תנהגו כאילו אף אחד לא מסתכל • אני לא רובוט, אפשר לקרוא את לוחית הרישוי שלך? » רבע לדיגיטל

רבע לדיגיטל. קליק לארכיון המדור

גאדג’ט נוזף בנו על הנהיגה הגרועה שלנו ומלמד אותנו לנהוג טוב יותר באמצעות הנחה בביטוח, מספר גיל שגיב. אפליקציית נקסאר מצלמת כבישים ואוגרת מידע על נהגים גרועים בשאיפה להיות התשתית של כבישי העצמכוניות, מספר המייסד ערן שיר. ואיך אפשר למנוע מבוטים לפגוע בפרטיות שלנו באמצעות לוחית הרישוי?

חתול על מכסה מנוע של מכונית וכלב בתוך המכונית ברמת גן. צילום: ליאורה לוי


[רובו]טריקים מלוכלכים

לוחית רישוי אמורה לאפשר לשוטרים לבדוק אם רשיון הרכב שלנו בתוקף, אם הרכב הורד מהכביש או דווח כגנוב, ובמקרה שאנחנו מבצעים עבירה – לעוברי אורח לרשום את המספר ולדווח עלינו. בוטים גם יכולים לעשות את זה, למשל לבדוק אם שילמנו בחניון ופותחים לנו את השער, או שולחים לנו חשבון הביתה אחרי שאנחנו נוסעים בכביש אגרה.

מספרי הרישוי מאפשרים גם לעקוב אחרינו. כל אדם – חוקר פרטי, עיתונאי, שוטר, נוכל – יכול לתעד את מספר הרישוי של המכונית שלנו ואת המקום והזמן, ולפרסם או לשמור לעצמו לשימוש עתידי. אבל הבוטים יכולים לעשות זאת ביעילות שמאפשרת להם ליצור מאגרי מידע עצומים שמאיימים לפגוע בפרטיותנו.

דרך אחת להילחם בבוטים היא לוחיות עם קפצ’ה, מבחני הכניסה לאתרים עם ספרות מעוותות שבני אדם יכולים לקרוא בקלות ובוטים מתקשים לזהות. לנו צריכה להיות הזכות לבחור אם ליהנות מהנוחות שבלוחיות קריאוֹת – או לנסוע בלי שהרשת תעקוב אחרינו.


עורך: מירון ששון; טכנאי: ניב בן אלי; מפיקת דיגיטל: סתיו נמר; מגיש: עידו קינן. רבע לדיגיטל משודרת מדי שלישי ב-18:45 בגלצ. ארכיון התוכנית; פניות לתוכנית: reva@room404.net


תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

פרסום תגובה