🍷 תוכן ויראלי – טוב לי או רע לי? ⌨️ עברייני רשת

סיפור שמתחיל במריבה עם נוסעת מעצבנת במטוס ומסתיים בהרהור נוגה על משמעות האמת בעידן התוכן הוויראלי


עידו קינן, ג’וני זילבר

עברייני רשת. קליק לארכיון המדור. צילום: Lydia (cc-by), עיבוד: חדר 404

עיכוב של טיסה בתקופה הלחוצה נפשית של החגים יכול לחרפן גם את הרגועים שבבני האדם, ודיאן, האישה שטסה בטיסה כזאת ערב חג ההודיה, אינה אחת מהם. דיאן התלוננה לדיילים ונזפה בהם, כשהיא מסבירה שהיא חייבת, פשוט חייבת, להגיע הביתה בזמן לארוחת הערב של החג.

גם אילן גייל אינו מהרגועים שבבני האדם. למרות שהוא, מפיק בתוכנית הבידור “הרווק”, טס באותה טיסה מעוכבת, הוא מצא את עצמו מזדהה עם הדיילים דווקא. “אישה אחת כאן מאוד נסערת כי יש לה תוכניות לחג ההודיה. היא היחידה, כמובן. מתפלל בשבילה”, צייץ בלעג בטוויטר בדיווח חי מהתקרית. הוא ביקש מאחד הדיילים להגיש לדיאן כוס יין על מפית שעליה כתב לה פתק בכתב ידו, שאותו צילם והעלה לטוויטר: “גברת יקרה במושב 7A, הובא לידיעתי שהיום הוא ‘חג ההודיה’ שלך. זה בטח קשה לא להיות עם המשפחה שלך! אנא קבלי כוס יין זו. זו מתנה ממני אליך. בתקווה שאם תשתי אותה, לא תוכלי להשתמש בפה שלך לדבר. באהבה, אילן”. בפתק תשובה היא כתבה לו, “‘אילן’ היקר, היין לא היה מצחיק. הוודקה לא היתה מצחיקה. אתה אדם איום בלי שום חמלה. אני מצטערת בשביל המשפחה שלך שצריכה להתמודד איתך. דיאן”.

הפתק שכתב אילן גייל לדיאן 📷 הטוויטר של גייל

הפתק שכתב אילן גייל לדיאן 📷 הטוויטר של גייל

“זו הכרזת מלחמה”, צייץ גייל, ובפתק הבא נזף בה ואמר לה: “תאכלי ת’זין שלי”. הקרב המתועד נמשך, כשדיאן מאיימת להתלונן על גייל לרשויות, הוא מבקש ממנה לנצל את ההזדמנות ולהסגיר את עצמה בעוון קניבליזם “כי אכלת את הזין שלי”, הוא מנסה להגיש לה פתק מוסף אחרי שהם יורדים מהמטוס, היא סוטרת לו והוא מוותר על האפשרות להגיש נגדה תלונה למשטרת נמל התעופה ולגרום למעצרה, אבל מגיש לה את הפתק והולך. בפתק נכתב: “דיאן, הרשי לי להציג את עצמי. אני TheYearOfElan…” – זה שם המשתמש שלו בטויטר – “חפשי אותי אונליין. קראי כל ציוץ. קראי כל תגובה. ואולי בפעם הבאה את תהיי נחמדה לאנשים שרק מנסים לעזור. נ”ב: תאכלי ת’זין שלי. באהבה, אילן”.

המריבה בין גייל ודיאן זכתה לתגובות רבות בטוויטר, תומכות ומבקרות. הסיפור גם הגיע לאתר הוויראלים באזפיד, שם זכה עד כה ל-1.5 מיליון צפיות, ולכלי תקשורת רבים בעולם. ציוצי המריבה לוקטו לסיפור באתר סטוריפיי, ואחד המגיבים שם סיפר שדיאן היא קרובת משפחתו וסובלת מסרטן ריאות מתקדם וסופני, שבגללו היה דחוף לה להגיע בזמן לחג ההודיה האחרון עם משפחתה. בגלל העיכוב בטיסה, כתב, היא איחרה את טיסת ההמשך והחמיצה את ארוחת החג.

בושה במשפחה

סיפור של אדם שעושה מעשה לא ראוי ונשטף בזעם מוסרי של אדם אחר הוא דבר שאומת הרשת, כמו אומת האופליין, אוהבות מאוד: יש מי שמזדהה עם הזעם ונהנה מההתפרצות, שהוא לא היה מרשה לעצמו לשחרר, ויש מי שכועס על המתפרץ על שלקח את החוק לידיים. הכתב ניצן זימרמן פרסם שני סיפורים כאלו באתר גוקר. באחד, אביו של בחור בשם נייט שמע אותו מספר לחבר בטלפון שהוא הולך לצאת מהארון בפני אביו. האב הקדים אותו במכתב שבו אמר שהוא מקבל אותו כמו שהוא. בשני, אישה בשם כריסטין סילקה את בנה צ’אד מהבית אחרי שגילתה שהוא הומו. אביה, סבו של צ’אד, כתב לה מכתב כועס, שבו הסביר לה שאכן יש “בושה במשפחה”, אבל הבושה היא לא נטייתו המינית של נכדו אלא התנהגותה בעקבות הגילוי.

שני המכתבים פורסמו לראשונה בפייסבוק של חברת האופנה הפרו-גאה FCKH8, ובשני המקרים, החברה טענה שהמכתב נשלח אליה מאחד המעורבים, ושהם לא מעוניינים להיחשף בתקשורת, כך שלזימרמן לא היתה דרך לבדוק את האותנטיות שלהם. המו”ל של גוקר והבוס של זימרמן אז, ניק דנטון, הגיב לכתבה על הסב הנוזף. “המכתבים כתובים היטב”, כתב דנטון, “הסנטימנט הוא כמעט מרגש מדי להיות אמין – אבל ויראלי מדי עבור רוב כלי התקשורת לבדוק”. זימרמן השיב לו: “זה בהחלט נראה טוב מכדי להיות אמיתי, אם כי אני טוען שרוב התוכן הוויראלי דורש מהקהל השעיה מסויימת של חוסר-אמון. העובדה היא שמפעלי תוכן ויראלי כמו באזפיד סוחרים בשמאלץ בלתי ניתן לאישוש בדיוק בגלל שזה סוג התוכן שהופך ויראלי. אנשים לא צורכים את הסיפורים הללו כדי לקבל עובדות מדויקות ודיווח עיתונאי חרוץ. הם צורכים אותם בשביל רגעים חולפים של שמחה ונוחות”. השיטה עבדה: לפי פרופיל שפורסם עליו בוול סטריט ג’ורנל, זימרמן היה אחד הכותבים הפופולריים בגוקר, כשלעתים הסיפורים שלו היו נצפים יותר מהסיפורים של כל הכותבים האחרים יחד.

המכתב שפרסם אתר FCKH8 📷 הפייסבוק של FCKH8

אחד המכתבים שפרסם אתר FCKH8 📷 הפייסבוק של FCKH8

מפעל התוכן הוויראלי באזפיד הוא כעת מקום העבודה שלו, שם הוא עורך שאחראי על פרסום תכנים ויראליים, ואחראי ליותר מ-30 מיליון דפים נצפים בחודש באתר. “ברגע שתרבות האינטרנט תאכל את עצמה, האם אוכל לבצע את עבודתי?”, תהה בראיון לג’ורנל. “כשלהגיד אמת על תרבות האינטרנט לא יביא טראפיק… כשזה יקרה, אני עלול לאבד את היתרון שלי ואצטרך למצוא משהו אחר לעשות”.

אילן גייל, בינתיים, יכול לישון במצפון שקט. הוא אמנם ראה אישה שהתנהגה בגסות לדייל, אבל לא יצר איתה כל קשר, ו”דיאן”, המריבה, הפתקים והסטירה הם סיפור שהמציא במהלך הטיסה כדי לשעשע את עצמו ואת עוקביו. רק למחרת הטיסה התעורר וגילה שהבדיחה שלו הפכה לחדשות. “חשבתי שזה הדבר הכי משוגע שאי פעם ראיתי”, אמר בראיון לרשת ABC, שבה הוא מועסק ושגם היא דיווחה על התקרית בלי לבדוק את העובדות. “בעבר, ככלי התקשורת המהימנים עליך היו טועים, הם היו מפרסמים התנצלות”, כתב בטוויטר. “עכשיו הם כותבים מאמרי מערכת חמודים עם הרבה פלפל!”


ג’וני זילבר ועידו קינן עובדים יחד כבר יותר מדי שנים. הטור התפרסם במדורם “עברייני רשת” במוסף “גלריה שישי” של “הארץ”, 21.12.2013

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.