במה וירטואלית, דמות בדיונית, איומים אמיתיים 📻 האחראי על האינטרנט בגלצ

הקליקו לארכיון האחראי על האינטרנט

🎧 להאזנה לפינה 🔊

אליס היא טינאייג’רית בת 17, בעלת פרופיל הטיקטוק @antialice, שבו היא מספרת על חייה, על אביה הרוצח שיושב בכלא, החשש שהיא ירשה את הצד האפל שלו, הטיפול הפסיכולוגי שהיא עוברת, ההתעמרות שהיא סופגת בבית הספר והאגרוף שהכניסה לבריון הכיתתי. מתגלצ’ים אחרים, רבים מהם קטינים בעצמם, הגיבו אצלה, עודדו אותה, הביעו הערכה והערצה וחלקו את סיפורי החיים הרגישים שלהם. הפרופיל שלה, שצבר כ-20 אלף עוקבים, כבר לא זמין, וכל הסרטונים שלה נמחקו.

@grave_priestess

##stitch with @antialice

♬ original sound – Grave Priestess
@cirilloivy_

##stitch with @antialice Welcome to the club! I’d love to send you a book & a sticker 🖤 ##traumaticchildhood ##traumacheck ##welcometotheclub

♬ original sound – Ivy Cirillo

אילן בנג’מין הוא מייסד-שותף ומנכ”ל פורפראנט, חברה שהפיקה תוכנית ריאלטי אינטרנטית שבה 8 טיקטוקרים התמודדו על הונו של מיליארדר בשם mr bucks (מר דולרים) בשיחת זום פומבית. השמונה נבחרו מתוך 22 טיקטוקרים, שבשמונה חודשי פעילות צברו 1.93 מיליון עוקבים ו-281 מיליון צפיות.

ננסי קימבל היא שחקנית בת 23, שבמרץ חתמה על חוזה עם פורפראנט, וחודש אחר כך סגרה את כל חשבונות הסושיאל שלה וירדה למחתרת.

ריי הנדריקס, שלמדה בתיכון באותה כיתה עם קימבל, פגשה אותה אחרי שנים שלא דיברו ושמעה ממנה שהיא סיימה את לימודיה ב-NYU ועובדת כשחקנית בפרוייקט מגניב וסודי שקשור לטיקטוק. ריי הלכה לטיקטוק וגילתה שקימבל מתחזה שם לנערה בת 17. “היא בעצם משקרת לקטינים אונליין בשביל כסף”, אמרה הנדריקס בסרטון טיקטוק שהעלתה ב-21.4 בפרופיל שלה, @ninedogsinatrenchcoat. “אני לא רוצה שהיא תאבד את העבודה שלה, אבל אני גם מרגישה שלהשפיע על קטינים בצורה הזאת זה לא בסדר”. הסרטון הגיע ליותר ממיליון צפיות. פייג’ היא נערה שגילתה שכל החברים שלה חסמו אותה, ובאה לטיקטוק (ולבמות סושיאל נוספות) לבקש מאנשים לעזור לה להבין למה, ואף צ’וטטה איתם.

@ninedogsinatrenchcoat

pls signal boost this, I really don’t know what to do and I’m already anxious just posting this

♬ original sound – rae

פייג’ היא נערה שגילתה שכל החברים שלה חסמו אותה, ובאה לטיקטוק (ולבמות סושיאל נוספות) לבקש מאנשים לעזור לה להבין למה, ואף צ’וטטה איתם.

קייטי בייקר היא שחקנית שגילמה את פייג’ במשך שלושה ימים. היא לא היתה צריכה להשתתף בצ’ט, שנוהל על ידי בוט מתודלק בבינה-מלאכותית. אף שפורפראנט סימנה את פייג’ כפייק באופן בולט, 92% מהצופים התהדדו איתה, ייעצו לה ואף סיפרו על עצמם. ההצלחה הניעה את בנג’מין להשיק את הפרוייקט הגדול יותר עם 22 הדמויות, כשברקע החברה שלו גייסה 1.5 מיליון דולר. אף שהדמויות מסומנות כעת כבדיוניות באופן בולט, זה לא היה המצב בתחילת הדרך, כך שהתפיסה של המתגלצ’ים את אליס כאדם אמיתי לא היתה בלתי צפויה.

אומת האינטרנט הצליחה לזהות את אליס וקימבל בעקבות הסרטון של הנדריקס, אף שזו לא חשפה שמות. “להיות בדרגה הנמוכה ביותר של שליטה, אבל גם להיות הפנים של משהו, היה פוזיציה מאוד משונה להיות בה, במיוחד לשחקנית בתחילת דרכה”, אמרה קימבל לאינסיידר בכתבה שפורסמה אתמול. לדבריה, אומת הרשת החלה להטריד אותה בחשבונות הסושיאל הפרטיים שלה, בשיחות טלפון שבהן דרשו מהסוכנות שלה לפרוש מייצוגה, ובדוקסינג (חשיפת פרטים אישיים, ובהם מספרי טלפון, בתי ספר שלמדה בהם וכתובות מגורים).

ננסי קימבל בתפקיד "אליס" בטיקטוק
ננסי קימבל בתפקיד “אליס” בטיקטוק

בחוזה של קימבל עם פורפראנט, החברה התחייבה להגן עליה במקרה שהתפקיד יסכן את בטחונה או תדמיתה, תפטור אותה מהסכם הסודיות ותאפשר לה לספר שהיא נשכרה לשחק דמות פיקטיבית. אולם פורפראנט לא יזמו ויתור סודיות ולא השתמשו בפרופיל של אליס לקחת אחריות וליידע את אומת הרשת שקימבל נשכרה על ידם לשחק דמות ביצירה בדיונית. מה שהם כן עשו זה למחרת הפרסום לסגור לתגובות, להפוך לפרטי ואז למחוק כליל את הפרופיל של אליס, שהיה בשליטתם כל הזמן, לייעץ לקימבל לסגור את כל הסושיאל שלה ולשלוח אותה לדבר בעצמה להנדריקס ולבקש שתסיר את הסרטון. הנדריקס לא הסירה אותו, אבל חסמה את התגובות.

“אם היא היתה באה אלינו בכל שלב שהוא ואומרת שהיא רוצה לצאת בפומבי, לחלוטין היינו עושים זאת”, טען בנג’מין. רק בעקבות המקרה של קימבל, הוא סיפר, החליטה החברה לסמן בבירור את הפרופילים של הדמויות כבדיונייים. הוא גם הודה שהסיפור של אליס היה “החלטה יצירתית לא טובה”. החוזה של קימבל הבטיח לה 200$ ליום צילום ו-10% עמלת סוכן. היא יצאה מהפרוייקט עם 880$ בסך הכל, לפי דיווח של הדיילי דוט.

“אנחנו קוראים לזה האבולוציה של motion pictures (סרטים) ל-living pictures (תמונות חיות)”, אמר בנג’מין בראיון שנתן לאינסיידר רק לפני שבועיים, “סיפורים שמרגישים חיים, וממשיכים לחיות מעבר למסך שלך”.


אם אתן רוצות להמשיך להפיק את הפודקאסט שלכן גם בימי הריחוק החברתי, אם אתם רוצים לנצל את הזמן הפנוי להתחיל את הפודקאסט שדחיתם עד עכשיו – דברו איתנו באימייל (sales@podcasti.co) או בטלפון (051-562-6638), או בקרו באתר לפרטים נוספים Podcasti.co


הפינה “האחראי על האינטרנט” משודרת מדי שבת ב-19:30 בתוכנית “שישבת” בהגשת עידן קוולר בגלצ 🎵 אות פתיחה: ניאן קאט של daniwell, ביצוע גיטרות לניאן קאט של The GAG Quarter והשיר Never Gonna Give You Up של ריק אסטלי 😇 תודות: שאול חנוכה, yaak 🔧

תגובות

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.