כדי לצמוח, הפלנטואידים צריכים שתשקו אותם בביטקוין // אמנות גיקית

"אמנות גיקית". קליק לארכיון המדור. איור: Deluxx (רשיון cc-by-nc); הנפשה: עידוק

חלמתם פעם להיות דבורה ולקחת חלק בתהליך הרבייה של צמח?

Plantoid הוא צמח אנדרואידי, פסל מתכת עם קוד מחשב, ובתיאורה של קבוצת האמנים הצרפתית O’Khaos שיצרה אותו, “מיצב ביוני מבוסס בלוקצ’יין”. בלוקצ’יין היא טכנולוגיית האמון המבוזר, שנמצאת, בין השאר, בבסיס הקריפטומטבע ביטקוין.

פלנטויד זקוק לביטקוין כדי לגדול, להתפתח ולהתרבות. אנשים שמתפעלים מיופיו ורוצים לעזור לו
. כשהארנק של הפלנטואיד מגיע לסכום הרצוי הצמח משדר שהוא מוכן להתרבות על ידי תנועה ותצוגה של אורות וצבעים – המקבילה האלקטרומכנית של פריחה.

בשלב הזה, הצמח ישלם באמצעות הביטקוין שבארנקו לאנשים אחרים – אידיאלית, אמנים – שיתכננו, יאספו חומרים, ירכיבו ויבנו פלנטואידים חדשים. הוראות הבנייה, הדנ”א של הפלנטויד, מבוססות על DAO, ר”ת של distributed autonomous organisation, ארגון אוטונומי מבוזר, שאנשי או’קייאוס מתארים באתרם כ”ישות קוואזי-משפטית שמתקיימת כקוד בר הרצה על גבי הבלוקצ’יין” – במקרה של פלנטויד, פלטפורמת הבלוקצ’יין את’ריום.

היוצרים (Primavera de Filippi, David Bovill, Vincent Roudaut, Sara Renaud) מסבירים באתר ש”בני האדם מתפקדים כמאביקים סימביוטיים, שמסייעים לפלנטואידים בתהליך הרבייה. השתתפות צד שלישי אנושי נחוץ כדי שהפלנטואיד יוכל להתרבות, כשם שצמחים אמיתיים זקוקים לזמן ולאנרגיה של חרקים בהאבקתם. הפלנטואידים אחראים למשיכת סוג האינטראקציה הזה – תהליך שבביולוגיה של צמחים מכונה בכלליות ‘אסטרטגיית משיכה'”.

פלנטויד, יצירה של או'קייאוס. צילום: או'קייאוס (cc-by)


התפרסם במדור “אמנות בשער” בגליון 12.2015 של מוסף פירמה של גלובס


תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.