תאונה קטלנית ראשונה לעצמכונית » האחראי על האינטרנט

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

ג’ושואה בראון נהרג ב-7 במאי בתאונת דרכים בוויליסטון, פלורידה, כשמשאית פנתה שמאלה והוא התנגש בה עם מכוניתו, טסלה מודל S. כנראה שבראון יירשם בהיסטוריה כאדם הראשון שנהרג בתאונת עצמכונית, משום שבעת התאונה הטסלה היתה במצב נהיגה עצמונית. מנהל הבטיחות בדרכים המהירות הלאומי (National Highway Traffic Safety Administration, ובקיצור NHTSA) החל בחקירת המקרה.

“אובדן טרגי” היא כותרת הפוסט האפולוגטי שפרסמה טסלה בנושא ביום חמישי, ובו הודיעה שדיווחה לרשויות מיידית על התאונה. “למדנו אתמול שה-NHTSA פותח בהערכה ראשונית של ביצועי ה’אוטופיילוט [רכיב הנהיגה העצמונית] במהלך התנגשות קטלנית שהתחרשה במודל S. זהו מקרה המוות הראשון הידוע בקצת יותר מ-130 מיליון מיילים [כ-209 מיליון ק”מ] שבהם האוטופיילוט היה מופעל. בקרב כל כלי הרכב בארה”ב, יש מקרה מוות בכל 94 מיליון מייל. בעולם, יש מקרה מוות בערך כל 60 מיליון מייל. חשוב להדגיש שהפעולה של ה-NHTSA היא רק הערכה ראשונית לקבוע אם המערכת עבדה כפי שמצופה ממנה”.

טסלה הסבירה שהן הנהג והן המכונית לא הבחינו במשאית בגלל שצדה הלבן לא בלט באור היום הבוהק, ולכן לא הפעילו את הבלמים. מדוע הרדאר של העצמכונית לא הבחין במשאית? בעלי טסלה, אילון מאסק, נשאל על כך בטוויטר והשיב: “רדאר מסנן החוצה מה שנראה כמו שלטי דרך עיליים כדי להימנע מאירועי בלימה כוזבים”.

“אוטופיילוט משתפר כל הזמן, אבל אינו מושלם ועדיין דורש מהנהג להישאר עירני”, כתבה טסלה. “עם זאת, בשימוש בשילוב פיקוח של נהג, הנתונים חד-משמעיים – אוטופיילוט מפחית את עומס העבודה על הנהג ומביא לשיפור משמעותי סטטיסטית בבטיחות בהשוואת לנהיגה ידנית [אנושית] טהורה”.

טסלה ומאסק היו הרבה יותר שחצנים לפני התאונה, כפי שהראה הגרדיאן. החברה בחרה לקרוא למערכת הנהיגה העצמונית שלה “אוטופיילוט” (נהג אוטומטי), בעוד חברות אחרות בחרו בשמות שהדגישו יותר את שיתוף הפעולה בין האדם למכונה – “טכנולוגיה סמי-אוטונומית” ו”פיילוט סיוע חניה” בוולבו, “driver assistance” (“סיוע לנהג”) ו”drive pilot” במרצדס, “safety sense” (“חוש בטיחות”) בטויוטה ו”sensing” (“תחושה” או “חישה”) בהונדה. מאסק אמר בינואר שהמודל S “ככל הנראה טובה יותר מבני אדם בשלב זה בנהיגה בכבישים מהירים”, ולפני שחרור עדכון האוטופיילוט אמר שהעצמכונית “כמעט מסוגלת לנסוע [בין סן פרנסיסקו לסיאטל] בלי לגעת באמצעי הבקרה כלל”.

טסלה מודל S. תמונה: mariordo59 (cc-by-sa)

טסלה ו-NHTSA לא הזכירו את שמו של בראון בהודעותיהן. בראון, בן 40, שירת 11 שנה בחיל הים האמריקאי כטכנאי סילוק פצצות, והקים חברה לייעוץ טכנולוגי בשם Nexu Innovations. הוא פרסם סרטונים רבים שבהם הוא נראה נוהג בטסלה בערוץ היוטיוב שלו.

בחודש שלפני מותו פרסם סרטון שכותרתו “Autopilot Saves Model S”, ובו נראית המכונית בורחת מהתנגשות במשאית שנכנסת לנתיב שלה בפתאומיות משמאל, כשנהג המשאית לא מבחין בטסלה. “אני למעשה לא הסתכלתי בכיוון הזה [של המשאית] וטסי (שמה של המכונית שלי) היתה על המשמרת עם אוטופיילוט מופעל”, כתב בראון בתיאור הסרטון. “הבחנתי בסכנה כשטסי התריעה בפניי עם צפצוף האזהרה ‘קח פיקוד מיד’ ועם סטייה ימינה כדי להימנע מהתנגשות צדדית”.

סוכנות הידיעות AP דיווחה היום שלבראון היו שמונה דוחות על מהירות מופרזת בשש השנים האחרונות, וציטטה חברים שלו, שסיפרו שהוא אהב לנהוג במהירות, אולם נחשב לנהג זהיר. נהג המשאית שבו התנגש בראון, פרנק ברסי, מחזיק בחברת משאיות שמחזיקה משאית אחת ומעסיקה נהג אחד, הוא עצמו, כשהרישומים מראים שיש לנהג החברה שבע עבירות שנרשמו במהלך ארבע עצירות לבדיקות במהלך השנתיים האחרונות, ובהן נהיגה של יותר מ-14 שעות ביממה ומעבר לא חוקי בין נתיבים, ובבדיקה שנערכה בשנה שעברה נרשמה שחיקה של צמיגי המשאית.

נהג המשאית ברסי אמר ל-AP שבראון נהג במהירות גבוהה: “הוא עבר כל כך מהר דרך הטריילר שלי שלא ראיתי אותו”. ברסי טען גם שבראון ניגן סרט מסדרת הארי פוטר ברכב בזמן ההתנגשות, אולם הודה שלא יכול היה לראותו, רק לשמוע אותו. סיירת הכבישים המהירים של פלורידה אישרה שנגן דיוידי נייד נמצא ברכבו של בראון אחרי התאונה, אך חוקרי המשטרה לא יכלו לאשרר שהמכשיר פעל בזמן התאונה.


משודר בגלצ בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30


תגובות

תגובה אחת לפוסט “תאונה קטלנית ראשונה לעצמכונית » האחראי על האינטרנט”

  1. » רובוטונומיים עם בינה מלאכותית עומדים לקבוץ ברזל, לשים עליהם מלך וללמוד לצחוק on 22 בדצמבר, 2016 07:08

    […] במאי נהרג ג’ושואה בראון כשהטסלה שלו התנגשה במשאית, בתאונת דרכים הקטלנית הראשונה בעצמכונית. מייסד טסלה, אילון מאסק, טען שהרדאר והנהג לא הבחינו […]

פרסום תגובה