גלעד ארדן – שוטר במנהטן איים ותקף אזרחים שצילמו אותו. לא תאמין מה קרה לו אחר כך

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

“בואו נתחיל עם מציאות מדומיינת, על ארץ אחרת, נניח שוטרי מקוף במנהטן”, ביקש שר בטחון הפנים, גלעד ארדן, מהישראלים בתגובה למתקפה האלימה של שוטרים על מייסם אבו אלקיעאן. “שוטרי המקוף במנהטן מבקשים מהאדם להזדהות. אבל הוא? ובכן, הוא לא מסכים. הוא מבקש שהם יזדהו בעצמם. לגיטימי? אני מניח שבמנהטן בשלב הזה הבנאדם כבר היה על הרצפה”.

בואו נתחיל עם מציאות מדומיינת, על ארץ אחרת, נניח שוטרי מקוף במנהטן.

מנהטן, כן? לא מקום מאוים במיוחד, בוודאי לא כמו ישר…

Posted by ‎גלעד ארדן | Gilad Erdan‎ on Tuesday, May 24, 2016

בוא, ארדן, בוא נלך לשוטרי מקוף במנהטן, באמת. ב-19/5, רייזל מרטינז, שוטר מקוף מהארלם, היה בתפקיד. שוטרים ניסו לעצור באלימות אופנוען, שנטען שהפריע קודם לכן לעיכוב של נהג אחר. מרטינז תועד מאיים באקדחו לעבר איש שתיעד את האירוע, ואחר כך הכה באגרופים את אחד המתעדים. במנהטן בשלב הזה, המשטרה נטלה את אקדחו ואת תג השוטר שלו, בעוד מח”ש המקומי החל לחקור את המקרה.

אבל גם לניו יורק יש ארדנים משלה, במקרה הזה נציב משטרת העיר ניו יורק, ביל בראטון, והוא מודאג: “יש תופעה בארץ הזאת שאנחנו צריכים לבחון, והיא לא רק בניו יורק. זה הפך מאוד רציני. כמעט הייתי מתאר את זה כמגיפה במדינה הזאת”, אמר בראטון בכנס של מפקדי משטרה ובכירי אכיפת חוק שנערך בניו יורק, שעליו דווח בניו יורק דיילי ניוז.

רייזל מרטינז, שוטר משטרת העיר ניו יורק, מאיים בנשקו על אזרח שמתעד אותו בעת ביצוע מעצר. צילומסך מסרטון תיעוד המעצר

המגיפה שבראטון מדבר עליה – בפברואר תועד שוטר בברונקס יורה למוות בפיטבול שניגש אליו שמח ומכשכש בזנבו, ובמרץ הושעה מפקח וצוותו לאחר שתועדו מרביצים לדוור שצעק להם להיזהר לא לפגוע ברכב הדואר שלו – אינה האלימות המשטרתית דווקא, אלא התיעוד שלה. “יש מאמצים גוברים מצד בודדים – לפעמים בקהל ולעתים קרובות אספסופים – לנסות להקליט, לאיים וליצור פחד ולשחרר עציר פיזית”, אמר בראטון, שטען כי אנשים מקליטים שוטרים בתקווה לתפוס שוטרים בקלקלתם, גם אם הם צריכים לביים את המשבר, כך לטענת בראטון. “אין לך זכות להתנגד למעצר, וברבים מהסרטונים הללו, אנשים מתנגדים באלימות ומקבלים עידוד מהקהל”.

אולם על אף מגפת התיעוד, העידוד להתנגדות אלימה והמשברים המבויימים על ידי אזרחים שמחפשים להפיל שוטרים, בראטון טוען שהאלימות המשטרתית המתועדת נדירה מאוד. “היום יש 8 מיליון מצלמות בעיר העירומה [הוא מרפרר לסדרת הטלוויזיה “העיר העירומה” משנות ה-1950-1960, שעסקה בבלשי משטרת ניו יורק] והעיר באמת עירומה בגלל המצלמות הללו. אבל אנחנו מקבלים בממוצע סרטון אחד או שניים בחודש שמוצגים לנו [לוועדת בדיקת התלונות האזרחית] של התנהגות-לרעה לכאורה של שוטרי משטרת העיר ניו יורק. בואו ניקח את זה בחשבון ונשים את זה בהקשר”.

תחת בראטון פעלו השוטרים שתפסו את אריק גרנר בלפיתת חנק שהביאה למותו, אחרי שעצרו אותו על מכירת סיגריות בודדות ולא בחפיסות עם מדבקות המס הנדרשות, וסירבו לשחררו מלפיתת החנק למרות שאמר שוב ושוב “אני לא יכול לנשום”, 11 פעמים, אמירה שהפכה לסיסמה נגד אלימות שוטרים המופנית כלפי אזרחים שחורים. המקרה תועד במצלמה סלולרית, אולם השוטר שחנק את גרנר זוכה על ידי חבר מושבעים גדול בסטאטן איילנד, והתיק עדיין עומד בפני חקירה של חבר מושבעים גדול פדרלי. באיגוד המקצועי של השוטרים טוענים שגרנר ניסה להתנגד למעצר.

ביל בראטון, נציב משטרת העיר ניו יורק. תמונה: DonkeyHotey (cc-by)

בראטון הציג את הפתרון של משטרת ניו יורק לאזרחים השקרנים וסרטוני התעמולה התיעודיים שלהם: מצלמות-גוף שיוצמדו לשוטרים, שלדבריו “יוכלו לצלם מה שקורה לפניהם. נקבל הרבה איזון בדרך זו”. אצלנו, המשרד לבטחון פנים, שתחת ישראל אהרונוביץ’ התנגד בעבר למצלמות על שוטרים, שינה את עמדתו, ובקרוב נוכל לקבל תיעוד מגמתי של מעצרים ותירוצים יצירתיים כגון “הסוללה נגמרה בדיוק רגע לפני שהחשוד התחיל להתנגד למעצר ולכן נאלצנו לפרק אותו כמו לגו בלי לתעד איך מרכיבים אותו מחדש”.

ארדן חרטטן

“בואו נתחיל עם מציאות מדומיינת, על ארץ אחרת, נניח שוטרי מקוף במנהטן”, כתב השר ארדן, ולא חשבתי שהוא מתכוון למציאות מדומיינת פשוטו כמשמעו. אבל מתברר שכן.

ארדן: ” שוטרי המקוף במנהטן מבקשים מהאדם להזדהות. אבל הוא? ובכן, הוא לא מסכים. הוא מבקש שהם יזדהו בעצמם. לגיטימי? אני מניח שבמנהטן בשלב הזה הבנאדם כבר היה על הרצפה, אבל נגיד שלא. נגיד שהם מקבלים את דרישתו ומציגים לו תעודה. אלא שאז אותו אדם מחליט שהתעודה מזויפת. הוא לא מאמין להם. הוא רוצה ראיה נוספת, הוא מוכן להזדהות רק כשיראה מישהו עם מדים. לא חשוד בעיניכם? סך הכל ביקשו ממנו להזדהות. [\] מה אז היה קורה לו? מה אז היו עושים שוטרי המקוף במנהטן?”.

ארגון זכויות האזרח NYCLU: “בניו יורק, אתם לא חייבים לשאת תעודה מזהה, ואתם לא חייבים להראות תעודה מזהה לשוטר”.


משודר בגלצ בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת אילאיל שחר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30


תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.