💉 מייקרים ותלתפסות נגד קורונה 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 28.3.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

😷 קהילות מייקרים וחובבי תלתפסות מנסות לפתח ולייצר מסיכות, מטושים ומכונות הנשמה 📍 יישומון המגן שולח לבידוד את האנשים הלא-נכונים 💉 אמריקאים פונים למימון-קהל לממן טיפולים רפואיים וקריסת עסקים 🎮 פלטפורמות הגיימינג מאיטות הורדות

תלתפסות נגד קורונה

אחת מהבעיות המדוברות של מגיפת הקורונה היא מחסור בציוד הגנה וציוד רפואי: ממטושים ומסיכות עד מכונות הנשמה. אומת המייקרים התגייסה לסייע. דוגמאות:

מגן ולא ידע

משתמשים ביישומון “המגן” של משרד הבריאות מתלוננים על דיווחים שגויים שממקמים אותם במקומות שלא היו בהם, ושולחים אותם לבידוד שווא, כך מדווחת הגר בוחבוט בוויינט. המתגלץ’ הראל דן בדק נתונים שהוזנו למאגר של המגן וגילה שם שגיאות רבות: חולה ששהה שבועיים בחדר כושר, חולה מהעתיד, חולה שיצא מחנות שעה לפני שנכנס אליה ועוד.

זו גם התשובה שהתקבלה מיוצרי הקוד, שהסבירו שאת הנתונים מזינים מתנדבים בצורה ידנית, ולכן עלולות ליפול בו טעויות. ממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה.

ההמון מתבקש לממן

הניו יורק טיימס מדווחים שאמריקאים רבים פונים לפלטפורמות מימון-הקהל לבקש סיוע במימון הוצאות הקורונה שלהם – קריסת עסקים, רכישת מזון, הוצאות רפואיות וקבורת מתים. בחמשת הימים 20-24/3, מספר הקמפיינים שקשורים לקורונה ב-GoFundMe עלה ב-60% ל-35 אלף. בשלושת הימים 24-26/3, מתגלצ’ים באתר תרמו לקמפיינים מקושרי קורונה 60 מיליון דולר.

שחקו יותר לאט

גידול השימוש באינטרנט הביתי והסלולרי, והגידול בצפייה בתכנים כבדים ובשיחות וידאו, מכבידים על האינטרנט בישראל ובעולם. בעקבות האיחוד האירופי, משרד התקשורת הישראלי פנה לנטפליקס בבקשה להוריד את איכות השידור, כדי להקל על העומס באינטרנט. חברת האינטרוויזיה צייתה ותוריד את האיכות למשך 30 יום.

גופים נוספים שמורידים את העומס הן ספקיות הגיימינג Sony Interactive Entertainment ומיקרוסופט, שיאטו את הורדת המשחקים מחנויות פלייסטיישן ואקסבוקס, בהתאמה. מנכ”ל חברת האחסון אקמאי, פרנק תומסון לייטון, כתב כי “כדי לסייע בהתמודדות עם עומס בשעות השיא […] נפחית את [מהירות] הורדת תוכנות משחק בשעות השיא”. בחברה ממליצים לגיימרים “להשלים את ההורדות במהירויות הרגילות והמהירות בשעות הלילה המאוחרות”.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

☠️ הקורונה מאיטה את גלגלי האינטרנט 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 21.3.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

טבע דומם

בימים האחרונים אנחנו מוצפים בסיפורים חמודים על חיות שמנצלות את ההסגר של האנושות להשתוללות אביבית: ברבורים ודולפינים ממלאים את תעלות ונציה, פילים השתכרו מיין תירס והלכו להעביר את החמרמורת בנמנום בגן תה.

נטשה דיילי מנשיונל ג’יאוגרפיק באה לחרב את המסיבה: הברבורים תמיד היו שם, בתעלות של אי קטן בונציה רבתי; הדולפינים בכלל צולמו בסרדיניה; והפילים אמנם עברו בכפר במחוז יונאן הסיני, אבל זה לא חריג, הם לא השתכרו ולא הלכו לנמנם בערוגות התה – והם לא הפילים שצולמו ישנים בתמונה שלא ברור מה מקורה.

While humans carry out social distancing, a group of 14 elephants broke into a village in Yunan province, looking for corn and other food. They ended up drinking 30kg of corn wine and got so drunk that they fell asleep in a nearby tea garden. 😂 pic.twitter.com/ykTCCLLCJu— Corono she better don’t (@Spilling_The_T) March 18, 2020

קרדי בי נגד קוביד-19

View this post on Instagram

@iamcardib lettin’ y’all know sh!t real out here 😩. Y’all know I had to get ignant 😎🚀 • {BEAT/REMIXED BY ME‼️ – FULL SONG LINK’S IN MY BIO‼️} • {Swipe Left For Original Video} . #iMarkkeyz #coronavirus #shitisreal

A post shared by DJ iMarkkeyz (@imarkkeyz) on

קרדי בי פרסמה סרטון באינסטגרם שבו היא מתפלצת מהחומרה של מגיפת וירוס הקורונה, והמוזיקאי DJ iMarkkeyz מיקסס מזה שיר מצליח. בדיון באינסטגרם, אחד המגיבים הציע שהשניים יתרמו את הכסף לנפגעי הקורונה, והם הסכימו ואמרו שזה מה שיעשו.

בשבוע שעבר דיברנו על שירה משותפת ממרפסות איטליה. הטרנד הגיע, כמובן, לישראל. הגירסה המקומית: שבט אחים ואחיות ותפילות.

ובינתיים, בסין: עופר סין מדווח שהעוצר המלא בווהאן הוסר, וכעת ניתן לצאת לטייל ברחבי השכונה.

מאמצי הריגול נמשכים

נמשך הדיון על הפגיעה בפרטיות בשימוש באמצעי מעקב וריגול טכנולוגיים לשם התגוננות מהקורונה. תום כהן, חולה מספר 411, דיווח על פגיעה חמורה בפרטיותו בבידוד בבית החולים לניאדו. לדבריו,

אתה מוכנס לחדר בו אתה מצולם ומאזינים לך 24/7. האחים שמפקחים עלינו, רוב היום צופים בנו ושומעים אותנו מנהלים שיחות שב-99% מהן לא קשורות בתוכנן למחלה. אין בזה שום יתרון מלבד חדירה מוחלטת לפרטיות. וגם: אין טפסי הסכמה, אף אחד לא שאל אותי מה דעתי לגבי זה – אין אפילו אפשרות להחליף תחתונים בלי שמסתכלים עלייך. אני מבין ותומך ברציונל שמאחורי הפעולה, לשמור על הצוות הרפואי ולהקטין את הצורך שלהם לבוא איתנו החולים במגע, אך עם זאת יש דרך. אולי אם היה מותקן כפתור של בו יש למטופל שליטה או אינדיקציה מתי רואים ושומעים אותו, ויש עוד מגוון פתרונות יצירתיים.

אחרי שנפלו לי קצת אסימונים כיסיתי את המצלמה עם כפפה ותוך 3 שניות האחות עלתה מולי ברמקול, ביקשה ממני להסיר את הכיסוי ואישרה לי לצאת מהחלון ולעשן. מה שמחזק את הטענה שהם פשוט צופים בנו ומאזינים לנו, לא התלוננתי בפני אף אחד מהצוות הרפואי לגבי עניין העישון, המקום היחידי שהתלוננתי בו על הנושא היה בשיחות אישיות בטלפון עם חברים ומשפחה. כיביתי גם את הרמקול שבחדר במחשבה שהם מקליטים סאונד דרכו, לאחר מכן הבנתי שזה לא המצב ומצאתי מיקרופון קטן מושתל בתקרה שמזכיר יותר אמצעי ריגול מאשר ציוד בה”ח.

תום כהן, חולה 114

נעה לנדאו דיווחה בהארץ שהממשלה אישרה, ללא פיקוח של ועדת חוץ ובטחון של הכנסת, תקנות שיתנו למשטרה היתר לאסוף נתוני מיקום ללא צו שופט על כל מי שנחשד שחלה בקורונה, ושיאפשרו לשב”כ לאסוף על תושבי המדינה כל “מידע טכנולוגי” שאינו תוכן השיחה – כלומר מטאדאטה, נתונים שעוסקים בשיחה עצמה (כולל צ’טים, אימיילים וכל אמצעי תקשורת אחר), מאיפה נערכה, בין מי למי וכמה זמן ארכה.

עתירות של עו”ד שחר בן מאיר, עדאלה והאגודה לזכויות האזרח הביאו את בג”ץ לפסוק שהשב”כ יפעל רק לאיתור מי ששהו בסביבת חולי קורונה, המשטרה לא תוכל לפעול לפי התקנות שאושרו, וכל התקנות יושעו החל מיום שלישי אם לא יוקמו עד אז ועדות לפיקוח פרלמנטרי עליהן.

ובינתיים, בארה”ב: הוושינגטון פוסט דיווח על מגעים בין הממשל האמריקאי לאנשי רפואה וחברות הטכנומידע הגדולות בנוגע לשימוש בנתוני האיכון הסלולריים לטובת מלחמה במגיפה, כולל מעקב לווידוא שמירה על ריחוק חברתי, וכן למעקב אחרי התפשטות הווירוס. 

גוגל אישרו מגעים עם הממשל, וסיפרו שהם פועלים במקביל בעצם להפיק מידע איכותי מהמשתמשים: “אנחנו בוחנים דרכים שבהן מידע מיקום אגור אנונימי יוכל לסייע במאבק ב-COVID-19. דוגמה אחת יכולה להיות סיוע לרשויות הרפואה לנתח את השפעת הריחוק החברתי, בדומה לאופן שבו אנחנו מראים שעות עומס במסעדות ותבניות תעבורה בגוגל מפות”.
פייסבוק הכחישו שהם במגעים עם הממשל לגבי שיתוף מידע איכון. גם אפל הרחיקו את עצמם מהנושא, אמרו לוושפוסט שהם עובדים רק על סוגיות שקשורות לטלרפואה ולמדידת מרחקים, והדגישו שאינם אוספים נתוני איכון של משתמשי אייפון.

אינטרנט בהאטה

האינטרנט שלך היה איטי מאז פרוץ ההסגר? האנושות מעיקה על האינטרנט. מגיפת הקורונה וההסגרים במדינות השונות שלחו אנשים למקום שבו הם מקבלים מידע, חדשות ובידור, מתקשרים עם המשפחה והחברים ומעדכנים על חייהם בתקופה המשונה הזאת.

מייסד ומנכ”ל פייסבוק, מארק זאקרברג, אמר במסיבת עיתונאים טלפונית ביום ד’: “זו עדיין אינה התפרצות מסיבית ברוב המדינות בעולם. אבל אם זה יגיע לכך, אנחנו נצטרך להבטיח שאנחנו בשליטה מנקודת מבט תשתיתית ולוודא שלא תהיה קריסה”. לדבריו, באיטליה, שנמצאת בסגר בעקבות התפשטות הקורונה, נפח השיחות בוואטסאפ נמצא כעת באופן קבוע בנפח גדול יותר מזה של הקפיצה המסורתית של ערב השנה החדשה הנוצרית.

זוללי רוחב הפס הגדולים, ספקי הווידאו, התגייסו למאמץ הבריאותי. בעקבות פניות של תיירי ברטון, הנציב לענייני השווקים הפנימיים באיחוד האירופי, נטפליקס, יוטיוב ואמזון פריים החלו להגביל את איכות הווידאו שהם מספקים באירופה כדי להוריד את העומס על קווי האינטרנט. נטפליקס העריכו שההגבלה שהטילו תוריד את תעבורת נטפליקס באירופה ב-25%. 
בבזק דיווחו השבוע על עלייה של 30% בשימוש באינטרנט, להערכת החברה “ככל הנראה מצריכה מוגברת של תלמידים שנמצאים בבית ולומדים מרחוק או צורכים תכני וידיאו וגיימינג מספר שעות גדול מבדרך כלל, וכן מעובדים שהסיטו את עבודתם לבתים”. מאקו דיווחו על לקוחות בזק בינלאומי והוט שחווים ניתוקים בימים האחרונים בגלל העלייה בשימוש באינטרנט. 

מבזב”ל נמסר: “לאור הצריכה הגבוהה על רשת האינטרנט, החברה מבצעת בדחיפות הרחבות נוספות של עשרות אחוזים לרוחב הפס. […] במסגרת תהליך השדרוג ייתכנו קשיים נקודתיים בגלישה”. מהוט נמסר: “איננו מכירים תקלות אזוריות הנובעות מעומס ברשת”.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

טראמפ מחפש בפייסבוק פתרונות, נטפליקס מקפיאים הפקות ובאיטליה שרים ממרפסות 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 14.3.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

נקי כפיים

בשבוע שעבר דיברנו על מוזיקה לשטיפת ידיים – בוחרים קטע משיר באורך 20 שניות ושרים אותו בזמן שטיפת הידיים. הנה גלוריה גיינור שוטפת ידיים לשירה “I Will Survive”:

View this post on Instagram

It only takes 20 seconds to “SURVIVE”! 👏💕🎶 #iWillSurviveChallenge #fyp #coronavirus #handwashing #washhands #coronavírus #coronavirüs #coronavirüsü #handwash #washyourhands #hygiene

A post shared by G L O R I A G A Y N O R (@gloriagaynor) on

אני ממליץ על שיר עם נקי של מתי כספי או הסבון בכה מאוד של צביקה פיק.

חפש לי רגע בפייסבוק פתרון לקורונה

“אם הייתם אחראים על התגובה הפדרלית למגיפה עולמית, מה היתה ההמלצה שלכם?”, שאל רופא חדר המיון ד”ר קורט קלוס בקבוצת פייסבוק פרטית של רופאים בת 22 אלף חברים בשם EM Docs. זו לא היתה שאלה תאורטית: קלוס היה שליחו העקיף של נשיא ארה”ב דונלד טראמפ (הוא באמת הנשיא, זה אומת על ידי פוליטיפאקטס), שהכריז סוף סוף ביום שישי על מצב חירום לאומי בעקבות מגיפת ה-COVID19, המוכרת בשמה העממי קורונה.

טראמפ מינה את חתנו ויועצו הנפוטיסטי הבכיר, ג’ארד קושנר, לחקור את נושא הקורונה ולסייע בקבלת ההחלטה. אחד מהאנשים שג’ארד התייעץ איתם הוא ד”ר קלוס, במקרה אבי גיסתו של קושנר, קרלי, כי נפוטיזם עובר במשפחה. לפי חשיפת הספקטייטור, קלוס בתורו פנה לקבוצת הפייסבוק הפרטית. “בבקשה, רק תשובות רציניות”, הפציר בחברים. “יש לי ערוץ ישיר לאדם שאחראי עכשיו בבית הלבן והתבקשתי להביא המלצות. אני כבר הבעתי חשש לגבי הצורך במכשירי הנשמה ועוד ציוד מגן לחזית וערכות בדיקה”.

קלוס הודה לרופאים על עצותיהם, שאותן סיכם והעביר לקושנר, ובתשובה לרופאים שהביעו ספקנות לגבי קשריו לבית הלבן כתב:

למען השקיפות אספק קצת רקע על הנסיבות הייחודיות שלי. לא חלקתי זאת בפורום מקצועי לפני כן. הבת שלנו קרלי קלוס (אחת מדוגמניות העל של העולם, 45 שערי ווג והזרוע עוד נטויה, הערות של אב גאה) נשואה למר ג’ושוע קושנר. אחיו הוא מר ג’ארד קושנר, חתנו של הנשיא ומי שעכשיו מעורב ישירות בתגובות לזה. בשבועיים האחרונים הבעתי את חששותינו דרך ג’וש על המחסור בציוד מגן, התסכול של חוסר היכולת לבצע בדיקות ובמיוחד להבטיח שיהיו די מכשירי הנשמה. הערב התבקשתי על ידי ג’ארד דרך חתני לתת את המלצותיי, ואז פניתי לעזרה אליכם, עמיתיי ה-BAFERD [ר”ת של Bad Ass Fucking Emergency Room Doctor, ע”ק]”.

במסגרת ההודעה על מצב החירום, טראמפ בישר לאומה שמספר אילי קמעונאות אמריקאים תרמו משאבים לביצוע בדיקות קורונה drive-thru ברחבי ארה”ב, והוסיף: “אני רוצה להודות לגוגל. גוגל עוזרים לפתח אתר. זה הולך לקרות מהר מאוד, בניגוד לאתרים מהעבר [עקיצה על ההשקה הכושלת של אתר הביטוח הרפואי הלאומי Healthcare.gov תחת ממשל אובמה], לקבוע אם נדרשת בדיקה ולתאם בדיקה נוחה במיקום קרוב”.

טראמפ, שמשקר בממוצע יותר מ-14 שקרים ביום לפי מעקב של הוושינגטון פוסט, שיקר גם הפעם, ובגוגל נאלצו להסביר מה באמת הולך לקרות בלי לצאת ישירות נגד הנשיא: ורילי (Verily), חברה-אחות של גוגל, ישיקו בשבוע הבא פיילוט של כלי טריאז’ בכתובת ProjectBaseline.com. הניסוי יופעל עבור תושבי ה-Bay Area של קליפורניה, ובוורילי יפעלו להרחיב אותו לאוכלוסיה רחבה יותר “עם הזמן”, לפי הודעת חברת-האם אלפאבית, ולא “מהר מאוד” כפי שטראמפ אמר.

סופו של הבינג’

מה עושים כשספונים בבית? בואו נגיד את האמת: נטפליקס. לכן מבהיל לשמוע שבעקבות הכרזת מצב החירום הלאומי, נטפליקס הודיעו על הקפאה של כל ההפקות של הסרטים והסדרות המתוסרטים בצפון אמריקה למשך שבועיים לפחות.

באנטרטיינמנט וויקלי, שחשפו את הסיפור, מנחמים: “החדשות הטובות הן שייתכן שסוף סוף תוכלו לסיים את כל הסדרות של נטפליקס שלא הספקתם לראות”. נכון לעכשיו, צופי נטפליקס בארה”ב יכולים לצפות בכ-5800 כותרים.

בחודש האחרון החלה בישראל הפקת סדרה חדשה של נטפליקס, “פגע וברח” של ליאור רז ואבי יששכרוף, יוצרי פאודה. בעקבות התפשטות הנגיף, ההפקה היקרה, בתקציב של 4 מיליון דולר לפרק, הוקפאה, ולא ברור מתי ואם בכלל תחודש.

שירה בציבור

ונסיים באיטליה. המילה האנגלית להסגר, quarantine, מקורה בביטוי האיטלקי quaranta giorni – “פרק זמן של ארבעים יום”, מדיניות שהיתה נהוגה בוונציה במאה ה-14, של הסגר נמל בן 40 יום לספינות שמגיעות ממדינות מוכות מגיפה.

גלויית וינטג’ איטלקית של תרנגול שר ותרנגולת מנגנת בפסנתר 📸 wackystuff cc-by-nc

איטליה של היום, המדינה השנייה בחומרת המגיפה אחרי סין, נמצאת בהסגר מאז יום שני. ברשתות החברתיות החלו איטלקים מבודדים לתעד מנהג חדש ומקסים: שירה משותפת מהמרפסות.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

😷 קורונה-טק וסייבר-בנט 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 7.3.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

עולם הטכנולוגיה מגלה את העבודה מרחוק

מגיפת הקורונה החדשה משפיעה על ההתנהלות היומיומית של תעשיית הטכנולוגיה: טיסות לחו”ל נדחות, כנסים מבוטלים (רשימה חלקית: SXSW, RSA, כנס מפתחי וואווי, כנס מפתחי גוגל (Google I/O) וכנס שיווק גלובלי של פייסבוק), אורחים מתבקשים לא להגיע למשרדים, ועובדים מתבקשים לעבוד מהבית (פייסבוק סגרו זמנית את משרדיהם בלונדון בגלל עובד שאובחן כנשא; אמזון ופייסבוק סגרו משרדים בסיאטל). חלק מהחברות אף מתחייבות להמשיך לשלם גם לעובדים שעתיים שלא יכולים לעבוד בגלל המגיפה והמגבלות. חברת משלוחי המזון פוסטמייטס הודיעה שתתחיל לספק שירות משלוחים ללא מגע – השליחים ישאירו את האוכל ליד הדלת ויעזבו את המקום.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע השבוע שההתנפלות ההמונית על מסיכות פנים וציוד נוסף מובילה למחסור בציוד מגן לעובדי רפואה. בפייסבוק, שמרשים לפוליטיקאים לשקר בפוסטים וגם במודעות, החליטו להסיר מודעות פוליטיות שיש בהן שקרים על מגיפת הקורונה, וביום שישי הודיעו שהם חוסמים מודעות למסיכות פנים בפייסבוק ובאינסטגרם.

יש מחסור, המחירים עולים, ואנחנו מתנגדים לכך שאנשים מנצלים את מצב החירום הרפואי הציבורי הזה.

מנכ”ל אינסטגרם, אדם מוסרי, מודיע בטוויטר על המדיניות החדשה
https://pixabay.com/users/_freakwave_-12222786/
מגיפת הקורונה 🎨 _freakwave_

תחת מגיפה גלובלית ובהיעדר מוסדות שלטון מתפקדים מזה יותר משנה, משרד הבריאות שלנו מצליח לתפקד אונליין באופן מעורר הערכה. הוא פתח אפליקציה וחשבון טלגרם, והוא מעדכן בהם ברציפות לגבי חשודים ונשאים של וירוס הקורונה החדש – כולל בשישבת. קצת פחות מרשימה ההתמודדות באקסווב – ישראלי שחזר ממדינה שמביאה לבידוד סיפר שבשדה התעופה שלחו אותו לחפש את עצמו בדלפק המודיעין, והוא בחר לקחת מונית אף שיכול היה, עקרונית, לנסוע ברכבת, אם ישראל היתה מדינה מתקדמת שבה גם ביום שישי יש רכבת מתפקדת משדה התעופה העיקרי לעיר העיקרית.

ובינתיים בסין, המדינה שמייצאת לעולם את הצעקה האחרונה בתחום המגיפות: ניסויים טכנו-חברתיים בבני אדם אינם חדשים לסין, ובהם חומת אש סינית לצנזורה של האינטרנט ודירוג חברתי. “עופר סין”, ישראלי שעובד בסין ונמצא עם משפחתו בבידוד כבר 45 יום, מדווח על ניסוי חדש: אפליקציית דירוג רפואי. האפליקציה מתעדכנת במצבו הרפואי-קורוני של כל אדם לפי בדיקות חום שמתבצעות בו במקומות ציבוריים (למשל, בסטארבקס), ומתעדת גם את המקומות שבהם ביקר, למקרה שיתגלה כנשא בדיעבד ויהיה צורך לשחזר את רשימת המקומות שבהם ביקר.

האפליקציה מעניקה לאדם דירוג רמזורי: ירוק = בריא ורשאי להסתובב ברחוב ולהיכנס למקומות ציבוריים; צהוב = בהמתנה, לא רשאי לצאת; אדום = נשא או חולה, חייב להסתגר, לא יכול לנסוע בתחבץ ולא יכול להיכנס למקום העבודה. מי שלא מתקין את האפליקציה ממילא לא יוכל לעשות כלום מלבד להישאר בבית. 

“אתה יודע מה קורה עכשיו בסטארבקס כאן בהאנגזו?”, רמי אומר לי בפלאפון ושולח לי מיד כמה תמונות שצילם בבית הקפה הפתוח.

“אתה מגיע לבית קפה ודבר ראשון אתה מראה את אפליקציית הבריאות שיש לך בטלפון”, רמי אומר לי.

“האפליקציה של הבריאות” היא סיפור פה. זה עניין מורכב. מצד אחד יודעים עלייך הכל, מצד שני – חייבים לנהל את האנשים כדי למגר את הווירוס ובסין נחושים להילחם במגיפה ולסיים אותה. אז בטלפון הנייד יש לכולם אפליקציה עם בר קוד בצבעים משתנים. “אם יש לך צבע ירוק באפליקציה זה אומר שנכון לעכשיו אתה בסדר ואתה יכול להיכנס לבית קפה”, רמי מסביר. “הצבע הירוק מאפשר לך גם להסתובב ברחוב, לפגוש אנשים. אם אתה לא ירוק אלא צהוב זה אומר שאתה בהמתנה ולא רשאי לצאת. אם אתה אדום אז אתה חולה או נשא ולא תוכל לנסוע בתחבורה ציבורית, לא תוכל להיכנס למתחם העבודה שלך. אם אתה לא ירוק אתה מסכן את הציבור וחייב להסתגר ולטפל בעצמך”.

ואם מישהו לא מוכן להתקין את האפליקציה? אני שואל את רמי.

“אז אתה לא יכול לעשות כלום. רק להישאר בבית”.

איך מזינים לאפליקציה נתונים על מצב הבריאות שלך? רמי שוב מסביר: “בכל מקום שאתה הולך אליו בודקים את החום שלך. בסטארבקס למשל, שהגעתי אליו עכשיו, בודקים לכל אחד את החום, לוקחים פרטים ורושמים את שעת ההגעה שלך. ככה יאתרו אותך יותר מאוחר אם יהיה צורך”.

“יש אנשים?” אני שואל אותו.

“כן, מתחילים לחזור פה לאט לאט לשגרה, אבל חוזרים בזהירות. תסתכל על השולחנות. לכל שולחן יש כיסא אחד. אסור לשבת אחד מול השני בבית הקפה ואסור להזיז את הכיסאות. יש כאן זוג בבית הקפה. הם הגיעו ביחד, אבל יושבים בשני שולחנות שונים ומשוחחים באלכסון”.

“מה אצלנו?”, אני שואל את ננה, “איך האפליקציה של המחוז שלנו?

היא מחפשת בנייד שלה כי לכל מחוז יש את שיטת הבדיקה שלו. מוצאת את האפליקציה ומראה לי. אנחנו כולנו בצבע שחור. אצל הסינים אין חוכמות.

עופר סין מעדכן בפייסבוק על אפליקציית הבריאות החדשה בסין

שר ביטחון שלא יכול לשמור על חשבון הטוויטר שלו, גם לא יוכל לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל וחיילי צה”ל(📜)

הטוויטר של נפתלי בנט נפרץ
הטוויטר של שר הבטחון נפתלי בנט נפרץ 🎨 עומר גרזון

כשר בטחון, נפתלי בנט נפל קורבן לפריצת חשבון הטוויטר שלו אור ליום שבת. ההאקרים פרסמו ציוצים בעד שחרור פלסטין ונגד המערב, ואת דגלי פלסטין וטורקיה. רן בר-זיק, שחשף את דבר הפריצה, סיפק מספר תסריטים אפשריים:

בין המתגלצ’ים היו שהגיבו שפריצת ראווה כזאת, שכוללת רק השחתה של הפרופיל בציוצים, מביכה אך אינה מזיקה או מסוכנת. זה לא נכון. למשל, ההאקרים יכולים היו לצייץ בשם בנט תמיכה ביוזמת כחול-לבן וליברמן לחוקק חוק שימנע מנאשם בפלילים להקים ממשלה, להשמיץ את נשיא ארה”ב או להכריז שישראל יוצאת למבצע קרקעי בעזה.

(זה קרה בצוק איתן, כשהאקרים השתלטו על הטוויטר של דובר צה”ל ודיווחו שטילים נפלו על הכור הגרעיני בדימונה. למרבה המזל אף אחד לא מאמין לדו”ץ, אז לא נגרם נזק).

דקות אחרי הפריצה לטוויטר של בנט, הציוצים של ההאקרים נמחקו – אולי בזכות דיווחים של גולשים ואולי בזכות עירנותם של אנשי הסושיאל של בנט. חדשות 13 דיברו עם לשכתו של השר, משם נמסר להם כי הפריצה נמשכה רק כמה שניות (תירוץ דומה השמיע צוריאל ימין, מנהל אלקטור, בתשובה לעתירה לוועדת הבחירות נגד הדולפה שלו שדרכה דלף פנקס הבוחרים המלא של ישראל עם פרטי 6.4 מיליון בוחרים).

התגובה הזאת מטופשת, מאחר שהיתה פריצה, היא נמשכה די זמן לאפשר להאקרים לפרסם לפחות 3 ציוצים, ואין לדעת אילו עוד מעשים הם הספיקו לעשות לפני שנסגרה (העתקת טיוטות, הורדת עותק ארכיון, קריאת דיאמים). התגובה הזאת גם שקרית, כי הפירצה נמשכה לפחות 7 דקות, הזמן שעבר בין הציוץ הראשון לאחרון, וחלק מהציוצים היו באוויר לפחות 13 דקות.

בתגובה שנמסרה מאוחר יותר לאור הלר, אנשי בנט שינו גירסה:

חשבון הטוויטר של שר הביטחון, נפתלי בנט, נפרץ אמש בסביבות השעה 2 בלילה. הפריצה ארכה מספר דקות. התכנים נמחקו באופן מיידי, וכן הוחלפה סיסמת הגישה אל החשבון. הנושא הועבר לטיפול גורמי הסייבר המוסמכים במערכת הביטחון.

הלר דיווח מוקדם יותר כי “במערכת הביטחון חוקרים האם ובאיזה היקף נגרם נזק בטחוני בפרשה. גורמי מודיעין וסייבר חוקרים האם גם הטלפון הנייד של בנט נפרץ חוץ מחשבון הטוויטר שלו”.

הסבון בכה מאוד

בפתיחת הפינה אנחנו שומעים היום את שיר שטיפת הידיים שהוציאו במשרד הבריאות של וייטנאם.

אבל מי שמתגעגעים לשיר הקבוע, Never Gonna Give You Up, מוזמנים לזמזם אותו לעצמם בזמן שהם שוטפים ידיים לפחות 20 שניות.

Never Gonna Give You COVID19 🎨 9GAG

הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה ולרומי יצחקי על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

🧼 מאבק במנצלי הקורונה, מלחמה בזיהוי פנים במוסדות לימוד ודיסני משתיקים את ג’ון אוליבר 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ, 29.2.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

קורוניישן

ד”ר בן הורוביץ מנגב את הרצפה של טוויטר, שלא נחטוף קורונה

לפני שבועיים ערך ארגון הבריאות העולמי (WHO) פגישה עם חברות הטכנולוגיה והטכנומידע של עמק הסיליקון במטה חברת הריגול פייסבוק במנלו פארק, קליפורניה, במאמץ להילחם במה שאנדי פטיסון מהארגון הגדיר כ”infodemic” – מגיפת מידע שגוי על וירוס הקורונה.

וירוס קורונה 🎨 CDC

בפייסבוק הודיעו השבוע על הצעדים החדשים. דובר מטעם פייסבוק אמר לביזנס אינסיידר:

החלנו לאחרונה מדיניות שאוסרת פרסום מודעות שמתייחסות לווירוס קורונה ויוצרות תחושת דחיפות, למשל רומזות שיש מלאי מוגבל, או מבטיחות תרופה או מניעה. יש לנו גם מדיניות למקומות כמו [זירת המסחר המקוון של פ”ב, ] המרקטפלייס, שאוסרת התנהגויות דומות.

זאת בנוסף למדיניות שעליה הכריזו פייסבוק בסוף החודש שעבר, לצמצם את הפצת המידע השקרי והפייק ניוז על קורונה:

באמזון מנסים להילחם בהפקעת מחירי מסיכות. בחברה שלחו אזהרה לסוחרי מסיכות שעוברים על מדיניות התמחור של אמזון, ומחקו רשומות של מסיכות שנמכרו במחירים מופקעים. מהחברה נמסר לוויירד:

[באמזון] מאוכזבים שגורמים בעלי כוונות רעות מנסים להעלות מחירים באופן מלאכותי על מוצרים בסיסיים בזמן משבר בריאות גלובלי, ובהתאם למדיניות הוותיקה שלנו, חסמנו או הסרנו אלפי הצעות מכירה.

בנוסף, בחברה הסירו רשומות מכירה של מוצרים שהמוכרים ייחסו להם יכולות רפואיות כמו מניעת התפשטות המגיפה, חיסול הווירוס, טיפול בחולים, ריפוי וכיוצא בזה. לפי מכתב שאמזון שלחו לסוחרים שמוצריהם הוסרו, אסור למכור בארה”ב מוצרים שמבטיחים הבטחות כאלו בלי לקבל אישור ממנהל המזון והתרופות (FDA).

ובינתיים, בישראל: אתר בדיקת השמועות “לא רלוונטי” העלה עמוד בדיקת שמועות על וירוס הקורונה.

סתום ת’פה, אוליבר

דיסני השתיקו את ג’ון אוליבר כדי לרצות את ר”מ הודו, נרנדרה מודי.

הפרק העדכני של תוכניתו של אוליבר, Last Week Tonight, הוקדש לביקורו ההיסטורי בהודו של נשיא ארה”ב (הוא באמת נשיא ארה”ב, זו לא קונספירציה של דמוקרטים כמו הקורונה) דונלד טראמפ. בין השאר אמר שם אוליבר:

בעוד מודי הקסים […] את העולם ואת נשיאנו הנוכחי, בהודו הוא דמות יותר ויותר שנויה במחלוקת בגלל רדיפת המיעוטים הדתיים המסלימה של ממשלו. נקודת האור היחידה כאן היא שאולי לראשונה במהלך הקריירה של מודי, מעשיו גוררים תגובת נגד מסיבית ומתמשכת.

פלטפורמת האינטרוויזיה ההודית הוטסטאר שבבעלות דיסני חסמה את הפרק, כך דווח ברשת בלומברג (📁). בהוטסטאר לא הגיבו, ונציג משרד המידע והשידור ההודי אמר שהממשל לא היה מעורב בהסרת התוכנית.

הודו של מודי אחראית לחסימת האינטרנט הארוכה ביותר במדינה דמוקרטית – ג’אמו וקשמיר, שמודי ביטל את מעמדן המיוחד, היו אופליין 150 יום, וגם אחרי קביעת ביהמ”ש העליון שמודי יבחן מחדש את החסימה, חיבורי האינטרנט מוגבלים ומנוטרים.

הגלובליזציה של האינטרוויזיה והטלוויזיה מעמתת גופי הפקה והפצה עם סוגיות זכויות יוצרים, חוקים מקומיים וצנזורה. בשנה שעברה, אמזון חסמו לצופיהם בהודו פרק של הסדרה “מזכירת המדינה” של CBS, שבו נשמעה התייחסות ללאומנות וקיצונים הינדואים ב”קשמיר שתחת הכיבוש ההודי”. נטפליקס חסמו בסעודיה פרק של Patriot Act עם חסן מינאז’ שביקר את הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמן, כפי שסיפרנו בהסכת סייברסייבר:

פרצופה של המדינה

ביום שני יצויין בארה”ב יום המאבק נגד זיהוי פנים ביומטרי בקמפוסים. באתר הקמפיין יש רשימה של קמפוסים שמשתמשים בזפ”ב, כאלו שעלולים להשתמש בו בעתיד ואלו שהתחייבו להימנע מכך, ואפשרות לחתום על עצומה מקוונת. יותר מ-150 אנשי אוניברסיטאות ומכללות חתמו על מכתב פתוח שקורא להפסיק שימוש בזיהוי פנים ביומטרי בקמפוסים.

ובינתיים, בצרפת: ניסוי זיהוי פנים ביומטרי בבתי ספר בדרום המדינה סוכל באמצעות תביעה שהגיש ארגון זכויות דיגיטלי.

ב-2018 החלו הרשויות במהלך לביצוע ניסוי זיהוי פנים ביומטרי בשני תיכונים אזוריים בניס ובמרסיי, כשהן חותמות על חוזה עם סיסקו לאספקת הטכנולוגיה הנחוצה. בפברואר 2019 הגיש ארגון La Quadrature du Net תביעה בנסיון לסכל את ההחלטה. באוקטובר 2019 הודיעה רשות הגנת המידע הצרפתית (Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés (CNIL)) הודיעה שהניסוי מנוגד לחוק, אולם המחוז ניסה להמשיך עם הניסוי למרות זאת, על ידי סיווגו כ”נסיוני”.

כעת פסק בית המשפט המנהלי במרסיי שלרשויות המחוז אין סמכות לקבל החלטה כזו, אלא רק לבתי הספר עצמם; וכי בהיעדר אפשרות של התלמידים לתת הסכמה מרצון, הניסוי נוגד את חוקי GDPR האירופאים. ארגון La Quadrature du Net הודיע שימשיך לפעול לאיסור מוחלט על שימוש בטכנולוגיית זיהוי פנים.ניסוי דומה, שנערך באוגוסט 2019 בבית ספר בצפון שוודיה, הביא את רשות הגנת המידע השוודית לקנוס את העיר ב-200 אלף קרונות (כשבעים אלף ש”ח) על הפרת כללי ה-GDPR.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

הליכוד-אלקטור ממשיכים ב-#Leakud, מייקל בלומברג מאבד בוטומכים, גטטקסי נתבעים על אפליית ערבים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 22.2.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

בנימין נתניהו 🎨 DonkeyHotey (cc-by)
בנימין נתניהו 🎨 DonkeyHotey (cc-by)

עדכון 20:25: דליפה שלישית בליכוד

זמן קצר לאחר שידור הפינה בגלצ חשפנו ב”סייברסייבר” עם עומר כביר מכלכליסט דליפה שלישית של ספר הבוחרים מהליכוד. תגובת הליכוד: “תפנה לאלקטור”. תגובת הליכוד אחרי שהובהר להם שהפירצה באתר שלהם ולא באלקטור: “לא נגיב”.

<עדכון 20:52> בתגובה מעודכנת, ה-#Leakud ̶ל̶ו̶ק̶ח̶י̶ם̶ ̶א̶ח̶ר̶י̶ו̶ת̶ ̶ו̶מ̶ש̶מ̶י̶ד̶י̶ם̶ ̶א̶ת̶ ̶ה̶מ̶א̶ג̶ר̶ מתנערים: “ניסיונות התקיפה הפליליים של אתרי הליכוד מבוצעים ע״י עבריינים שפועלים באופן שיטתי כדי לפגוע בליכוד ובהליך הבחירות. הליכוד הגישה תלונה נוספת למשטרה ואנו מצפים לפעולות מהירות שלה לתפיסת העבריינים”.

פרטי פרזנטור אלקטור, בנימין נתניהו, בדליפה שנחשפה הערב באתר הליכוד

הליכוד-אלקטור: ממשיכים בהמשכה

בשבוע שעבר חשפנו בהסכת “סייברסייבר” פירצת אבטחה באפליקציית הבחירות אלקטור שהליכוד משתמש בה, שדלפה את כל ספר הבוחרים העדכני של מדינת ישראל עם פרטי 6.4 מיליון אזרחים. עו”דים שחר בן מאיר ויצחק אבירם צירפו פרטים עליה לעתירתם לוועדת הבחירות המרכזית, שבה דרשו לאסור את השימוש ביישומון. בתגובה לעתירה הודו היועמ”ש ורשות הפרטיות במשרד המשפטים כי בדיקת הרשות מצביעה על “אירועי אבטחה חמורים לכאורה ועל חולשות ופרצות שהתגלו לכאורה במערכת”, וכי “לא ניתן לומר באופן חד משמעי כי תקלה שהתרחשה, איננה עלולה לשוב על עצמה”. אולם היועמ”ש והרשות טענו כי אין לוועדה סמכות לאסור שימוש באפליקציה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם את אפליקציית אלקטור בסרטון תעמולה
הפרזנטור של אלקטור, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בסרטון תעמולה

ביום ראשון חשפנו בסייברסייבר פירצה חדשה באותו מאגר. ביום שני דיווחה רפאלה גויכמן בדה-מרקר כי חבר מפלגה קיבל שיחה ממטה הליכוד, שבה דרשו לדעת מדוע הסיר את היישומון ממכשירו כמה שעות קודם לכן, ופעיל אחר הסיר אותו ואחרי שתי דקות קיבל סמס שמבקש ממנו להתקין את האפליקציה; וכי הליכוד העניק גישה לאלקטור לקטין בן 13, הוכחה נוספת שבמפלגה אין שום פיקוח על זהות מקבלי הגישה ליישומון הדולף שמתממשק לספר הבוחרים.

ביום שלישי דחה יו”ר ועדת הבחירות, השופט העליון ניל הנדל, את העתירה לאיסור שימוש באלקטור (עו”דים בן מאיר ואבירם עתרו לבג”ץ למחרת). הנדל אמר שרשות הפרטיות צריכה לטפל בבעיה. הוא גם אמר שישקול קבורה מפוארת לתלונה – או במילותיו, יקים ועדה:

נכון שאשקול למנות לאחר מערכת הבחירות הקרובה ועדה ציבורית בראשות שופט בדימוס של בית-המשפט העליון, שתבחן לעומק נושאים בדיני הבחירות המקיימים ממשק עם דיני הגנת הפרטיות על כל ענפיה, לרבות חשאיות הבחירות, תוך התייחסות גם לפיתוחים הטכנולוגיים שהפכו דומיננטיים במערכות הבחירות בשנים האחרונות.

מתוך החלטת ועדת הבחירות המרכזית לדחות את העתירה לאסור שימוש באלקטור

רשות הפרטיות הודיעה באותו יום שתבחן את סגירת האורוות אחרי שכל הסוסים ברחו מהאורווה, נמסרו תמורת ממלכה, נבדקו בשיניים והפכו לדבק:

הרשות להגנת הפרטיות בוחנת את אופן עמידתן של כלל המפלגות המתמודדות לכנסת ה-23 בהוראות חוק הגנת הפרטיות והתקנות מכוחו

במסגרת הליך הפיקוח הרוחבי הרשות בוחנת, בין היתר, האם המפלגות מחזיקות בנהלים בכל הנוגע לשימוש במידע מתוך פנקס הבוחרים, מה הם השימושים שעושות בו והאם הן מקיימות את רמת אבטחת המידע הנדרשת מהן, על פי הוראות חוק הגנת הפרטיות והתקנות מכוחו.

כמו כן, בודקת הרשות מי הם בעלי ההרשאות לגישה למידע והאם המפלגות מעבירות את המידע לצדדים שלישיים לשימושים אחרים.

בנוסף לכך, הרשות בוחנת האם המפלגות עושות שימוש ביישומים לניהול מעקב ועדכונים אודות מצביעים בקלפי והאם נעזרות בחברות חיצוניות לשם כך. כמו כן, נבחנת עמידת המפלגות בסוגיית מחיקת המידע עם תום הבחירות וכן את האופן שבו הן מוודאות, במקרים בהן המידע מועבר לצדדים שלישיים, שאלה עומדים בדרישות החוק והתקנות בכל הנוגע לאבטחתו ולשימוש הראוי בו, על פי החוק והתקנות.

מתוך הודעת רשות הפרטיות

עוד גוף שהתעורר השבוע הוא מערך הסייבר הלאומי, שפרסם ביום חמישי קול קורא לבדיקות עמידת ספקים במתודת שרשרת אספקה של המערך. בדיקה כזו יכולה היתה להועיל לליכוד אם היה מבצע אותה על אפליקציית אלקטור לפני שהפקיר בידיה את ספר הבוחרים.

אקטיביסטים נגד הליכוד

ביום חמישי נפתח קמפיין דיסאינפורמציה סביב אלקטור. אזרחים קיבלו הודעות סמס, לכאורה מהמספר שנתניהו פרסם, שקראו להם להסיר את היישומון.

פעילים יקרים, תודה על שבחרתם להשתתף בקמפיין הליכוד. למרבה הצער התברר שאפליקציית אלקטור מסכנת את בטחונכם ולכן יש להסיר אותה באופן מיידי על מנת להגן על מכשירכם. פרטים נוספים יסופקו לכם ישירות על ידי רכז האזור.

אנחנו פועלים על מנת לאבטח את האפליקציה עך מנת [השגיאה במקור, ע”ק] למנוע מפעילי שמאל להשתלט לכם על הטלפונים, עד שיסתיימו העבודות יש להסיר אותה ולהתעדכן אצל רכז האזור בכל התפתחות

הודעה שלישית מאותו מספר קראה להתעלם מכל הודעה נוספת “שמגיעה כביכול מטעם הליכוד”.

במקביל נשלחה למשתמשי אלקטור הודעות פוש, שבה נטען שהקריאה להסרת היישומון “היא פייק ומטרתה לחבל בקמפיין הליכוד”. ההודעה היתה חתומה, משום מה, על ידי “מטה ההסברה של הליכוד”. הליכוד האשימו בציוץ בטוויטר שלהם כי “כחול לבן מפיצים פייק ניוז הקורא לתוכי הליכוד להסיר את אפליקציית ‘אלקטור'”, וקראו לפעילים להמשיך ולהשתמש בה. עוד פוש של אלקטור טען כי “בהמשך להודעות הכוזבות והזדוניות, שמטרתן לחבל בקמפיין הליכוד – התנועה הגישה תלונה רשמית”, אולם לא נאמר למי הוגשה התלונה. סמס נוסף לכאורה מהמספר של נתניהו קבע כי “ההודעה בנוגע למערכת האלקטור היא כולה פייק ניוז ‼ לא יעזור ליריבינו הפוליטיים לתקוף ולהשמיץ את מערכת האלקטור. המערכת עובדת ומתפקדת היטב ואיתה ואיתכם אנחנו בדרך לניצחון המיוחל!”

פרופילים וקבוצות של תומכי ליכוד הפיצו הודעה קולית, לכאורה בקולו של נתניהו, שבה הוא נשמע אומר:

בשעות האחרונות היריבים שלנו מפיצים הודעות פייק שקוראות לפעילים שלנו לא להשתמש באלקטור. תשמשו גם תשמשו. אל תשמעו להודעות הפייק האלו. האלקטור הוא מכשיר מצוין להוציא את 300 אלף תומכי הליכוד שלא הצביעו שיבואו הפעם כן להצביע כדי להביא ניצחון ענק לליכוד. תשמשו באלקטור וננצח.

ביום שישי נשלחו שני סמסים, לכאורה מהמספר שנתניהו פרסם, ובהן נכתב:

“כל תמונותיכם גובו בהצלחה לענן וישותפו בקרוב בין כל הפעילים על מנת ליצור תחושת משפחתיות, כי הליכוד זו משפחה! על מנת לייצר חוויה מיטבית אנא אפשרו גישה לשירותי המיקום שלכם. להסרה השיבו: הסר.

אם יש תמונות במכשיריכם שלא תרצו לשתף, אנא שלחו אותן בצירוף המילים ‘לא לשתף’ למספר: 0529996226. אם ברצונכם לא לשתף את המיקום שלכם לכל משתמשי האפליקציות שלחו את המילים ‘ללא מיקום’ למספר 0529996226. אם ברצונכם לא לאפשר גישה למכשירכם כלל אנא הסירו את האפליקציה ופנו לרכז האזור לאמצעי קשר חלופיים.

מהליכוד נמסר בתגובה לעומר כביר מכלכליסט:

בשעות האחרונות מופצת הודעה שקרית לפעילי ליכוד שקוראת להסיר את תכנת אלקטור. ההודעה היא פייק ומטרתה לחבל בקמפיין הליכוד.

מאלקטור נמסר:

ההודעות לא נובעות מאלקטור, אלא מדברות עליו. איש לא השתלט על החשבון. מדובר במשלוח סמס אגב התחזות שהמקור הוא מספר הטלפון הזה, בדיוק כפי שעושות כל החברות שנותנות שירות מענה טלפוני במיקור חוץ: שולחות סמס ללקוח, כאילו הוא מגיע ממי שצילצל אליו. במקרה שלנו מדובר בעבירה פלילית שנועדה להרוס את האמון ביישומון ניהול הבחירות היעיל ביותר הקיים, המותקף ביותר, והבטוח ביותר: כבר כמה ימים הוא נבדק ע”י מערך הסייבר הלאומי, ולא הועברה ולו הערה אחת.

מייקל בלומבוט

הדונלד-טראמפ-לעשירים מייקל בלומברג, שרכש את דרכו לעימות הדמוקרטי, שופך כסף כדי לקדם את עצמו באגרסיביות גם ברשת. בלומברג, מיליארדר, בעלי רשת התקשורת בלומברג ולשעבר ראש עיריית ניו יורק, הוציא מיליוני דולרים (📁) לשכור 500 אנשים שיעבדו 20-30 שעות בשבוע ב-2500$ בשבוע בהפצת מסרי תמיכה שהם מקבלים מצוות הקמפיין ברשתות החברתיות פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם, וכן בהודעות לאנשי הקשר הפרטיים שלהם.

רבים מהחשבונות שמשפריצים את הפרסום הסמוי הזה הוקמו בחודשיים האחרונים, כשבלומברג עצמו נכנס למירוץ לנשיאות בסוף נובמבר אשתקד. הם פועלים כמה שמכונה “בובות גרב” – מקבלים את המסר מהקמפיין ומפיצים אותו כמו שהוא, בהמוניהם.

ביום שישי, בעקבות פניית הלוס אנג’לס טיימס, החלו טוויטר בהשעיית חשבונות שהפיצו מסרים של בלומברג – 70 מהם הושעו, חלק לצמיתות וחלק עד שבעליהם יוכיחו שהחשבונות בשליטתם. בין המושעים הן פעילים בתשלום והן תומכים וחברי צוות הקמפיין. מטוויטר נמסר:

נקטנו בצעדי אכיפה כלפי קבוצת חשבונות שהפרו את הכללים שלנו נגד מניפולציה וספאם.

הכללים האמורים נכנסו לתוקף בספטמבר שנה שעברה, כתגובה לפעילות הטיית הבחירות של רוסיה במירוץ לנשיאות ארה”ב ב-2016.

מטעם קמפיין בלומברג נמסר:

אנחנו מבקשים מכל סגני מארגני השטח [השם שנתנו בקמפיין לפעילים בתשלום, ע”ק] יזדהו בפרופילים שלהם כמי שעובדים מטעם קמפיין מייק בלומברג 2020. באמצעות [אפליקציית הפעלת התומכים] Outvote, אנשי צוות ומתנדבים משתפים תוכן לרשת החברים והמשפחה שלהם, ולא היתה כוונה להטעות איש.

גטתביעה

חברת תיווך הנסיעות במונית גטטקסי השיקו ב-2015 את שירות “גט מהדרין”, שמספק בירושלים מוניות שלא נוסעות בשבת ובמועדי ישראל, לאנשים שמעוניינים בכך מסיבות דתיות. אולם בפועל מדובר בשירות שנועד להפלות נהגים ערבים, טוען עו”ד אסף פינק בתביעה ייצוגית על סך 150 מיליון שקל שהגיש נגד החברה הישראלית.

התובעים תיעדו נציג גטטקסי שמגייס נהגים לגט מהדרין אומר ש”אני אגלה לך סוד – הגט מהדרין זה לא בשביל הדתיים, זה בשביל שלא רוצים נהג ערבי. אני הבת שלי היום רוצה לנסוע – אני מזמין לה גט מהדרין. לא אכפת לה אם דתי או לא דתי […] היא רוצה נהג יהודי. עכשיו, אני לא יכול לכתוב ‘אני רוצה נהג יהודי’. […] יש לי פה 1,500 נהגים ערבים, אפילו אחד מהם לא מהדרין. אחד לא יהיה”.

לפי קומוניקט של החברה, השירות הושק עם החתמת 200 נהגים על מסמך התחייבות לא לנהוג בשבת, שבהם גם נהגים לא יהודים (אין הלכה שקובעת שאסור ליהודי לנסוע ביום חול עם נהג לא-יהודי שנוסע בשבת או שאסור מונית שנוסעת בשבת). זו אותה התשובה שגטטקסי נתנו לגולשים שהתלוננו על השירות כגזעני נגד נהגים ערבים, וזו גם תגובתם לתביעה: “לעניין גט מהדרין – כל נהג מונית שמעוניין להימנות על צי זה, כולל נהג שאינו יהודי, יכול להצטרף אליו, ובלבד שיצהיר כי המונית אינה נוסעת בשבת ובמועדי ישראל”.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

משרד התחבורה רוצה לעקוב אחרי כל הנהגים כל הזמן 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 15.2.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

הצביעו אלקטור!

בפודקאסט סייברסייבר חשפנו השבוע פירצת אבטחה חמורה באפליקציית ניהול הבחירות שהליכוד מקדם, אלקטור. הפירצה חשפה פרטים של 6.4 מיליון ישראלים – ספר הבוחרים המלא והעדכני של מדינת ישראל. רשות הפרטיות במשרד המשפטים, בליווי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, פתחה בחקירה ושלחה מפקחים למשרדי אלקטור.

בתגובה לגיקטיים, הליכוד זרקו את האחריות על אלקטור, ובאותה נשימה הודיעו שימשיכו להשתמש ביישומון הדולף:

“אלקטור” היא ספק פרטי וחיצוני אשר מעניקה את שירותיה למספר מפלגות, והאחריות המקצועית והמשפטית היא עליה. מרגע שהתברר שהחברה לא עומדת בסטנדרט האבטחה המצופה, פנתה הליכוד לחברת אבטחת מידע מובילה שתבצע בדיקות מחמירות למערכת.

בניגוד לתגובה זו, ברשות הפרטיות הבהירו כי

האחריות לקיום הוראות חוק הגנת הפרטיות וחוק הבחירות, לרבות אבטחת המידע שבפנקס הבוחרים, מוטלת בראש ובראשונה על המפלגות. גם ובמיוחד כאשר הן נעזרות בספקי מיקור חוץ, והן עלולות לשאת באחריות פלילית או אזרחית במקרה של הפרת הוראות חוק הגנת הפרטיות.

תגובת אלקטור הגיעה מתחת לגלגלי האוטובוס של הליכוד: “מדובר באירוע נקודתי שטופל באופן מיידי, ובעקבותיו תוגברה האבטחה באופן משמעותי”.

מאז החשיפה, האפליקציה ירדה לסירוגין, ונכון לעכשיו היא פעילה. המפלגה ממשיכה להשתמש באפליקציה.

עוד לפני החשיפה, עו”ד שחר בן מאיר הגיש עתירה לוועדת הבחירות נגד שימוש הליכוד בתוכנה, בטענה שהיא מספקת גישה אסורה לספר הבוחרים. ואכן, הרישום לאפליקציה הצריך רק פנייה למספר וואטסאפ ייעודי ובקשת סיסמה, כשהמפעילים לא בודקים את זהות המבקש. עם קבלת הסיסמה, ניתן לבצע חיפוש במאגר הבוחרים המלא לפי ת”ז, או לפי שם ושם משפחה, או לפי חלק משם וחלק משם משפחה (למשל, החיפוש “ב נתניהו” החזיר מספר אנשים שהאות ב’ מופיעה בשמם הפרטי ושם משפחתם נתניהו, ובהם ראש הממשלה בנימין נתניהו). העתירה ממתינה להחלטת הוועדה.

פירצת אבטחה נוספת בליכוד נחשפה השבוע על ידי שלומי טורג’מן. אתר bibiba.co.il, שהליכוד הקימו לשם רישום לאירועי הבחירות של המפלגה, דלף מידע על 6000 מצביעי ותומכי הליכוד, כולל מידע רגיש על נכויות ומוגבלויות שלהם. טורג’מן גילה שניתן לבצע חיפוש ממוקד של אנשים באמצעות שם פרטי או שם משפחה, וכן לדפדף בין כל אישורי ההשתתפות באירועים, שקיבלו כתובות עם מספרים עוקבים. היועמ”ש של הליכוד, עו”ד אבי הלוי, התעלם בתגובתו מהפירצה ולרלר טענה כללית ולא מבוססת שלפיה “הפעילות הדיגיטלית של הליכוד מתנהלת על פי חוק ובפיקוח היועץ המשפטי של תנועת הליכוד והנחיותיו”.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם את אפליקציית אלקטור בסרטון תעמולה
ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם את אפליקציית אלקטור בסרטון תעמולה

ובינתיים, משהו רקוב גם בממלכת דנמרק: פירצת אבטחה במערכת תשלום המסים המקוונת של המדינה חשפה מספרי תעודות זהות של 1.26 מיליון אנשים, חמישית מאוכלוסיית המדינה. הכניסה למערכת התבצעה באמצעות מסת”ז, שהתווספו בגלל תקלה לשורת הכתובת. משם המספרים נאספו על ידי מערכות אנליטיקה שפועלות על האתר.

מסת”זים דניים מכילים מידע אישי – הם מורכבים מעשר ספרות, כשהשש הראשונות הן תאריך הלידה, והסיפרה האחרונה מציינת את המגדר (זוגי לאישה, אי-זוגי לגבר). חשיפתם עלולה גם לאפשר גניבת זהות וביצוע פעולות בשם אותם אנשים.

את הפירצה גילו UFST (הרשות הדנית לפיתוח ופישוט, Udviklings-og Forenklingsstyrelsen במקור). הם ביקשו להרגיע את הציבור ואמרו שככל הנראה, המידע לא דלף החוצה אלא הגיע רק לחברות המפעילות את שירותי האנליטיקה – גוגל ואדובי. ומה יותר מרגיע מלגלות שהמידע שלך דלף לחברת גוגל?

המכונית תלשין עלינו

ואם דליפת ספר הבוחרים לא מספיקה, המדינה עובדת עכשיו על מזימה למעקב המוני אחרי כל כלי הרכב בארץ, מדווחים תומר הדר ואודי עציון.

המטרה המוצהרת של הזוממים היא היערכות להחלפת מערכת המיסוי הפרוגרסיבי על רכישת רכב לפי כמות פליטת המזהמים שלו במערכת לגביית מיסים לפי נסועה (קילומטרז’) בפועל, אגרת גודש וכיוצא בזה. לצורך כך, משרד התחבורה הוציא באמצעות נתיבי איילון קול קורא לחברות להצעת מערכת ניטור שתותקן בכל הרכבים בארץ, ואשר תוכל לעקוב אחרי מיקום הרכב בכל זמן ולהעביר את המידע למדינה.

שרה נתניהו ובעלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בחנוכת רכבת העמק 📸 קובי גדעון, לע"מ
שרה נתניהו ובעלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בחנוכת רכבת העמק 📸 קובי גדעון, לע”מ

לפי מסמכי הקול קורא, יהיו מערכות ניטור שיותקנו במכוניות ויהיו כאלו שיגיעו מובנים מהיצרן. המערכות יוכלו לאכן כל רכב בכל מקום במדינה, ולתעד את המועדים שבהם הוא נסע, ולאן. יחידות המעקב הנבחרות יהיו עמידות בפני ניתוק, ואם ינותקו ישלחו התרעה למרכז הבקרה. היחידות יהיו חייבות להיות כאלה שניתנות להתקנה סמויה, כי בניגוד לאזרחים, למדינה מותר להסתיר דברים.

המשמעות היא שהמדינה תחזיק מאגר סופר-רגיש על מיקומם ותנועותיהם של אנשים, מידע שאפשר לגזור ממנו מידע רגיש על אורח חייהם ופעילותם של אנשים. כמובן שהמאגר הזה לא ידלוף ולא ייעשה בו שימוש לרעה.

אצבע משולשת לזכויות נחקרים

אם נעלתם את הסלולרי או המחשב שלכם באמצעות טביעת אצבע ואתם חשודים בפשע, שוטרים יכולים לפנות לחברת סייברסייבר שמתמחה בפריצת סלולריים, כמו סלברייט, אבל זה לוקח זמן וכסף. השיטה הקלה יותר, שמשמשת את המשטרה מזה שנה, היא להשתמש בכוח לאלץ אתכם לפתוח את הנעילה. 

אין חוק שמתיר לשוטר להפעיל כוח כדי לקבל סיסמה ביומטרית. לכן בחטיבת החקירות של המשטרה, בשיתוף עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עמית מררי, גיבשו נוהל המבוסס על החוק המתיר להפעיל כוח לצורך כניסה לבית כדי לבצע בו חיפוש בכפוף לצו בית משפט.

אצבע. תמונה: Daniel Horacio Agostini (cc-by-nc-nd)
אצבע. תמונה: Daniel Horacio Agostini (cc-by-nc-nd)

הנוהל קיבל חותמת כשרות בתחילת 2019. חשוד בסחר ב-37 גרם חשיש סירב לתת את האצבע במסגרת זכות השתיקה, שהיא חלק מהזכות להימנע מהפללה עצמית. המשטרה פנתה לבית משפט השלום, שם פסקה השופטת אפרת בוסני נגד המשטרה. בערעור לבית המשפט המחוזי ת”א הפכה השופטת טלי חיימוביץ’ את ההחלטה, ואישרה שימוש בכוח סביר להוציא סיסמה ביומטרית מחשוד.

הנוהל שנוי במחלוקת בקרב משפטנים, והשלכותיו מסוכנות. כפי שדיווח ג’וש בריינר, שבועיים אחרי הפסיקה של המחוזי, הובא בפני בית משפט השלום בראשל”ץ תיק שבו חמישה בלשי להב 433 ניסו להוציא סיסמה ביומטרית בכוח מחשוד בפרשת טלגראס, תוך שהם מאיימים “נשבור לך את אצבע אם לא תפתח את המכשיר”. אם החשוד יתלונן למח”ש, הוא יגלה שגם לשם זלג הנוהל הזה, ומשמש לחקור שוטרים שסרחו.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

🗳️ יאיר לפיד וכחולבן שיאני הפרסום בפייסבוק 🗺️ פקק מפוברק בגוגל מפות 🔧 טסלה משנמכים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 8.2.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

🚧 המריצה שפיברקה פקק תנועה

איך יוצרים פקק תנועה? עם מריצה ו-99 טלפונים.

ב”גוגל מפות”, אפליקציה שמציינת בימים אלו 15 שנה להיווסדה, מודדים את עומס התנועה לפי מספר כלי הרכב באזור מסויים ומהירותם, מידע שנגזר ממספר הטלפונים הסלולריים המאוכנים שנעים על הכביש. האמן סיימון ווקרט נטל מריצה, העמיס עליה 99 טלפונים סלולריים שמחוברים לשירות המפות של גוגל ושירותי המיקום שלהם פועלים, ויצא לטיול בכביש בברלין. גוגל מפות זיהו שם מספר רב של מכשירים שנעים באיטיות – ודיווחו למשתמשים על פקק באזור. 

המיצב/ג עוסק בכוח של המפות הווירטואליות לעצב את החיים באקסווב, ומנסה לקחת את הכוח הזה בחזרה, כשהוא לחיים באקסווב להשפיע חזרה על המפות. באופן אירוני, הוא מדגים בכך איך הייצוג הווירטואלי יכול להערים על אנשי האקסווב – נהגים שנקלעו לאזור ובחרו לעקוף אותו בגלל הפקק שלא היה. 

בראיון לפרנקפורטר אלגמיינה סיפר ווקרט שקיבל השראה למיצב/מיצג “Google Maps Hacks” כשבמהלך הפגנות בברלין ובהונג קונג הוצגו פקקים על אותם אזורים בגוגל מפות. “יכולתי לארגן פלאשמוב של 100 אנשים, אבל זה היה קל מדי”, אמר – מה גם ש-100 אנשים על הכביש יוצרים פקק תנועה אמיתי. הוא שכר 99 מכשירים סלולריים עם כרטיסי סים וביצע את המתיחה. ווקרט הודעה שכאשר מכוניות עברו בכביש הפקוק-לכאורה, המערכת של גוגל זיהתה שאין פקק והחזירה את תצוגת הרחוב למצב רגיל.

בגוגל הגיבו בשעשוע: 

מידע על התנועה בכבישים בגוגל מפות מתעדכן תדירות תודות למידע ממגוון מקורות, כולל מידע מאוגד שעבר אנונימיזציה מאנשים ששירותי המיקום שלהם פועלים ומתרומות מקהילת גוגל מפות. השקנו את היכולת הזאת כדי להבדיל בין מכוניות לאופנועים במספר מדינות, כולל הודו, אינדונזיה ומצרים, אם כי לא לגמרי פיצחנו את הנסיעה באמצעות מריצה. אנחנו מעריכים שימושים יצירתיים כמו זה בגוגל מפות, מאחר שהם עוזרים לנו לשפר את המפות לאורך הזמן.

האמן סיימון ווקרט ועגלת הסלולריים שלו במיצג/מיצב “Google Maps Hacks” 📸 האתר הרשמי

כבר ב-2014 הדגימו סטודנטיות הטכניון שיר ידיד ומיטל בן סיני, בהנחייתו של פרופסור ערן יהב, כיצד ניתן ליצור פקק מפוברק בווייז, גם היא מערכת ניווט מבית גוגל. במקרה שלהן, ההונאה כללה תוכנה שיצרה אלפי משתמשי ווייז מדומים ורכיב המדמה משתמש פעיל עם סמארטפון ואיכון GPS. מפתיע לגלות ש-6 שנים מאוחר יותר, גוגל פגיעה להונאה פשוטה הרבה יותר. ב-2018 חשפו חוקרים מאוניברסיטת מישיגן פירצת אבטחה במערכת כלי רכב מחוברים בארה”ב, שמאפשרת לרכב יחיד המחובר למערכת לפברק פקק תנועה.

הבעיה עם פיברוק פקקים היא השימושים הזדוניים שאפשר לעשות בהם – גרימת פקקים אמיתיים, הסחת דעת לביצוע פעילות פלילית כמו פינוי נתיב בריחה לשודדי בנקים, והסטת כלי רכב רבים לאזור מסויים לשם פיגוע, למשל.

בוחרים פייסבוק

בחודש שבין 4.1-2.2 הוציאו המפלגות הישראליות כ-2 מיליון שקלים על פרסום בפייסבוק, חברת הריגול האזרחי האמריקאית שלא משלמת מסים בישראל, כך לפי ספריית המודעות של פייסבוק.

לפי ניתוח של העין השביעית, המפרסמת הגדולה ביותר היא מפלגת כחול-לבן, שהוציאה כמחצית הסכום, 928 אלף שקל – יותר מהעבודה-גשר-מרצ (379 אש”ח), ישראל-ביתנו (269 אש”ח) והליכוד (239 אש”ח) יחד. רוב הסכומים יוצאים על קידום מודעות מדפי חברי הרשימות, ולא מדפי המפלגות עצמן.

החתולים בדינג'אן ומלפוף בתוך קלפי בחירות 📸 עידו קינן
החתולים בדינג’אן ומלפוף בתוך קלפי בחירות 📸 עידו קינן

מקרב דפי הפייסבוק של הפוליטיקאים, המפרסם הגדול ביותר הוא לא ראש הממשלה בנימין נתניהו ולא ראש המפלגה הגדולה המתחרה בני גנץ אלא דווקא יאיר לפיד, שהעמוד הרשמי שלו הוציא 343 אש”ח על 39 מודעות, כשגנץ במקום השני עם 258 אש”ח, ועמיר פרץ במקום השלישי עם 209 אש”ח על 125 מודעות. דף הפייסבוק הפוליטי של נתניהו נמצא רק במקום הרביעי עם 183 אש”ח ו-121 פרסומות, ובמקום החמישי אביגדור ליברמן עם 171 אש”ח על 191 מודעות.

קונה רכבים לשנמוך

סוחר מכוניות רכש טסלה מודל S שנת 2017 עם פגם קל במסך התצוגה, במכירה פומבית שהחברה ערכה בנובמבר אשתקד, ובדצמבר מכר אותו לרוכש בשם אלק (השם המלא לא פורסם). המכונית נמכרה לסוחר, וממנו לאלק, עם פיצ’רי הנהיגה האוטונומית-למחצה Enhanced Autopilot ו-Full Self Driving Capability, שתומחרו יחד ב-8000$. בעדכון תוכנה שבוצע בדצמבר, שני הפיצ’רים הוסרו.

אלק פנה לטסלה לבדוק למה הפיצ’רים נעלמו, וזו התשובה שקיבל:

טסלה גילו לאחרונה מקרים של לקוחות שקיבלו גירסאות אוטופיילוט שלא שילמו עבורן. מאז בוצעה בדיקה לתקן את המקרים הללו. הרכב שלך הוא אחד מהרכבים שאוטופיילוט הותקן בו בטעות. בדקנו את היסטוריית הרכישה שלך ולמרבה הצער FSD הוא פיצ’ר שלא שילמת עבורו. אנו מתנצלים אל הבלבול. אם אתה עדיין מעוניין בפיצ’רים הנוספים הללו אנחנו יכולים להתחיל בתהליך של רכישת השדרוג.

זה לא נכון. לפי הדיווח של אתר ג’לופניק, הן הסוחר וגם אלק רכשו רכב שהוצג ככזה שיש בו את הפיצ’רים האמורים, גם בניירת וגם על גבי מסך הרכב. הסוחר עצמו סיפר לאתר שהשתמש בפיצ’ר ה-FSD מספר פעמים במהלך נהיגה. טסלה ביצעו את הבדיקה רק שלושה ימים אחרי שהסוחר רכש את הרכב, והסירו את הפיצ’רים רק אחרי שלקוח הקצה רכש אותו.

טסלה מודל S מוצגת בסן פרנסיסקו 📸 mariordo59 (cc-by-sa)

אלק ביקש לבדוק את העניין, ופנה לאיש מכירות של טסלה בשאלה: הוא מעוניין לרכוש טסלה משומשת, אבל לחסוך כסף ולא לרכוש את הפיצ’רים הנוספים. איש המכירות השיב בשלילה: “אם זה כבר הוסף וזו מכונית משומשת הם פשוט לא יסירו את זה”.

אלק הוא לא היחיד – רוכשי טסלה נוספים התלוננו על תקריות דומות. הסוחר שמכר לו את הרכב סיפר על מקרה נוסף שנתקל בו – הוא מכר לחותנו טסלה X P90D עם פיצ’ר בשם ludicrous speed package. חודשיים לאחר הרכישה, טסלה הסירו את הפיצ’ר, ובתשובה לתלונתו טענו שהוא לא שילם עבור הפיצ’ר.

החברה טרם מסרה תגובה לתקרית.

עוד על טסלה:


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

חדש: וירוס קורונה! 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לתוכנית 🔊

קורונהטק

מגיפת וירוס הקורונה החדש משפיעה גם על עולם הטכנולוגיה ונגזרותיו.

מנכ”ל אפל, טים קוק, הביע חשש שקורונה יפגע בעסקי החברה. בחברה סגרו חנות אפל אחת בסין וצמצמו את שעות הפעילות באתרי מכירה נוספים – וזמן קצר לפני שידור הפינה דווח כי החברה סגרה את כל חנויותיה ומשרדיה בסין עד לסוף השבוע הבא לפחות. לעומת זאת, בחברת פוקסקון, יצרנית האלקטרוניקה בחוזים הגדולה בעולם ויצרנית מפתח של אפל, הודיעו שקורונה לא יפגע ביעדי הייצור. הם ביקשו מהעובדים של המפעל בווהאן, שנסעו לבקר את משפחותיהם בחגים, לא לחזור בשלב זה למפעל. העובדים שכן הגיעו לעבודה במפעל קיבלו מסכות ועוברים בדיקות חום יומיות. 

משפיעני רשת שהתקנאו בהצלחה הוויראלית של וירוס הקורונה החדש רוכבים עליו אל הטראפיק, “מעלים מודעות” ו”מספקים טיפים” לציבור, ומצטלמים עם הפיס הלוהט של העונה: מסיכות.

עשרות “סרטי שנה חדשה” סיניים, שוברי קופות פוטנציאליים, אמורים היו לעלות על המסכים ברחבי סין ב-25.1, היום הראשון של פסטיבל האביב, חג השנה החדשה הסיני. אולם בימים קורוניים אלה הסינים לא נוהרים אל האולמות: האקונומיסט מדווחים שרבים מהצופים החלו להחזיר כרטיסים שרכשו אונליין; המפיקים משכו את סרטיהם כדי לא לסכן את הצופים; ובתי הקולנוע בבייג’ינג נסגרו לתקופה בלתי מוגבלת.

כרזת הסרט הסיני "אבוד ברוסיה"
כרזת הסרט הסיני “אבוד ברוסיה”

זו ההזדמנות של שירותי ההזרמה (סטרימינג), שבדרך כלל מתבססים על תכני טלוויזיה ישנים. בחברת הואנשי מדיה הקרינו את “אבוד ברוסיה”, אחד מסרטי השנה החדשה המבטיחים, בשירות ההזרמה שלהם, ודיווחו על 180 מיליון צפיות בשלושה ימים, 49 מיליון יותר מאלו שקנו כרטיסים לפסטיבל האביב ב-2019 – נתונים שעשויים להביא מפיקים נוספים לבחור בפלטפורמות מקוונות על חשבון אולמות קולנוע גם אחרי שווירוס הקורונה ידעך.

ובחדשות 1984: הגלובל טיימס הסיני מדווחים שרשויות בכפרים וערים ברחבי סין משתמשים ברחפני כריזה לעודד אנשים לחבוש מסיכות ולהיכנס לבתים.

מתוך הסרטון:

כן, דודה, זה הרחפן מדבר אליך. לא כדאי לך להסתובב בלי לחבוש מסיכה. כן, עדיף שתחזרי הביתה ואל תשכחי לשטוף ידיים. את רואה שאמרנו לאנשים להישאר בבית ובכל זאת את מסתובבת בחוץ. עכשיו רחפן מסתכל עליך

דוד, אלו זמנים לא רגילים. למה יצאת החוצה בלי לחבוש מסיכה? השלג ימיס את עצמו בעוד כמה חודשים, נכון? האם לא נוח יותר להישאר בבית, עם אוכל ושתייה? למה אתה תמיד יוצא החוצה? תוכל לסדר את זה בעוד כמה ימים. אל תצחק. עכשיו קח את העגלה שלך ולך הביתה מיד. אל תצא החוצה אם זה לא חיוני. אתה רואה שאתה אפילו לא חובש מסכה. על מה אתה מסתכל? לך הביתה עכשיו! תנוח היטב בבית. אנחנו בזמנים לא רגילים. כן, חזור הביתה

הבחור עם המעיל הוורוד על האופנוע שלך! כן, אתה! חבוש את המסכה שלך. איפה המסכה שלך? חבוש את המסכה!

היפה והחתיך, ראיתי ששניכם הבאתם איתכם מסיכות. חיבשו את המסיכות שלכם.

היי, נשים יפות וצעירות שאוכלות והולכות! שימו את המסכות שלכן. מהר! אתן יכולות לאכול בבית.

היי ילד! אנחנו בזמנים לא רגילים! אל תסתובב בחוץ! אתה אפילו לא חובש מסיכה! מהר, לחזור הביתה! וירוס קורונה הוא מאוד רציני.. רוץ!! אל תצא החוצה. הישארות בבית תורמת לחברה”.

נצחונות פרטיות על פייסבוק ואווסט

🤦 פייסבוק שילמו 550 מיליון דולר במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית באילינוי על השימוש שלהם בטכנולוגיות זיהוי פנים, כך דיווחו בדוח הרבעוני Q4’19 [פדף], שהביא לירידה של 5% במניית החברה ביום חמישי.

פייסבוק מפעילים מאז 2010 שירות בשם “tag suggestions”, שמזהה אנשים בתמונות שמשתמשים העלו ומציע לתייגם. בגלל חוקי הפרטיות באירופה, פייסבוק כיבו את השירות לאירופאים בין 2012-2018, והחזירו אותו כשירות בחירה. במסגרת פשרה עם רשות הסחר הפדרלית (FTC) ב-2019, שבה פייסבוק שילמו 5 מיליארד דולר, הם גם הסכימו לספק “הודעה ברורה ובולטת” לגבי טכנולוגיות זיהוי הפנים, ולהשיג הרשאות לכל שימוש חדש שהם עושים בטכנולוגיות הללו.

התובעים מאילינוי הגישו את התביעה ב-2015, וטענו בה שהשירות מפר חוק פרטיות ביומטרי באילינוי בכך שהוא קוצר מידע על פנים מתמונות של משתמשים בלי רשותם ובלי לומר להם כמה זמן המידע נשמר. פייסבוק אמרו שאין אמת בטענות, הפסידו ב-2018 בבית משפט פדרלי בסן פרנסיסקו וב-2019 הפסידו בערעור, והסכימו לשלם במסגרת הסכם הפשרה סכום שעומד על 0.086% משווי החברה לפני הירידה בעקבות הדיווח הרבעוני.

🕵️ השבוע נחשף בתחקיר של PC מגזין ומאד’רבורד כי האנטיווירוס החינמי Avast הוא למעשה רוגלה. תוסף הגלישה הבטוחה של אווסט אסף פרטים על הרגלי הגלישה של המשתמשים, והחברה מכרה אותם לחברות שונות, ובהן גוגל ומיקרוסופט. הביקורת הציבורית גרמה לאווסט לסגור את פעילות הרוגלה ומכירת המידע תוך שלושה ימים.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

🔇 סונוס נ' הסביבה: משביתים מוצרי אודיו תקינים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

“קיימות לא עומדת למו”מ”, נכתב באתר של יצרנית ציוד האודיו סונוס, אבל בחודש האחרון הצליחו בחברה לדרוך על איכות הסביבה פעמיים. הפעם הראשונה, שעלתה לדיון בסוף דצמבר, עסקה בתוכנית הטרייד-אפ של סונוס, שקראו ללקוחות להשבית מוצרים מהקווים הישנים ביותר של החברה, ולקבל הנחה גדולה של 30% על מוצרים חדשים.

הבזבזנות מובנית במודל העסקי של יצרניות חומרה רבות, שמעודדות שדרוגים תכופים, גם אם הם אינם נחוצים. אבל סונוס הצליחו להגדיל את הפגיעה בסביבה אפילו יותר. כאשר אייפון מוציאים דגם חדש ומעודדים אתכם לרכוש אותו, למרות שאין לכם שום בעיה להמשיך עם הדגם הקודם, אתם יכולים למכור או למסור את המכשיר הישן לשימושו של מישהו אחר. אולם כאשר אתם קונים מכשיר חדש בתוכנית של סונוס, המכשיר הישן מפסיק לעבוד.

המתגלץ’ דווין ווילסון, שלדבריו עובד בעסק לרישמוש ומיחזור פסולת אלקטרונית, סיפר שהוא רואה בעבודה המון מכשירי סונוס משומשים במצב מצוין – שהושבתו במכוון ובאופן סופי. כדי לקבל את ההטבה על המכשיר החדש, הוא סיפר, הלקוחות התבקשו להעביר את המכשיר הישן ל”מצב מיחזור”, שם מכובס לתוכנה שמופעלת על המכשיר, סופרת לאחור 21 יום, ובסיומם הופכת אותו ללבנה (bricking), שאי אפשר לעשות איתה דבר מלבד כמשקולת נייר. הפגיעה אינה רק בתוכנה של המכשיר, אלא גם בהכנסת המכשיר לרשימה שחורה בשרתי סונוס, כך שלא יוכל לתקשר איתם, לקבל עדכוני תוכנה וכיוצא בזה. בנוסף, סיפר ווילסון שמצא בפורומים תלונות של אנשים שהפעילו את “מצב המיחזור” בטעות, ונאלצו לזרוק את המכשיר ולקנות חדש.

סונוס ניסו להסביר את עצמם בעמוד פרטי התוכנית: “לקחת את המכשיר שלכם למתקן מיחזור פסולת אלקטרונית מקומי מורשה זו הדרך הכי ידידותית לסביבה להיפטר ממנו”. סונוס מטעים את המשתמשים: מיחזור צורך אנרגיה ומייצר פסולת, והוא הדרך הכי ידידותית להיפטר ממכשיר שלא עובד. מכשיר שעובד אפשר למכור או למסור לאדם אחר, שישתמש בו במקום לקנות אחד חדש.

מסונוס נמסר אז בתגובה לוורג’:

לכמה מהמוצרים הישנים הללו אין כוח העיבוד והזכרון לתמוך בחוויית סונוס מודרנית. עם הזמן, הטכנולוגיה תתפתח בדרכים שהמכשירים הללו לא יוכלו לתמוך בהן. […] עבור אלו שרוצים לעשות טרייד-אפ למוצרים חדשים, חשנו שהפעולה האחראית ביותר היא לא להציג אותם מחדש ללקוחות חדשים, שאולי לא יודעים את ההקשר שלהם כמוצרים בני 10+.

תגובת סונוס למחאה נגד “מצב המיחזור”

התגובה הזאת מופרכת: מי שרוצה להמשיך להשתמש במכשירים ישנים ללא יכולות חדשות רשאי ויכול לעשות זאת. מי שרוצה למכור מכשירים ישנים רשאי ויכול לעשות זאת. המגבלה חלה רק על מי שרוצה להשתתף בתוכנית הטרייד-אפ, ואם סונוס רוצים למנוע מהם למכור מכשירים ישנים בלי ההקשר, שיאספו את המכשירים וימכרו אותם משומשים בעצמם, עם הקשר. מה שסונוס באמת רצו זה לפגוע בשוק היד-שנייה של המוצרים היקרים שלהם, כדי להניע אנשים לקנות חדשים.

(בהמשך הודו בסונוס כי הם יכולים להחזיר את המכשירים לפעולה, אולם יעשו זאת על בסיס פרטני לפניית לקוחות ולא באופן גורף).

רמקול של סונוס בדרך לפח האשפה של ההיסטוריה 📸 אתר סונוס (צילום המחשה)

השבוע החליטו סונוס על צעד נוסף לפגיעה בסביבה ובתדמית שלהם, והודיעו על הפסקת העדכונים והפיצ’רים החדשים למכשירים ישנים, שיצאו בשנים 2011-2015, החל מחודש מאי הקרוב. סונוס היא כמובן לא החברה היחידה שמפסיקה תמיכה במוצרים ישנים, אבל בסונוס כמו בסונוס, אם אפשר להגדיל את הנזק, למה לא: בהודעה לבעלי המכשירים הישנים נכתב כי “מאחר שסונוס היא מערכת, כל המוצרים עובדים על אותה תוכנה. אם מוצרים מודרניים יישארו מחוברים למוצרים ישנים אחרי מאי, גם הם לא יקבלו עדכוני תוכנה ופיצ’רים חדשים”.

“יש לכם בחירה”, כתבו בסונוס, ונתנו הצעה שאי אפשר לסרב לה: להמשיך להשתמש במוצרים ישנים ולאבד את התמיכה, ובהמשך לחוות שיבוש בשירותים ובפונקציונליות של המכשיר; או לשדרג למכשיר חדש ב-30% הנחה בתוכנית הטרייד-אפ הידועה לשמצה.

בעקבות הסערה הציבורית (וירידה של 7% במניית החברה במהלך השבוע), הבינו בסונוס את הנזק וניסו לתקנו. המנכ”ל פטריק ספנס התנצל והודיע שאמנם לא יצאו עדכונים חדשים למכשירים הישנים, אבל כל מוצרי סונוס ימשיכו לפעול גם אחרי מאי: “אנחנו עובדים על דרך לפצל את המערכת שלכם כך שמכשירים מודרניים יעבדו יחד ויקבלו עדכונים, בעוד מכשירים ישנים יעבדו יחד ויישארו במצבם הנוכחי”. בנוגע למכשירים הישנים אמר ספנס: “אנחנו לא הופכים אותם ללבנים, אנחנו לא דוחפים אותם להפסיק לעבוד, ואנחנו לא לוקחים אותם מכם. […] אנחנו מתחייבים לשמור אותם מעודכנים בתיקוני באגים וטלאי אבטחה ככל שזה יתאפשר”.

משני


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה ליוני בראל והדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

לדף הבא →