“לינקי אינו פייסבוק” 🔌 נצחון ראשון נגד מוני החשמל החכמים בצרפת

ספק החשמל השני בגודלו בצרפת, EDF, מתקין באמצעות חברת הבת Enedis מונים חכמים בשם “לינקי“, שחוסכים את הצורך בשליחת עובדים לבצע קריאת מונה אצל הצרכנים. 7 מיליון לינקי כבר הותקנו מאז החל המהלך ב-2016, ו-34 מיליון אמורים להיות מותקנים בסך הכל עד סוף 2021 – אבל לא אם זה תלוי בכ-300 ערים ומועצות שנאבקות נגד הקידמה. המאבק מציף את הרשת וגם את האקסווב, עם כרזות אנטי-לינקי בחוצות הערים. ה-5 במאי הוכרז “יום עיצרו את לינקי“. 4000 אזרחים עתרו לבתי משפט בסירוב להתקין את המונים החכמים. כעת נרשם נצחון ראשון למתנגדים בבית המשפט.

ההתנגדות למונים החכמים נובעת מחשש מגלגול עלות ההתקנה עליהם, נזקים בריאותיים מקרינה שמשדר המכשיר ופגיעה בפרטיות. המונים ימדדו את הצריכה כל חצי שעה במקום פעם ביום. הדבר עלול לאפשר מעקב אחרי המשתמשים – מתי הם בבית ומתי לא, מתי הם ערים ומתי ישנים, מתי הם מבשלים (תנור), מתקלחים (דוד חשמל) ועוד.

“לינקי לא יודע מתי אתם מתקלחים, מתי אתם יוצאים”, הכחיש מנכ”ל EDF, קסבייר קאיוטקולי, בראיון לפראנס אינטר. “מדידה כל חצי שעה לא מאפשרת לאסוף מידע אישי”. נציבות המידע והפרטיות הלאומית של צרפת (CNIL) נזפה בחברה בחודש מרץ על שלא היתה ברורה מספיק בנוגע למעבר למדידה דו-שעתית. לינקי, נאלץ המנכ”ל להסביר, “אינו פייסבוק“. עד כדי כך רעיל הפך המותג של הרשת החברתית אחרי חשיפת פרשת קיימברידג’ אנליטיקה, שהוא משמש כשם נרדף לפגיעה בפרטיות.

שלט אנטי לינקי ב-Montreuil שקורא להתנגד ללינקי לפני שיהיה מאוחר  📸 Carole Sale-res CC-BY
שלט אנטי לינקי ב-Montreuil שקורא להתנגד ללינקי לפני שיהיה מאוחר 📸 Carole Salères CC-BY

ארגון בשם “סטופ לינקי” מגיש תביעה ייצוגית נגד חברת החשמל. ארנו דוראן, עו”ד מטעם המתנגדים, טען שהלינקי הם “סוס טרויאני” שיאפשר להאקרים איסוף מידע על פעילויות צרכני החשמל. “חברת טלמרקטינג תוכל לדעת אם זה זמן טוב להתקשר”, הדגים בראיון ללה-פיגארו.

מהלך חקיקתי מנע מצרכני חשמל את הזכות לסרב להתקין מונה חכם. אבל בית המשפט לעניינים מנהליים של טולוז פסק כעת לראשונה כי לכ-21.5 אלף תושבי מועצה המקומית (קומונה) בלנייק (Blagnac) יש זכות לסרב להכניס נציגים של חברת החשמל לבתיהם להתקין ליקי. הנצחון הזה יכול להזרים חשמל במאבק של ערים ומועצות נוספות ברחבי צרפת.

תגובות

תגובה אחת לפוסט ““לינקי אינו פייסבוק” 🔌 נצחון ראשון נגד מוני החשמל החכמים בצרפת”

  1. פלי on 14 בספטמבר, 2018 08:39

    בהצלחה לצפרתים,
    למה המונה החכם לא יכול לשולח קריאה פעם בחודשים כפי שמקובל אם קוראים אנושים?

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.