יאהו ממשיכה לחטוף על פרשת החיטוט באימיילים של לקוחותיה » האחראי על האינטרנט

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

יאהו חיטטה באימיילים הנכנסים של משתמשיה עבור סוכנות ביון ממשלתית, חשפה סוכנות הידיעות רויטרס בתחילת החודש. הציתות היה חסר תקדים בהיקפו ולא בטוח שהכרחי מבחינה חוקית, יאהו הגיבה בתחילה שהיא מצייתת לחוק ואחרי כיממה הוציאה תגובה שבה אמרה שהסיפור לא מדויק, אך לא הכחישה אותו, וגל כתבות בתקשורת הטכנולוגיה קרא למתגלצ’ים למחוק את חשבון היאהו מייל שלהם.

כתבות שקוראות למשתמשים למחוק את חשבון היאהו מייל שלהם, בעקבות פרשת יירוט האימיילים בידי יאהו. צילומסך מגוגל ניוז

יאהו לא יכלה לבחור זמן גרוע יותר לשבש את שירות הפירוורד האוטומטי של יאהו מייל, זה שאיפשר למשתמשים להעביר את האימיילים הנכנסים שלהם לחשבון אימייל אחר. משמעות השיבוש היא פגיעה ביכולתם של משתמשים להתנתק בצורה חלקית מיאהו מייל על ידי העברת הפעילות השוטפת לחשבון בשירות אימייל אחר, מה שהיה מאפשר להם להודיע לשולחים על כתובתם החדשה מחוץ ליאהו מייל, לשנות את הכתובת שבאמצעותה נרשמו לניוזלטרים ולשירותים שונים מיאהו מייל לכתובת החדשה וכיוצא בזה.

סוכנות הידיעות AP דיווחה על כך ב-10/10, שישה ימים אחרי חשיפת הפרשה. בדף ההסבר על הפיצ’ר ב”יאהו עזרה” נכתב כי “הפיצ’ר הזה נמצא בפיתוח. בעודנו עובדים לשפר אותו, שיתקנו באופן זמני את האפשרות להפעיל את פירוורד האימייל לכתובות חדשות. אם כבר הפעלתם את פירוורד האימייל בעבר, האימייל שלכם ימשיך להתפרוורד לכתובת שהגדרתם בעבר”. מיאהו לא נמסרה תגובה לפניית AP, ורק אחרי הפרסום מסרה החברה כי היא עובדת על “החזרת [הפירוורד האוטומטי] לפעילות בהקדם האפשרי”. השירות הוחזר אתמול, 14/10, ארבעה ימים אחרי הדיווח על שיתוקו.

הודעה על השבתת שירות פירוורד האימיילים ביאהו, 10.2016

בינתיים, 48 חברי בית הנבחרים האמריקאי משתי המפלגות דורשים תשובות. הנציגים ג’סטין אמאש (רפובליקני, מישיגן) וטד לו (דמוקרט, קליפורניה) יזמו את המכתב, שנשלח לתובעת הכללית של ארה”ב, לורטה לינץ’, ולמנהל המודיעין הלאומי, ג’יימס קלאפר, ובו הם דורשים לקבל הבהרות על הפרשה. לפי הדיווח המקורי של רויטרס, ה-NSA או ה-FBI הגישו בשנה שעברה ליאהו דרישה מסווגת לחפש אימיילים שמכילים מחרוזת טקסט ספציפית, שתוכנה לא נחשף, באימיילים הנכנסים של משתמשיה.

יאהו מייל

עם הפרסום ספגה יאהו חריפה ולא אופיינית מצד החברות המתחרות גוגל ומיקרוסופט. עכשיו גם ורייזון משמיעה ביקורת – לא ישירות על הפרשה של יאהו, אבל כן על כך שהממשל חוצה קווים אדומים באיסוף המידע על משתמשים מרשתות תקשורת – במאמר שקרייג סילימן, סגן נשיא בכיר לענייני מדיניות ציבורית ויועץ משפטי בוורייזון, פרסם בבלומברג, נגד איסוף מידע המוני בחברות תקשורת. ורייזון היא חברה שעשתה כל כך הרבה נגד פרטיות משתמשיה, ואפילו לעגה לחברות שדאגו לפרטיות משתמשיהן מול ה-NSA, חברה שבלוג הטכנולוגיה טקדרט מכנה “החברה הכי טובה של ה-NSA” – ואם אפילו חברה כזאת בוחרת לנקוט עמדה ולעמוד לצדם של המתגלצ’ים ופרטיותם – יתכן שאנחנו נמצאים בנקודת מפנה ביחסה של אמריקה התאגידית המסורתית (להבדיל מההייטקית) כלפי הממשל ומשחקי הריגול שלו.


משודר בגלצ בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30


[תיקון 20:05] במקור נכתב פה בטעות כי ורייזון מתחה ביקורת על יאהו. המאמר של סילימן מוורייזון אמנם פורסם אחרי חשיפת פרשת הריגול של יאהו, אבל נכתב שבועות לפניה, והוא לא עוסק ביירוט אימיילים אלא ביירוט מידע על מיקום משתמשי סלולר.

הפיסקה השגויה שפורסמה פה במקור:

עם הפרסום ספגה יאהו חריפה ולא אופיינית מצד החברות המתחרות גוגל ומיקרוסופט. מבקרת נוספת, פחות צפויה, היא חברת התקשורת ורייזון. לוורייזון אמנם יש אינטרס בעניין – היא נמצאת במגעים לרכישת יאהו, ולפי דיווח של הניו יורק פוסט דרשה הנחה של מיליארד דולר על הצעתה הקודמת של 4.8 מיליארד דולר, בעקבות פרשת הריגול והפרשה שקדמה לה, של פריצה לשרתי יאהו וגניבת פרטי 500 מיליון משתמשים; והביקורת נגד יאהו היא אמנם עקיפה – יאהו לא מוזכרת בשמה במאמר שקרייג סילימן, סגן נשיא בכיר לענייני מדיניות ציבורית ויועץ משפטי בוורייזון, פרסם בבלומברג, נגד איסוף מידע המוני בחברות תקשורת. אבל ורייזון היא חברה שעשתה כל כך הרבה נגד פרטיות משתמשיה, ואפילו לעגה לחברות שדאגו לפרטיות משתמשיהן, חברה שבלוג הטכנולוגיה טקדרט מכנה “החברה הכי טובה של ה-NSA” – ואם חברה כזאת בוחרת לנקוט עמדה ולעמוד לצדם של המתגלצ’ים ופרטיותם – צריך להוריד בפניה את הכובע.

תגובות

תגובה אחת לפוסט “יאהו ממשיכה לחטוף על פרשת החיטוט באימיילים של לקוחותיה » האחראי על האינטרנט”

  1. דני on 19 באוקטובר, 2016 18:36

    Not playable

פרסום תגובה