ריגול בלי גבול – ארה”ב מרגלת אחרי המגיעים לגבולות ומסירה גבולות לריגול ברשת » האחראי על האינטרנט

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

גבולות ללא גבולות

בתחילת אוקטובר הגיע צלם העיתונות הקנדי עטור הפרסים אד או (Ed Ou) לארה”ב, לסקר עבור רשות השידור הקנדית (CBC) את המחאה של הילידים-האמריקאיים נגד הנחת צינור הנפט דקוטה אקסס (Dakota Access Pipeline – DAPL). סוכני ה-CBP (רשות המכס והגנת הגבולות – U.S. Customs and Border Protection) עיכבו את או בגבול, החרימו את שני הטלפונים הניידים שלו ואמצעי דיווח אחרים ומנעו ממנו להיכנס למדינה.

הסוכנות לא היתה סגורה על הסיבה שנתנה לעיתונאי הקנדי כשביקש לדעת מדוע הוא נעצר. לדברי או בראיון לוושינגטון פוסט, סוכן אחד אמר לו ששמו היה מסומן כ”person of interest” ברשימת מעקב של ארגון אכיפת חוק ששמו לא צויין, אבל מאוחר יותר אמר שהימצאות שמו ברשימה הזאת לא היתה הסיבה הרשמית למניעת כניסתו. הסוכנים נתנו לאו טופס שמציין שכניסתו נאסרה לפי סעיף 212(a)(7)(A)(I)(I) לחוק ההגירה והאזרחות (Immigration and Nationality Act -INA), אולם סעיף כזה לא קיים. סעיף 212(a)(7)(A) עוסק בכלל במהגרים, ואו אינו מהגר ולא ביקש להגר למדינה, כך לפי מכתב (פדף) של ארגון זכויות האזרח ACLU, שמסייע לאו משפטית נגד ה-CBP.

במהלך העיכוב, הסוכנים דרשו מאו לפתוח את הסלולריים שלו כדי שיוכלו לבצע בהם חיפוש. הוא סירב, בנימוק שיש לו מחוייבות אתית להגן על מקורותיו העיתונאיים. הסוכנים לקחו את הטלפונים איתם למקום שבו לא ראה מה הם עושים בהם, וכשהוחזרו כמה שעות מאוחר יותר, ההיה ברור שהיה נסיון להתעסק עם כרטיסי הסים שלהם ואולי ליצור העתקים שלהם. הם היו מוצפנים, כך שלא ברור כמה מידע הסוכנים הצליחו להוציא מהם.

ה-ACLU פנה לרשות ודרש ממנה הסברים על מעשיה, השמדה של את ההעתקים של הסימים והתחייבות להימנע מהפרעה לאו בעבודתו בעתיד. במכתב מעו”ד יו הנדיסייד מ-ACLU נכתב: “אנחנו מאמינים שהרשות ניצלה את בקשת הכניסה של או כדי ליזום מסע דיג אופורטוניסטי של מידע רגיש וסודי שמר או אסף בפעילויות העיתונאיות שלו”.

המסקנה הזאת נובעת מכך שאם או כבר היה בתוך ארה”ב, סוכני רשויות חוק שהיו רוצים לחפש בסלולריים שלו היו צריכים להשיג צו בית משפט. אולם בגבולות של ארה”ב, המדינה טוענת שיש לה זכות לבצע חיפושים כאלו בלי צו או אפילו חשד למעשים אסורים, גם על זרים וגם על אמריקאים. וההגדרה של הגבולות בהקשר הזה היא רחבה – 100 מיילים מהגבול לתוך היבשת.

סייברספייס ללא גבולות

ובינתיים ביבשת: סמכויות החיפוש והפריצה של הרשויות למחשבים התרחבו בימים אלו. עד כה, שופטים פדרליים יכלו להוציא לבולשת הפדרלית (FBI) צווי חיפוש למחשבים שנמצאים בתחום השיפוט של בית המשפט שלהם בלבד. החל מיום חמישי נכנסו לתוקף שינויים בכלל 41 של סדר הדין הפלילי הפדרלי, והם מאפשרים לשופטים להוציא צווי חיפוש שמאפשרים רשות לגשת למחשבים מרחוק בכל תחום שיפוט, כולל מעבר לים. כך יתאפשר לחקור חשודים שמשתמשים בטכנולוגיית אנונימיזציה להסתיר את מיקום המחשב שלהם, וכן לחקירות של בוטנט/זומבים – רשתות של מחשבים שנפרצו בלי ידיעת בעליהם, ונשלטים על ידי קראקרים שמשתמשים בהם לבצע מתקפות שונות.

תומכי השינוי אומרים שהוא יסייע לחקירות מקוונות מורכבות. למשל, בחקירה בשם “Playpen” (“לול תינוקות”), שבה ה-FBI החדיר תוכנת מעקב למחשביהם של חשודים בפורנוגרפיית ילדים בכל רחבי ארה”ב, כמה מהחשודים הצליחו לפסול את הראיות בטענה שהם מתגוררים מחוץ לתחום השיפוט של הצו שאישר את המעקב. השינוי בכלל 41 ימנע מצבים כאלו בעתיד.

מתנגדי השינוי טוענים שהוא רחב מדי, מסכן את פרטיותם של אזרחים חפים מפשע; מסכן את המחשבים, הסמארטפונים ושאר ההתקנים האלקטרוניים נשואי המעקב, שכדי לחדור אליהם ולעקוב אחריהם צריך להשתמש בחולשות ופירצות אבטחה או להחדיר אליהן תוכנות כאלו, אשר עלולות לשמש גם גורמים עויינים; יאפשר לרשויות האכיפה לעשות שופינג ולבחור שופטים נוחים באזורים מרוחקים מאלו שבהם התבצע הפשע לכאורה; ויהווה הפרה של חוקים בינלאומיים בנוגע לסוברניות (אם המחשב שעליו מתבצע המעקב נמצא מחוץ לארה”ב).


משודר בגלצ בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת ענבל תמיר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30


תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

פרסום תגובה