לקום מחר בבוקר, עם שיר חדש ברשתית

אני קורא עכשיו ספר מעניין, “על האינטליגנציה”, בו הכותב, ג’ף הוקינס, ממציא הפאלם והטראו, מנסה להבין מה זו אינטליגנציה, כי לדעתו חוסר ההבנה והיעדר ההגדרה הם הסיבות לכך שטרם נבנתה אינטליגנציה מלאכותית מוצלחת. הוקינס חושב שהאינטליגנציה האנושית היא כושר הניבוי: היכולת לדעת מה יקרה לפי ידע קודם, הסקת מסקנות והשלמת פערים.

כדי להגיע לזה, הוא מסביר איך בכלל עובד המוח, ושם יש לו את הציטוט המופלא הבא:

בחיים האמיתיים, אנשים מניעים את ראשם ואת גופם כל הזמן והולכים דרך סביבות שזזות ללא הרף. הרושם המודע הוא של עולם יציב ומלא עצמים ושל אנשים שקל לעקוב אחריהם. אולם רושם זה מתאפשר רק בשל יכולתו של המוח לטפל בשטף תמונות על הרשתית שלעולם אינן חוזרות בדיוק על אותה תבנית. ראייה טבעית, שנחווית כתבניות שנכנסות אל המוח, זורמת כמו נהר. ראייה דומה יותר לשיר מאשר לתמונה.

אפשר לקרוא ברשת את ההקדמה של הספר וחלק מהפרק הראשון.

תגובות

4 תגובות לפוסט “לקום מחר בבוקר, עם שיר חדש ברשתית”

 1. halemo on 10 בדצמבר, 2005 07:45

  נשמע ספר מעניין.

 2. גלעד ד. on 10 בדצמבר, 2005 14:57

  או שאין לו מושג על מה הוא מדבר, או שהוא בונה על זה שלקוראים שלו אין מושג, כי יכולת הניבוי נמצאת בבסיס הניסיון לפיתוח אינטיליגנציה מלאכותית (נסה לחפש מידע על רשתות ניורונים). אבל הדוגמה שלו יפה, גם אם מוכרת מאוד בתחום – היכולת שלנו לזהות מבנים ויזואליים פשוטים קשה מאוד ליישום אפילו במחשבים החזקים ביותר, וראה להוכחה שיטת הוידוא הנפוצה באינטרנט המבקשת ממך להקליד אותיות (או מספרים) המופיעות על המסך עם רעש-רקע כלשהו. משימה מעצבנת במקצת עבורנו, אבל מסובכת למדי עבור מכונה (אפילו שסך הצירופים האפשריים איננו גדול במיוחד – יש בסך הכל מספר מוגבל וידוע של אותיות, למרות שיש לשקול גם גופנים שונים, גדלים שונים והטיות שונות של האות.)

 3. ג'וני דו on 10 בדצמבר, 2005 16:47

  ובמוסף הספרות של “ידיעות” מסופה”ש יש ביקורת על הספר מאת יובל דרור.

 4. חוקר on 27 במאי, 2007 19:30

  זה הספר הכי חשוב שקראתי בחיי על אינטליגנציה. (ממליץ גם על Goedel Escher Bach).
  זו פעם ראשונה שמישהו מקשר לי את הכל.

פרסום תגובה

עליך להתחבר כדי להגיב.