הפרדה מגדרית בהפתעה בהחלקה על הקרח בחסות עיריית ירושלים

“‘ימבקרח 2014’- החלקה לכל המשפחה במתחם התחנה הראשונה”, מבטיח אתר החברה העירונית אריאל של עיריית ירושלים. ההבטחה הזאת הופרה – מוריה ממן נדרשה להמתין בחוץ בזמן שמשטח ההחלקה הוגבל לגברים בלבד, ללא כל הודעה מראש.

ממן הגיעה השבוע לימבקרח עם בן זוגה גיל בן ישי. השניים רכשו כרטיסים בקופה במקום וביקשו להיכנס. לדבריה, “אחרי שפינינו זמן, הגענו, שילמנו, נעלנו נעלי החלקה ובאנו להיכנס לרחבת הקרח, מישהו תיקן את מכונת הזמן ושוגרנו חזרה 55 שנה אחורה לארה”ב לחוקי ההפרדה. רק שהפעם זה לא היה כי אנחנו שחורים, אלא כי אני אישה”.

את הבשורה מסרה לממן ילדה בת שמונה, שראתה אותה נועלת את המחליקיים ואמרה לה: “זה רק בנים עכשיו”. היא לא לקחה את ההערה ברצינות, אולם השומר הבהיר לה שזה נכון: “ממש בכניסה לרחבה הוא אומר לי ‘זה רק לבנים עכשיו'”.

ממן ובן ישי פנו למנהל ודרשו שיכניס אותם. “מנהל המקום”, אומרת ממן, “הסביר בצורה נוירוטית ואגרסיבית שזה מקום פרטי, ועכשיו יש החלקה מופרדת וזה הזמן של הגברים. ובגברים אני מתכוונת 8 ילדים בני 9. ‘מה הבעיה? תחכי חצי שעה’. לטענתו, זהו מקום פרטי ומהמגזר החרדי השכירו את כל המקום בכדי שתהיה החלקה מופרדת”.

בסרטון שצילמה ממן בסלולרי מסביר המנהל: “יש שלושים ימים אם לא יותר שעושים פה למעורב. יש יומיים מתוך זה שעושים את זה [את ההפרדה]”. לשאלה איפה פורסם שתהיה הפרדה משיב המנהל “בפרסומים שיצאו…”.
“‘אז למה לא מודיעים על זה?’ שאלתי בתמימות”, מספרת ממן, “והוא בשלו, תחילה משקר במצח נחושה וטוען שהדבר פורסם באתר עיריית ירושלים (זה לא, בדקתי טוב טוב לפני ואחרי ה’תקרית’), ואז אומר לנו בלי להתבלבל ‘בטח שזה פורסם, הנה אני אראה לך שזה פורסם במגזר החרדי!’. נהדר”.

גברים בלבד ב"ימבקרח". צילום: מוריה ממן

בפרסום של “ימבקרח” באתר עיריית ירושלים לא נכתב דבר בנוגע להפרדה מגדרית. באתר של ימבקרח, שנמצא תחת אתר החברה העירונית אריאל, מפורטות שעות הפעילות ולא מצוין שם כי בחלק מהימים והשעות תתקיים הפרדה מגדרית. גם באתר משרד הכרטיסים “בימות”, שמוכר כרטיסים לימבקרח, לא מופיע כל אזכור של הפרדה מגדרית.

ביום רביעי, למחרת ביקורם של השניים בימבקרח, התקשרתי ל”בימות” וביקשתי להזמין כרטיסים לאותו יום. כששאלתי אם יש הפרדה הפנו אותי לחברה העירונית אריאל. שם, אחרי בירור, אמרו לי שהמקום יוגבל לנשים בלבד “בין 14:00 ל-22:00”, כלומר במשך כל שעות הפעילות באותו יום. לולא הייתי שואל, יתכן שהייתי מגיע לימבקרח, קונה כרטיסים ורק בכניסה למשטח ההחלקה מגלה שלא אורשה להיכנס.

באתר מיינט דווח כי כרטיסים לשעות המופרדות נמכרו במחיר נמוך יותר מאלו של השעות המעורבות. העירייה מסרה למיינט בתגובה כי “מתחם ‘ימבקרח” פתוח לכולם, גברים ונשים, מדי יום בין השעות 14:00-21:00, בימי חמישי עד 23:00 ומוצ”ש עד 24:00. בשבוע וחצי הראשונים להפעלת המתחם, ובתחילת חופשת הפסח אפשרנו את פתיחתו בשעות מיוחדות בנוסף ומעבר לשעות הפתיחה הרגילות, לכניסה נפרדת לגברים ולנשים על מנת לתת מענה לכלל האוכלוסייה בירושלים לאור בקשות שהתקבלו לכך מכלל המגזרים בעיר, ולא רק מהמגזר החרדי, בדיוק כפי שקיים במרבית הבריכות הציבוריות וחדרי הכושר”.

תגובה זו לא משקפת את המציאות. כשנאמר לממן שלא תוכל להיכנס בגלל הפרדה, זה היה בסמוך לשמונה בערב, חלק משעות הפעילות ולא “בשעות מיוחדות בנוסף ומעבר לשעות הפתיחה הרגילות”. גם סגירת המתחם לנשים בלבד במשך כל יום רביעי אינה “בשעות מיוחדות”.

מהחברה העירונית אריאל לא נמסרה תגובה.

תגובות

תגובה אחת לפוסט “הפרדה מגדרית בהפתעה בהחלקה על הקרח בחסות עיריית ירושלים”

  1. טרולינקה on 4 באפריל, 2014 19:07

    הפליה מסיבות מגדר היא לא עילה לתביעת פיצוי?

פרסום תגובה