הגיע הזמן שחברה צד ג׳ תפתח מחדש את מה שנלקח…

פרסום תגובה