ישראל ואיראן בסייברמלחמה 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 23.5.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

ישראל ואיראן מתכתשות בסייבר

דגל איראן-טוויטר 🖼️ to the People All Power (cc-by-nc) ישראל ואיראן נכנסות לסייברמלחמה. אחרי שאיראן ניסתה לסייברתקוף את מתקני המים של ישראל, זו סייברתקפה את נמל שאהיד ראג’עי ושיתקה אותו ליותר מ-10 ימים. בשני המקרים, התשתיות קריטיות אך לא צבאיות – כי סייברמלחמה יכולה להתנהל גם מול העורף, ולאורך זמן.

ביום חמישי בוצעה סייברמתקפה על אלפי אתרי אינטרנט ישראליים, שבה קבוצת ההאקרים הפרו-פלסטינים שהזדהתה בשם Hackers of Savior שתלה באתרים סרטון שמראה את תל אביב בוערת. זו לא מתקפה מתוחכמת שמצריכה משאבים של מדינה, אלא מתקפת גורי האקרים פשוטה נגד חברת אחסון האתרים הגדולה Upress. לטענת יופרס, התקיפה בוצעה דרך חולשת אבטחה בתוסף וורדפרס, פלטפורמת קוד פתוח לניהול אתרי תוכן. יופרס טוענים עוד, מבלי להציג ראיות, שהמתקפה בוצעה על ידי האקרים איראניים.

אף שמדובר במתקפה פשוטה, הנזק שלה יכול להיות עצום – גם תדמיתית ומורלית, וגם בפגיעה בפעילות של עסקים רבים בתקופת הקורונה, שממילא קשה מבחינה כלכלית עבור רבים.

השחתת אתרים ישראליים במתקפה על Upress 🖼️ מולי באהר
השחתת אתרים ישראליים במתקפה על Upress 🖼️ מולי באהר

עוד בנושא: ראיון עם מייסדי אוטוריו על מתקפות סייבר על תשתיות ותעשייה (🐱‍💻 סייברסייבר ע02פ25)

עד שימציאו בני אדם יותר טובים

נשיא ישראל רובי ריבלין בהאקתון לזכר מיכל סלה 🖼️ בית הנשיא

מיכל סלה נרצחה על ידי בעלה. אחותה לילי בן עמי אירגנה, יחד עם “קודה”, קהילת in.dev ופורום מיכל סלה, את האקתון Safe@Home לפתרונות טכנולוגיים למניעת אלימות נגד נשים.

הפיתוח הזוכה הוא Stay Tuned, יישומון חדשות שמסתיר בתוכו אפשרות להזעיק עזרה בלי ידיעת הבעל המכה. מפתחי סטיי טיונד זכו ב-33 אלף ש”ח לפיתוח המיזם, לצד מנטורינג וחשיפה בארץ ובעולם.

עוד בנושא: ראיון עם רותם שוחט, מפתחת יישומון סקורה שעוזר לנשים במקומות לא-בטוחים (שׁרת התרבות ע01פ23)

ובתפקיד ד”ר פאוצ’י: ג’וליה רוברטס

סלבים שמשתמשים בסלביותם להפיץ שטויות, קונספירציות וחדשות כזב ברשתות החברתיות זה גרוע מספיק, ועכשיו גם יש מגיפת קורונה. אבל יש סלבים שמתגייסים להפצת מידע אמין.

ג'וליה רוברטס 🖼️ Neon Tommy (cc-by-sa)
ג’וליה רוברטס 🖼️ Neon Tommy (cc-by-sa)

במסגרת קמפיין “העבירו את המיקרופון“, מספר סלבים יעבירו את ניהול חשבונות הסושיאל שלהם למומחים. בין הסלבים: מילי בובי בראון, דייויד אוילואו, ג’וליה רוברטס, יו ג’קמן וריטה ווילסון, שהיא ובעלה טום הנקס לקו בקורונה.

בין המומחים: ד”ר אנת’וני פאוצ’י, מנהל המוסד הלאומי לאלרגיות ומחלות מדבקות וחבר צוות-הפעולה נגד הקורונה של הבית הלבן; אלן ג’ונסון-סירליף, לשעבר נשיאת ליבריה, שהתמודדה עם מגיפת האבולה; ביל פריסט, רופא וסנטור לשעבר; ומינוש שפיק, מנהלת ה-London School of Economics.

סרטון קמפיין #PasstheMic

אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (Go@podcasti.co) או בטלפון (053-7337419), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co

הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

האקרים מאיימים לשפוך מידע סודי על טראמפ, ליידי גאגא ופייסבוק אם לא יקבלו 42 מיליון$ 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 16.5.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

פייסבוק הטמיעו גיף

בזמן שאומת הרשת מתווכחת אם אומרים גיף או ג’יף, פייסבוק בלעו את אתר הגיפים הפופולרי גיפי (Giphy) ב-400 מיליון דולר, לפי דיווח של אקסיוס.

גיף הוא פורמט גרפי שמאפשר יצירת הנפשה/וידאו. הגיף אנימיישן הפך, לצד האמוג’י (רגשונים), לאמצעי ביטוי פופולרי שמשתמש בממים וברפרנסים לתרבות פופולרית. הוא משמש מתגלצ’ים ברשתות חברתיות ובתוכנות מסרים מידיים, ואלו, כמו גם יצרני מקלדות וירטואליות, הטמיעו חיפוש והטמעת גיפים ישירות מתוך התוכנה/יישומון, כדי לחסוך לגולשים יציאה למנוע חיפוש חיצוני.

זין על כולכם, אנחנו פייסבוק עכשיו 🎞️ גיפי

גיפי הוקם ב-2012 על ידי ג’ייס קוק ואלכס צ’אנג כמנוע חיפוש לגיפים מונפשים, ובהמשך הפך למאגר גיפים מונפשים שהמשתמשים העלו, אשר ניתן להטמיע או להוריד ולשתף. מאחר שגיפים מונפשים רבים מורכבים מתכני בידור ותרבות של גופי תוכן גדולים, גיפי יזמו שת”פים עם גופי תוכן כאלו, כדי להגדיל את מאגר הגיפים תוך כדי עקיפת סכסוכי זכויות יוצרים, ויצירת הכנסות מתוכן ממותג. החברה גייסה לאורך השנים 150 מיליון דולר ממשקיעים.

שירות גיפי הוטמע כספק גיפים בפלטפורמות שונות, ובהן הפלטפורמות של פייסבוק שליטת שוק הסושיאל (הרשת החברתית פייסבוק, פייסבוק מסנג’ר, אינסטגרם ו-וואטסאפ), שלפי הודעת הרכישה הרשמית אחראית כבר עכשיו ל-50% מהתעבורה של גיפי. לפני מגיפת הקורונה, פייסבוק וגיפי ניהלו מגעים לשותפות, אך אלו הובילו בסופו של דבר לרכישה, אסטרטגיה ותיקה של פייסבוק, שקונים או מעתיקים שירותים פופולריים שעלולים לאיים על מעמדם. פייסבוק מרוויחים מהשת”פ הזה חברה עם מאות מיליוני משתמשים יומיים שמשתפים מיליארדי גיפים, וגישה למידע על משתמשים בגופים מתחרים שגיפי מוטמע בהם – ובהם טוויטר וסלאק. הדבר העלה חשש בקרב משתמשי סיגנל, יישומון המסרים המידיים המוצפן והמאובטח, שגם בו מוטמע גיפי. אולם מייסד סיגנל, מוקסי מרלינספייק, הרגיע והסביר כי “סיגנל כבר משתמש בשיטה משמרת פרטיות למנוע מספקי חיפוש גיפים לקבל מידע על משתמשים”, והפנה לפוסט של סיגנל מ-2017 שמסביר את המנגנון הטכני.

כופרה של 42 מיליון$

כופרה היא נוזקה שמצפינה את קבצי המחשב שנדבק בה, ודורשת תשלום (בדרך כלל בביטקוין, מטבע מבוזר שמקשה על איתור בעליו) כדי לשחרר את ההצפנה. הרבה מתקפות כופרה פונות לאנשים פרטיים ועסקים קטנים, שלעתים קרובות מעדיפים לשלם ואפילו לא לערב את רשויות החוק, משום שהכופר נמוך מהמחיר של שיתוק העסק, תשלום למומחי מחשוב והתעסקות עם המשטרה ומערכת המשפט.

אבל לפי זידינט, במקרה של הכופרה REvil (Sodinokibi), כנופיית ההאקרים שעומדת מאחוריה מנסה לסחוט מיליונים מפירמת העו”ד הניו יורקית Grubman Shire Meiselas & Sacks, המתמחה בתחומי התקשורת והבידור. בחברה אישרו לעיתון תעשיית הבידור וראייטי את הפריצה, ואמרו שהם דיווחו ללקוחות וגייסו מומחים עולמיים לפתור את הבעיה.

בפוסט פומבי שפורסם בדארקנט, ההאקרים דרשו 21 מיליון דולר – או שישפכו לרשת 756 גיגהבייט של פרטי התקשרות, חוזים, תכתובות אישיות ומסמכי NDA של לקוחות מפורסמים של GSMS, ובהם חברת הריגול האזרחי פייסבוק; המוזיקאים מדונה, ליידי גאגא ואלטון ג’ון; השחקנית, הזמרת ומייסדת אפקט ברברה סטרייסנד, ברברה סטרייסנד; ואחד דונלד טראמפ, יזם נדלן ומשתתף ריאלטי שלפי וויקיפדיה משמש בתפקיד נשיא ארה”ב. ההאקרים צירפו צילומסך של תיקיות ווינדואוז עם שמות הלקוחות.

ההאקרים הקציבו לעיסקה שבוע, ולאחר מכן דיווחו כי החברה הסכימה לשלם רק 365 אלף $ – ועל כן הם מכפילים את דרישתם ל-42 מיליון דולר ומוציאים להורג חטוף ראשון – פרסום ארכיון בן 2.4 גיגהבייט של מסמכים שקשורים לליידי גאגא, רובם חוזים שעוסקים בהופעות, ממתגים (מרצ’נדייז) והופעות טלוויזיוניות.

אותה כנופיית האקרים תקפה מוקדם יותר השנה את טרוולקס (Travelex) הבריטית, רשת צ’יינג’ים לתיירים בשדות תעופה ואתרי תיירות. החברה שילמה להאקרים כופר של 2.3 מיליון $ בביטקוין כדי לשחרר את קבציה, שלושה חודשים לפני שקרסה.

השר לענייני השלמת מילים בסלולר

ממשלת נתניהו הקרובה עומדת להיות גדולה במיוחד, עם ריבוי שרים, סגנים ומשרדים מומצאים, כמו המשרד להשכלה גבוהה שהוצע בשלב מסויים (הערכת חדשות 13 מדברת על עלות של 720 מיליון ₪ ב-4 שנים). אומת הרשת המציאה כמה משרדים חדשים ונחוצים:

את ואני והממשלה הבאה 🎨 עמיר שיבי (מבוסס על תצלום של אוליבייה פיטוסי)

אסכולה מתחרה מבוססת על משחק הטוויטר האהוב, להתחיל להקליד משהו ולתת להשלמת המילים האוטומטית של הסלולרי להשתולל. “תכתבו ‘השר לענייני’ ותנו למקלדת להשלים. בואו נקים ממשלה אלטרנטיבית!”, כתבה נעמה נחליאל, אחת מרבים שהציעו את המשחק.

בין המשרדים שהטופשה המלאכותית המציאה:


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

קורונהטק: מלשינון אבטלה, חשיפה ב-NSO ושיחות עם צלופחים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 9.5.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

רייג’ אגנסט ד’ה מלשינון

אפשר להסתכל על ביזה בזמן משבר בשתי דרכים:

1) פשע בנסיבות מחמירות, שמצדיק אכיפה קשה כולל ירי על מנת לפצוע, וענישה חמורה בבית המשפט.

2) אמצעי הישרדות למי שהמשבר הותיר אותם בלי אמצעי מחייה בסיסיים.

מי שמתלבטים בין השניים כדאי שיזכרו שלאורך ההיסטוריה, תאגידים ועשירים תמיד ניצלו משברים לבצע ביזה בסגנון צווארון לבן – הפקעת מחירים, הפקרת עובדים, עבירה על חוקים שלא ייאכפו והפעלת לובי לקבלת סיוע מהמדינה על חשבון עסקים קטנים. עוד כדאי שיזכרו שבהם לא נהוג לירות על מנת לפצוע.

דוגמה לכך אפשר לראות במגיפת הקורונה. ארגוני עובדים מאשימים גופים עסקיים, ובהם גם תאגידי טכנומידע עצומים, בכך שהם מאלצים את העובדים להמשיך לעבוד מבלי לדאוג להם לאמצעי הגנה נאותים מפני המגיפה, חופשה בתשלום אם הם נשלחים לבידוד ועוד. עובדים מפחדים לעמוד על זכויותיהם בתקופה הזו – באפריל נעלמו 20.5 מיליון משרות בארה”ב והאבטלה זינקה ל-14.7%, שיעור שיא מאז השפל הגדול.

מדינת אוהיו הבהירה באיזה צד היא נמצאת – והאקר אנונימי הציב את עצמו מנגד. אוהיו הציבה באתר תשלומי האבטלה שלה טופס לדיווחי הונאות קורונה, וביקשה ממעסיקים להלשין על עובדים שמסרבים לעבוד בזמן המגיפה – כדי שהיא תוכל לשלול להם את דמי האבטלה. ההאקר האנונימי כתב סקריפט שמייצר אוטומטית תלונות כאלו ומגיש אותן לרשות – ושיחרר אותו ברחבי האינטרנט, כדי שאומת הרשת תשתמש בו להציף את המערכת בתלונות מפוברקות ותקשה על עיבוד התלונות האותנטיות, מה שיעכב או ימנע שלילת דמי אבטלה מסרבני עבודה.

הסקריפט לוקח את שם העסק הוא מרשימת 100 המעסיקים הגדולים במדינה, ויוצר שמות פיקטיביים וכתובות אקראיות באמצעות אשפים חינמיים שזמינים ברשת. לאחר מכן הוא מתגבר על אמצעי ההגנה מהצפה באתר האבטלה ומגיש את התלונה.

ההאקר הסביר לאתר מאד’רבורד: “די פשוט להיכנס לעמוד ולמלא אותו, אבל זה לא יצטבר למספיק נתונים לגרום לעצירת גלגלי השיניים של המדינה. זה צריך להיות כל כך הרבה נתונים שהיכולת שלהם לחקור את ה’הונאות’ הללו תיפגע”. לדבריו, “אני לא יודע אם אנשים באמת יפיצו וישתמשו. אני מקווה שבין אם הם ישתמשו בקוד הספציפי הזה או לא, הם יראו שאנשים יכולים לנקוט פעולה ישירה נגד תוכנות הלשנה כאלו, ושיצירה והפצה של כלים קטנים כאלו בקרבנו יכולות לסייע”.

הסקריפט כנראה הצליח לעשות נזק ניכר, וביום שישי הקשיחו אנשי האתר את ההגנה והטמיעו CAPTCHA של גוגל, שקשה יותר לעקיפה. ההאקר אמר בתגובה שימשיך לעדכן את הסקריפט כדי לעקוף זאת.

מלינדה מאן לפני ואחרי הירידה מספינת הקרוז Holland America 📷 הפייסבוק של מאן

ועוד על זכויות עובדים בתקופת הקורונה: מלינדה מאן, עובדת צוות בידור בספינת הקרוז Holland America, ושאר 800 אנשי הצוות, לא דרכו על קרקע מאז ה-13/3, יום לפני שאחרון הנוסעים ירד מהספינה. בתקופה הזאת, אנשי הצוות לא קיבלו שכר, ונאלצו לשלם 10$ לגיגהבייט בחיבור אינטרנט מפוקפק שנפל כל 20-30 דקות ולקח כמה דקות לחזור ולהתחבר, כפי שסיפרה מאן בפוסט ברדיט.

לדברי מאן, אין חולים על הסיפון – “או לפחות, לא הודיעו על כך. כולם נבדקים לחום פעמיים ביום”. למרות זאת, למרות שיש לה אזרחות אמריקאית, ולמרות שהיא הסכימה להיכנס לבידוד, ה-CDC לא התיר לספינה להוריד אותה ואנשי צוות אחרים מאז ה-27/4.

אתמול היא הורשתה סוף סוף לרדת ליבשה.

הצצה לרוגלה

שר הבטחון, נפתלי בנט, מבקש להפעיל בישראל כלי שהוא מכנה “קורונומטר” – תוכנת ריגול שתוזן בנתוני איכון סלולרי שבידי המדינה, כלומר השב”כ, ותאפשר לנטר מגעי קורונה. בנט סירב לומר את שם החברה שעומדת מאחוריו, ורפאלה גויכמן חשפה בדה-מרקר שמדובר בחברת הסייברריגול האזרחי הישראלית הלגיטימית NSO גרופ, שמציעה למספר מדינות את הכלי, המכונה פלמינג (האם על שם אלכסנדר פלמינג, מגלה הפנצילין, או על שם איאן פלמינג, מחבר ספרי ג’יימס בונד?).

חוקר האבטחה בוב דיאצ’נקו גילה ברשת מאגר נתונים של פלמינג, שיושב על שרת של שירותי ענן של אמזון בגרמניה, כשהוא אינו מוגן בסיסמה ופתוח לכל. המאגר הכיל שישה שבועות של איכוני מידע מ-10/3-23/4, ומועדים ומיקומים של “מטרה” שאולי באה במגע עם נשא פוטנציאלי של קורונה, ואורך המפגש. מידע האיכון נגע לישראל, רוואנדה, איחוד האמירויות וסעודיה.

דיאצ’נקו מאמין שהמידע באתר היה מידע דמה, ולא נתונים אמיתיים על חולים. זו גם טענת NSO, שאמרו לטקקראנץ’ כי המערכת נועדה להדגמת הטכנולוגיה, והכחישו שהמידע נחשף בגלל טעות אבטחה.

אם המאגר אכן לא היה סודי ואכן לא נחשף בגלל טעות אבטחה – לא ברור למה NSO חסמו את הגישה אליו אחרי שדיאצ’נקו דיווח להם על כך.

NSO הואשמה על ידי ארגוני זכויות אדם באספקת שירותי הריגול שלה למשטרים דכאניים, שהשתמשו בהם נגד אקטיביסטים ודיסידנטים; פייסבוק, שלא אוהבת תחרות בתחום הריגול האזרחי, אף תובעת את NSO על ריגול אחר משתמשי וואטסאפ, יישומון המסרים המידיים של ענקית הטכנומידע. תביעה נוספת הוגשה על ידי הסעודי עומר עבד אלעזיז אלזהראני, שטוען שהרוגלה של NSO שימשה את שלטונות סעודיה לעקוב אחרי חברו, העיתונאי הסעודי ג’מאל חשוקג’י, שהיה ביקורתי כלפי השלטון, ולהחליט על ההתנקשות בחייו.

צלופחים כן שוכחים


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

🔥 אילן מאסק שרף 14 מיליארד $ בציוץ 👨🏿‍🎤 ג’יי-זי לא מרוצה 🎞️ אולמות הקולנוע נלחמים ברשת 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 2.5.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

Show Must Stay Home

הבכורה של “טרולים בהופעה עולמית”, סרט ההמשך של הסרט המצויר “טרולים”, התרחשה ב-10/4. בשלושה שבועות הכניס הסרט 100 מיליון דולר – יותר מההכנסות ש”טרולים” הראשון הביא בחמישה חודשי הקרנות בקולנוע. ההישג הזה מרשים במיוחד כשמגלים שסרט ההמשך בכלל לא הוקרן בקולנוע – מאחר שהריחוק החברתי הביא לשיתוק אולמות הקולנוע, אולפני יוניברסל החליטו להשיק את ההופעה העולמית ישירות לשירותי ההזרמה, במחיר של 20$ לצפייה בחלון של 48 שעות.

כרזת הסרט "טרולים בהופעה עולמית"
כרזת הסרט “טרולים בהופעה עולמית”

במשך שנים, האולפנים נדרשו לתת לאולמות חלון בלעדיות של 2-3 חודשים לפני מעבר להקרנות ביתיות, וניסו לשנות זאת במו”מ. יוניברסל ניצלו את הזדמנות הקורונה לבצע את הניסוי באופן חד-צדדי. הוול סטריט ג’ורנל מסביר שהסיבה היא, כמובן, כלכלית: האולפנים מקבלים כ-80% מהכנסות ההשכרה הדיגיטלית, לעומת 50% בלבד מההקרנה הקולנועית. הפקת סרט ההמשך עלתה ליוניברסל 90 מיליון, והרווח משלושת השבועות הראשונים עומד על יותר מ-77 מיליון דולר. זה קצת יותר מהנתח של יוניברסל מההקרנות הקולנועיות של הסרט הראשון, שמכר ב-153.7 מיליון דולר בקופות בכל חמשת חודשי ההקרנה. לפי סקר של יוניברסל, 51% מהצופים באינטרנט אמרו שבוודאות היו הולכים לראות את הסרט בקולנוע, אם היתה אפשרות כזו, וכ-20% אמרו שהם אף פעם או כמעט אף פעם לא שוכרים סרטים דיגיטלית.

בעלי האולמות רואים במהלך בגידה, וחוששים שאולי כלל לא יהיה בהם צורך גם אחרי חלוף הריחוק החברתי. כשהמהלך הוכרז במרץ – האולמות טרם נסגרו לגמרי אז – הם האשימו את יוניברסל בניצול של המגפה לקידום מהלך ההשתחררות מהאולמות. ג’ון פית’יאן, מנכ”ל ההתאחדות הלאומית של בעלי תאטראות, אמר אז כי “מספר מוגבל של יוצאים מן הכלל לא באמת יוצרים מודל עסקי שונה”. אולם בעקבות ההצלחה של המופע העולמי, יוניברסל הבהירו שהדברים לא ישובו לקדמותם. ג’ף של, ראש חטיבת אן.בי.סי-יוניברסל שמחזיקה באולפנים, אמר: “התוצאות של ‘טרולים בהופעה עולמית’ העפילו על הציפיות שלנו, והדגימו את הוויאביליות של PVOD [ר”ת של premium video on demand]. ברגע שהאולמות ייפתחו מחדש, אנחנו מצפים לשחרר סרטים בשני הפורמטים [קולנוע והזרמה; ע”ק]”.

בעקבות ההכרזה, אולמות הקולנוע משיבים מלחמה: AMC וריגל אנטרטיינמנט, שתי רשתות בתי הקולנוע הגדולות בצפון אמריקה, הודיעו השבוע שיחרימו סרטים של יוניברסל בעקבות ההחלטה הזאת. 

ראשונים היו AMC, שלהם 8200 מסכים ב-661 אולמות קולנוע בארה”ב, בנוסף ל-2200 מסכים ב-244 אולמות באירופה. מנכ”ל הרשת, אדם ארון, הודיע על החרם במכתב פתוח ליו”רית יוניברסל פיקצ’רז, דונה לנגלי. “אנחנו מאוכזבים, אבל ההערות של ג’ף בנוגע לצעדים והכוונות החדצדדיים לא הותירו לנו ברירה. לפיכך, באופן מיידי, AMC לא יקרינו יותר אף סרט של יוניברסל באף אחד מהאולמות שלנו בארה”ב, אירופה או המזה”ת. המדיניות הזאת חלה על כל סרטי יוניברסל, נכנסת לתוקף היום, ועם פתיחתם מחדש של האולמות שלנו, אינה איום חלול או כזה שלא חשבנו עליו היטב”.

למחרת הצטרפו סינוורלד, הבעלים של רשת ריגל, עם 7211 מסכים ב-549 אולמות בארה”ב. “הצעד של יוניברסל לגמרי לא ראוי, ואין בו שום תום לב של התנהלות עסקית, שותפות ושקיפות”, נמסר מסינוורלד, הבעלים של ריגל. “יוניברסל החליטו חד-צדדית לשבור את ההבנה בינינו, ועשו זאת בשיא משבר ה-Covid-19, כשהעסק שלנו סגור, יותר מ-35 אלף עובדינו בבית, וכשאין לנו עוד תאריך ברור לפתיחה מחדש של הקולנוע”. בסינוורלד מבהירים שהחרם חל רק על סרטים שלא יכבדו את חלון הבלעדיות של 3 חודשים, “משום שאין בזה הגיון כלכלי עבורנו”.

בין הסרטים הבולטים שעלולים להיות מוחרמים נמצאים סרטי ההמשך בסדרות מהיר ועצבני, המיניונים ופארק היורה.

עוד נפגעים כלכלית ממגיפת הקורונה הם מוזיקאים, בגלל ביטול הופעות. פלטפורמת המוזיקאים המקוונת בנדקאמפ עשתה מחווה ליוצרים, והודיעה שלא תגבה את העמלה שלה מהכנסותיהם ביום שישי ה-20/3. ביום שישי רגיל, הקהילה רוכשת 47 אלף פריטי מוזיקה וממתגים (מרצ’נדייז), אולם בשישי של המבצע הקהילה רכשה 800 אלף פריטים – בשיא נמכרו 11 פריטים בשנייה – והוציאה 4.3 מיליון דולר, פי 15 מיום שישי רגיל. בבנדקאמפ חזרו על המבצע אתמול, ויקיימו אותו גם בימי שישי הראשונים של החודשיים הבאים, 5/6 ו-3/7.

ציוצים יקרים

השבוע למדנו שציוץ בטוויטר יכול לעלות בין 69 מיליון ל-14 מיליארד דולר.

למחיר הנמוך מביניהם אחראי ירון אורן-פינס. כשנשיא ארה”ב דונלד טראמפ (✔️ נבדק על ידי פוליטיפאקט) צייץ ב-27/3 לג’נרל מוטורז ופורד “תתחילו לייצר מנשמים, עכשיו!”, אחת מאלפי התגובות הגיעה מאורן-פינס, מהנדס חשמל מומחה בטכנולוגיות סלולר מסיליקון ואלי, שכתב: “אנחנו יכולים לספק למחלקות טיפול נמרץ מנשמות פולשניות ובלתי פולשניות. תדאג שמישהו ייצור איתי קשר *בדחיפות*” (הציוץ אינו זמין כעת, אחרי שאורן-פינס הפך את הטוויטר שלו לפרטי).

שלושה ימים לאחר מכן קיבל אורן-פינס ממדינת ניו יורק 69.1 מיליון דולר עבור 1450 מנשמות, או מחיר מופקע של 47,656 דולר לכל מנשמה, לפחות פי שלוש ממחיר של מכונות של פיליפס, שהקונגרס חוקר כרגע אם ביצעה הפקעת מחירים.

לפי תחקיר של באזפיד, מדינת ניו יורק חתמה על ההסכם עם אורן-פינס בהמלצת צוות הקורונה של הבית הלבן בראשות סגן הנשיא מייק פנס (צוות הקורונה של הבית הלבן לא מסר תגובה, אבל אחרי הפרסום מסרה דוברת מטעם פנס: “צוות הקורונה של הבית הלבן לא היה מיודע על החוזה הזה ולא היה מעורב בו כלל”).

אבל אורן-פינס לא סיפק ולו מנשמה אחת, ומדינת ניו יורק ביטלה את החוזה ומסרבת לומר כמה מהכסף הצליחה לקבל בחזרה, מלבד ההגדרה המעורפלת “עיקר הסכום”. אורן-פינס מסר לבאזפיד: “לא אני ולא החברה שלי נספק תגובה כלשהי על כך”, וניתק מגע.

לציוץ היקר יותר אחראי הבעלים של טסלה, אילן מאסק. כמו טראמפ, מאסק נוהג לצייץ את דעתו בלי חשבון. בעבר גרם טראמפ לירידת מניות של חברות שהשמיץ בטוויטר במיליארדי דולרים במצטבר. גם ציוץ של מאסק פגע במנייה של חברה – אבל בניגוד לטראמפ, מאסק הפיל את החברה שלו עצמו.

מאסק כתב בטוויטר ביום שישי שבכוונתו למכור כמעט את כל רכושו – “לא יהיה בבעלותי בית”, ואחר כך כתב כי “מחיר מניית טסלה גבוה מדי לדעתי”. הציוץ הביא לירידה של 14 מיליארד דולר, שהם יותר מ-11%, בערך המנייה. מאחר שמאסק מחזיק מניות בחברה, הונו האישי על הנייר ירד גם הוא, ב-3 מיליארד דולר.

לשאלת הוול סטריט ג’ורנל אם הציוץ ביום שישי הוא בדיחה, ואם עבר אישור של עורכי דין, השיב מאסק בקצרה: “לא”.

קונטרול-זי

ג’יי-זי לא באמת הקריא את המונולוג “להיות או לא להיות” מהמלט של שייקספיר ולא את Billy Joel’s “We Didn’t Start the Fire.”של בילי ג’ואל – זו בינה מלאכותית שעשתה דיפ-פייק שלו. המוזיקאי ואיש העסקים לא אהב את העניין הזה, וסוכנות הבידור שלו, Roc Nation, שלחה ליוטיוב דרישה להסרת הסרטונים בנימוק החדשני שלפיו “התוכן עושה שימוש לא חוקי בבינה מלאכותית לחקות את קולו של הלקוח שלנו”.

לפי דיווח של אנדי באיו, יוטיוב צייתו והסירו את הסרטונים, אולם בהמשך החזירו אותם בנימוק שבחנו את בקשת ההסרה והן לא היו מלאות – כלומר, נימוק טכני. אם תוגש בקשה שלמה, אמרו בגוגל, הם יבחנו אותה מחדש.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

מחאה בהסגר קורונה: פקקים וירטואליים, יוטיוב לייב, הפגנה במשחק וידאו והקרנת זום 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

פגישת זום 🎨 דפנה מרקמן סינמנס
מפגש זום של פרויקט Simple Life – ארבע נשים מספרד, פורטוגל, יפן וישראל שהיו אמורות לפתוח תערוכה וסדנאות בשבוע הבא במוזיאון פוקואוקה ביפן 🎨 דפנה מרקמן סינמנס

רוסיה: פקקים מפוברקים

פקקי תנועה מפתיעים דווחו בערים ברחבי רוסיה השבוע, אף שהמדינה נוקטת במדיניות של הסגר במאבק במגיפת הקורונה. מי שעומד מאחורי הפקקים המפוברקים הם אזרחים, שמצאו דרך וירטואלית להפגין נגד צעדי המדינה, שגם בימים רגילים לא סובלנית במיוחד להפגנות באקסווב, ודורשת מהמפגינים לקבל אישור מראש או שייאלצו להפגין כבודדים.

הפגנה וירטואלית ברוסיה ביאנדקס.נוויגייטור
הפגנה וירטואלית ברוסיה ביאנדקס.נוויגייטור

זה התחיל ברוסטוב על הדון, עיר בת מיליון וקצת תושבים בדרום-מערב רוסיה, שם ביקשו מאות תושבים למחות על החמרת משטר הבידוד והגבלות התנועה בעירם מאז תחילת החודש, ולדרוש הטבות סוציאליות לאנשים שאיבדו את עבודתם בגלל הקורונה. מאות תושבים דיווחו על פקקים באזור בניין הממשל על גבי יאנדקס נוויגייטור (Яндекс.Навигатор), תוכנת הניווט הלווייני של ענקית הרשת הרוסית יאנדקס. במקום לכתוב על מצב התנועה, הם ניצלו את הבמה לפרסם סיסמאות מחאה, ובהן “אין כסף להחזיר הלוואות! מה אנחנו אמורים לעשות?”; “הכריזו על מצב חירום במדינה או הסירו את ההגבלות על אנשים”; “איך נשלם משכנתא?”; “אנחנו רוצים לאכול, מה עושים?”; “תנו לנו הזדמנות לעבוד”.

לפי דיווח של גלובל ווייסז, המחאה התפשטה תוך שעות מרוסטוב לערים נוספות ברוסיה, ותושבים יצרו פקקי תנועה וירטואליים ליד בנייני ממשל במוסקבה, סאנקט פטרסבורג, יקטרינבורג וניז’ני נובגורוד, ואפילו בעיר קרסנוירסק שבסיביר. 

הפגנה וירטואלית ליד הדומא

דובר מטעם יאנדקס אמר שכל ההודעות שאינן קשורות למצב בכבישים, או מכילות קללות, נמחקות תמיד. הוא גם הזהיר שעומס ההודעות עלול להקשות על הפעלת היישומון. בהמשך החלה החברה בנסיון לפזר את ההפגנה על ידי מחיקת הודעות המחאה.

בעיה נוספת היא החוקים המחייבים חברות כמו יאנדקס לשמור מידע על משתמשים בשרתים ברוסיה, ולמסור אותו לרשויות לפי דרישתן, מה שאומר שהמדינה עלולה לרדוף את המארגנים, מפגינים בולטים ואת מי שניצלו את החופש הבלתי צפוי לומר דברים חריפים מדי על הנשיא פוטין ומדיניותו. והחופש הזה לא יימשך לנצח: ראש ועדת מדיניות מידע בבית התחתון של הפרלמנט, אלכסנדר חינשטיין, אמר שהוא לא שולל התקנת תקנות חדשות לאסדרת הפגנות מקוונות, אם חברות הטכנולוגיה לא יטפלו בכך בעצמן.

גרמניה: מהרחוב לרשת

גרטה תונברג, מנהיגת מחאת האקלים Fridays for Future, קראה בחודש שעבר לתומכים לנהוג בזהירות ולהימנע מהפגנות רחוב, שבהן השתתפו צעירים ברחבי העולם מדי יום שישי מאז פרוץ המחאה ב-2018:

אנחנו הצעירים הכי פחות מושפעים מהווירוס הזה אבל חיוני שננהג בסולידריות עם הפגיעים ביותר ושנפעל לטובת האינטרסים של החברה המשותפת שלנו.

[…]

אתם יכולים להצטרף ל#הפגנההדיגיטלית [#DigitalStrike] בימי שישי הבאים- פרסמו תמונה שלכם מפגינים עם שלט והשתמשו בהשתג #ClimateStrikeOnline

גרטה תונברג
View this post on Instagram

‪We can’t solve a crisis without treating it as a crisis and we must unite behind experts and science.‬ This of course goes for all crises. Now the experts urge us to avoid big public gatherings for a better chance to #flattenthecurve and slow the spreading of the Coronavirus. ‪So I personally recommend that we do as the experts say. Especially in high-risk areas.‬ We young people are the least affected by this virus but it’s essential that we act in solidarity with the most vulnerable and that we act in the best interest of our common society. ‪The climate and ecological crisis is the biggest crisis humanity has ever faced but for now (of course depending on where you live) we’ll have to find new ways to create public awareness & advocate for change that don’t involve too big crowds – listen to local authorities. ‪So keep your numbers low but your spirits high and let’s take one week at the time.‬ You can join the #DigitalStrike for upcoming Fridays- post a photo of you striking with a sign and use the hashtag #ClimateStrikeOnline ! #fridaysforfuture #climatestrike #schoolstrike4climate

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

אתמול היתה אמורה להיערך הפגנת אקלים גלובלית ענקית שמוקדה בקלן בגרמניה. הארגון שלה החל בינואר והיא אמורה היתה למשוך מאות אלפי אנשים, אולם וירוס הקורונה סיכל את התוכניות. במקומה, ערכו סניפי פריידיז פור פיוצ’ר השונים מחאות מקוונות ברשתות החברתיות לצד שידור חי בן שעתיים וחצי ביוטיוב, שצפו בו יותר מ-130 אלף פעמים.

השידור החי ביוטיוב של הפגנת פריידיז פור פיוצ’ר

ישראל: צ’ט זום על בית הפקיד

גם אצלנו מארגני הפגנות מצאו דרכים להביא מוחים בלי להוציא אותם מההסגר. בסוף מרץ נערכה הפגנת “נלחמים על הבית מהבית“, שבשידור החי שלה בפייסבוק צפו כמעט 600 אלף איש. המחאה הציבורית נגד שריפת הכסף (זיקוקים) ביום העצמאות התנקזה לעצומה מקוונת של מתי ליבליך, שהביאה 7400 חתימות.

השבוע התקיימה מול ביתו של מנכ”ל משרד האוצר שי באב”ד במחאה על מדיניות הממשלה אל מול המשבר. אורן זיו, צלם ועיתונאי שדיווח על ההפגנה ב”שיחה מקומית”, כתב בפייסבוק:

צילמתי הרבה הפגנות, אבל ההפגנה הערב מול ביתו של מנכ״ל משרד האוצר היתה ראשונה מסוגה. מפגינות בשטח הקרינו על ביתו של שי באב״ד בהוד השרון שידור חי בזום, במהלכו מאות צופים בבית נאמו ושלחו מסרים. הארוע התקיים במחאה על הפקרה של הציבור, ובמיוחד העניים, החולים והזקנים בזמן משבר הקורונה ובדרישה מהממשלה לקדם רשת ביטחון אמיתית לכולם/ו.

אורן זיו

צילמתי הרבה הפגנות, אבל ההפגנה הערב מול ביתו של מנכ״ל משרד האוצר היתה ראשונה מסוגה. מפגינות בשטח הקרינו על ביתו של שי…

Posted by Oren Ziv on Tuesday, April 21, 2020

הונג קונג וסין: משחק וידאו

בהונג קונג, מפגינים פרו-דמוקרטיים השתמשו במשחק הווידאו “אנימל קרוסינג: ניו הורייזנז” להמשיך את המחאה שהתקיימה ברחובות עד הקורונה. המשחק מאפשר למשתתפים ליצור עיצובים ופוסטרים משלהם, ששחקנים אחרים גם יכולים לראות.

מחאה הונג קונגית פרו-דמוקרטית ב”אנימל קרוסינג” 📷 Joshua Wong 黃之鋒

גם בסין היו מי שניצלו את חופש הביטוי הווירטואלי, ושם הדבר הוביל לפעולה ממשלתית להחרמת המשחק ומניעת מכירתו במדינה.

ארה”ב: שיר מחאה

ובארה”ב, רוי זימרמן וחברים יצרו שיר מחאה נגד הטיפול של הנשיא דונלד טראמפ (לא הונאת קורונה, הוא באמת הנשיא) במגיפה, לפי “The Lion Sleeps Tonight”:


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה, ליאור זלמנסון ב”תרבות בימי קורונה“, מימי קינן ואילן פאר על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

🌬️ פריצה לצורך הנשמה 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 18.4.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

ההאקר שהנשים אותי

מחסור במנשמות (מכשירי הנשמה) הוא אחת הבעיות הקטלניות במגיפת הקורונה שעוברת על העולם. ההאקר והסייברמאבטח טראמל הדסון חושב שאפשר לקחת מכשירי CPAP, הנפוצים והזולים יותר ממנשמות, ובאמצעות החלפת הקושחה שלהם להפוך אותם למנשמות.

CPAP הוא מכשיר ביתי לאנשים שסובלים מדום נשימה בשינה, שמסייע בדחיפת אוויר לריאות בלחץ אוויר חיובי מתמשך (ומכאן שמו, ר”ת של continuous positive airway pressure). מכשיר ה-AirSense 10 הוא הפופולרי שב-CPAPים. מנשמה, לעומת זאת, דוחפת אוויר לריאות ואז מורידה את הלחץ לרמה מותאמת כדי לאפשר לריאות להתרוקן.

טראמל הדסון 📸 הפליקר של הדסון

היצרנים של איירסנס 10, ResMed, טוענים שכדי להפוך CPAP למנשמה נדרשת עבודת התאמה משמעותית – לפי נציגת החברה, טרייסי מונקה (Tracy Moehnke), לא איירסנס 10 ולא גירסה מתקדמת שלו, איירסנס 10 אוטוסט, מסוגלים לספק “תרפייה דו-שלבית” (כלומר שאיפה ונשיפה) ללא “עיבוד-מחדש משמעותי”, וכי רק המכשיר היקר יותר, AirCurve 10, מותאם לכך.

אולם הדסון בחן את הקוד שמפעיל את איירסנס 10, וטוען שרסמד משקרים: הפונקציונליות כבר קיימת במכשיר, ומוגבלת רק על ידי הקוד. הדסון שחרר קוד שמדגים את טענתו, וקרא לו AirBreak, מחווה לכינוי לקוד לפריצת הקושחה של אייפון, ג’יילברייק.

הדסון מזהיר שהקוד שלו הוא הדגמת-יכולת בלבד, שלא נועדה לשימוש להצלת חיים: 

מכשיר CPAP איירסנס 10 של רסמד 📽️ אתר Airbreak

עם זאת, המהלך של הדסון עשוי לקדם מהלך רשמי של הסבת CPAP למנשמות. הוא כתב באתרו: 

אם היצרנים יפתחו עדכוני קושחה משלהם, או שה-FDA יאשר את הקושחה שלנו, יכול להיות לזה תפקיד משמעותי בגישור על המחסור במנשמות. יש מיליוני מכשירי CPAP ו-BiPAP שאינם בשימוש או לא מיושמים במלוא הפוטנציאל, שיושבים באחסון ביתי ברחבי אמריקה, וכ-500 אלף יחידות נוספות במחסנים במדינה. המכשירים הללו יכולים לשמש כמנשמות חלופיות עבור בתי חולים מוגבלי-משאבים שעדיין ממתינים להגעת המנשמות הרפואיות.

מתוך Airbreak

באתר החדשות ארס טכניקה שאלו את רסמד אם ישתפו פעולה עם החוקרים להסב CPAP למנשמות. מונקה מ”רסמד” אמרה: “אנחנו כבר בוחנים את האפשרות הזאת, אבל עיקר המאמץ שלנו הוא למקסם את הייצור של המנשמות, המסיכות וציוד העזר הקיימים שלנו”. 

סכנת הקורונה < סכנת הסושיאל

כמו אינספור אנשים אחרים, ג’אז וגרי מוט מויקטוריה האוסטרלית העלו מוקדם יותר החודש לפייסבוק תמונות וסלפים מחופשתם, שאותה ערכו באתר לייקס אנטרנס, שעתיים מביתם. באוסטרליה חל בידוד חברתי למניעת התפשטות וירוס הקורונה, וחלק ממדינות אוסטרליה קבעו קנסות קשים, בגובה עשרות אלפי דולרים אוסטרליים, על עזיבת הבית למטרות לא-חיוניות. שוטרים ממשטרת ויקטוריה הגיעו לבית הזוג וקנסו אותם ב-3300$ אוסטרלי (כ-7500₪).

איך אותרה ההפרה? המשטרה הפדרלית האוסטרלית (AFP) משתמשת בתוכנה השנויה במחלוקת Clearview AI לאתר אנשים ברשתות חברתיות באמצעות זיהוי פנים מתקדם, בניגוד להכחשותיה בנושא. אולם במשטרת ויקטוריה טענו שאינם מנטרים רשתות חברתיות לאכיפת הבידוד, ורמזו שקיבלו הלשנה על הזוג – דובר המשטרה אמר ל-7NEWS כי המשטרה “בודקת וחוקרת את הנסיבות סביב הפרות פוטנציאליות אישיות שדווחו על ידי הציבור”.

אלא שהזוג כלל לא הפר את הכללים: ג’אז מוט סיפרה ל-7NEWS כי “פרסמתי את התמונות שצילמנו בלייק אנטרנס ביוני אשתקד”. דובר משטרת ויקטוריה מסר בתגובה כי המקרה נבדק ו”התקבלה החלטה למשוך את הודעת ההפרה. […] טעויות קורות, ולכן קיים הליך בדיקה לוודא שמקרים כאלו יאותרו ויתוקנו”.

ובינתיים, בארה”ב: בחודש שעבר יצאה אמיה קוהון בת-העשרה לטיול חופשת אביב בפלורידה וחטפה מחלת נשימה קשה. בבדיקה היא יצאה שלילית ל-COVID-19, אבל הרופאים אמרו לה שכנראה מדובר בטעות בבדיקה והיא כן לקתה בווירוס. הוריה ניסו לתפוס את המורה שלה כדי להזהיר תלמידים אחרים, אולם לא הצליחו.

קוהון העלתה לאינסטגרם פוסט על החוויה, ופוסט נוסף עם שחרורה מבית החולים, שבו אמרה כי “ניצחתי את הקורונה”.

אמיה קוהון מדווחת על אשפוזה עם קורונה 📸 האינסטגרם של קוהון
אמיה קוהון מדווחת על אשפוזה עם קורונה 📸 האינסטגרם של קוהון

שוטר הסיור קמרון קלאמפ, שנשלח לביתה של קוהון בסוף החודש, דרש ממנה למחוק את הפוסטים, או שתיעצר ותואשם בהפרת הסדר. לטענת קוהון, קלאמפ הסביר שהשריף, ג’וזף קונרת’, מעוניין בהסרת הפוסטים משום שלא היו שום מקרים מאושררים של קורונה במחוז מארקט שבו היא מתגוררת (המקרה המאושרר הראשון נרשם רק שלושה ימים אחרי כן). קוהון צייתה ומחקה את הציוצים.

כעת תובעת קוהון את שוטר הסיור ואת השריף בבית משפט פדרלי [פדף], בטענה שהפרו את זכויותיה לפי התיקונים הראשון (חופש הביטוי) וה-14 (שלילת חירות והגנה מפני חוקים) לחוקה. עו”ד לוק ברג, מארגון WILL (ר”ת Wisconsin Institute for Law & Liberty) שמסייע לקוהון בתביעה, מסר: “אין נסיבות שבהן אנשי רשויות האכיפה יכולים למשטר מדיה חברתית בצורה הזאת”.

האשמה: התחזום

מה קורה כשמשלבים זום-באמינג ודיפ פייק? התחזות זום, התחזמות אם תסלחו לי על משחק המילים. Avatarify היא תוכנה בקוד פתוח שמאפשרת למשתמשים לחבוש פרצוף זר בווידאו צ’ט (על סקייפ או זום) בזמן אמת, כלומר להשתתף בצ’ט תוך התחזות ויזואלית לאדם אחר.

פייק אילן מאסק בשיחת זום 📸 היוטיוב של Avatarify

אלי אלייב (Ali Aliev) בנה את אווטריפיי על בסיס קוד מהמחקר First Order Motion Model for Image Animation שהתפרסם בתחילת מרץ [פדף], והדגים אותה באמצעות שיחת וידאו שבועית עם קולגות, שאליה נכנס בטעות אילן מאסק – למעשה, אלייב עצמו שהתחפש למאסק באמצעות התוכנה.

אבל אפשר גם לצרף לאמה אמיתית.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

👩🏿‍⚕️👷🏼‍♀️👨🏾‍🏭 ענקיות הטק נלחמות בקורונה ובפועלים השחורים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 11.4.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

מיסטר דורסי שולף ארנק

מייסד ומנכ”ל טוויטר, ג’ק דורסי, הודיע שיתרום מיליארד דולר (באחזקות בחברת סקוור), שהם 28% מהונו, להקמת חברה בע”ם, Start Small, שתממן סיוע למלחמה בקורונה. אחרי שהווירוס ימוגר, החברה תטפל ברפואה וחינוך של ילדות ובהכנסה בסיסית לכל (UBI).

ג'ק דורסי 🎨 ראיין לאש, TED Conference cc-by-nc-nd
ג’ק דורסי 🎨 ראיין לאש, TED Conference cc-by-nc-nd

ד”ר שני הורוביץ רוזן, יועצת תקשורת אסטרטגית לעמותות ועסקים חברתיים, מסבירה את הייחוד בתרומה הזאת:

• מדובר בסכום מטורף בפני עצמו, וגם בסכום נדיר של תרומה בבת אחת ולא בחלקים ‘לפי הצורך’. להקדיש מיליארד דולר באופן חד פעמי זה באמת מטורף
• @jack מבטיח את הכסף לטווח הארוך ובאופן סופי. לא רק “למאמצי הקורונה” ואח”כ הכסף יישאר אצלו או סתם ינווט לתרומות לdonor advised funds שהן מכשיר כלכלי לקבלת מס עכשיו ותרומות אחכ וכו’. אם יישאר, שאר הכסף ילך למטרות אחרות וראויות מאד
• הוא מתייחס לאפקט שהוא יוצר ולהשפעה על פילנתרופים אחרים לתרום. […] הוא גם מסביר את הרציונל הכלכלי לתרומה שלו וזה באמת נדיר אצל בעלי הון. כמה שיותר שקיפות, יותר טוב
• @jack צירף גוגל דוקס פתוח לכולם שבו נוכל לראות בדיוק לאן הולך הכסף. […] הוא מציב פה רף נדיר מאד של שקיפות

Total Value Created:
$ 1,547,570,135.11
Total Remaining: $ 1,462,550,807.11
Total Dispersed: $ 85,019,328.00
Distributed:
Date Amount CategoryGranteeLinkWhy?
4/2/2020$100,000.00COVID-19 America's Food Fund https://www.gofundme.com/f/americasfoodfundHelp fund meals to people impacted by COVID
4/9/2020$2,100,000.00COVID-19 Mayor's Fund LAhttps://mayorsfundla.orgHelping domestic violence victims in LA as a result of the COVID-19 Safer @ Home Order
Total Grant: $4.2M in partnership with Clara Lionel Foundation
4/13/2020$2,000,000.00COVID-19 Direct ReliefTeam LOVE – Direct ReliefSupport Direct Relief emergency response to COVID-19. Supports healthcare Orgs and professionals who care for medically underserved communities
4/13/2020$1,000,000.00COVID-19 Masks For The Peoplehttp://www.livefreeusa.org/masksforthepeopleProvides free masks, hand sanitizer and testing kits for the incarcerated, formerly incarcerated, violence interrupters, elderly in our community, and most vulnerable black and brown loved ones in urban and rural communities.
4/14/2020$333,333.00COVID-19 GiveDirectlyhttps://www.givedirectly.org/covid-19/Supporting cash transfers to low income families in the mainland US as well as in Puerto Rico.
Total Grant: $1M in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation.
4/14/2020$161,815.00COVID-19 New York City's Mayor's Office to End Domestic and Gender-Based Violencehttps://www1.nyc.gov/site/ocdv/index.pageTo support the Mayor’s Officer to End Domestic and Gender-Based Violence (ENDGBV). Supports domestic violence survivors who need a capital injection to ensure their safety and stability during COVID-19. Micro grants will allow the financing of immediate needs of food, clothing, temporary housing & more.
Total Grant: $485,444 in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation
4/14/2020$167,000.00COVID-19 Covenant House (New Orleans)https://www.covenanthousenola.org/covid-19-updates/To support shelter, food, clothing, counseling & medicine for homeless, at-risk & trafficked youth, many of whom are jobless at the
moment. Funds will support six-months of shelter, food, medical attention and supplies for homeless youth.
Total Grant: $500k in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation
4/14/2020$333,000.00COVID-19 World Central Kitchen (New Orleans)https://wck.org/chefsforamericaSupporting meals for homeless & senior populations in New Orleans. Funds will support the activation of local restaurants & workers.
Total Grant: $1M in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation
4/14/2020$333,000.00COVID-19 Second Harvest Food Bank of Greater New Orleans & Acadiana https://no-hunger.org/covid-19/Will support food sourcing and storage, non-touch distribution & delivery services & supplemental staff due to a decrease in volunteers.
Total Grant: $1M in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation
4/14/2020$167,000.00COVID-19 Total Community Actionhttps://www.tca-nola.org/important-links/In partnership with the New Orleans Mayor's Office of Community and Economic Development, to support rental assistance for economically vulnerable Orleans Parish residents impacted by the pandemic. Funds will match the current government funding to grant up to $750 in rental assistance per household.
Total Grant: $500k in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation
4/14/2020$333,000.00COVID-19 Médecins Sans Frontières (MSF)https://www.msf.org/covid-19Supports COVID-19 response efforts in the hardest to reach & most vulnerable areas of the world. Funds will go towards COVID-19 case management, training, set-up of ICU, hospital beds, isolation units, development of response guidelines & best practices in countries including Syria, Yemen, Bangladesh, South Sudan, Mali, Ivory Coast, Senegal, DRC, Cambodia, Afghanistan, Iraq, Haiti, Venezuela, El Salvador and Greece.
Total Grant: $2M ($1M in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation + $1M match from UBS Optimus Fund)
4/14/2020$167,000.00COVID-19 Hispanic Federation Non-Profit Emergency Assistance Fund of Puerto Ricohttps://hispanicfederation.org/resources/Resources_for_Non-Profits_During_COVID-19_Emergency/Supports health clinics in Puerto Rico. Funds will go towards triage shelters, supplies & personal protective equipment (PPE) for a network of over 20 clinics across Puerto Rico.
Total Grant: $500k in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation
4/14/2020$33,000.00COVID-19 The Elizabeth Taylor AIDS Foundation / GAIA's Community-Based HIV Testing Services https://elizabethtayloraidsfoundation.org/Supports the Global AIDS Interfaith Alliance (GAIA) Community-Based HIV Testing Services to work with mobile clinics to manage the anticipated spread of COVID-19 in the Mulanje and Phalombe districts of Malawi.
Total Grant: $100k in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation
4/14/2020$26,667.00COVID-19 Direct Reliefhttps://www.directrelief.org/emergency/coronavirus-outbreak/Supports purchasing of testing cartridges to build COVID-19 testing capacity in Saint Lucia, Grenada, St. Vincent and the Grenadines, Dominica,St. Kitts and Nevis, and Antigua and Barbuda. This grant will also support medicine kits needed in hospital ICUs to over five additional locations throughout the Caribbean.
Total Grant: $80k in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation
4/14/2020$13,333.00COVID-19 Team Humanityhttps://teamhumanity.eu/Supports sanitization efforts in the Moria refugee camp on the Greek island of Lesvos.
Total Grant: $40k in partnership with Clara Lionel Foundation & Sean Carter Foundation
4/28/2020$1,000,000.00COVID-19 CDE Foundationhttps://cdefoundation.org/Supporting the "California Bridging the Digital Divide" Fund, a joint effort of the Governor's Office, State Board of Education, CA Department of Education and CDE Foundation. Funds will be used to provide essential device, connectivity and related digital learning supports for PK-12 students, teachers and their families in CA.
4/28/2020$100,000.00COVID-19 Hospitality Helpshttps://mowsf.salsalabs.org/hospitalityhelps/index.htmlSupports the production and distribution of lunches and dinners to families in need in the San Francisco Bay Area. Hospitality Helps is a partnership of Taste Catering, Peninsula Food Runners and Meals on Wheels (Fiscal Sponsor) and has been able to help employ furloughed food service workers in the Bay Area to assist with their program.
4/28/2020$25,000.00COVID-19 Indiana University Foundationhttps://iufoundation.iu.edu/ways-give/index.htmlSupports the COVID-19 Vital Data Generation Research Program.
4/28/2020$300,000.00COVID-19 UCSF Foundationhttps://giving.ucsf.edu/coronavirusSupports the research of Dr. Ashley Mason and Oura Ring in identifying early/asymptomatic COVID-19 infections in potentially exposed individuals.
4/30/2020$207,500.00COVID-19 Share Our Strength (No Kid Hungry)https://www.nokidhungry.org/Supports No Kid Hungry COVID-19 Emergency Relief Response, equipping communities with the resources they need to make sure their kids are fed, both during this crisis and in its aftermath.
Total Grant: $250k in partnership with beyGOOD
4/30/2020$207,500.00COVID-19 World Central Kitchenhttps://wck.org/Supporting the nationwide emergency food relief program delivering meals to Americans that need assistance. Funds will also support the activation of local restaurants & workers.
Total Grant: $250k in partnership with beyGOOD
4/30/2020$415,000.00COVID-19 UCLA Foundationhttp://www.ucla.edu/stand-together/Funds will be used to support the UCLA Depression Grand Challenge Interventions for COVID-19 Fund ("Stand Together During COVID-19") providing resources and tools designed to lift moods and ease anxiety and depression.
Total Grant: $500k in partnership with beyGOOD
4/30/2020$41,500.00COVID-19 NAMI: Nationalhttps://nami.orgSupporting the efforts of the National Alliance of Mental Illness (NAMI) ensuring that people are receiving mental health information, support and resources needed during the pandemic via their Helpline's in local communities and their national Helpline. https://www.nami.org/covid-19-guide
Total Grant: $50k in partnership with beyGOOD
4/30/2020$124,500.00COVID-19 NAMI: Greater Houstonhttps://namigreaterhouston.org/Supporting the National Alliance of Mental Illness (NAMI) efforts in Houston as a result of COVID-19. NAMI offers services, support, education & advocacy for people living with mental health conditions & their loved ones.
Total Grant: $150k in partnership with beyGOOD
4/30/2020$83,000.00COVID-19 NAMI: New Orleanshttp://www.namineworleans.orgSupporting the National Alliance of Mental Illness (NAMI) efforts in New Orleans as a result of COVID-19. NAMI offers services, support, education & advocacy for people living with mental health conditions & their loved ones.
Total Grant: $100k in partnership with beyGOOD
4/30/2020$83,000.00COVID-19 NAMI: New Yorkhttps://naminycmetro.orgSupporting the National Alliance of Mental Illness (NAMI) efforts in New York City s as a result of COVID-19. NAMI offers services, support, education & advocacy for people living with mental health conditions & their loved ones.
Total Grant: $100k in partnership with beyGOOD
4/30/2020$83,000.00COVID-19 NAMI: Metro (Detroit)https://namimetro.orgSupporting the National Alliance of Mental Illness (NAMI) efforts in Detroit as a result of COVID-19. NAMI offers services, support, education & advocacy for people living with mental health conditions & their loved ones.
Total Grant: $100k in partnership with beyGOOD
4/30/2020$830,000.00COVID-19 Matthew 25: Ministrieshttps://m25m.org/Funds will be used to purchase and provide emergency supplies to over 600 organizations throughout the United States – including hospitals, police and fires departments, nursing homes, schools, healthcare facilities and many more.
Total Grant: $1M in partnership with beyGOOD
4/30/2020$830,000.00COVID-19 Bread of Life, Inc.https://breadoflifeinc.org/about-bread-of-life/Funds will be used to purchase and provide emergency supplies to hospitals, police and fires departments, nursing homes and nonprofits.
Total Grant: $1M in partnership with beyGOOD
4/30/2020$415,000.00COVID-19 Dia de la Mujer Latinahttps://diadelamujerlatina.org/Funds will be used to support the launch of the Telehealth Community Navigation Program addressing the racial/ethnic disparities and health inequities worsened by the COVID-19 crisis throughout the US.
Total Grant: $500k in partnership with beyGOOD
5/7/2020$297,180.00COVID-19 Food Bank Council of Michiganhttps://www.fbem.org/food-bank-of-eastern-michigan-covid-19-resources/Distributing food to people in need of assistance and meal services during COVID-19.
Total Grant: $704,360 in partnership with Clara Lionel Foundation.
5/7/2020$25,000.00COVID-19 The Bail Project, Inc.https://bailproject.org/covid-19/Advocating for people in jail who are unable to distance themselves from others and take other necessary preventative measures during COVID-19.
Total Grant: $50k in partnership with Clara Lionel Foundation.
5/7/2020$425,000.00COVID-19 Community Foundation of Greater Flinthttps://www.cfgf.org/Awarding rapid-response grants to nonprofit organizations providing services to vulnerable populations in Flint and Genesee.
Total Grant: $850,000 in partnership with Clara Lionel Foundation
5/7/2020$50,000.00COVID-19 Freedom Househttps://www.freedomhousedetroit.org/Supporting survivors of persecution seeking asylum through temporary accommodation.
Total Grant: $50k in partnership with Clara Lionel Foundation.
5/7/2020$125,000.00COVID-19 Center for Popular Democracy Action Fundhttps://populardemocracy.org/ Working to create equity, opportunity and a dynamic democracy in partnership with high-impact base-building organizations, organizing alliances, and progressive unions.
Total Grant: $250k in partnership with Clara Lionel Foundation.
5/7/2020$500,000.00COVID-19 Wayne Metropolitan Community Action Agencyhttps://www.waynemetro.org/CARES/Responding to the immediate needs of Michigan residents through the CARES Relief & Recovery Services Initiative.
Total Grant: $1.05M in partnership with Clara Lionel Foundation.
5/7/2020$79,000.00COVID-19 Southwest Counseling Solutionshttp://www.swsol.org/southwest-solutions-response-to-covid-19-crisis/ Helping build a strong stronger and healthier community through a broad range of mental health services.
Total Grant: $158k in partnership with Clara Lionel Foundation.
5/7/2020$1,000,000.00COVID-19 DigDeep – Navajo Water Projecthttps://www.navajowaterproject.org/Funds support the Navajo Water Project – connecting remote indigenous homes to hot and cold running water so that tribal members, especially the elderly and the at-risk, can stay home and stay safe, and to make Navajo Nation more resilient to ongoing and future outbreaks.
5/7/2020$100,000.00COVID-19 Community Association of Big Surhttps://www.cabigsur.org/Supports a relief fund for the most vulnerable individuals and families in the Big Sur community who are unable to receive state unemployment benefits or participate in any federal safety net programs. Thirty Six families will receive $600-$1100.
5/8/2020$10,000,000.00COVID-19 CORE: Community Organized Relief Efforthttps://www.coreresponse.org/covid19Supports CORE opening free COVID-19 testing sites in major metropolitan cities as well as rural communities throughout the Unites States. CORE’s testing sites, which are already operating in Atlanta, Detroit and shortly in New Orleans and the Navajo Nation, are focused on serving vulnerable and underserved communities, including low income groups and communities of color, as well as first responders and essential workers.
5/12/2020$15,000,000.00COVID-19 Give2SFhttps://sf.gov/give-city-respond-covid-19City of San Francisco Give2SF Response & Recovery Fund. Will support food, housing access, small business and worker support programs for undocumented, mixed status and low income individuals and families in San Francisco.
5/13/2020$1,000,000.00COVID-19 Elton John AIDS Foundationhttps://ejaf.org/Funds will support the Elton John AIDS Foundation (EJAF) COVID-19 Emergency Fund to support EJAF frontline partners to respond to the pandemic and its’ effects on HIV prevention and care for the most marginalized communities.
5/15/2020$10,000,000.00COVID-19 Oakland Public Education Fundhttps://www.oaklandedfund.org/digitaldivide/Closing the Digital Divide for 25,000 students (K12, Middle and High School) in Oakland. Funds will provide laptops and internet to all.
5/15/2020$10,000,000.00COVID-19 Project 100https://www.givedirectly.org/covid-19/us/Project 100 is private direct payment initiative in response to the Covid-19 pandemic in the US. Funds support the pilot program to deliver $1000 to 100k families in the SNAP Program.
5/15/2020$530,000.00COVID-19 Live In Peacehttp://www.liveinpeace.org/For the #FirstOfTheMonth rent relief project aiming to identify and aid families with children who are at the greatest risk of losing their home/shelter. These families are not eligible for rent moratorium or government assistance and have seen devastating financial losses from COVID-19. These funds will help 300+ families in the Silicon Valley (East Palo Alto, East Menlo Park & Redwood City) with rent.
5/15/2020$600,000.00COVID-19 CommonLithttps://www.commonlit.org/CommonLit is a 501c3 education technology nonprofit service 15M teachers and student across 70% of US Schools with FREE digital reading and writing lessons. The majority of schools that rely on their free online reading program qualify for Title I (high-poverty) support. Our support will help develop high-impact digital learning tools to support special needs students and English Language Learners who are most affected by the crisis and will experience the most learning loss during school closures.
5/15/2020$500,000.00COVID-19 Mayvennhttps://www.gofundme.com/f/savethesalonSupports the campaign launched by Mayvenn to provide $500 to each of their stylists across the country. Mayvenn is a tech company that was created to empower hairstylists in the African American community. Using technology, Mayvenn helps boost stylists incomes by connecting them with new clients and helping them sell products. They noticed their stylists, who are predominantly female African Americans, were losing most of or all of their income due to the COVID-19 Pandemic and decided to raise funds to help these stylists get back on their feet.
5/15/2020$450,000.00COVID-19 Think of Ushttps://thinkofus.gitbook.io/command-center/Think of Us is a systems change non-profit that focuses on leveraging technology to upgrade the foster care system and its programs for better life outcomes for its youth.
Our support will fund their emergency Direct Relief Fund and to launch a Virtual Foster Care Housing Assistance Support Center.This investment will enable Think of Us to deploy urgently needed resources to older foster youth in danger of falling further through the cracks of an ailing child welfare system due to COVID-19.
5/15/2020$725,000.00COVID-19 Kakenya's Dreamhttps://www.kakenyasdream.org/Kakenya's Dream invests in girls from rural communities in Kenya through educational, health, and leadership initiatives to create agents of change. Their mission is to create a world where African women and girls are valued and respected as leaders and equal in every way. Our support will aid and provide Distance Learning and supplies while schools are closed due to COVID-19. It will also provide the necessary supplies to their students to maintain safe physical health and safety while away. It will build out Health, Counseling and Education Services and support for the girls in the program upon their return and will also support the build out and design of a new and larger Health Clinic
5/15/2020$10,000,000.00COVID-19 REFORM Alliancehttps://actnow.io/REFORMSupport REFORM Alliance getting PPE into every jail and prison in the US.
5/20/2020$750,000COVID-19 The Marshall Mathers Foundationhttp://eminem.com/mmfDedicated to providing assistance to disadvantaged and at-risk youth primarily in Detroit, Michigan and its surrounding communities. Funds will be used toward COVID-19 Emergency Relief efforts due.
Total Grant: $1M in partnership with Eminem
5/20/2020$350,000COVID-19 Edgewood Center for Children and Familieshttps://edgewood.org/Edgewood Center for Children and Families promotes the behavioral health of children, youth, and families, and supports a positive transition to adulthood. Funds will be used to assist in the emergency essential services provided by Edgewood as a result of COVID-19.
5/20/2020$500,000COVID-19 Sisterhearts, Inc.https://sisterhearts.org/SisterHearts Re-Entry Program is focused on providing ex-offenders with a safe environment to achieve their goals with dignity. The program is centered around decarceration, offering a space for healing while rehumanizing those who have been incarcerated. SisterHearts also provides personal development courses, transportation, bank account support, driver’s license support and other resources to assist ex-offenders as they reintegrate into society. Funds will go to the SHERO Program (SisterHearts Exit ReEntry Organization).
5/20/2020$5,000,000COVID-19 World Central Kitchenhttps://wck.org/chefsforamericaWorld Central Kitchen Restaurants for the People program is an innovative solution that simultaneously provides fresh meals to those in immediate need and keeps small businesses open in the midst of our ongoing health, economic, and humanitarian crises. Funds will support the Restaurants for the People Program in Oakland, CA
5/21/2020$5,000,000.00COVID-19 Humanity Forwardhttps://movehumanityforward.com/Humanity Forward is committing to delivering one-time, and recurring, basic income payments to individuals and families who stand to be most impacted by the coronavirus crisis. The initial target populations will primarily consist of Americans in lower income brackets who depend on wage work to support them and their families
מסמך מעקב אחר הוצאות חברת הפילנתרופיה Start Small

עוד בנושא: 🎗️ למה אנשים לא קונים תרומות של תאגידים? 🎙ראיון עם ד”ר שני הורוביץ רוזן בהסכת שׁרת התרבות

גוגל ואפל, יחד לראשונה

אם שאלת את עצמך מה צריך לקרות כדי שהמתחרות הענקיות מעמק הסיליקון, גוגל ואפל, ישתפו פעולה – התשובה היא מגיפת הקורונה.

שתי החברות, ששוות יחד 2 טריליון ו-4 מיליארד דולר, הודיעו אתמול על שת”פ למעקב מגע בין נשאים וחולים לבין אנשים אחרים. המידע יימסר לממשלות וגופי רפואה, שישתמשו בו כדי לצמצם את תפוצת המגיפה.

ראשית, החברות ישחררו בחודש מאי ממשק תכנות יישומונים (API) שיאפשר לאפליקציות של רשויות בריאות ציבוריות לעבוד על שתי מערכות ההפעלה הסלולריות המתחרות, אנדרואיד ו-iOS. שנית, בחודשים הקרובים יטמיעו החברות במערכות ההפעלה שלהן פלטפורמה למעקב מגע באמצעות פרוטוקול התקשורת בלוטות’, שמשמש לתקשורת בין חפיצים קרובים. המשתמשים יצטרכו לאשר כניסה למעקב הזה (opt-in), ואם ידווחו שהם התגלו כנשאים, המערכת תאפשר לעדכן את האנשים שהיו בסביבתם בשבועיים שקדמו לכך.

שתי החברות, שלא פעם החליפו עקיצות בנוגע לשמירה על פרטיות, מנסות להרגיע את חששות 3 מיליארד משתמשיהן ומבטיחות ש”פרטיות ואבטחת הם חלק מרכזי מהעיצוב”. הן גם מפרסמות מפרטים ותיעוד של התשתית ואופן השימוש בבלוטות’ ובהצפנה.

כשאתה חובש מסיכה, אף אחד לא שומע אותך צועק

קבוצה קטנה יותר של נעקבים היא אנשי רפואה – רופאות ורופאים, אחים ואחיות – שמשתפים ברשתות חברתיות את הימים המתישים שעוברים עליהם, נותנים עצות רפואיות, מזהירים מפייק ניוז ומתריעים על בעיות כמו מחסור במסיכות והיעדר בדיקות. לפי דיווח של בלומברג, בתי חולים ברחבי ארה”ב מקשיחים בימים אלו את הכללים, ואוסרים על עובדים להתראיין ולפרסם מידע ברשתות חברתיות, דורשים למחוק פוסטים ואף מענישים אנשי צוות בהשעייה.

אנשי רפואה חייבים לעמוד ב-HIPPA, החוק האמריקאי שמסדיר העברת מידע על חולים ומגן על הסודיות הרפואית. אבל בחלק מהמקרים נראה שהוא משמש תירוץ להסתרת כשלים של המערכת – למשל, פיטורים של אחות שכתבה באימייל לעמיתיה שהיא רוצה לחבוש מסכה מגינה יותר. אגב, מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארצות הברית (HHS) הודיעה בתחילת החודש על הקלה באכיפת HIPPA, כדי לאפשר לגופי הבריאות לשתף ביניהם בלי חשש מידע על המגיפה. 

האחות ענת קמרד עם מסכה וסימני מסכה
האחות ענת קמרד עם מסכה וסימני מסכה 📸 ענת קמרד

עוד קבוצה של עובדים שנאלצת להילחם במעסיקים בצל הקורונה היא הפועלים השחורים של ההייטק. בזמן שמתכנתים ומהנדסים עובדים מהבית, הפועלים השחורים, חלקם עובדי כלכלת חלטורה נטולי זכויות סוציאליות, מסכנים את בריאותם וחייהם כשהם מטפלים בהזמנות ובמשלוחים שפורחים בגלל המגיפה – אם בכלל יש להם עבודה.

עובדי מחסן ואורזי חבילות באמזון, עובדי ונהגי הול פודז (של אמזון), מלקטי קניות באינסטקארט, שליחים בפלטפורמת המשלוחים Shipt של טרגט ואחרים פתחו במאבק על תנאיהם. בין הדרישות: תוספת סיכון, העלאת ברירת המחדל של הטיפים באפליקציית ההזמנות, מודל תשלום של עמלות לפי גובה הקנייה, אמצעי חיטוי ומיגון נגד קורונה, חופשות מחלה בתשלום לחולים ולעובדים שנדרשים לבידוד עצמי וסגירה זמנית לצורך חיטוי של מחסנים שבהם התגלו עובדים חולים. בין צעדי המחאה נמנות הפגנות, שביתות פתע וחופשות מחלה המוניות

ויש גם כאלו שבסך הכל רוצים להמשיך לעבוד. עובדי ג’נרל אלקטריק, שבונים מנועי סילון בימים רגילים, מחו על החלטת החברה לפטר עובדים במקום להעסיקם בייצור מכשירי הנשמה שדרושים לטיפול בחולי קורונה ונמצאים בחסר.

שבת היום!

ולסיום: איזה יום היום? הבידוד, מזג האוויר ההפכפך וחג הפסח שיבשו את תפיסת הזמן של רבים. בתחנת החדשות פוקס 8 מצאו לכך פתרון: פינת “איזה יום היום”.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

זום וסכנות הפרטיות 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 9.4.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

כששם של חברה הופך לפועל גנרי, סימן שהיא השתלטה על קטגוריה: אנחנו כבר לא מחפשים באינטרנט, אנחנו מגגלים. אבל כששם של חברה משמש לתיאור תופעה שלילית, היא צריכה לחשב מסלול מחדש. שני הדברים הללו קרו לזום (Zoom), פלטפורמות שיחות וידאו פופולרית בעולם הטכנולוגיה שפרצה לשוק הפרטי עם מגיפת הקורונה, ואתמול שימשה ישראלים רבים לערוך סדר פסח מרחוק. שווי החברה עומד כיום על 38.72 מיליארד דולר.

אריק יואן, מייסד ומנכ”ל זום, וקלי סטקלברג, סמנכ”לית הכספים של החברה, עבדו יחד בחברת שיחות הווידאו וובקס (Webex), שנרכשה על ידי סיסקו ב-2007. זום וידאו קומיוניקיישנז הוקמה ב-2011, וב-2013 הושק השירות, שזמין ביישומוני אנדרואיד ואייפון, בתוכנות PC ו-iOS וכן דרך הדפדפן, מספק שירות חינמי לשיחות של עד 40 דקות ועד 100 משתתפים בו”ז. 

עוד ביולי אשתקד חשפו במאד’רבורד פירצות אבטחה בזום, שאיפשרו להאקרים לצרף אנשים לשיחה בלי רצונם ולהפעיל את מצלמות-הרשת שלהם. זאת לאחר שחוקר האבטחה איסגר את הפירצות לחברה, אך זו לא תיקנה אותן. סוגיית פרטיות נוספת היתה האפשרות של מנהלי שיחות לראות פרטים על המשתמשים – כתובת IP, מיקום, מערכת הפעלה, דגם מחשב, מצלמה, מיקרופון ועוד. פיצ’ר בתוכנה, שהוסר לאחרונה בעקבות הביקורת, הוא “מעקב תשומת לב”, שאיפשר למנהלי צ’טים לקבל התרעה כשהזום לא “פתוח ופעיל” אצל משתמש מסויים למשך יותר מ-30 שניות. 

לפי האינטרספט, השיחות בזום לא מוצפנות מקצה-לקצה, וזאת בניגוד להצהרת החברה. היעדר הצפנה כזאת מאפשר לגופי ביון והאקרים לצותת לשיחות. במדיניות הפרטיות, החברה התירה לעצמה לאסוף, לשמור ולשתף עם צד ג’ מידע על משתמשים – ובין השאר “תוכן הקלטות [הצ’ט], מסרים מידיים, קבצים, לוחות מחיקים […] ששותפו בזמן השירות”, שיחות הווידאו עצמן, תמלול אוטומטי שלהן ושמות המשתמש של המשוחחים.

מאד’רבורד חשפו בסוף מרץ כי זום מעבירים לפייסבוק מידע על משתמשים בגירסת ה-iOS, גם אם למשתמשים הללו אין חשבון בפייסבוק, או שהם לא משתמשים בו להתחבר לזום, דבר שלא היה כתוב בתנאי השימוש. החברה הודיעה ש”הובא לתשומת לבנו לאחרונה” שהממשק להתחברות דרך הפייסבוק מעביר מידע גם על מי שאינו משתמש בפייסבוק, והודיעה שתתקן זאת. הסיפור גם גרר תביעה ייצוגית נגד החברה.

הסעודה האחרונה בזום 🎨 לא ידוע (אם את/ה היוצר/ת, נא ליצור קשר)

===

הפופולריות הגוברת של התוכנה בימי המגיפה הגדילה את מספר המשתמשים הלא-מיומנים באבטחת מידע, והעלתה את תשומת הלב של פעילי פרטיות, האקרים וטרולים. השימוש בזום במערכת החינוך ככלי ללימוד מרחוק בזמן הקורונה הגדיל את הרגישות הציבורית לפגיעה האפשרית בקטינים.

הפופולריות של זום נובעת מקלות השימוש – אפשר לפתוח צ’ט מוגן סיסמה, או כזה עם חדר המתנה שבו מחכים המצטרפים עד להכנסתם על ידי יוזם השיחה, אבל אפשר גם לפתוח צ’ט פתוח לחלוטין, שההצטרפות אליו אפשרית עם לינק או מזהה שיחה, בלי להתקין תוכנה ובלי להירשם. זו גם בעיית האבטחה שלה: מי שפותח צ’ט פתוח מסתכן בכניסה של זרים חורשי רע – מה שמכונה Zoom bombing, שעלול להתרחש בגלל פרסום לינק לשיחה במקום פומבי כמו רשת חברתית, או חשיפה בטעות של מזהה השיחה בצילומסך. בעיה שנגזרת מזום-באמינג היא אפשרות שיתוף המסך: אם מנהל הצ’ט לא חוסם את האפשרות הזאת, כל משתתף יכול לשתף את מסך המחשב שלו – ולהקרין עליו תכנים בעייתיים.

ה-FBI הזהיר מפני זום-באמינג לאחר שקיבל “דיווחים מרובים על כנסים שהופרעו על ידי תמונות פורנגרפיו ו/או תמונות שינאה ושפה מאיימת”. בין השאר, בית ספר תיכון במסצ’וסטס דיווח ששיעור מקוון הופרעה על ידי משתמש לא-מזוהה שקילל ואמר את כתובת המורה; ובית ספר אחד במדינה דיווח על חדירה של משתמש לא-מזוהה שעל גופו קעקועי צלב-קרס. בפי.סי מגזין דיווחו על התארגנויות של תלמידים לפלוש לצ’טים ולהטריד מורים, ולפרסם תיעוד בטיקטק ויוטיוב. 

רשת המסעדות צ’יפוטלה, שאירחה את המוזיקאי לאוב בצ’ט פומבי, נאלצה לקטוע את הצ’ט לאחר שאחד המשתתפים שידר פורנו. העיתונאי קייסי ניוטון והמשקיע האנטר ווק נאלצו לקטוע שידור של תוכניתם היומית WFH Happy Hour בעקבות מתקפה של משתתף טרול ששיתף תכנים פורנוגרפיים, וחזר שוב ושוב תחת שמות משתמש שונים כשנחסם. דבר דומה קרה לעיתונאיות הטכנולוגיה הבכירות קארה סווישר וג’סיקה לסין, שאירחו צ’ט על האתגרים שעומדים בפני נשים שמייסדות חברות טכנולוגיה.

סדר פסח בשיחת וידאו בזום 🎨 עידו קינן (טשטשתי את פרטי המשתתפים)

המנכ”ל יואן התוודה בראיונות שלא לקח בחשבון הפיכה של זום מכלי עסקי לכזה שמשמש את הקהל הרחב, ולא חשב ברצינות על אפשרויות ניצול לרעה של הפלטפורמה ועל בעיות הפרטיות והאבטחה שלה. ב-1 באפריל הודיעה החברה על תוכנית בת 90 ימים לתיקון המצב. אתמול הודיעה החברה ששכרה את שירותיו של אלכס סטמוס, לשעבר סמנכ”ל האבטחה בפייסבוק, כדי לעזור לה בכך.

בראיון ל-NPR נשאל יואן אם החברה תהפוך את השימוש בזום למורכב יותר כדי להגן על פרטיות ואבטחה, גם אם הדבר ירחיק חלק מהמשתמשים. הוא השיב: “אם היית שואל אותי לפני שנה, הייתי מהסס להגיד כן. אבל עכשיו, חד-משמעית כן. אנחנו רוצים לעשות כל מה שאנחנו יכולים כדי שאנשים שמשתמשים בפלטפורמה שלנו ירגישו בטוחים, גם אם זה במחיר של ריבוי קליקים”. 


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

💉 מייקרים ותלתפסות נגד קורונה 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 28.3.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

😷 קהילות מייקרים וחובבי תלתפסות מנסות לפתח ולייצר מסיכות, מטושים ומכונות הנשמה 📍 יישומון המגן שולח לבידוד את האנשים הלא-נכונים 💉 אמריקאים פונים למימון-קהל לממן טיפולים רפואיים וקריסת עסקים 🎮 פלטפורמות הגיימינג מאיטות הורדות

תלתפסות נגד קורונה

אחת מהבעיות המדוברות של מגיפת הקורונה היא מחסור בציוד הגנה וציוד רפואי: ממטושים ומסיכות עד מכונות הנשמה. אומת המייקרים התגייסה לסייע. דוגמאות:

מגן ולא ידע

משתמשים ביישומון “המגן” של משרד הבריאות מתלוננים על דיווחים שגויים שממקמים אותם במקומות שלא היו בהם, ושולחים אותם לבידוד שווא, כך מדווחת הגר בוחבוט בוויינט. המתגלץ’ הראל דן בדק נתונים שהוזנו למאגר של המגן וגילה שם שגיאות רבות: חולה ששהה שבועיים בחדר כושר, חולה מהעתיד, חולה שיצא מחנות שעה לפני שנכנס אליה ועוד.

זו גם התשובה שהתקבלה מיוצרי הקוד, שהסבירו שאת הנתונים מזינים מתנדבים בצורה ידנית, ולכן עלולות ליפול בו טעויות. ממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה.

ההמון מתבקש לממן

הניו יורק טיימס מדווחים שאמריקאים רבים פונים לפלטפורמות מימון-הקהל לבקש סיוע במימון הוצאות הקורונה שלהם – קריסת עסקים, רכישת מזון, הוצאות רפואיות וקבורת מתים. בחמשת הימים 20-24/3, מספר הקמפיינים שקשורים לקורונה ב-GoFundMe עלה ב-60% ל-35 אלף. בשלושת הימים 24-26/3, מתגלצ’ים באתר תרמו לקמפיינים מקושרי קורונה 60 מיליון דולר.

שחקו יותר לאט

גידול השימוש באינטרנט הביתי והסלולרי, והגידול בצפייה בתכנים כבדים ובשיחות וידאו, מכבידים על האינטרנט בישראל ובעולם. בעקבות האיחוד האירופי, משרד התקשורת הישראלי פנה לנטפליקס בבקשה להוריד את איכות השידור, כדי להקל על העומס באינטרנט. חברת האינטרוויזיה צייתה ותוריד את האיכות למשך 30 יום.

גופים נוספים שמורידים את העומס הן ספקיות הגיימינג Sony Interactive Entertainment ומיקרוסופט, שיאטו את הורדת המשחקים מחנויות פלייסטיישן ואקסבוקס, בהתאמה. מנכ”ל חברת האחסון אקמאי, פרנק תומסון לייטון, כתב כי “כדי לסייע בהתמודדות עם עומס בשעות השיא […] נפחית את [מהירות] הורדת תוכנות משחק בשעות השיא”. בחברה ממליצים לגיימרים “להשלים את ההורדות במהירויות הרגילות והמהירות בשעות הלילה המאוחרות”.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

☠️ הקורונה מאיטה את גלגלי האינטרנט 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ 21.3.2020

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

טבע דומם

בימים האחרונים אנחנו מוצפים בסיפורים חמודים על חיות שמנצלות את ההסגר של האנושות להשתוללות אביבית: ברבורים ודולפינים ממלאים את תעלות ונציה, פילים השתכרו מיין תירס והלכו להעביר את החמרמורת בנמנום בגן תה.

נטשה דיילי מנשיונל ג’יאוגרפיק באה לחרב את המסיבה: הברבורים תמיד היו שם, בתעלות של אי קטן בונציה רבתי; הדולפינים בכלל צולמו בסרדיניה; והפילים אמנם עברו בכפר במחוז יונאן הסיני, אבל זה לא חריג, הם לא השתכרו ולא הלכו לנמנם בערוגות התה – והם לא הפילים שצולמו ישנים בתמונה שלא ברור מה מקורה.

While humans carry out social distancing, a group of 14 elephants broke into a village in Yunan province, looking for corn and other food. They ended up drinking 30kg of corn wine and got so drunk that they fell asleep in a nearby tea garden. 😂 pic.twitter.com/ykTCCLLCJu— Corono she better don’t (@Spilling_The_T) March 18, 2020

קרדי בי נגד קוביד-19

View this post on Instagram

@iamcardib lettin’ y’all know sh!t real out here 😩. Y’all know I had to get ignant 😎🚀 • {BEAT/REMIXED BY ME‼️ – FULL SONG LINK’S IN MY BIO‼️} • {Swipe Left For Original Video} . #iMarkkeyz #coronavirus #shitisreal

A post shared by DJ iMarkkeyz (@imarkkeyz) on

קרדי בי פרסמה סרטון באינסטגרם שבו היא מתפלצת מהחומרה של מגיפת וירוס הקורונה, והמוזיקאי DJ iMarkkeyz מיקסס מזה שיר מצליח. בדיון באינסטגרם, אחד המגיבים הציע שהשניים יתרמו את הכסף לנפגעי הקורונה, והם הסכימו ואמרו שזה מה שיעשו.

בשבוע שעבר דיברנו על שירה משותפת ממרפסות איטליה. הטרנד הגיע, כמובן, לישראל. הגירסה המקומית: שבט אחים ואחיות ותפילות.

ובינתיים, בסין: עופר סין מדווח שהעוצר המלא בווהאן הוסר, וכעת ניתן לצאת לטייל ברחבי השכונה.

מאמצי הריגול נמשכים

נמשך הדיון על הפגיעה בפרטיות בשימוש באמצעי מעקב וריגול טכנולוגיים לשם התגוננות מהקורונה. תום כהן, חולה מספר 411, דיווח על פגיעה חמורה בפרטיותו בבידוד בבית החולים לניאדו. לדבריו,

אתה מוכנס לחדר בו אתה מצולם ומאזינים לך 24/7. האחים שמפקחים עלינו, רוב היום צופים בנו ושומעים אותנו מנהלים שיחות שב-99% מהן לא קשורות בתוכנן למחלה. אין בזה שום יתרון מלבד חדירה מוחלטת לפרטיות. וגם: אין טפסי הסכמה, אף אחד לא שאל אותי מה דעתי לגבי זה – אין אפילו אפשרות להחליף תחתונים בלי שמסתכלים עלייך. אני מבין ותומך ברציונל שמאחורי הפעולה, לשמור על הצוות הרפואי ולהקטין את הצורך שלהם לבוא איתנו החולים במגע, אך עם זאת יש דרך. אולי אם היה מותקן כפתור של בו יש למטופל שליטה או אינדיקציה מתי רואים ושומעים אותו, ויש עוד מגוון פתרונות יצירתיים.

אחרי שנפלו לי קצת אסימונים כיסיתי את המצלמה עם כפפה ותוך 3 שניות האחות עלתה מולי ברמקול, ביקשה ממני להסיר את הכיסוי ואישרה לי לצאת מהחלון ולעשן. מה שמחזק את הטענה שהם פשוט צופים בנו ומאזינים לנו, לא התלוננתי בפני אף אחד מהצוות הרפואי לגבי עניין העישון, המקום היחידי שהתלוננתי בו על הנושא היה בשיחות אישיות בטלפון עם חברים ומשפחה. כיביתי גם את הרמקול שבחדר במחשבה שהם מקליטים סאונד דרכו, לאחר מכן הבנתי שזה לא המצב ומצאתי מיקרופון קטן מושתל בתקרה שמזכיר יותר אמצעי ריגול מאשר ציוד בה”ח.

תום כהן, חולה 114

נעה לנדאו דיווחה בהארץ שהממשלה אישרה, ללא פיקוח של ועדת חוץ ובטחון של הכנסת, תקנות שיתנו למשטרה היתר לאסוף נתוני מיקום ללא צו שופט על כל מי שנחשד שחלה בקורונה, ושיאפשרו לשב”כ לאסוף על תושבי המדינה כל “מידע טכנולוגי” שאינו תוכן השיחה – כלומר מטאדאטה, נתונים שעוסקים בשיחה עצמה (כולל צ’טים, אימיילים וכל אמצעי תקשורת אחר), מאיפה נערכה, בין מי למי וכמה זמן ארכה.

עתירות של עו”ד שחר בן מאיר, עדאלה והאגודה לזכויות האזרח הביאו את בג”ץ לפסוק שהשב”כ יפעל רק לאיתור מי ששהו בסביבת חולי קורונה, המשטרה לא תוכל לפעול לפי התקנות שאושרו, וכל התקנות יושעו החל מיום שלישי אם לא יוקמו עד אז ועדות לפיקוח פרלמנטרי עליהן.

ובינתיים, בארה”ב: הוושינגטון פוסט דיווח על מגעים בין הממשל האמריקאי לאנשי רפואה וחברות הטכנומידע הגדולות בנוגע לשימוש בנתוני האיכון הסלולריים לטובת מלחמה במגיפה, כולל מעקב לווידוא שמירה על ריחוק חברתי, וכן למעקב אחרי התפשטות הווירוס. 

גוגל אישרו מגעים עם הממשל, וסיפרו שהם פועלים במקביל בעצם להפיק מידע איכותי מהמשתמשים: “אנחנו בוחנים דרכים שבהן מידע מיקום אגור אנונימי יוכל לסייע במאבק ב-COVID-19. דוגמה אחת יכולה להיות סיוע לרשויות הרפואה לנתח את השפעת הריחוק החברתי, בדומה לאופן שבו אנחנו מראים שעות עומס במסעדות ותבניות תעבורה בגוגל מפות”.
פייסבוק הכחישו שהם במגעים עם הממשל לגבי שיתוף מידע איכון. גם אפל הרחיקו את עצמם מהנושא, אמרו לוושפוסט שהם עובדים רק על סוגיות שקשורות לטלרפואה ולמדידת מרחקים, והדגישו שאינם אוספים נתוני איכון של משתמשי אייפון.

אינטרנט בהאטה

האינטרנט שלך היה איטי מאז פרוץ ההסגר? האנושות מעיקה על האינטרנט. מגיפת הקורונה וההסגרים במדינות השונות שלחו אנשים למקום שבו הם מקבלים מידע, חדשות ובידור, מתקשרים עם המשפחה והחברים ומעדכנים על חייהם בתקופה המשונה הזאת.

מייסד ומנכ”ל פייסבוק, מארק זאקרברג, אמר במסיבת עיתונאים טלפונית ביום ד’: “זו עדיין אינה התפרצות מסיבית ברוב המדינות בעולם. אבל אם זה יגיע לכך, אנחנו נצטרך להבטיח שאנחנו בשליטה מנקודת מבט תשתיתית ולוודא שלא תהיה קריסה”. לדבריו, באיטליה, שנמצאת בסגר בעקבות התפשטות הקורונה, נפח השיחות בוואטסאפ נמצא כעת באופן קבוע בנפח גדול יותר מזה של הקפיצה המסורתית של ערב השנה החדשה הנוצרית.

זוללי רוחב הפס הגדולים, ספקי הווידאו, התגייסו למאמץ הבריאותי. בעקבות פניות של תיירי ברטון, הנציב לענייני השווקים הפנימיים באיחוד האירופי, נטפליקס, יוטיוב ואמזון פריים החלו להגביל את איכות הווידאו שהם מספקים באירופה כדי להוריד את העומס על קווי האינטרנט. נטפליקס העריכו שההגבלה שהטילו תוריד את תעבורת נטפליקס באירופה ב-25%. 
בבזק דיווחו השבוע על עלייה של 30% בשימוש באינטרנט, להערכת החברה “ככל הנראה מצריכה מוגברת של תלמידים שנמצאים בבית ולומדים מרחוק או צורכים תכני וידיאו וגיימינג מספר שעות גדול מבדרך כלל, וכן מעובדים שהסיטו את עבודתם לבתים”. מאקו דיווחו על לקוחות בזק בינלאומי והוט שחווים ניתוקים בימים האחרונים בגלל העלייה בשימוש באינטרנט. 

מבזב”ל נמסר: “לאור הצריכה הגבוהה על רשת האינטרנט, החברה מבצעת בדחיפות הרחבות נוספות של עשרות אחוזים לרוחב הפס. […] במסגרת תהליך השדרוג ייתכנו קשיים נקודתיים בגלישה”. מהוט נמסר: “איננו מכירים תקלות אזוריות הנובעות מעומס ברשת”.


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודה להדר בן יהודה על העזרה באיסוף הידיעות 🔧

לדף הבא →