כשגוגל אוספת עלינו מידע בצורה חודרנית, זו ממש לא תאונה

מה אני עושה כרגע? אני כותב את הטקסט הזה בגוגל דוקס, מעבד התמלילים המקוון החינמי של גוגל, ולשם כך אני מחובר לחשבון הגוגל שלי, שכולל בתוכו גם את ג’ימייל, יוטיוב, גוגל פלוס ועוד ועוד. גוגל שומרת את פרטי ההתחברות הזאת – מחשב, מערכת הפעלה ווינדוז, ישראל, עכשיו – לצד רישום של מכשירים אחרים שבאמצעותם התחברתי לחשבון הגוגל – סלולרי נקסוס 5, ישראל, לפני שעה; מחשב, ווינדוז, תל אביב, 31/10 14:40; טאבלט נקסוס 10, ישראל 28/9 22:44; סלולרי סמסונג גלקסי S II לפני כמעט שנתיים – 24/4/2013. הטאבלט לא ברשותי והגלקסי קבור במגירה מאז שהוחלף בנקסוס 5. לשניהם יש עדיין הרשאת התחברות לחשבון – כלומר לכל המסמכים שלי בענן, לאלבום התמונות הסלולריות שהסתנכרן בלי ידיעתי, לתיבת האימייל שלי, לרשימת אנשי הקשר שלי ועוד. ביטלתי את הרשאות ההתחברות של שניהם בשתי הקלקות עכבר. היסטוריית החיפושים שלי בגוגל ריקה – כיביתי את הרשאת המעקב הזאת פעם, כנראה אחרי שסטטוס פייסבוק או כתבה בנושא הזכירו לי את האפשרות הזאת.

גוגל יכולה גם לעקוב אחרי מיקומי הפיזי באמצעות מידע שהוא אספה ואוספת על רשתות אלחוטיות, כמו זו שבבתים שלנו ובבתי הקפה שאנחנו . טווח השידור שלהן מוגבל יחסית והן נוטות לא לשנות את מיקומן, ולכן משמשות נקודות ציון אמינות ומדוייקות למדי. כשגוגל שלחה מכוניות לצלם את הרחובות ברחבי העולם במסגרת פרויקט המיפוי גוגל סטריט ויו, המכוניות אספו גם פרטים על רשתות אלחוטיות. אחרי האיסוף הגיע הניתוח – גוגל שייכה כל רשת אלחוטית למיקום הפיזי שבו המכונית-גוגל היתה בזמן שקלטה אותה – נניח שהרשת האלחוטית הביתית שלי, IdoHome, נכנסה לטווח הקליטה של מכונית-גוגל בזמן שהיא נסעה ברחוב מגוריי, ישראל ישראלי 1 בירושלים. מעכשיו, בכל פעם שסלולרי או טאבלט מבוסס אנדרואיד יקלוט את הרשת IdoHome, גוגל תדע לומר שהוא נמצא בסביבת ישראל ישראלי 1 בירושלים. כך שכל עוד הווייפיי בסלולרי שלי דולק, גוגל יכולה לדעת את המיקום שלי גם אם ה-GPS כבוי.

תאונת דרכים בגוגל מפות. אמילי אואוג (cc-by-nc-sa)

לשמחתי גיליתי שהיסטוריית המיקום שלי בגוגל, מפה ועליה רישום מדויק של המקומות שהייתי בהם עם הסלולרי או הטאבלט מבוססי האנדרואיד שלי, ריקה. זאת משום שכיביתי את הרשאת המעקב אחריי, ואני מדליק את ה-GPS רק כשאני מנווט בווייז, ששייכת גם היא לגוגל. כל הדלקה של ה-GPS גוררת הקפצת מסך שבו אני נשאל אם ברצוני להשתמש בשירות המיקום של גוגל, כלומר לאפשר לגוגל לסייע לאפליקציות לקבוע את מיקומי, כשהמשמעות של זה היא לשלוח מידע מיקום אנונימי לגוגל גם כשהאפליקציות לא פועלות. אם אני לא רוצה שהשאלה הזאת תוצג לי בכל הדלקה, אני יכול לסמן וי בצ’קבוקס. אולם ברגע שאני מסמן אותו, כפתור הסירוב להשתמש בשירותי המיקום של גוגל הופך לבלתי פעיל, והאפשרות היחידה היא להסכים. תרגיל נבזי של גוגל, שהמוטו שלה, שבטח צובר אבק באיזה מחסן, הוא “אל תהיה רשע”.

אגב, במשך שנתיים, כשהמכוניות של גוגל אספו פרטים על רשתות אלחוטיות, הן גרפו על הדרך מידע שכלל מספרי טלפון, סמסים, כתובות אתרים, סיסמאות, אימיילים, תיקים רפואיים וקבצי אודיו ו-וידאו שנשלחו לא מוצפנים על גבי אותן רשתות. כשהסיפור התפוצץ, גוגל התנצלה על ה”טעות”. ממסמכים שהעבירה לרגולטור התקשורת האמריקאי, ה-FCC, עלה שהטעות הזאת היתה מתוכננת, כלומר לא טעות, כלומר גוגל ויתרה על המוטו שליווה אותה מתחילת דרכה, “אל תהיה מרושע”.

____________
הטקסט נכתב במקור כפתיח לכתבה על מות הפרטיות שפרסמתי ב”ליברל”, והושלך באחד השכתובים.

תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

תגובה אחת לפוסט “כשגוגל אוספת עלינו מידע בצורה חודרנית, זו ממש לא תאונה”

  1. לא-פרנואיד-בכלל on 16 במרץ, 2015 23:45

    יצא לי לשוחח עם מספר אנשים שמאוד פרנואידים בעניין הזה אבל בפועל – לא הצלחתי להבין למה צריך לחשוש מאיסוף המידע האגרסיבי הזה שיקרה גם אם לא נחפוץ בכך. מישהו?
    (מלבד העובדה שאם דיקטטור עולה לשלטון יש לו את כל המידע עלינו בלי יכולת לבצע מרי-אזרחי נגד השלטון המרושע)

פרסום תגובה