סרבני ההייטק נגד המאגר המוסלמטרי של טראמפ » האחראי על האינטרנט

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

לפני שנתיים פרסמו גיל סלוביק ואסף וול ברכת חנוכה שבה ביג מק מוגש בסופגניה במקום בלחמניה. השנה בורגר קינג ישראל מוכרת את הדרעק הזה.

מקסופגניה. תמונה: nonews.co.il - גיל סלוביק ואסף וול בורגר קינג בסופגניה. תמונה: בורגר קינג ישראל

זו תזכורת שמה שרץ כבדיחת רשת ב-2014 יכול להפוך למציאות המפחידה של 2016.

ואפרופו דונלד טראמפ, הנשיא-הנבחר של ארה”ב הודיע במספר הזדמנויות שהוא מתכוון ליצור מאגר נתונים ובו מרשם של כל המוסלמים במדינתו – שמוסלמים יחוייבו להירשם בו. בתוכנית שחשף בטעות יועצו קריס קובאץ’ נחשפה כוונה ליצור מאגר מידע על מהגרים ממדינות מוסלמיות, כמו זה שפעל מאז פיגועי הטרור של 11 בספטמבר 2001, והושעה ברובו ב-2011.

האם חברות טכנולוגיה ישתפו פעולה עם הממשל האמריקאי החדש בהקמה ותחזוקה של מאגרי מידע כאלו, או שיסרבו בטיעון מוסרי? אתר החדשות אינטרספט פנה לתשע חברות טכנולוגיה ושאל: “האם [החברה], אם תקבל פנייה מממשל טראמפ, תמכור טובין, שירותים, מידע או ייעוץ מסוג כלשהו לסייע ביצירת מרשם מוסלמים לאומי, פרויקט שהועלה טנטטיבית על ידי צוות המעבר של הנשיא הנבחר?”

טוויטר היא החברה היחידה מבין התשע שהשיבה בשלילה מפורשת: “לא”. החברה הפנתה לפוסט בבלוג שלה, שמציין שיש לה מדיניות נגד שימוש של מפתחים חיצוניים ב”מידע של טוויטר למטרות מעקב. נקודה”.

מיקרוסופט מסרה: “אנחנו לא הולכים לדבר על השערות בשלב זה”. עוד מסרה החברה לינק לפוסט בבלוג של החברה, שבו נכתב כי “אנחנו מחוייבים לקדם לא רק גיוון בקרב כל הגברים והנשים שעובדים כאן, אלא […] תרבות משתפת. […] חשוב לאלו שבממשל ובמגזר הטכנולוגיה להמשיך לעבוד יחד כדי ליצור איזון שמגן על פרטיות ובטיחות ציבורית במה שהם עדיין זמנים מסוכנים”.

בוז אלן המילטון, המעסיקה לשעבר של מדליף מסמכי NSA אדוארד סנואודן, סירבה להשיב.

פייסבוק, גוגל, אפל, SRA International ו-CGI לא השיבו. לא השיבה גם IBM, חברה שההיסטוריה שלה, כפי שתוארה בספר “IBM והשואה”, היתה ההשראה להעלאת השאלה.

שלט בחירות של דונלד טראמפ. תמונה: Tony Webster (cc-by-nc-nd)

בינתיים, אנשי הייטק חותמים על עצומה שכותרתה Neveragain.tech (לעולם לא עוד.טק):

אנחנו החתומים מטה עובדים של ארגוני וחברות טכנולוגיה שמבוססים בארה”ב. אנחנו מהנדסים, מעצבים, מנהלים עסקיים, ואחרים שעבודתם כוללת ניהול או עיבוד מידע על אנשים. אנחנו בוחרים לעמוד בסולידריות עם מוסלמים אמריקאיים, מהגרים וכל האנשים שהחיים והפרנסה שלהם מאויימים על ידי מדיניויות איסוף המידע המוצעות של הממשל הנכנס. אנחנו מסרבים לבנות מאגר נתונים של אנשים המבוסס על אמונותיהם הדתיות המוגנות בחוקה. אנחנו מסרבים לתת יד לגירוש המוני של אנשים שהממשלה מאמינה שאינם רצויים.

השכלנו את עצמנו בהיסטוריה של איומים כאלו, ובתפקיד שטכנולוגיה וטכנולוגים מילאו במימושם. ראינו איך IBM שיתפה פעולה בדיגיטציה ובייעול של השואה, ותרמה למותם של שישה מיליון יהודים ומיליוני אחרים. אנחנו זוכרים את כליאתם של יפנים אמריקאים במלחמת העולם השנייה. אנחנו מכירים בגירושים ההמוניים שזירזו את הזוועה שהמילה ג’נוסייד נטבעה לתאר: רציחתם של 1.5 מיליון ארמנים בטורקיה. אנחנו יודעים שג’נוסיידים הם לא רק זכרון מהעבר הרחוק – בין השאר, רואנדים משבט הטוטסי ומוסלמים בוסניים היו קורבנות בימי חיינו.

החותמים מסרבים לקחת חלק ביצירת מאגרי הנתונים, ומתחייבים לפעול בחברות ובארגונים שלהם להקטין את איסוף ושמירת המידע שיאפשרו פילוח דתי או אתני, להקטין מאגרים קיימים, להשמיד מאגרים מסוכנים, לקדם נהלי אבטחת מידע ופרטיות, לדרוש הליכים חוקיים נדרשים מול בקשות מידע ממשלתיות, לפעול לתקן שימושים לא אתיים/לא חוקיים במידע, לדבר בפומבי או להלשין (whistleblow) אם התיקון לא מועיל, לפעול חוקית נגד שימושים כאלו, להתפטר ולא לציית לדרישות לשימושים כאלו, להעלות מודעות ולשאול שאלות על שימוש אחראי והוגן במידע ובאלגוריתמים מעבר לארגונים ולתעשיות הספציפיות שלהם.

בין מאות החותמים אפשר למצוא אנשים מגוגל, מיקרוסופט, לינקדאין, אקמאי, גיטהאב, סיילזפורס, אוטומטיק, אינדיגוגו, אדובי, אובר, סלאק, וויקימדיה, איירביאנבי, פטראון וציינג’.אורג.


משודר בגלצ בפינה “האחראי על האינטרנט” בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר. הפינה משודרת מדי שבת ב-19:30


תגובות

תגובות

Powered by Facebook Comments

תגובות

3 תגובות לפוסט “סרבני ההייטק נגד המאגר המוסלמטרי של טראמפ » האחראי על האינטרנט”

 1. צפריר כהן on 18 בדצמבר, 2016 23:30

  אבל בשואה לא פלחו מידע לפי דת אלא לפי גזע.

  חיפוש של statistics by race מעלה לי כתוצאות ראשונות בעיקר סטטיסטיקות רשמיות מארצות הברית:
  https://duckduckgo.com/html?q=statistics%20by%20race

  האם IBM עדיין מעורבת בהפקת התוצאות הללו?

 2. אוי, עידוק, on 19 בדצמבר, 2016 11:50

  הייתי שמח לראות רק את ההודעה על אנשי ההייטק לחוד, כדי שאוכל לשתף אותה בפייסבוק, בלי שאנשים יחשבו שאני משתף פוסט על מקדונלדס.

  זה חשוב מדי בפני עצמו, וההקשר המקדונלדי שווה פרסום בפני עצמו.

  חוץ מזה, סוכנויות פרסום, החחל מ”משה המפרסם” וכלה בגוגל ושמוגל, כולם מפלחים בצורה כזו או אחרת לפי גזע, או לפי מאפיינים שמהם ניתן לגזור גזע ושיוך דתי בקלות רבה (מדי).

  אני ארחיב את הרעיון הזה – בפייסבוק.
  ותודה בכל מקרה

 3. עידו קינן on 21 בדצמבר, 2016 12:01

  תודה לך, אסף. לנקק לדיון שתפתח בפייסבוק.

פרסום תגובה