אין כפיה דתית על אוכלי חמץ, רק החרמה של עגלות למכירת בייגלה ירושלמי לשם “ייהוד ירושלים” [מעודכן]

חבר מועצת עיריית ירושלים, אריה קינג (ירושלים מאוחדת), הביא להחרמת “עשרות דוכנים לממכר חמץ שהוצבו בשער יפו וסביבתו” על ידי העירייה. כשרות? הרבה יותר מכך: “הבטחנו לטפל בייהוד ירושלים ואנו מנסים לעמוד בהתחייבויותינו לבוחרים”.

קינג כנראה ננשך בילדותו על ידי אידיוט רדיואקטיבי, ולכן יש לו כוחות-על של להטריד את העירייה בהחלפת כיתוב מדרכה שמורה על חציה בטוחה מערבית לעברית. ועיריית ירושלים? אל דאגה: גם אחרי החג היא תמשיך להתנכל לרוכלים ערבים.

[עדכון] צפירה שטרן מעדכנת משיחה עם חבר המועצה מאיר מרגלית (מרצ): “החרמת דוכן היא רק אחרי שדוכן מקבל אזהרה לפנות, לו הם מסרבים לפנות – אז מחרימים. אזור שער יפו גבולי וקשה לדעת מה המדיניות – גם אם זה כשר זה מסריח”.

[עדכון 16:04] ניר חסון מדווח ב”הארץ”:

גורם בעירייה דחה את הטענה של קינג, ואמר שאין קשר בין ההחרמה לבין מכירת חמץ וכי בכל העיר העתיקה ממשיכה מכירת החמץ בעשרות דוכנים באין מפריע. ההחרמה, לטענת העירייה, נעשתה אחרי שעל בעלי הדוכנים הוטלו קנסות בגין רוכלות ללא רישיון. […] יש לציין שחוק החמץ המאפשר לעירייה למנוע מכירת חמץ בפומבי לא נאכף בירושלים בשנים האחרונות, למרות לחצים מצד גורמים חרדיים. חרף טענות העירייה שאין קשר בין החרמת הדוכנים לבין מכירת חמץ, נראה שההחרמה נעשתה באזור הרגיש יותר מבחינת המבקרים היהודים בעיר העתיקה – אזור שער יפו. באזורים בהם מסתובבים פחות יהודים – שער שכם, לדוגמא, נמשכת ללא הפרעה פעילותם של דוכני החמץ.

תגובת העירייה:

הפיקוח העירוני פועל כנגד רוכלות פיראטית בלתי חוקית לא רק בפסח, אלא בכל השנה ובכל רחבי העיר, על פי חוק ונהלים מוגדרים וקבועים – ולא על פי בקשות חברי מועצה. במהלך שבת האור פעל הפיקוח העירוני בתיאום עם המשטרה לשמירה על הסדר הציבורי והבטיחות של אלפי האנשים העוברים במרחב הציבורי סביב העיר העתיקה. במסגרת זו פונו מספר דוכנים פיראטיים בגין רוכלות שאינה חוקית. כמו כן התקבלו תלונות של רוכלים חוקיים על פעילות הרוכלים הפיראטיים הפוגעת בהם. הפינוי נעשה על פי הנוהל המבוצע פעמים רבות בכל השנה, לאחר שנשארו במקום על אף ההתראות והקנסות שקיבלו. יצוין כי למעלה מ-50 הרוכלים המורשים המוכרים בעיר העתיקה בפרט ובמזרח העיר בכלל המשיכו לפעול באין מפריע.

תגובות

פרסום תגובה